Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Θα γινω κακουλης.....  (Αναγνώστηκε 22273 φορές)

helios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 117
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 10:54:19 πμ »

digo, καλό και σημαντικό το θέμα του grading αλλα όχι η μοναδική παράμετρος στα συλλεκτικά και κυρίως η τριβή με το θεμα των καταστάσεων έχει να κάνει μόνο με την οικονομική αξία των αντικειμένων, δλδ περισσότερο με το εμπορικό κομμάτι και με τίποτα σοβαρότερο. Όσοι πραγματικά ψάχνονται, ξεκολλάνε γρήγορα απο τα περι καταστάσεων και πάνε παρακάτω, ανακαλύπτοντας πολύ σημαντικότερα πράγματα.
Το όλο θέμα του grading των αντικειμένων αποτελεί μια σταγόνα στον ωκεανό.
Καταγράφηκε
xartomoutro - ελληνικο γραμματοσημο, χαρτονομισμα & καρτ ποσταλ
https://xartomoutro.wordpress.com/

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 04:51:17 μμ »

Εγω να ρωτησω κατι;γιατι γραφει Θεμιστοκλης;;κανονικα ο Κολοκοτρωνης δεν ειναι;
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 04:57:46 μμ »

Εγω να ρωτησω κατι;γιατι γραφει Θεμιστοκλης;;κανονικα ο Κολοκοτρωνης δεν ειναι;

Υπάρχει και Θεμιστοκλής Κολοκοτρώνης. Μπορεί να στο επιβεβαιώσει το 11888
Καταγράφηκε

tzo_fistikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 94
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 04:59:23 μμ »

Ο θεμιστοκλης στο υδατογραφημα (watermark- WTM) το οποιο στον συγκεκριμενο τυπο ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΠΛΗΡΟΣ καθως δεν εχει καθολου υδατογραφημα
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 05:02:53 μμ »

Ο θεμιστοκλης στο υδατογραφημα (watermark- WTM) το οποιο στον συγκεκριμενο τυπο ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΠΛΗΡΟΣ καθως δεν εχει καθολου υδατογραφημα

Τζο να στο ξαναπώ. Οι εταιρείες αυτές έχουν ανθρώπους που μερικές φορές κάνουν μικρά λαθάκια και συγχωρούνται.

Οι παλιοέμποροι όμως του 19..... οι άτιμοι.... οι π.....  κλπ κλπ
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 05:08:15 μμ »

Ο θεμιστοκλης στο υδατογραφημα (watermark- WTM) το οποιο στον συγκεκριμενο τυπο ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΠΛΗΡΟΣ καθως δεν εχει καθολου υδατογραφημα

Τζο να στο ξαναπώ. Οι εταιρείες αυτές έχουν ανθρώπους που μερικές φορές κάνουν μικρά λαθάκια και συγχωρούνται.

Οι παλιοέμποροι όμως του 19..... οι άτιμοι.... οι π.....  κλπ κλπ

+1
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

tzo_fistikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 94
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 05:32:29 μμ »

Βρε συ μαζι σου αλλα με πιανει το παραπονο ρε συ... ουτε στο φως δε τι βαλανε;;; τι διαολο!
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 06:37:53 μμ »

digo, καλό και σημαντικό το θέμα του grading αλλα όχι η μοναδική παράμετρος στα συλλεκτικά και κυρίως η τριβή με το θεμα των καταστάσεων έχει να κάνει μόνο με την οικονομική αξία των αντικειμένων, δλδ περισσότερο με το εμπορικό κομμάτι και με τίποτα σοβαρότερο. Όσοι πραγματικά ψάχνονται, ξεκολλάνε γρήγορα απο τα περι καταστάσεων και πάνε παρακάτω, ανακαλύπτοντας πολύ σημαντικότερα πράγματα.
Το όλο θέμα του grading των αντικειμένων αποτελεί μια σταγόνα στον ωκεανό.

