Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Θα γινω κακουλης.....  (Αναγνώστηκε 22274 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 08:53:02 πμ »

Αύριο θα στείλω μια εφημερίδα στους graders και θα τους γράψω να μου την πιστοποιήσουν σαν χαρτονόμισμα Εθνικής Τράπεζας (φυσικά από τα σπάνια). Δεν με νοιάζει ο βαθμός.

Όταν διάβαζα πιτσιρίκι στο πατρικό μου, κάποια στιγμή άκουγα από το χωματόδρομο τον κυρ-Μάρκο το μανάβη να φωνάζει "Όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω"...  Ρε θύμισες που μου φέρνουν οι graders! (Πάντως η μάννα μου αγόραζε πεπόνι ή καρπούζι, "ζουμπουλώντας" το και αγνοώντας τη μοναδική επιγραφή στο κάρο του κυρ Μάρκου. Α! Α! Α!).

Βίοι παράλληλοι.


Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 09:39:51 πμ »

Αρα η μανουλα σου κρατουμενε 156, ειχε ΚΑΙ το μαχαιρι ΚΑΙ το καρπουζι. ;D

Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 11:35:11 πμ »

Αρα η μανουλα σου κρατουμενε 156, ειχε ΚΑΙ το μαχαιρι ΚΑΙ το καρπουζι. ;D

...και τον πατέρα μου ...
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 04:10:31 μμ »

Παρα πολλοι πολεμιοι τον σλαμπαρισμενων νομισματων και για αρκετα χρονια,σημερα σλαμπαρουν τα νομισματα τους.

Το ιδιο θα γινει με μαθηματικη ακριβια και στα χαρτονομισματα.

Οποιος πηγαινει κοντρα στο ποταμι κυνδινευει να πνιγει.
Καταγράφηκε

tzo_fistikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 94
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 05:09:18 μμ »

Παρα πολλοι πολεμιοι τον σλαμπαρισμενων νομισματων και για αρκετα χρονια,σημερα σλαμπαρουν τα νομισματα τους.

Το ιδιο θα γινει με μαθηματικη ακριβια και στα χαρτονομισματα.

Οποιος πηγαινει κοντρα στο ποταμι κυνδινευει να πνιγει.

ο καθενας εχει την αποψη του. Δεν ειμαι πολεμιος της πιστοποιησης απλα εκθετω μια αποψη για ενα συγκεκριμενο πραγμα και για συγκεκριμενο κοματι που δεν ειναι το πρωτο που εχω δει. Αλλα για να σας απαντησω. Το ενθεχομενο να κατσουμε μερικοι στην οχθη και να βλεπουμε το ποταμι να κυλα δεν υπαρχει ως σκεψη;
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 12:12:08 πμ »

Αύριο θα στείλω μια εφημερίδα στους graders και θα τους γράψω να μου την πιστοποιήσουν σαν χαρτονόμισμα Εθνικής Τράπεζας (φυσικά από τα σπάνια). Δεν με νοιάζει ο βαθμός.

Όταν διάβαζα πιτσιρίκι στο πατρικό μου, κάποια στιγμή άκουγα από το χωματόδρομο τον κυρ-Μάρκο το μανάβη να φωνάζει "Όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω"...  Ρε θύμισες που μου φέρνουν οι graders! (Πάντως η μάννα μου αγόραζε πεπόνι ή καρπούζι, "ζουμπουλώντας" το και αγνοώντας τη μοναδική επιγραφή στο κάρο του κυρ Μάρκου. Α! Α! Α!).

Βίοι παράλληλοι.


Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω, αλλα η εφημεριδα σου, ακομα κι αν ειναι καποιας τεραστιας ιστορικης σημασιας για την Ελλαδα η καποια αλλη χωρα, ΔΕΝ θα πιστοποιηθει, διοτι δεν διαθετει νουμερο Pick η Friedberg εαν ηταν Αμερικανικη. Εφημεριδες, λαχνοι απο τελικους πρωταθληματων ,οπως αυτο του μπεηζμπωλ του 1919 που απεδειχθη εντελως πλαστο απ'την αρχη εως το τελος του, μετοχες παλαιες, και αλλα αντικειμενα που ενδιαφερουν τα χαρτομουτρα, ανηκουν απλα στην κατηγορια "miscalleneous" , η οποια ναι μεν συμπεριλαμβανεται στις δημοπρασιες χαρτονομισματων, αλλα απιστοποιητα, με γραπτη περιγραφη της καταστασης της απο τον δημοπρατη.

