Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1902 1/4 piastre  (Αναγνώστηκε 1870 φορές)

criskal

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 141
1902 1/4 piastre
« στις: Νοέμβριος 03, 2015, 02:06:33 μμ »

ena akomh apo thn sullogh mou
Καταγράφηκε

criskal

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 141
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 02:07:37 μμ »

..
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 04:52:26 μμ »

oo του Σαραντακη ειναι αυτο.
Καλο κερμα και σε καλη τιμη.Ενα πεντακοσαρικο αν θυμαμαι καλα.
Καταγράφηκε

criskal

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 141
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 05:21:55 μμ »

omorfo tetartaki se polu kalh timh
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 08:06:54 μμ »

Πολύ όμορφο Χρήστο . Τι το βγάλανε ? RB ?
Καταγράφηκε

criskal

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 141
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 08:39:34 μμ »

nai rb 64
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 09:33:06 μμ »

Πολυ ωραίο Χρήστο.

Αυτο το τέταρτακι στάθηκε αφορμή να μαζέψω όσα Κυπριακά μάζεψα. Το μαγαζί CIVITAS, εχει δυο πολυ καλούς συνεταίρους, εκ των οποίων όμως μόνον ο ένας ,ο Josh, καταλαβαίνει απο τιμές, και ειναι αυτός που ασχολείται με τα της τιμολόγησης των νομιςματων.

Ενα πρωινό, με παίρνει τηλέφωνο ο Αιμιλιος, πρώην πρόεδρος της ΠΝΕ και πολυ καλός γνωστής των νομιςματων, και μου υποδεικνύει ενα τέταρτακι του 1902 στο eBay, full red, raw, στα $60 νομίζω.... Με Βup it Now κιόλας !

Εννοείται, ζήτημα να εμεινε πάνω απο λίγα λεπτά το τέταρτακι στο eBay, γιατί μόλις μου το είπε, απόρησα κι εγώ με την τιμή/ποιότητα και βέβαια το αγόρασα σε χρόνο αςτραπη. Πιστοποιήθηκε ως PCGS MS64RD και πολυ αργότερα ,όταν μείωσα κατα πολυ τα Κυπριακά μου, πρέπει να το πούλησα γύρω στα $900.

Δεν είχα προσέξει και τον πωλητή για να λέω την αλήθεια, ενώ τον Josh τον γνώριζα απο τα φόρουμ της PCGS. Η γκριμάτσα που έκανε όταν το είδε στο φόρουμ, όπου μας εξήγησε οτι απο λάθος το τιμολόγηση ο συνέταιρος του, ήταν ολα τα λεφτά... Αλλα το μεγαλύτερο γέλιο, ήταν οι φωνές που έβαλε στον Αιμίλιο ο Θανάσης ο Παπαμιχαήλ εκείνη την Κυριακή... ;D

Όλοι έχουμε τουλάχιστον μια καλή ιστορία απο το eBay, αυτη ήταν μια απο τις δυο δικές μου. Αν τυχόν βρω και φωτό θα το βάλω αργότερα, γιατί τώρα είμαι στο iPad. Και το δικό σου κούκλα βέβαια.  :)
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 09:34:12 μμ »

Πολυ ομορφο!!
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 10:07:40 πμ »

Πολυ ομορφο!!
Μόνο; Καλορίζικο Χρήστο!
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 10:28:48 πμ »

Πολυ ωραίο Χρήστο.

Αυτο το τέταρτακι στάθηκε αφορμή να μαζέψω όσα Κυπριακά μάζεψα. Το μαγαζί CIVITAS, εχει δυο πολυ καλούς συνεταίρους, εκ των οποίων όμως μόνον ο ένας ,ο Josh, καταλαβαίνει απο τιμές, και ειναι αυτός που ασχολείται με τα της τιμολόγησης των νομιςματων.