Νικο μου,

ασε τις χαζομαρες του κυριου ουκομπκε και καποιων αλλων που βρηκαν αλλη μια ευκαιρια να επιτεθουν στην πιστοποιηση, λες και τους εχει μεινει αμετι μουχαμετι, οτι επειδη αυτοι (οπως κι εγω βεβαια) τη φαγανε απο τον "πωπο" οταν ξεκινησαν το χομπυ, απο κατι μαγκες εμπορους που τους πουλουσαν φυκια για μεταξωτες κορδελλες, και ξεψαχνιζουν καθε πιστοποιημενο, μπας και βρουν ενα λαθακι "logistics" τις περισσοτερες φορες, οπως ηταν αυτο εδω, χωρια που δεν ξερουμε αν δε φταιει κι ο καταθετης ο οποιος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να γραψει Pick νουμερο, και το πιθανοτερο ειναι να τογραψε ο ιδιος λαθος, και η εταιρεια δεν εχει δουλεια να ψαχνει αν ειναι το σωστο η οχι, ουτε να ψαχνουν ημερομηνιες κλπ, αυτοι το νουμερο Pick βλεπυνε στη φορμα κι αυτο γραφουνε και στο πλαστικο.

Αν ΔΕΝ γραψεις νουμερο Pick, τοτε το βρισκουν αυτοι, αλλα σε χρεωνουν 4 ευρω το τεμαζιο γι αυτη τη δουλεια. Αρα τωρα που το ξανασκεφτομαι, το λαθος ειναι 99% του καταθετη, οποιος κι αν ηταν αυτος (μπορει ο πωλητης, μπορει και αλλος), κι η δουλεια των εταιρειων ειναι το grading και μονον αυτο. Βεβαια, οπως και στα νομισματα, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να σκαμπαζεις κι εσυ κατι τις απο grading αλλιως αγοραζεις πλαστικες θηκες, οχι χαρτια, οπως και αντιστοιχα στα νομισματα.

Εγω ξερεις γιατι μπηκα στα χαρτονομισματ Νικο; Γιατι νομσματα και χαρτονομισματα, αποτελουν ενα και αναποσπαστο τμημα, εαν καποιος θελει να δειξε την οικονομικη ιστορια της Ελλαδας , με λιγα λογια και πολλες φωτογραφιες απο νομισματα και χαρτονομισματα. Ειναι απαραιτητα ΚΑΙ τα μεν ΚΑΙ τα δε, εφ'οσον εχεις αυτον τον στοχο στο μυαλο σου, οπως εγω. Αντιθετα, τα γραμματοσημα σ'αυτη τη φαση, ειναι παντελως αχρηστα.

Αρα λοιπον, μπηκα, για να καλυψω κενα, οπως 1912 μεχρι και τη μεταρρυθμιση του Μαρκεζινη το 1953 οπου για 40+ χρονια, τα μονα νομισματα που εκοψε η Ελλαδα ηταν ενα δεκλεπτακι το 1922 και μια σειρουλα απο 20 λεπτα εως 20 δραχμες το 1926-1930. Απο κει κι υστερα, περα απο την ιστορια, υπαρχει και το grading βεβαιως βεβαιως, εφ'οσον εγω προσωπικα τα θελω ολα ακυκλοφορητα και μετα επονται και αλλα πολλα. ΔΕΝ Εφτασα ακομα εκει, στα αλλα πολλα δηλαδη, και δεν ξερω κι αν θα φτασω σε τελικη. Εδω ο περισσοτερος κοσμος, μονο τιμοκαταλογους εχει ανοιξει, κι αν ρωτησουμε "ποια ηταν η οικονομικη μεταρρυθμιση του Μαρκεζινη;", η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ θα κανει ΜΟΥΓΚΑ γιατι ετσι αντιμετωπιζουν το χομπυ. Αυτα τα φωναζω χρονια τωρα, αλλα σε τελικη χομπυ ειναι, κι ο καθενας κανει το κεφι του οπως του αρεσει αυτου. Εμενα πχ οι ποικιλιες αλλ και τα σφαλματα (οπως και τα ΦΕΚ με αφηνουν παντελως αδιαφορο, ενω αλλοι ψοφανε γι αυτα. Εξ ου και η υπογραφη στα Λατινικα απο κατω.

