Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911  (Αναγνώστηκε 10234 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:17:48 μμ »

Πάνο περαστικά σε ότι πέρασες.

Μην διαβάζεις το Δημήτρη. Είναι ζηλιάρης. Έχει ενθουσιασμό με το νέο παιχνιδάκι του. Σε λίγο θα θέλει να αλλάξει πολλές από τις φωτό που "σήκωσε".

Χτες το βράδυ έκανα μία ώρα για τρεις φωτογραφίες (όχι τρία νομίσματα) που στο τέλος δεν με ικανοποίησαν. Απλά για επιβεβαίωσή σου.

Μη ξεχνάτε ότι κάνουμε το κέφι μας...
Για ξεκίνα να ανεβάζεις καμιά φωτό και αστα αυτά! ;D

Θέλεις πολύ ξύλο. Δεν ήξερα ότι είσαι τόσο μεγάλο πειραχτήρι !
Εγώ δέχομαι την κριτική σας τόσο καιρό χωρίς να χύσω δάκρυ.  Έχω ακούσει προσεκτικά κάθε τι που έχετε πει και προσπαθώ να βελτιωθώ.  Ξέρω ότι έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου αλλά θα φτάσω εκεί που πρέπει.  Δεν μπορεί να μου καταλογίσει κανείς τίποτα ;)

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:23:12 μμ »

Μεγαλο πλεονέκτημα να ακούει κάποιος.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:29:31 μμ »

Πάνο περαστικά σε ότι πέρασες.

Μην διαβάζεις το Δημήτρη. Είναι ζηλιάρης. Έχει ενθουσιασμό με το νέο παιχνιδάκι του. Σε λίγο θα θέλει να αλλάξει πολλές από τις φωτό που "σήκωσε".

Χτες το βράδυ έκανα μία ώρα για τρεις φωτογραφίες (όχι τρία νομίσματα) που στο τέλος δεν με ικανοποίησαν. Απλά για επιβεβαίωσή σου.

Μη ξεχνάτε ότι κάνουμε το κέφι μας...
Για ξεκίνα να ανεβάζεις καμιά φωτό και αστα αυτά! ;D

Θέλεις πολύ ξύλο. Δεν ήξερα ότι είσαι τόσο μεγάλο πειραχτήρι !
Εγώ δέχομαι την κριτική σας τόσο καιρό χωρίς να χύσω δάκρυ.  Έχω ακούσει προσεκτικά κάθε τι που έχετε πει και προσπαθώ να βελτιωθώ.  Ξέρω ότι έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου αλλά θα φτάσω εκεί που πρέπει.  Δεν μπορεί να μου καταλογίσει κανείς τίποτα ;)

Σου καταλογίζω εγώ. Γράφε το f/  το s/  και το ISO.  Εδώ που τα λέμε ούτε ο Πάνος το κάνει λες και σας είναι εφτασφράγιστο μυστικό. Εάν το γράφατε, μπορεί να σας έλεγα (ή να μου λέγατε) για παράδειγμα ότι "κατά τη δική μου/σας άποψη" έπρεπε να αυξήσετε ταχύτητα.

Έτσι θα μάθει ο ένας από τον άλλο πιο γρήγορα.

...και κάτι άλλο. Εάν χρησιμοποιήσω ISO 1000 ή ταχύτητα πχ 15, στη μικρή φωτό (ανάρτηση) δεν φαίνονται οι ατέλειες και οι κόκκοι. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Ξέρω ότι δεν παρεξηγιέσαι γι αυτό θέλω να ανταλλάσουμε (και) τεχνικές απόψεις.


Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:34:19 μμ »

Σου έχω απαντήσει σε αυτό αλλά δεν με έχεις πιστέψει.  Είμαι ακόμα στον αυτόματο.  Δεν έχω κάτσει κάτω να δω πως τις βγάζει.  Δεν έχω ρυθμίσει ούτε το white balance!  Είδα ότι ήταν εντάξει και το άφησα.  Κάποια στιγμή θα τα δω με την ησυχία μου και θα σου πω.  Δεν κρύβω κάτι!  Το ίδιο και ο Πάνος.  Μεγαλύτερη σημασία για εμένα αυτή τη στιγμή έχει ο φωτισμός.  Τα υπόλοιπα δεν κάνουν μεγάλη διαφορά. 

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:02:02 μμ »

Σου έχω απαντήσει σε αυτό αλλά δεν με έχεις πιστέψει.  Είμαι ακόμα στον αυτόματο.  Δεν έχω κάτσει κάτω να δω πως τις βγάζει.  Δεν έχω ρυθμίσει ούτε το white balance!  Είδα ότι ήταν εντάξει και το άφησα.  Κάποια στιγμή θα τα δω με την ησυχία μου και θα σου πω.  Δεν κρύβω κάτι!  Το ίδιο και ο Πάνος.  Μεγαλύτερη σημασία για εμένα αυτή τη στιγμή έχει ο φωτισμός.  Τα υπόλοιπα δεν κάνουν μεγάλη διαφορά.

Όπως είπαμε, ακόμη κι ο αυτόματος εμφανίζει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:38:17 μμ »

.
Διαστιμικό σετ!!! :D :D
Αν είναι να μετάσχουν στο νέο "Star Wars"  ναι είναι φοβερό  ;D ;D ;D ...........ειδάλλως το μαύρο φόντο είναι προτιμότερο κατ΄εμέ .........Νομίζω πως η νομισματική πρέπει να έχει και ένα κύρος στην παρουσίαση .
Κύριε Παναγιώτη περαστικά σας! :-\
Εύχομαι γρήγορη ανάρωση, μην μένουν μόνο τάλιρα για μένα :D
Σαφώς το μάυρο προσθέτει περισσότερο κύρος( το χρησιμοποιώ και το προτιμώ επίσης :) ), αλλά στο συγκεκριμένο είναι λίγο εξωπραγματικά ωραίο.
Θυμάμαι στο στέκι μια φορά είχατε βάλει μπλέ φόντο σε ένα γαλλικό essai και του πήγαινε τέλεια! :)

Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 08:57:36 πμ »

Μεγαλο πλεονέκτημα να ακούει κάποιος.


Μουχε ξεφυγει αυτο κυριε βηκεραμ. Συμφωνω και επαυξανω. Εδω στην οικογενεια, εχουμε ολοι προβλημα: μιλαμε ο ενας συγχρονως με τον αλλο. Η στην καλυτερη, συμπεριλαμβανομενης και της μικρης, της οποιας το DNA ειναι εξαιρετικο, τα κληρονομικα της ειναι τα μονα της ελαττωματα, περιμενει να τελειωσει ο αλλος, η και τον διακοπτει, και σου λεει τα δικα της, δεν ακουσε ΛΕΞΗ στην κυριολεξια απ'οτι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ της λεμε με τη μανα της που μπορει μεθαυριο να της σωσει τη ζωη.

Μεγαλο ζορι τραβαω τελευταια μ'αυτο το θεμα, μου το επεσημανε κι η δασκαλα της προσφατα. Αμαρτιαι γονεων, παιδευουσι τεκνα.
Καταγράφηκε