Παρεπιπτοντως, αυτη η κατηγορια, ειδικα των παλαιων μετοχων, βρισκεται ακομη σε βρεφικη ηλικια στην Ελλαδα, και οι τιμες τους ειναι ακομα ΑΣΤΕΙΕΣ συγκριτικα με Αμερικανικες η Αγγλικες. Προσωικα, δεν σκοπευω να αφησω αυτην την ευκαιρια να περασει στο ντουκου, οχι για καποιο ενδεχομενο μελλοντικο κερδος, αλλα επειδη ως αρχιτεκτων, εχω ιδιαιτερο ενδιαφερον σε παλαιες μετοχες τεχνικων εταιρειων, οπως και σε μαρκες απο τεραστιες τεχνικες εταιρειες, των αρχων του 20ου αιωνα που τωρα ποτελουν αναμνηση,μια εκ των οποιων, κοσμει το προσωπικο μου γραφειο εδω και πολλα χρονια, μια παλια αγορα απο τον Καραμητσο, με απιστευτα ομορφες παραστασεις κατασκευαστικων μηχανηματων της εποχης, αλλα δυστυχως σε πολυ χαμηλη κατασταση απο τεχνικης πλευρας, το οποιον ποσως με ενδιαφερει.

Εχει κανεις ποτε ρωτησει ποσο κοστιζει ΑΛΗΘΙΝΟ αντιτυπο (κι οχι προσφατη ανατυπωση) οιασδηποτε ημερομηνιας των αρχων, μεσων η και του 3ου τεταρτου του 20ου αιωνα, στο κεντρο που φυλασσονται ΟΛΑ ανεξαιρετως τα αντιτυπα καθε (σχεδον) εφημεριδας που κυκλοφορησε στην Ελλαδα; Τα νουμερα ειναι ιλιγγιωδη, ητοι τετραψηφια και πενταψηφια, οταν καποτε ενδιαφερθηκα εγω να αγορασω καποιο οριτζιναλ φυλλο της ημερομηνιας γεννησης μου, η οποια ειναι (σχεδον) ακριβως στο μεσον του τριτου τεταρτου του 20ου αιωνα παρα 4 μηνες.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 12:50:54 πμ »

Παρα πολλοι πολεμιοι τον σλαμπαρισμενων νομισματων και για αρκετα χρονια,σημερα σλαμπαρουν τα νομισματα τους.

Το ιδιο θα γινει με μαθηματικη ακριβια και στα χαρτονομισματα.

Οποιος πηγαινει κοντρα στο ποταμι κυνδινευει να πνιγει.

ο καθενας εχει την αποψη του. Δεν ειμαι πολεμιος της πιστοποιησης απλα εκθετω μια αποψη για ενα συγκεκριμενο πραγμα και για συγκεκριμενο κοματι που δεν ειναι το πρωτο που εχω δει. Αλλα για να σας απαντησω. Το ενθεχομενο να κατσουμε μερικοι στην οχθη και να βλεπουμε το ποταμι να κυλα δεν υπαρχει ως σκεψη;


Οχι απλως υπαρχει, αλλα ειναι σιγουρο 110% οτι αυτο θα γινει, κρινοντας απο την αντιστοιχη εξελιξη του "εργου" με τα νομισματα. Εδω παιρνω το θαρρος να απαντησω αντι του Βασιλακη, τον οποιον ομως γνωριζω εδω και 13 χρονια, και τα γουστα μας οσον αφορα στα νομισματα, συμπιπτουν 99%, απλα εγω δεν ειχα η εχω την οικονομικη δυνατοτητα του τελευταιου για να εχω την συλλογη που διαθετει, και επισης εχω προ πολλου απομυθοποιησει την κατοχη καποιων νομισματων, διοτι η πειρα μ'εχει διδαξει οτι αφ'ενος ΟΛΑ ξαναβρισκονται με 3-4 εξαιρεσεις ισως, που απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα, αλλα κι επειδη δεν εχω καμια "pride of ownership", αλλα απλα ειμαι ενα τμημα της αλυσιδας συλλεκτων που κατεχουν καποια σπανια εως και σπανιωτατα νομισματα μεχρι τον επομενο κρικο της αδιασπαστης αλυσιδας, ειτε αυτο ειναι για 30 χρονια, ειτε αυτο ειναι για 30 ημερες.