Ενα πρωινό, με παίρνει τηλέφωνο ο Αιμιλιος, πρώην πρόεδρος της ΠΝΕ και πολυ καλός γνωστής των νομιςματων, και μου υποδεικνύει ενα τέταρτακι του 1902 στο eBay, full red, raw, στα $60 νομίζω.... Με Βup it Now κιόλας !

Εννοείται, ζήτημα να εμεινε πάνω απο λίγα λεπτά το τέταρτακι στο eBay, γιατί μόλις μου το είπε, απόρησα κι εγώ με την τιμή/ποιότητα και βέβαια το αγόρασα σε χρόνο αςτραπη. Πιστοποιήθηκε ως PCGS MS64RD και πολυ αργότερα ,όταν μείωσα κατα πολυ τα Κυπριακά μου, πρέπει να το πούλησα γύρω στα $900.

Δεν είχα προσέξει και τον πωλητή για να λέω την αλήθεια, ενώ τον Josh τον γνώριζα απο τα φόρουμ της PCGS. Η γκριμάτσα που έκανε όταν το είδε στο φόρουμ, όπου μας εξήγησε οτι απο λάθος το τιμολόγηση ο συνέταιρος του, ήταν ολα τα λεφτά... Αλλα το μεγαλύτερο γέλιο, ήταν οι φωνές που έβαλε στον Αιμίλιο ο Θανάσης ο Παπαμιχαήλ εκείνη την Κυριακή... ;D

Όλοι έχουμε τουλάχιστον μια καλή ιστορία απο το eBay, αυτη ήταν μια απο τις δυο δικές μου. Αν τυχόν βρω και φωτό θα το βάλω αργότερα, γιατί τώρα είμαι στο iPad. Και το δικό σου κούκλα βέβαια.  :)


Πολύ ωραία η ιστορία Δημήτρη, πάω να ψάξω στο ebay  ;D ;D ;D ;D
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 11:08:54 πμ »

Πολυ ομορφο!!
Μόνο; Καλορίζικο Χρήστο!
  Θαναση τι ηθελες να πω? WOOOWWW!!!
Tο νομισμα ειναι πολυ ομορφο- δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο ,παρ' ολα αυτα παραμενει ενα σαγηνευτικο κομματι.Στην συλλογη μου υπαρχει το αντιστοιχο 64 RB εδω και 7-8 χρονια και υπαρχουν αυτη την στιγμη στην  ιδια κατασταση ,ενα σε Αμερικανικη δημοπρασια και αλλο ενα σε πολυ φιλο εμπορο,Αυτο μαλλον ηταν του Κωστα...
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 01:18:18 μμ »

  Θαναση τι ηθελες να πω? WOOOWWW!!!
Tο νομισμα ειναι πολυ ομορφο- δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο ,παρ' ολα αυτα παραμενει ενα σαγηνευτικο κομματι.Στην συλλογη μου υπαρχει το αντιστοιχο 64 RB εδω και 7-8 χρονια και υπαρχουν αυτη την στιγμη στην  ιδια κατασταση ,ενα σε Αμερικανικη δημοπρασια και αλλο ενα σε πολυ φιλο εμπορο,Αυτο μαλλον ηταν του Κωστα...
  ;D ;D Εχεις δίκιο. Εγώ μπορεί να μην έλεγα ούτε αυτό. Εμεινα άγαλμα όταν το είδα. Αλαλα τα χείλη....
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: 1902 1/4 piastre
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 03:02:07 μμ »

Θαναση εαν ανεβει ενα αντιστοιχης καταστασης 1/4 piastre 1908 'η 1885 'η 1895 'η 1900 'η 1882Η 'η οπως ανεβηκε το μοναδικο (μεχρι στιγμης)
1/4 piastre 1898 65 RB του Βασιλη  τοτε θα πρεπει να λεμε


wooowww!!!

Φαντασου στις δυσκολες μισες οπως του 1896 ή τις δυσκολες πιαστρες οπως του 1884 που ανεβασε ο Κυριακος 'η του 1882Η 'η του 1900 'η του 1889 τι θα πρεπει να κανουμε....
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...