Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: paypal  (Αναγνώστηκε 2994 φορές)

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
paypal
« στις: Ιανουάριος 19, 2016, 08:36:46 πμ »

καλημέρα σας εχω ενα θέμα εξοφλησης λογαριασμού απο αγορά νομιμάτων στο ebay, ο τραπεζικός λογαρισμός μου είναι κανονικά συνδεδεμένος στο paypal και εχει πολύ περισσότερα χρήματα απο το υψος της εξόφλησης αλλα πταν κάνω ενέργεια στο ebay  να εξοφλήσω το συστημα δεν με αφηνει ,αναρωτιέμαι μηπως αυτο εχει να κάνει με την εκταμίευση απο τον λογαρισμό μου πριν 2-3 μέρες τα 420 ευρώ που μπορούμε να βγάλουμε ολοι ανα εβδομάδα,τι θάπρεπε να κάνω ;  ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση μπορεί να με βοηθήσει
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: paypal
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 09:20:43 πμ »

Δεν μπορείς να κάνεις πληρωμές με paypal (αν δεν έχεις υπόλοιπο) στο ebay λόγω capital controls.  Σε πολλά άλλα sites όμως λειτουργεί.

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: paypal
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 09:48:43 πμ »

 Εμένα μου τράβηξε κανονικά απο την τράπεζα το ebay.
 Μάλλον με το όριο των 420 έχει γίνει κάτι.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: paypal
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 10:00:34 πμ »

Μάλλον θα πρέπει να περιμένω το σάββατο που μπορώ να τραβήξω  420,πριν τα τραβήξω θα προσπαθήσω να εξοφλήσω τον πωλητή,αν δεν τα καταφέρω βλέπουμε ,αρκει να ενημερώσω τον πωλητή πιστεύω να εχει λίγη υπομονή ,το συστημα μου ζητάει αλλη πιστωτική για να εξοφλήσω και εγω δεν εχω παρά μόνο την κάρτα του λογαριασμού της οποίας τα στοιχεία εχω περάσει στο paypal πριν 20 μέρες.
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: paypal
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 10:46:36 πμ »

και εγω ειχα ενα παρομοιο θεμα στα γρηγορα θα σας πω στειλτε τα χρηματα φαμιλυ εντ φρεντς ριγκουεστ σε ενα εμπιστο φιλο και αυτος να σας τα ξαναστειλη ετσι αλλα στο πειπαλ μπαλανς,και εμενα ειχε το ιδιο θεμα και ειχα υπολοιπο που δεν φαινοταν στο μπαλανς,καντε μια προσπαθεια να δειτε αν γινεται ,καλημερα
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: paypal
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 11:41:34 πμ »

Τα 420 ειναι οριο εβδομαδιαιο για αναληψη απο το μηχανημα η απο το γκισε σε φυσικο χρημα.
Μεταφορες μεσω τραπεζης,η πληρωμες με καρτα σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ δεν εχουν τετοιο οριο.
Πολυ φοβαμαι οτι εχεις πεσει στο οριο των 500 ευρω ανα ημερολογιακο μηνα για πληρωμες στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
Εφοσον τον πληρωνεις με καρτα μεσω paypal, ακομα και εαν ο πωλητης ειναι Ελληνας, θεωρειται οτι τα στελνεις εξωτερικο γιατι το paypal εχει εδρα στο εξωτερικο.
Αν τα χρηματα ειναι ηδη στο paypal balance, δεν εχεις οριο, πληρωνεις οσα θες, οπου θες.
Βρες ενα φιλο σου να σου στειλει το ποσο στο paypal balance σου, εσυ δωσε του το στο χερι και μετα κανε την πληρωμη σου.
Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: paypal
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 01:14:14 μμ »

και εγω ειχα ενα παρομοιο θεμα στα γρηγορα θα σας πω στειλτε τα χρηματα φαμιλυ εντ φρεντς ριγκουεστ σε ενα εμπιστο φιλο και αυτος να σας τα ξαναστειλη ετσι αλλα στο πειπαλ μπαλανς,και εμενα ειχε το ιδιο θεμα και ειχα υπολοιπο που δεν φαινοταν στο μπαλανς,καντε μια προσπαθεια να δειτε αν γινεται ,καλημερα
Αναφορά στον συντονιστή     Καταγράφηκε
haros
Sr. Member
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
Μηνύματα: 263
Προφίλ  Προσωπικό μήνυμα (Σε σύνδεση)