Ομως ο Βασιλακης ειναι και ο επισημος αντιπροσωπος της PCGS Europe στην Ελλαδα, η οποια απο την πρωτη μερα που ανοιξε γραφειο στην Ευρωπη (Παρισι), κυριολεκτικα ΚΑΤΑΚΛΥΣΤΗΚΕ απο Ελληνικα (και οχι μονον) νομισματα, που ειχαν συλλεκτες οι οποιοι ειτε ηταν αντιθετοι με την πιστοποιηση και στην πορεια αλλαξαν γνωμη, ειτε απλα δεν ηθελαν να παρουν το ρισκο να στειλουν ενα νομισμα που κοστιζει οσο ενα διαμερισμα 75 τετραγωνικων μετρων στο Κατω Χαλανδρι, κατασκευης 1990, απο Αθηνα προς Φλοριντα η Καλιφορνια (αναλογα με την εταιρεια) και την επιστροφη τους, πολυ σοφα φοβουμενοι τα πολυ μακρυα χερια καποιων σωσιων του Τιραμολα και που κατεχουν καποια θεση κλειδι, ειτε σε Ελληνικο, ειτε σε Αμερικανικο ταχυδρομειο, αλλα επισης και σε εταιρειες κουριερ, οι οποιες περαν του φοβου απωλειας, καταληγουν με μαθηματικη ακριβεια στο Τελωνειο, και πληρωνεται βαρυτατος φορος , οχι επι της αξιας των νομισματων, αλλα επι της αξιας πιστοποιησης τους.

Αρα πολλοι καθημενοι στην οχθη, καποια στιγμη ειτε βουτηξαν, ειτε μπηκαν εως το γονατο, ειτε απλα εβρεξαν το δαχτυλακι του ποδιου τους. Ειναι μετρημενοι στα δακτυλα και των 4 ακρων, αυτοι οι οποιοι μετα απο 16 χρονια πιστοποιησης νομισματων στην Αμερικη, και τουλαχιστων  8-9 ετων πιστοποιησης στο Παρισι, και μαλιστα σε πολυ συναγωνιστικες τιμες στα μεταπολεμικα αλλα και το 90% ολων των νομισματων, παραμενουν ακομη θεοστεγνοι. Αυτα ειναι τα συμπερασματα απο το πρωτο εργο "Πιστοποιηση νομισματων", και τωρα ακολουθει το μερος δευτερον, "Πιστοποιηση χαρτονομισματων", μετα την τεραστια (και δικαιολογημενη) επιτυχια του πρωτου εργου. Η μονη ουσιωδης διαφορα, ειναι οτι ο αριθμος συλλεκτων των χαρτονομισματων, αποτελει πολυ μικρο ποσοστο σε απολυτους αριθμους ,αυτου των συλλεκτων νομισματων.

Αλλα υπαρχει και μια ακομη διαφορα. Ενω στο πρωτο εργο, η συντριπτικη πλειοψηφια των εμπορων ηταν ΚΑΘΕΤΑ αντιθετη στην πιστοποιηση, μετα απο ~15 χρονια, και με τα απτα αποτελεσματα που επετευχθησαν απο το πρωτο εργο (=μεταξυ πολλων αλλων, ανοδος τιμων για την αφροκρεμα ακομα και 200%), τωρα ειναι στην πλειοψηφια τους ΘΕΤΙΚΟΙ στην πιστοποιηση χαρτονομισματων, η οποια τους βοηθησε εν μια  νυκτι, να ανεβασουν τις τιμες τους κατα 30% εως και 50% στα ηδη πιστοποιημενα ακυκλοφορητα, απο την πρωτη κιολας μερα.

Εαν εκανα καποιο λαθος, ας με συγχωρησει ο Βασιλακης, μια που απαντησα αντ'αυτου, και σε περιπτωση που εκανα κατι τετοιο ζητω συγνωμη εκ των προτερων.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 08:40:59 πμ »

Όταν είσαι πωλητής, αγαπητέ Δημήτρη και Βασίλη, προσπαθείς να πουλήσεις τη πραμάτεια σου, σύμφωνα με την ψυχολογία που επιθυμεί ο αγοραστής. Ακρογωνιαίος λίθος στη τακτική πώλησης. Φυσικά εντελώς θεμιτός και σωστός.