Φιλικοτατα

Δημητρης
Καταγράφηκε

tzo_fistikis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 94
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 06:52:50 μμ »

Δημητρη εγω δεν γνωριζω πως δρουν οι εταιριες πιστοποιησης. Αλλα η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι αν λειτουργουν οπως λες (δε μ ενδιαφερει η πιστοποιηση αλλα το γεγονος καθ αυτο) ειναι χαζο. Δηλαδη αν τους εγραφε ενα pick οτι να ναι θα το πιστοποιουσαν μ αυτο;

δηλαδη δεν το τσεκαρουν καν αν στεκει; και ξαναλεω ρε διαολε ουτε στο φως δε το εβαλαν; εστω για να τσεκαρουν αν φαινετε καμια τσακιση ανεπεσθητη. απο επαγγελματισμο και μονο θα επρεπε να τσεκαρουν οι δικη τοτς αξιοπιστια πληγετε οχι αλλου. Καταλαβες τι εννοω εγω;
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 26, 2016, 07:15:31 μμ »

Εγώ αυτό που ξέρω Δημήτρη ειναι, οτι το 1953, που ο Μαρκεζίνης, πήγε το δολλάριιο απο 15 δραχμές στις 30 δραχμές, που βεβαίως το καλό ηταν οτι εμεινε σταθερό εκεί για παρα πολλά χρόνια, αυτοί που είχαν λίρες (και ποιοί ηταν αυτοί που είχαν λίρες τότε ?- λίγη φαντασία θέλει), τις διπλασίασαν εν τη μια νυκτί...Ενας με χίλιες λίρες, ξύπνησε το επόμενο πρωί, με 2.000 λίρες, και ενας που είχε 10 χιλιάδες, το αλλο πρωϊ, ειχε 20.000
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

helios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 117
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 12:25:08 πμ »

digo, καλό και σημαντικό το θέμα του grading αλλα όχι η μοναδική παράμετρος στα συλλεκτικά και κυρίως η τριβή με το θεμα των καταστάσεων έχει να κάνει μόνο με την οικονομική αξία των αντικειμένων, δλδ περισσότερο με το εμπορικό κομμάτι και με τίποτα σοβαρότερο. Όσοι πραγματικά ψάχνονται, ξεκολλάνε γρήγορα απο τα περι καταστάσεων και πάνε παρακάτω, ανακαλύπτοντας πολύ σημαντικότερα πράγματα.
Το όλο θέμα του grading των αντικειμένων αποτελεί μια σταγόνα στον ωκεανό.

Νικο μου,

ασε τις χαζομαρες του κυριου ουκομπκε και καποιων αλλων που βρηκαν αλλη μια ευκαιρια να επιτεθουν στην πιστοποιηση, λες και τους εχει μεινει αμετι μουχαμετι, οτι επειδη αυτοι (οπως κι εγω βεβαια) τη φαγανε απο τον "πωπο" οταν ξεκινησαν το χομπυ, απο κατι μαγκες εμπορους που τους πουλουσαν φυκια για μεταξωτες κορδελλες, και ξεψαχνιζουν καθε πιστοποιημενο, μπας και βρουν ενα λαθακι "logistics" τις περισσοτερες φορες, οπως ηταν αυτο εδω, χωρια που δεν ξερουμε αν δε φταιει κι ο καταθετης ο οποιος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να γραψει Pick νουμερο, και το πιθανοτερο ειναι να τογραψε ο ιδιος λαθος, και η εταιρεια δεν εχει δουλεια να ψαχνει αν ειναι το σωστο η οχι, ουτε να ψαχνουν ημερομηνιες κλπ, αυτοι το νουμερο Pick βλεπυνε στη φορμα κι αυτο γραφουνε και στο πλαστικο.

