Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 2 νομίσματα 10 λεπτων 1912 χωρίς νομισματόσημα  (Αναγνώστηκε 5301 φορές)

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 2 νομίσματα 10 λεπτων 1912 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 01:30:55 μμ »

Στέλιο πραγματικά δεν ξέρω ποιά είναι η αναλογία,αυτά τα πήρα πακέτο και τα 2 απο ιδιώτη,δεν ξέρω αν βοηθά αλλα πριν 1 χρόνο επεσαν στα χέρια μου απο φίλο που τα είχε απο τον παππού του πάνω απο 600 χ 5 λεπτα και 10 λεπτα και πολύ λίγα 20 λεπτα 1912,σε κανένα δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο,εστω κάποιο σφάλμα,επίσης επειδη τα εχει δει και ο Gass Pappas και ο Σωτήρης...... ελλληνοαμερικάνος γνωστός Συλλέκτης στο σπιτι του Gass Πρίν λίγο καιρό,σε συζήτηση στο τραπέζι συμφωνούσαν οτι είναι απο την μήτρα των essai,εγω δεν εχω την γνώση για βεβαίωση η οχι,Στέλιο εσυ μου τα είχες εκτιμήσει παλιότερα αν θυμάσαι απο φωτογραφίες και μάλλον το ενα απο αυτά ισως πάρει καλό βαθμό απο 53 και πάνω,ευχαριστώ ολους οσους εξέφρασαν αποψη
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 2 νομίσματα 10 λεπτων 1912 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 02:05:11 μμ »

Kάτι σαν να θυμάμαι Βασίλη, αλλά δεν τόχω ξεκάθαρο στο μυαλό μου, γιατί μου στέλνουν τακτικά διάφορα για εκτίμηση...., μήπως στα είχα εκτιμήσει, πρίν τα πάρεις ?...Το δεύτερο ειναι λίγο καλύτερο απο το πρώτο, που εχει κάποιο πρόβλημα με τα μέταλλα, και μπορεί το 53, αλλά και 55 (το δεύτερο)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Leftheris Georgiou

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 47
Απ: 2 νομίσματα 10 λεπτων 1912 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 08:34:41 μμ »

Eπειδη πολυ ασχοληθηκατε ολοι με τα 2 νομισματα των 10 ΛΕΠΤΩΝ 1912 χωρις νομισματοσημο,που πηρε απο ιδιωτη ο κ.ΒΑΣΙΛΗΣ δεν μας λεει ποσο τα πηρε ? Θα σας το πει ο ιδιωτης,που εκ παραδρομης δεν τα προσεξε οσο επρεπε.Τα πηρε λοιπον 2 ευρω το ενα,απο το RICARDO.Να τα χαιρεσαι λοιπον και καλα κερδη κατα την πωληση τους. [Τωρα βεβαια θα πειτε πολυ μαγγας ο ΒΑΣΙΛΗΣ πανεξυπνος - βλακας ο ιδιωτης πωλητης]
Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 2 νομίσματα 10 λεπτων 1912 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 08:50:13 μμ »

Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω τι νόημα εχει το πόσο τα πήρα αγαπητέ μου η πόσο θα βγάλω αν μεταπωλήσω,και δώρο να μου τα εκαναν το παραπάνω σχόλιο τι νόημα εχει; τα μάγκας ,,,,βλάκας Κ,Λ,Π ,μόνο ανόητος δεν είμαι για να μην μπορώ να καταλάβω ασεμνους υπαινιγμούς και τους σκοπούς αυτών,οτιδήποτε σχόλιο που δεν αφορά σε αυτό το ποστ την κατάσταση των νομισμάτων η γενικότερα χαρακτηριστικά τους είναι ανεπίτρεπτο ηθικά απο μένα και προσπερνώ αδιάφορα χωρίς περαιτέρω σχολιασμό,ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 2 νομίσματα 10 λεπτων 1912 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 01:36:29 πμ »

Στέλιο πραγματικά δεν ξέρω ποιά είναι η αναλογία,αυτά τα πήρα πακέτο και τα 2 απο ιδιώτη,δεν ξέρω αν βοηθά αλλα πριν 1 χρόνο επεσαν στα χέρια μου απο φίλο που τα είχε απο τον παππού του πάνω απο 600 χ 5 λεπτα και 10 λεπτα και πολύ λίγα 20 λεπτα 1912,σε κανένα δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερο,εστω κάποιο σφάλμα,επίσης επειδη τα εχει δει και ο Gass Pappas και ο Σωτήρης...... ελλληνοαμερικάνος γνωστός Συλλέκτης στο σπιτι του Gass Πρίν λίγο καιρό,σε συζήτηση στο τραπέζι συμφωνούσαν οτι είναι απο την μήτρα των essai,εγω δεν εχω την γνώση για βεβαίωση η οχι,Στέλιο εσυ μου τα είχες εκτιμήσει παλιότερα αν θυμάσαι απο φωτογραφίες και μάλλον το ενα απο αυτά ισως πάρει καλό βαθμό απο 53 και πάνω,ευχαριστώ ολους οσους εξέφρασαν αποψη
Για να διορθωσω μερικα πραγματα σε αυτα που αναφερεις παραπανω
1) Δεν θυμαμαι να εχω δει τα συγκεκριμενα νομισματα στο σπιτι του Gus Pappas το περασμενο καλοκαιρι οταν σε γνωρισα.
2) Αν το "Ελληνοαμερικανος" αναφερεται σε εμενα ειναι λαθος προσδιορισμος. Μετα απο 31 χρονια στην Αμερικη εχω ακομα Ελληνικο διαβατηριο και δεν ειμαι Αμερικανος πολιτης. Ειμαι ενας Ελληνας που ζει στην Αμερικη.
3) Σιγουρα ποτε δεν θα συμφωνουσα οτι ειναι απο την μητρα των ESSAI, γιατι κατα τη γνωμη μου ειναι απο την κανονικη μητρα και απλως ξεχασαν να βαλουν τα νομισματοσημα.
Σωτηρης
Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 2 νομίσματα 10 λεπτων 1912 χωρίς νομισματόσημα
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 09:27:44 πμ »

Με συγχωρείς Σωτήρη ,λάθος προσδιορισμός απο μένα, με αλλον είχαμε την συζήτηση για την μήτρα των essai,καλά κάνεις και αναφέρεις οτι αναφέρεις ,μαζί μιλήσαμε για τα τάληρα Κ,Λ,Π, ,οσο για τον χαρακτηρισμο Ελληνοαμερικάνος δεν νομίζω πτι είναι θέμα προς συζήτηση.καλή σου μέρα
Καταγράφηκε