Εγώ προσωπικά, εντελώς αντίθετος της λογικής "θα σου πουν οι άλλοι" για αυτό που κατέχεις, (άρα γιατί το κατέχω εάν δεν το γνωρίζω;), έχω σλαμπάρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και όλα δεύτερα ή τρίτα της συλλογής μου. (Τη πρώτη που είναι για παρακράτηση, έχω πληρώσει ΑΛΛΑ ΕΜΑΘΑ).
Δηλαδή έχω σλαμπάρει τα νομίσματα που είναι να "φύγουν" κάποια στιγμή.

Ο λόγος πολύ απλός. Κουτάκια θέλουν; κουτάκια θα αποκτήσουν. Όταν αποφασίσω να "δώσω" τα "κουτάκια" θα κάνω πολλούς (πιστεύω) ευχαριστημένους με τα "δεύτερα".

Κάποτε, όπως λένε πολλοί για τους παλιούς εμπόρους που ΠΟΤΕ δεν γνώρισαν, τους "έχωναν" τα "καθαρισμένα" ενώ τώρα καταπίνουν τις "καμήλες" των κουτιών.

Το μόνο που δεν έχω καταλάβει μέχρι σήμερα, είναι το μένος πολλών εναντίον της "θέσης": μάθετε τα νομίσματα για να μην εξαρτιόσαστε από τους "κακούς" εμπόρους που πέθαναν ή τα "κουτάκια" των άσχετων.

Τελικά αυτό το ποτάμι (των αποβλήτων) που δεν γυρνάει πίσω...θα καθαριστεί;
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 09:43:43 πμ »

Όταν είσαι πωλητής, αγαπητέ Δημήτρη και Βασίλη, προσπαθείς να πουλήσεις τη πραμάτεια σου, σύμφωνα με την ψυχολογία που επιθυμεί ο αγοραστής. Ακρογωνιαίος λίθος στη τακτική πώλησης. Φυσικά εντελώς θεμιτός και σωστός.



Συμφωνώ 100%, και επαυξάνω

Εγώ στην ουσία, δεν εχω σλαμπάρει ποτέ, δικό μου κομμάτι
Ολα μου τα κομμάτια, τα εχω δώσει row, με τον υποκειμενικά δικό μου βαθμό, οτι θα γράψει, και φυσικά δεκτή την επιστροφή, αν δεν γράψει.
Οσα εχω στείλει, ειναι φίλων, κατά 90% αγορασμένων απο εμένα, και κατά 90% εχω πέσει ακριβώς μέσα. Μια φορά μόνο, μου επεστράφη ενα τάλληρο 1851, που βγήκε καθαρισμένο. Πήρε ο άνθρωπος τα χρήματά του ολα οσα πλήρωσε, και εγώ κέρδισα το 40 ευρά της πιστοποίησης..
Ετσι πιστεύω, πρέπει να πωλούνται τα row κομμάτια, τώρα πιά, αφού εχουν μπεί στο τρυπάκι της πιστοποίησης, με εγγυήσεις..

Να, κάπως ετσι

http://124sold.gr/auctiondetails.php?id=10679142
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 09:57:40 πμ »

Στέλιο, η έκφραση "MS" παραπέμπει σε "slab"  καθόσον και αυτοί (πολύ σωστά) δεν χρησιμοποιούν την έκφραση UNC "ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ", επειδή δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Άλλος τρόπος αξιολόγησης.

Θα πρότεινα να έκανες τη διευκρίνηση εάν είναι σε "κουτί" αλλά επίσης ότι είναι στην υποκειμενική σου κρίση η περιγραφόμενη αξιολόγηση και θα πρέπει ο αγοραστής να κρίνει ο ίδιος.

Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 10:14:52 πμ »

Στέλιο, η έκφραση "MS" παραπέμπει σε "slab"  καθόσον και αυτοί (πολύ σωστά) δεν χρησιμοποιούν την έκφραση UNC "ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ", επειδή δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Άλλος τρόπος αξιολόγησης.