Αν ΔΕΝ γραψεις νουμερο Pick, τοτε το βρισκουν αυτοι, αλλα σε χρεωνουν 4 ευρω το τεμαζιο γι αυτη τη δουλεια. Αρα τωρα που το ξανασκεφτομαι, το λαθος ειναι 99% του καταθετη, οποιος κι αν ηταν αυτος (μπορει ο πωλητης, μπορει και αλλος), κι η δουλεια των εταιρειων ειναι το grading και μονον αυτο. Βεβαια, οπως και στα νομισματα, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να σκαμπαζεις κι εσυ κατι τις απο grading αλλιως αγοραζεις πλαστικες θηκες, οχι χαρτια, οπως και αντιστοιχα στα νομισματα.

Εγω ξερεις γιατι μπηκα στα χαρτονομισματ Νικο; Γιατι νομσματα και χαρτονομισματα, αποτελουν ενα και αναποσπαστο τμημα, εαν καποιος θελει να δειξε την οικονομικη ιστορια της Ελλαδας , με λιγα λογια και πολλες φωτογραφιες απο νομισματα και χαρτονομισματα. Ειναι απαραιτητα ΚΑΙ τα μεν ΚΑΙ τα δε, εφ'οσον εχεις αυτον τον στοχο στο μυαλο σου, οπως εγω. Αντιθετα, τα γραμματοσημα σ'αυτη τη φαση, ειναι παντελως αχρηστα.

Αρα λοιπον, μπηκα, για να καλυψω κενα, οπως 1912 μεχρι και τη μεταρρυθμιση του Μαρκεζινη το 1953 οπου για 40+ χρονια, τα μονα νομισματα που εκοψε η Ελλαδα ηταν ενα δεκλεπτακι το 1922 και μια σειρουλα απο 20 λεπτα εως 20 δραχμες το 1926-1930. Απο κει κι υστερα, περα απο την ιστορια, υπαρχει και το grading βεβαιως βεβαιως, εφ'οσον εγω προσωπικα τα θελω ολα ακυκλοφορητα και μετα επονται και αλλα πολλα. ΔΕΝ Εφτασα ακομα εκει, στα αλλα πολλα δηλαδη, και δεν ξερω κι αν θα φτασω σε τελικη. Εδω ο περισσοτερος κοσμος, μονο τιμοκαταλογους εχει ανοιξει, κι αν ρωτησουμε "ποια ηταν η οικονομικη μεταρρυθμιση του Μαρκεζινη;", η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ θα κανει ΜΟΥΓΚΑ γιατι ετσι αντιμετωπιζουν το χομπυ. Αυτα τα φωναζω χρονια τωρα, αλλα σε τελικη χομπυ ειναι, κι ο καθενας κανει το κεφι του οπως του αρεσει αυτου. Εμενα πχ οι ποικιλιες αλλ και τα σφαλματα (οπως και τα ΦΕΚ με αφηνουν παντελως αδιαφορο, ενω αλλοι ψοφανε γι αυτα. Εξ ου και η υπογραφη στα Λατινικα απο κατω.

