Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"  (Αναγνώστηκε 3177 φορές)

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
"Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« στις: Νοέμβριος 15, 2015, 03:28:07 μμ »

  Σήμερα πήρα ένα νόμισμα από τον καλό μου φίλο Κώστα. Το νόμισμα το πήρα ξεκάθαρα για τη συλλογή μου και ευχαριστώ πάρα πολύ τον Κώστα για το ότι μου το έδωσε σε πολύ καλή τιμή και με συμβούλευσε βέβαια να μην το σπάσω  :D. Ωστόσο, σαν αντισλαμπάκιας που είμαι αποφάσισα πως ήρθε η ώρα να βγει ελεύθερο το νόμισμα, καθώς δεν έχω σκοπό να το μεταπουλήσω αλλά να το έχω στην συλλογή μου, ως ένα ακυκλοφόρητο νόμισμα (πράγμα που είναι :) ).

  Η αλήθεια είναι πως και το σλαμπ δεν ήταν στα καλύτερά του. Ήταν καθαρισμένο με ασετόν (?) και όπως θα δείτε στις πρώτες φωτό το παράξενο καθάρισμα του σλαμπ εμπόδιζε το view στο νόμισμα.

  Το νόμισμα είναι μια 5άρα του 1895. Πιστοποιημένη (παλία  :D) από την PCGS ως MS64(για μένα ίσως μπορούσε και ένα βαθμό παραπάνω αλλά με ικανοποιεί αυτό που βλέπω ;). Το νόμισμα τελικώς βγήκε από το σλαμπ με το γνήσιο σφυρί(βλ. φωτογραφίες). Θα ήθελα να πω, ότι δεν είμαι αντισλαμπάκιας μου μισεί τις εταιρείες. Τουναντίον, αναγνωρίζω το γεγονός ότι βοηθούν πολύ κόσμο, ως προς την κατάσταση, αποτελούν μια καλύτερη φύλαξη του νομίσματος, προσδίδουν αξία και για αρκετούς είναι καλαίσθητα (ακόμα και για μένα), αλλά δεν μου αρέσει το γεγονός οτί πιστοποιούνται σχεδόν όλα τα νομίσματα. Πρέπει να αφήσουμε raw κομμάτια για τους επόμενους συλλέκτες και όχι να κάνουμε τη συλλογή νομίσμάτων, ένα χώρο που θα είναι "κουτιασμένος". Δεν μισώ τα σλάμπ ούτε τους συλλέκτες, απλά πιστεύω(προσωπική γνώμη πάντα) ότι πρέπει να υπάρξει μέτρο. Γιατί το "παιχνίδι είναι στα raw" και κάνει το χόμπυ πολύ ωραίο ;). Εύχομαι να μην προσβάλουν κάποιον αυτά που γράφω καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός. :)

Η φωτό δεν είναι οι καλύτερες αλλά ήθελα να το τραβήξω γρήγορα  :-\
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 03:31:53 μμ »

 :) Το νόμισμα έχει απίστευτο λούστρο!
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 03:58:31 μμ »

 :D
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 06:26:16 μμ »

"FREE COINS" ΛΟΙΠΟΝ! ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΡΩΤΑ ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΜΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ, ΤΑ ΕΙΧΑ "ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ" ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΑΛΠΟΥΜ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ. ΗΤΑΝ 10ΔΡΑΧΜΟ ΧΡΥΣΟ 1876 MS61, 1 ΛΕΠΤΟ 1857 AU58 ΚΑΙ 2 ΛΕΠΤΑ 1848 AU55. TA EΧΩ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΤΑ SLAB. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑΑΝΟΙΞΑ ΑΛΛΟ SLAB, ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ ΕΝΑ ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΜΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΤΕΙ! ΚΑΘΕ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ MALEF ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΤΟ "ΓΥΜΝΟ" ΝΟΜΙΣΜΑ!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 06:32:36 μμ »

;D :D


Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 06:34:14 μμ »

Πάντως απο την φώτο που βλέπω το νόμισμα δείχνει στο βαθμό του slab .
Καλορίζικο , στην φώτο βιάστηκες .....Βγάζεις σαφώς καλύτερες απο αυτήν και είμαι σίγουρος (όπως το 30Δραχμο).
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 06:36:03 μμ »

"FREE COINS" ΛΟΙΠΟΝ! ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΡΩΤΑ ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΜΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ, ΤΑ ΕΙΧΑ "ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ" ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΑΛΠΟΥΜ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ. ΗΤΑΝ 10ΔΡΑΧΜΟ ΧΡΥΣΟ 1876 MS61, 1 ΛΕΠΤΟ 1857 AU58 ΚΑΙ 2 ΛΕΠΤΑ 1848 AU55. TA EΧΩ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΤΑ SLAB. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΞΑΝΑΑΝΟΙΞΑ ΑΛΛΟ SLAB, ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ ΕΝΑ ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΜΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΤΕΙ! ΚΑΘΕ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΑΞΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ MALEF ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΤΟ "ΓΥΜΝΟ" ΝΟΜΙΣΜΑ!

Σαφώς και δίνει υπεραξία ένα σλαμπ, όχι μόνο χρηματική αλλά και ποιοτική αλλά όταν το θες για συλλογή, αποφασίζεις εσύ τι θες ;).
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 06:37:17 μμ »

Πάντως απο την φώτο που βλέπω το νόμισμα δείχνει στο βαθμό του slab .
Καλορίζικο , στην φώτο βιάστηκες .....Βγάζεις σαφώς καλύτερες απο αυτήν και είμαι σίγουρος (όπως το 30Δραχμο).