Συμφωνώ 100% !
Το νόμισμα ήταν αγορασμένο απο την λέσχη..., δημοπρασία 132, λόττο 170, στα 66 ευρώ

http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?AuctionId=132&CategoryId=113&TypeId=2&pageno=2

Μιας και κάπου αλλού, μιλάγαμε για αγορές εξ αποστάσεως...

Θα πρότεινα να έκανες τη διευκρίνηση εάν είναι σε "κουτί" αλλά επίσης ότι είναι στην υποκειμενική σου κρίση η περιγραφόμενη αξιολόγηση και θα πρέπει ο αγοραστής να κρίνει ο ίδιος.

Παλιαώτερα το εγραφα..., αυτοί που αγόραζαν, το ήξεραν. Τώρα το θεωρώ αυτονόητο, ισως ομως θα πρέπει πράγματι να το ξαναγράφω
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

tzo_fistikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 94
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 11:17:23 πμ »

Όταν είσαι πωλητής, αγαπητέ Δημήτρη και Βασίλη, προσπαθείς να πουλήσεις τη πραμάτεια σου, σύμφωνα με την ψυχολογία που επιθυμεί ο αγοραστής. Ακρογωνιαίος λίθος στη τακτική πώλησης. Φυσικά εντελώς θεμιτός και σωστός.

Εγώ προσωπικά, εντελώς αντίθετος της λογικής "θα σου πουν οι άλλοι" για αυτό που κατέχεις, (άρα γιατί το κατέχω εάν δεν το γνωρίζω;), έχω σλαμπάρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και όλα δεύτερα ή τρίτα της συλλογής μου. (Τη πρώτη που είναι για παρακράτηση, έχω πληρώσει ΑΛΛΑ ΕΜΑΘΑ).
Δηλαδή έχω σλαμπάρει τα νομίσματα που είναι να "φύγουν" κάποια στιγμή.

Ο λόγος πολύ απλός. Κουτάκια θέλουν; κουτάκια θα αποκτήσουν. Όταν αποφασίσω να "δώσω" τα "κουτάκια" θα κάνω πολλούς (πιστεύω) ευχαριστημένους με τα "δεύτερα".

Κάποτε, όπως λένε πολλοί για τους παλιούς εμπόρους που ΠΟΤΕ δεν γνώρισαν, τους "έχωναν" τα "καθαρισμένα" ενώ τώρα καταπίνουν τις "καμήλες" των κουτιών.

Το μόνο που δεν έχω καταλάβει μέχρι σήμερα, είναι το μένος πολλών εναντίον της "θέσης": μάθετε τα νομίσματα για να μην εξαρτιόσαστε από τους "κακούς" εμπόρους που πέθαναν ή τα "κουτάκια" των άσχετων.

Τελικά αυτό το ποτάμι (των αποβλήτων) που δεν γυρνάει πίσω...θα καθαριστεί;

Συμφωνω μαζι σου. Η συλλογη που εχει ο καθενας ειναι αυτο που τον καληπτει πρωσοπικα. Αν θελει ολα πιστοποιημενα μαγκια του. Αν οχι μαγκια του. Αλλα επειδη ξεφυγαμε απο το θεμα που αφορα ενα λαθος πιστοποιημενο χαρτονομισμα το οποιο αναγραφει λαθος στοιχεια και με δυο σημεια που βγαζουν ματι ακομα και σε ασχετο (αναγραφη ημερομηνιας αλλα και μη υπαρξη υδατοσημου) με κανουν να πιστευω οτι το ποσο που δαπανησε ο ανθρωπος που το εστειλε πηγε στραφι. Γιατι μπορει αυτος να μην ειχε ιδεα απο χαρτονομισμα ελληνικο και ειδε ενα που ηταν ιδιο και εστειλε το pick No του.

Η εταιρια το πιστοποιησε συμφωνα μ αυτο που εστειλε ο ενδιαφερομενος χωρις απ οτι φαινετε να το κοιταξει (αυτο μου δειχνει εμενα) αλλα και οτι ειναι καθαρα ευθηνη του ενδιαφερομενου να στειλει τα σωστα στοιχεια το βλεπω χαζο. Πρωσοπικη μου αποψη.