Φιλικοτατα

Δημητρης

Δημήτρη, δεν σου κάνω πλάκα, το εννοώ. Καλό, άγιο και διασκεδαστικό κάποιες φορές το να ασχολούμαστε με το αν μια κάμπια έκλασε επάνω στο νόμισμα και το κατέβασε απο ms 1000 σε ms 999 (η όπως αλλιώς θέλετε να τα πείτε), αλλα ας μάθουμε και τιποτις παραπάνω και ουσιαστικότερο για τα αντικείμενα που έχουμε στα χέρια μας. Η ενασχόληση με τα συλλεκτικά θέματα αρχίζει μεν με το θεμα των καταστάσεων αλλα προχωρά πολύ παρακάτω, δεν τελειώνει εκεί, εκεί αρχίζει. Όταν η ενασχόληση των περισσοτέρων με τα συλλεκτικά αντικείμενα περιορίζεται μόνο στα γύρω απο την κατάσταση τους, οι περισσότεροι καταλήγουν να μην μάθουν τελικά τίποτα επι της ουσίας. Αυτό, πέρα απο το οτι αδικεί τα ίδια τα συλλεκτικά αντικείμενα και την ιστορική τους διάσταση, νιώθω πως αδικεί και τον ιδιο τον συλλέκτη ο οποίος καταλήγει απλώς να μετρά τα χιλιάρικα που περνούν και φεύγουν απο τα χέρια του, μην μπορώντας να αντιληφθεί τον αληθινό πλούτο, αυτόν που κρύβεται πίσω απο την γνώση του θέματος του. Τα αποτελέσματα γνωστά... Κάποια μέρα ξυπνά και, αφου τα αντικείμενα που κατέχει έχουν στο μυαλό του διάσταση μόνο οικονομική, και τίποτα άλλο, τα πουλά κοψοχρονιά και αποσύρεται. Μια και δυο φορές τα είδαμε; Ούτε μία, ούτε δύο... Και θα τα ξαναδούμε... Όχι πως με νοιάζει δλδ, απλα το θίγω για να περάσει η ώρα.
Καταγράφηκε
xartomoutro - ελληνικο γραμματοσημο, χαρτονομισμα & καρτ ποσταλ
https://xartomoutro.wordpress.com/

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 01:36:20 πμ »

Ωραια Νικο μου τοτε. Για να περασει η ωρα λοιπον, τωρα που ξεμπλεξα κι εγω.

ΟΧΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ τα νουμερα Pick, καθε χαρτονομισματος που τους ερχεται, και πιστεψε με τους ερχονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ απ'ολο τον κοσμο (χωρια η Αμερικη βεβαιως, οπου κι εκει οι συλλεκτες ειναι υποχρεωμενοι να βαζουν τα νουμερα Friedberg των Αμερικανικων χαρτονομισματων, τα οποια βεβαια γνωριζουν καλυτερα και οι βαθμολογητες και τους ειναι ευκολοτερο να επισημανουν καποιο λαθος): μονον σε μια εταιρεια απο τις δυο μεγαλες, φετος τα μη Αμερικανικα χαρτονομισματα που σταλθηκαν για πιστοποιηση ΠΕΝΤΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΑΝ απο περυσι και παρτε το αποφαση οτι το ποταμι δε γυριζει πισω.

Σε λιγο θ'αρχισει η συζητηση ποιος αγοραζει ετοιμα ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ, και ποιος εχει τα κοτσια να τα στειλει μονος του, το ιδιο εργο που ειδαμε και στα νομισματα δηλαδη, αλλα τοχω ξαναπει, ειμαι σινεφιλ και το ξαναβλεπω ευχαριστως.

Εαν δεν γραψει ο καταθετης το νουμερο Pick, τοτε μονον η εταιρεια το ψαχνει αντ'αυτου προς 4 ευρω το κομματι ομως. Κι αν γινει καποιο λαθος οπως λες, ΔΕΝ ΠΛΗΤΤΕΤΑΙ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ, εφ'οσον βεβαια καποιος γνωριζει πως γινεται η ολη διαδικασια της αποστολης για πιστοποιηση. Σε τελικη, αν γινει καποιο λαθος, ειναι κυριως φταιξιμο του καταθετη, αρα εαν κι εφοσον επιθυμει διορθωση, και συνηθως την επιθυμει, αυτη χρεωνεται ακομη παραπανω απο τα 4 ευρω, και οι εταιρειες αυτες εχουν το κερδος ως πρωταρχικο τους στοχο. Εκανες λαθος και θες διορθωση; Για περαστε να σαας αρμεξουμε λιγο ακομη. Τις ελαχιστες φορες που το λαθος ειναι δικο τους η διορθωση γινεται δωρεαν.