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Παναγιώτη. Σίγουρα βιάστηκα και πρέπει να επανέλθω με καλύτερες :)
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 06:45:15 μμ »

Aν υοπήρχαν 10-20 συλλέκτες, σαν κι εσένα φίλε Γιάννη, αλλά και τον φίλο παραπάνω, τότε ισως μαθαίναμε το νόμισμα καλύτερα...Ενα ευγε απο μένα, στα παιδιά που ονειρεύονται (Βασίλης Παπακωνσταντίνου)..Στα παιδια που δεν τρώνε την φόοοοοολα.. ;)..., στα παιδια΄που τα θέλουνε όοολα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 06:45:27 μμ »

Εφόσον το θέλεις μόνιμα στη συλλογή σου Γιάννη (και καλά κάνεις είναι όμορφο) και εφόσον θέλεις να το χαϊδεύεις και εφόσον θέλεις να το κοιτάς και εφόσον θέλεις να το φωτογραφίζεις όπως σου κάνει κέφι και όποτε σου κάνει κέφι καλά έκανες. 

Υ.Γ Μιας και ειπώθηκε για θόλωμα και γρατζουνιές στο slab υπάρχει μια αλοιφή που τα καθαρίζει τα Slab από θολώματα και γρατζουνιές. Γνωρίζει κανείς να μας πεί το όνομα της αλοιφής και που την πουλούν?


Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 06:48:49 μμ »

Aν υοπήρχαν 10-20 συλλέκτες, σαν κι εσένα φίλε Γιάννη, αλλά και τον φίλο παραπάνω, τότε ισως μαθαίναμε το νόμισμα καλύτερα...Ενα ευγε απο μένα, στα παιδιά ου ονειρεύονται (Βασίλης Παπακωνσταντίνου)..Στα παιδια που δεν τρώνε την φόοοοοολα.. ;)..., στα παιδια΄που τα θέλουνε όοολα
Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Στέλιο :)

Πάντως, για να μην το παίζω, ο ηθικός, αν ήθελα να το δώσω κάπου θα τα άφηνα σλαμπαρισμένο. Κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί τα θετικά του σλαμπ. :)

Απο εκείς και ύστερα καθαρά επιλογή του συλλέκτη τι θα κάνει ;)
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 06:50:43 μμ »

Εφόσον το θέλεις μόνιμα στη συλλογή σου Γιάννη (και καλά κάνεις είναι όμορφο) και εφόσον θέλεις να το χαϊδεύεις και εφόσον θέλεις να το κοιτάς και εφόσον θέλεις να το φωτογραφίζεις όπως σου κάνει κέφι και όποτε σου κάνει κέφι καλά έκανες. 

Υ.Γ Μιας και ειπώθηκε για θόλωμα και γρατζουνιές στο slab υπάρχει μια αλοιφή που τα καθαρίζει τα Slab από θολώματα και γρατζουνιές. Γνωρίζει κανείς να μας πεί το όνομα της αλοιφής και που την πουλούν?

Χαϊδεύω  :D :D :D δεν το ακουμπάω, παρά μόνο στο πεδίο για να δω το απίστευτο λούστρο ;)

Δεν θυμάμαι πως λέγεται η αλοιφή. Και δεν κάνει θαύματα. Ακόμα και τα σλάμπ θέλουν ειδική μεταχείρηση για τις γρατζουνιές :)
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 06:55:52 μμ »

Πόσα χρόνια θα περάσουν άραγε, για να φτάσει ο Ελληνας συλλέκτης, στο απόγειο της δημιουργικότητάς του, και της γνώσης του..? Η αρχή δίνεται απο ενα νεαρό συλλέκτη...Πιστεύω στην νέα γενιά...Τα ολοθερμα μου συγχαρητήρια...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 07:23:16 μμ »

Οι νέοι σε ηλικία συλλέκτες είναι πιο γάτοι από μάς και από τις παλιότερες γεννιές γιατί έχουν υλικό μπόλικο να μελετήσουν που δέν υπήρχε τα παλιά χρόνια. Μιλούσα με έναν νεαρό συλλέκτη 14ρων ετών το απόγευμα και είχε τέτοια εξυπνάδα και τέτοια ευστροφία που τι να πώ. Ρουφάνε σαν τα σφουγγάρια. Ανεβαίνει το επίπεδο στα νέα παιδιά και χαίρομαι ιδιαίτερα. Υπάρχει ελπίδα μεγάλη.


 Ειδικά για τον Γιάννη τον βλέπω κάποια στιγμή να γίνεται πρόεδρος στη ΠΝΕ. Παίρνει αποφάσεις που χρειάζονται μεγάλη πείρα και κάνει συλλεκτικές κινήσεις που θα τις έκανε μόνο ένας πολύ πεπειραμένος συλλέκτης. Βέβαια υπάρχει δάσκαλος από πίσω και μάλιστα μεγάλος. Πάντως είναι και στον άνθρωπο.



Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: "Απελευθέρωση από τα δεσμά του σλαμπ"
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 07:47:31 μμ »

Γιαννη καλορίζικο και απο εδω αν και τα είπαμε και απο κοντά το πρωι

Το νομισμα ειναι παρα πολυ ωραίο και πιστευω να ευχαριστήθηκες που το πήρες γιατι αυτο ηταν το ζητούμενο

Καλο απογευμα
Καταγράφηκε