Τωρα επειδη μιλαμε για εταιριες που τους νοιαζει το κερδος καθαρα το βλεπω ακομα ποιο χαζο το επιχειρημα πληρωσε παραπανω επειδη εισαι βλακας και μου εστειλες λαθος στοιχεια. Και επιμενω σ αυτα γιατι το ριμαδι το υδατοσημο το ειδε μεχρι και φιλος που δεν εχει ιδεα απο χαρτονομισματα οταν ειδε τη δικη μυ συλλογη που τα εχω σε σειρα του ιανουαριου και του νοεμβριου και μου ειπε φιλε σ αυτο κατι ξεχασαν να βαλουν.

Θελω να καταληξω οτι πριν πιστοποιηθει και μπει στην ζελατινα με τα λαθος στοιχεια δε θα επρεπε να επικοινωνησουν μαζι του και να του πουν ξερω γω φιλε, μας εστειλες ενα pick που εχει υδατοσημο και το χαρτονομισμα σου δεν εχει. Η ξανακοιτα το και στειλε σωστα στοιχεια η πληρωσε να τα βρουμε εμεις. Αυτος ειναι ο προβληματισμος μου.
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 12:17:55 μμ »

 Προφανως και ο καθε συλλεκτης κανει οτι θελει με τα νομισματα του.
 Τα σλαμπαρει, δεν τα σλαμπαρει, τα περναει ενα χερι βερνικι, τρια χερια γυαλοχαρτο, αμα θελει τους βαζει φωτια και τα καιει, δικα του ειναι.

 Το θεμα ειναι οτι οσοι εχουν σλαμπαρισμενη την συλλογη τους δεν τραβανε κανενα ζορι με οσους δεν την εχουν.
 Ισα-ισα που επιδιωκουν (οσοι εχουν τις απαραιτητες γνωσεις) να αγοραζουν raw νομισματα, γιατι, κατα κανονα, θα τα παρουν πιο φτηνα απο τα αντιστοιχης καταστασης πιστοποιημενα.
 Απο την αλλη ομως, πολλοι απο αυτους που δεν σλαμπαρουν, καταφερονται συνεχως με προκλητικους και προσβλητικους χαρακτηρισμους για τις επιλογες των υπολοιπων, "φερετρα", " ασχετοι που δεν ξερουν το νομισμα"," τεμπεληδες", " ασχετοι γκεηντερς",κλπ κλπ,προσβαλλοντας τις επιλογες της πλειοψηφιας των συλλεκτων (η και τους ιδιους) που πιστοποιουν τα νομισματα τους.
 Αυτο προκαλει δικαιολογημενες αντιδρασεις απο την αλλη πλευρα και αναφορες στο αμαρτωλο παρελθον των , προ πιστοποιησης, δοσοληψιων στο Ελληνικο νομισμα.
 Κατα την γνωμη μου αυτη η κολωνια εχει ξεθωριασει αρκετα και σε λιγο καιρο κανεις δεν θα μπορει ουτε καν να την μυρισει, μιας και ολα τα αξιολογα νομισματα, αργα η γρηγορα, θα ειναι πιστοποιημενα.
 Εχει κανεις καποια αμφιβολια για αυτο?

 Για το συγκεκριμενο χαρτονομισμα.
 Ειναι λαθος της εταιρειας, οτι και να λεμε, και ως τετοιο αν ξανασταλει θα ξαναπιστοποιηθει δωρεαν, οπως γινεται και με οσα νομισματα εχουν λαθος αναγραφομενα στοιχεια στο ταμπελακι.
 Μεσα στα χιλιαδες νομισματα-χαρτονομισματα που πιστοποιουνται,καποια  τετοια λαθη γινονται και θα γινονται.
 Το λαθος ειναι αναποφευκτο οταν εμπλεκεται ο ανθρωπινος παραγοντας οπουδηποτε.
 Η αξιοπιστια μιας διαδικασιας κρινεται οχι απο την παντελη ελλειψη λαθων(πραγμα αδυνατον),αλλα απο την υπαρξη πολυ μικρου αριθμου αυτων, σε σχεση με το συνολο της παραγωγης.
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 12:45:51 μμ »

Παρα πολλοι πολεμιοι τον σλαμπαρισμενων νομισματων και για αρκετα χρονια,σημερα σλαμπαρουν τα νομισματα τους.

Το ιδιο θα γινει με μαθηματικη ακριβια και στα χαρτονομισματα.

Οποιος πηγαινει κοντρα στο ποταμι κυνδινευει να πνιγει.