Οσο για το πως κανουν την βαθμολογηση, δεν εχω ιδεα, αλλα γνωριζοντας απ'τα νομισματα, τα ξεπετανε σε βαθμο ντε τε, γιατι ειναι ΑΡΙΣΤΟΙ με Α κεφαλαιο στη δουλεια τους, οπως και στα νομισματα οπου φακος βγαινει μονον σε εξαιρετικες περιπτωσεις αλλιως η διαδικασια για καθε κομματι τελειωνει σε λιγα δευτερολεπτα. Εαν το νουμερο Pick ειναι σωστο και ο καταλογος αναφερει την υπαρξη η μη υδατοσημου, ενδεχομενως να το ψαχνουν με τον αλφα η βητα τροπο και βεβαια ακομα κι ο καθε συλλεκτης εχει λαμπα υπεριωδων ακτινων για κποιες περιπτωσεις, αναλογα με την εμπειρια του καθενος. Εσυ δηλαδη Νικο, εισαι ειδικος ας πουμε στα χαρτονομισματα της Κουβας πχ, και ξερεις και την καθε λεπτομερεια της καθε εκδοσης του καθε χαρτονομισματος; Αυτο ειναι φυσει αδυνατον για οποιονδηποτε, αλλα τα ΓΕΝΙΚΑ στανταρ αξιολογησης της καταστασης ενος χαρτονομισματος Ελληνικου η ξενου ειναι ως επι το πλειστον τα ιδια (οπως και στα νομισματα).

Τωρα σ'εμενα τσαμπα τα λες τα περι τιμοκαταλογων κλπ, γιατι μολις σου εξηγησα πριν, οτι για μενα προεχει η ιστορια και παει χερι-χερι με την κατασταση για διαφορετικους λογους. Αλλα αυτα αφορουν εμενα, το τι κανει ο καθενας ειναι αλλο καπελλο. Περι ορεξεως, κολοκυθοπιττα.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 01:51:56 πμ »

Εγώ αυτό που ξέρω Δημήτρη ειναι, οτι το 1953, που ο Μαρκεζίνης, πήγε το δολλάριιο απο 15 δραχμές στις 30 δραχμές, που βεβαίως το καλό ηταν οτι εμεινε σταθερό εκεί για παρα πολλά χρόνια, αυτοί που είχαν λίρες (και ποιοί ηταν αυτοί που είχαν λίρες τότε ?- λίγη φαντασία θέλει), τις διπλασίασαν εν τη μια νυκτί...Ενας με χίλιες λίρες, ξύπνησε το επόμενο πρωί, με 2.000 λίρες, και ενας που είχε 10 χιλιάδες, το αλλο πρωϊ, ειχε 20.000

Αρα κατ'εσε Στελιο μου, ολος ο κοσμος ειχε χρυσες λιρες το 1953 ετσι; Και οι μεταναστευσεις στη Γερμανια, Αμερικη, Αυστραλια κλπ εγιναν για πλακα, ναι; Δηλαδη τι καλυτερο θα μπορουσε ναχει κανει ο Μαρκεζινης, ΚΑΙ για να σταματησει την εξαγωγη κεφαλαιων, αλλα ΚΑΙ για να τιθασευσει τον εως τοτε υπερκαλπαζοντα πληθωρισμο; Τα καπιταλ κοντρολς του π@π@ρα του Βαρουφακη που σχεδον κατεστρεψε και τις ελαχιστες υγιεις επιχειρησεις που ειχαν απομεινει στην Ελλαδα της μεγαλης κρισης; Η μηπως εχει καμια καλυτερη ιδεα το θρεφταρι ο Αλεξης, τον οποιο δεν βλεπω διολου προθυμο να τα αρει συντομα...

H οικονομικη μεταρρυθμιση του Μαρκεζινη Στελιο, δεν ηταν η αλλαγη της ισοτιμιας δραχμης-δολλαριου εν μια νυκτι. Αυτο ηταν επακολουθο της μεταρρυθμισης, η οποια ηταν η εξαλειψη των 3 μηδενικων και το δεσιμο της δραχμης με το δολλαριο σε αναλογια 1 προς 15. Το 1 προς 30 εγινε για να αποφευχθει η εξαγωγη κεφαλαιων, και η μετατροπη των δραχμων σε δολλαρια, απο τους παντα καχυποπτους Ελληνες, οι οποιοι σε τελικη ειχαν και σοβαροτατους λογους να μην ειναι σιγουροι οτι η μεταρρυθμιση θα πιασει, οπως τοσες και τοσες υποσχεσεις που ειχαν δοθει πριν απο τον Μαρκεζινη.