Απ: paypal
« Απάντηση #5 στις: Σήμερα στις 11:41:34 πμ »
ΑπάντησηΠαράθεση
Τα 420 ειναι οριο εβδομαδιαιο για αναληψη απο το μηχανημα η απο το γκισε σε φυσικο χρημα.
Μεταφορες μεσω τραπεζης,η πληρωμες με καρτα σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ δεν εχουν τετοιο οριο.
Πολυ φοβαμαι οτι εχεις πεσει στο οριο των 500 ευρω ανα ημερολογιακο μηνα για πληρωμες στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.
Εφοσον τον πληρωνεις με καρτα μεσω paypal, ακομα και εαν ο πωλητης ειναι Ελληνας, θεωρειται οτι τα στελνεις εξωτερικο γιατι το paypal εχει εδρα στο εξωτερικο.
Αν τα χρηματα ειναι ηδη στο paypal balance, δεν εχεις οριο, πληρωνεις οσα θες, οπου θες.
Βρες ενα φιλο σου να σου στειλει το ποσο στο paypal balance σου, εσυ δωσε του το στο χερι και μετα κανε την πληρωμη σου...{{{{{{{ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας στο στο πειπαλ μπαλανς το ποσο που φαινεται είναι μηδενικό αρα υπάρχει θέμα,ο λογαριασμός που εχει συνδεθεί στο παυπαλ εχει αρκετά μεγάλο ποσο για εκταμίευση,το υψος της οφειλής μου προς αμερικη είναι 138 ευρώ περίπου,δεν εχω κάποιον να μου στείλει αυτο το ποσό  paypal balance μου,υπάρχει αλλος τρόπος να κάνω την πληρωμή,μην φαω αρνητική δηλαδή;δεν εχω και εμπειρία απο τέτοιου είδους συναλαγές και ανησυχώ,επίσης δεν εχω εισάγει απο το εξωτερικό στον λογαριασμό μου απο πώληση χρημα και ισως και αυτό δημιουργει πρόβλημα .η τράπεζα που εχω τον λογαριασμό δεν δίνει εντολή να τραβήξει το paypal τα 138 ευρώ περίπου, τι να πω ,μπερδεμένος είμαι}}}}}
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: paypal
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 01:24:30 μμ »

Βαλε εδω μια αγγελια ζητησης για 150 ευρω(να εχεις περιθωριο) paypal balance.
Ολο και καποιος που εχει στο paypal balance του χρηματα και θελει να τα παρει στο χερι θα σε εξυπηρετησει, στελνοντας σου στο δικο σου paypal balance, ανευ εξοδων, τα χρηματα, και εσυ του τα βαζεις στην τραπεζα η του τα δινεις στο χερι.
Ετσι αλληλοκαλυπτομαστε μεχρι να αρθουν τα ρημαδια τα capital controls.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: paypal
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2016, 01:28:52 μμ »

Βασίλη, κάποιο μέλος που έχει χρήματα στο paypal θα πρέπει να σου μεταφέρει το ποσόν που χρειάζεσαι για να oλοκληρωθεί η πληρωμή. Πάντως, από προσωπικές εμπειρίες, το σύστημα με τα capital controls κάπου "μπάζει". Αλλες φορές επιτρέπει στο paypal να τραβήξει τα απαιτούμενα χρήματα από το λογαριασμό και άλλες φορές όχι. Κάνε αυτό που λέει ο Δημήτρης. Είναι το πιο σίγουρο και ασφαλές.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2016, 04:22:23 μμ από athas »
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: paypal
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 04:02:57 μμ »

Ρε παίδες, δεν μπορώ να πάρω, και να στείλω χρήματα μέσω Paypal...., εχω πιάσει το οριο, απ' οτι καταλαβαίνω, και μάλλον για να προχωρήσει, πρέπει να κάνω τον γογ/μό bussnes

Επειδή δεν θ'ελω να τον κάνω bussnes account, υπάρχει περίπτωση, μετά το χρονικό οριο του ενός ετους, να ενεργοποιηθεί και πάλι, απο μόνο του ?

Μου βγάζει αυτό το μύνημα

Dec 16, 2016: You have received €2,500 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year. PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations by collecting information from customers when they reach this limit. Until you provide us with the information we need your account will be limited. You won't be able to send or withdraw any money using PayPal, however, you may still be able to receive payments. Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do. When PayPal limits an account, your funds may be held until we've confirmed your identification as per the User Agreement.
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: paypal
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 04:05:53 μμ »

οχι περιμενε
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: paypal
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 04:09:26 μμ »

αν θυμαμε καλα θελουν πιστοποιητικα που μενεις και ταυτοτητα

τους τα στελενεις με up load  και ξεμπλοκαρει μην τον κανεις επαγγελματικο γιατι δεν εισαι επαγγελματιας


περιμενε να μας πει και κανενας αλλοσ γιατι δεν το θυμαμε καλα που το κουβεντιαζαμε
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: paypal
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 04:31:36 μμ »

Με το που μπαίνει ο νέος χρόνος (calendar year) μηδενίζεται πάλι το όριο και ξεκινάς από την αρχή.
Μην κάνεις τίποτα, απλά περίμενε.


ΥΣ: Τα δικά μου πρόλαβες να τα πάρεις..?
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: paypal
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 04:34:17 μμ »

Ειναι σίγουρο αυτό ?
Τα δικά σου, τα εχει σε εκκρεμότητα (αμα καθαρίσει ο λογ/μός)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: paypal
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 04:47:50 μμ »

Γμτ μου...
Επρεπε να μου το πεις να μη στα στειλω με paypal.

Για το όριο, ναι, είμαι σίγουρος γιατί είχα ρωτήσει για μένα όταν έκανα το λογαριασμό.
Καταγράφηκε