ο καθενας εχει την αποψη του. Δεν ειμαι πολεμιος της πιστοποιησης απλα εκθετω μια αποψη για ενα
συγκεκριμενο πραγμα και για συγκεκριμενο κοματι που δεν ειναι το πρωτο που εχω δει. Αλλα για να σας
απαντησω. Το ενθεχομενο να κατσουμε μερικοι στην οχθη και να βλεπουμε το ποταμι να κυλα δεν υπαρχει ως
σκεψη;

Ναι αμε κυριε Φυστικη,ιδιαιτερα οταν καθετε κανεις στην οχθη και ψαρευει με καλο δολωμα πολυ μεγαλα ψαρια......
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 28, 2016, 04:08:32 μμ »

Προφανως και ο καθε συλλεκτης κανει οτι θελει με τα νομισματα του.
 Τα σλαμπαρει, δεν τα σλαμπαρει, τα περναει ενα χερι βερνικι, τρια χερια γυαλοχαρτο, αμα θελει τους βαζει φωτια και τα καιει, δικα του ειναι.

 Το θεμα ειναι οτι οσοι εχουν σλαμπαρισμενη την συλλογη τους δεν τραβανε κανενα ζορι με οσους δεν την εχουν.
 Ισα-ισα που επιδιωκουν (οσοι εχουν τις απαραιτητες γνωσεις) να αγοραζουν raw νομισματα, γιατι, κατα κανονα, θα τα παρουν πιο φτηνα απο τα αντιστοιχης καταστασης πιστοποιημενα.
 Απο την αλλη ομως, πολλοι απο αυτους που δεν σλαμπαρουν, καταφερονται συνεχως με προκλητικους και προσβλητικους χαρακτηρισμους για τις επιλογες των υπολοιπων, "φερετρα", " ασχετοι που δεν ξερουν το νομισμα"," τεμπεληδες", " ασχετοι γκεηντερς",κλπ κλπ,προσβαλλοντας τις επιλογες της πλειοψηφιας των συλλεκτων (η και τους ιδιους) που πιστοποιουν τα νομισματα τους.
 Αυτο προκαλει δικαιολογημενες αντιδρασεις απο την αλλη πλευρα και αναφορες στο αμαρτωλο παρελθον των , προ πιστοποιησης, δοσοληψιων στο Ελληνικο νομισμα.
 Κατα την γνωμη μου αυτη η κολωνια εχει ξεθωριασει αρκετα και σε λιγο καιρο κανεις δεν θα μπορει ουτε καν να την μυρισει, μιας και ολα τα αξιολογα νομισματα, αργα η γρηγορα, θα ειναι πιστοποιημενα.
 Εχει κανεις καποια αμφιβολια για αυτο?

 Για το συγκεκριμενο χαρτονομισμα.
 Ειναι λαθος της εταιρειας, οτι και να λεμε, και ως τετοιο αν ξανασταλει θα ξαναπιστοποιηθει δωρεαν, οπως γινεται και με οσα νομισματα εχουν λαθος αναγραφομενα στοιχεια στο ταμπελακι.
 Μεσα στα χιλιαδες νομισματα-χαρτονομισματα που πιστοποιουνται,καποια  τετοια λαθη γινονται και θα γινονται.
 Το λαθος ειναι αναποφευκτο οταν εμπλεκεται ο ανθρωπινος παραγοντας οπουδηποτε.
 Η αξιοπιστια μιας διαδικασιας κρινεται οχι απο την παντελη ελλειψη λαθων(πραγμα αδυνατον),αλλα απο την υπαρξη πολυ μικρου αριθμου αυτων, σε σχεση με το συνολο της παραγωγης.
+1000
Και για να το πάμε και ένα βήμα παρακάτω...
Αντίθετα με την αμφιλεγόμενη ::) αξιοπιστία της διαδικασίας πιστοποίησης, η διαδικασία αξιολόγησης και συναλλαγής raw νομισμάτων είναι απολύτως αξιόπιστη και δεν έχει προσπαθήσει ποτέ κανένας να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες ... :P.
Είτε το θέλουμε είτε όχι, η πιστοποίηση με τα σφάλματά της προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά, ενώ τα raw μεγαλύτερες ευκαιρίες ... αλλά και παγίδες ;).
Καταγράφηκε