Ελα ομως που πραγματικα πετυχε τον σκοπο του, και εξαφανισε τον καλπαζοντα πληθωρισμο της οκταετιας 1945-1953 και η ισοτιμια παρεμεινε ιδια κι απαραλλαχτη για 20 συναπτα ετη;
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 02:28:23 πμ »

Δημητρη εγω δεν γνωριζω πως δρουν οι εταιριες πιστοποιησης. Αλλα η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι αν λειτουργουν οπως λες (δε μ ενδιαφερει η πιστοποιηση αλλα το γεγονος καθ αυτο) ειναι χαζο. Δηλαδη αν τους εγραφε ενα pick οτι να ναι θα το πιστοποιουσαν μ αυτο;

δηλαδη δεν το τσεκαρουν καν αν στεκει; και ξαναλεω ρε διαολε ουτε στο φως δε το εβαλαν; εστω για να τσεκαρουν αν φαινετε καμια τσακιση ανεπεσθητη. απο επαγγελματισμο και μονο θα επρεπε να τσεκαρουν οι δικη τοτς αξιοπιστια πληγετε οχι αλλου. Καταλαβες τι εννοω εγω;


Καταλαβα, και σου ζητω συγνωμη, γιατι απο κεκτημενη ταχυτητα, μπερδεψα τα μπουτια μου, και τις ερωτησεις που μου εκανες, τις απεδωσα κατα λαθος στον Νικο. Λυπαμαι γι αυτο, αλλα μια που απαντησα στον Νικο ΚΑΙ για τις ερωτησεις που εκανες εσυ, ας θεωρησουμε το θεμα ληξαν. Και παλι συγνωμη.
Καταγράφηκε

helios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 117
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 27, 2016, 08:11:46 πμ »

Δημητρη εγω δεν γνωριζω πως δρουν οι εταιριες πιστοποιησης. Αλλα η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι αν λειτουργουν οπως λες (δε μ ενδιαφερει η πιστοποιηση αλλα το γεγονος καθ αυτο) ειναι χαζο. Δηλαδη αν τους εγραφε ενα pick οτι να ναι θα το πιστοποιουσαν μ αυτο;

δηλαδη δεν το τσεκαρουν καν αν στεκει; και ξαναλεω ρε διαολε ουτε στο φως δε το εβαλαν; εστω για να τσεκαρουν αν φαινετε καμια τσακιση ανεπεσθητη. απο επαγγελματισμο και μονο θα επρεπε να τσεκαρουν οι δικη τοτς αξιοπιστια πληγετε οχι αλλου. Καταλαβες τι εννοω εγω;


Καταλαβα, και σου ζητω συγνωμη, γιατι απο κεκτημενη ταχυτητα, μπερδεψα τα μπουτια μου, και τις ερωτησεις που μου εκανες, τις απεδωσα κατα λαθος στον Νικο. Λυπαμαι γι αυτο, αλλα μια που απαντησα στον Νικο ΚΑΙ για τις ερωτησεις που εκανες εσυ, ας θεωρησουμε το θεμα ληξαν. Και παλι συγνωμη.

Θα προτιμούσα βέβαια να μην τα έχω ακούσει εγώ όλα αυτά, αφού δεν με αφορούσαν, αλλα εντάξει... Μπερδεύτηκες και μπέρδεψες και εμένα. Νόμισα πως τα έγραφες σε εμένα...
Τέλος πάντων, περασμένα - ξεχασμένα.  ;D
Καταγράφηκε
xartomoutro - ελληνικο γραμματοσημο, χαρτονομισμα & καρτ ποσταλ
https://xartomoutro.wordpress.com/