Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911  (Αναγνώστηκε 10232 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 09:53:02 μμ »

Αντιθετως, το ειπα για καλο.  Ηθελα να τονισω ποσο δυσκολο ειναι και για καλους φωτογραφους

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 10:31:29 μμ »

Και οι καλυτεροι εχουν τα κολληματα τους.

Ενας εξαιρετικος που ξερω και συνεργαστηκαμε οταν εχασα τον Φιλ για 2-3 χρονια (αυτος που μουφαγες τη δεκαρα του 69 Μητσο και πουμουν ετοιμος να την παρω $80, οταν ο μαλακας την εβαλε ΒΙΝ $140 η $160, κι εσυ παλιοβρυκολακα ξυπνησες στις 4 το πρωι και κοιταξες το κομπιουτερ αντι να πας να τραβηξεις τις πορδες σου στο μπανιο, μη βρωμησεις το υπνοδωματιο, και να την ξαναπεσεις....), ειχε τρομερο κολλημα με τα προυφ, οπου οι φωτογραφιες του ηταν απαισιες.

Αλλος εχει με τα χαλκινα, αν κι απ'οτι εχω δει, πωλητες μεγαλου ογκου και σχετικα καλοι φωτογραφοι, οπως πχ ο gmarguli, ο οποιος απεικονιζει νομισμα και σλαμπ, οσο πιο ρεαλιστικα γινεται, γιατι τα πουλαει, και δεν θελει να τα δειξει καλυτερα η χειροτερα, βαζουν τα σεττινγκς για χαλκινα, και τα περνανε ολα στη σειρα ενα ενα. Ακολουθουν τα αργυρα, με πατινα, χωρις πατινα, τα πολυ λουστρατα, τα καμεο και τα προυφ και τελος ακολουθουν και τα χρυσα. Καθε αλλαγη υλικου, η αλλαγη μορφης υλικου (πατινατο χρωματιστο αργυρο απο καμεο λευκο, συνοδευεται και απο αλλαγη στα σεττινγκς και συνεχιζεται ο πυροβολισμος κατα ριπας. Οταν πουλας 600 κοματια τη φορα, δεν εχεις πολυ χρονο για πολλα πολλα και για ψειρισμα.)

Παρ'ολ'αυτα, το αποτελεσμα ειναι υπερ-ικανοποιητικο. Αυτο που βλεπεις, σουρχεται και στο χερι.

Αντιθετα το Χεριτατζ, χρησιμοποιει κατα κορον φωτοσοπ, ΚΡΥΒΟΝΤΑΣ Η ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΣ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (οπως μια πολυ ενοχλητικη χαρακια στο πεδιο μιας condition rarity χρυσης Τουρκικης λιρας του 19ου αιωνα, που θαπαιρνα αν δεν μ'ειχε προειδοποιησει ο ατζεντης μου που την ειδε στο χερι. Ντροπη τους.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 11:09:17 μμ »

.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 11:26:46 μμ »

.

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 11:37:34 μμ »

Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:07:11 πμ »

.

Διαστιμικό σετ!!! :D :D


Ναι, δικιο εχεις. Το κολλημα με την NGC να μην ειχε μονο, και το αηδιαστικο κουτι της με τα ασπρα δοντια, που ειναι ετοιμα να καταπιουν μικρα νομισματα οπως το σουπερ μονολεπτακι του Κωστακη θαταν καλυτερα, αλλα τι να κανουμε;  :)
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 08:10:35 πμ »

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ SET Κ.PODARA. ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΦΟΝΤΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:57:18 πμ »

Ο Παναγιώτης νομίζω είχε κάνει μια προσπάθεια αλλά κοιτάξτε τι θέματα δημιουργεί.  Υπερτονίζει πράγματα που δεν φαίνονται καλα καλα με το μάτι.
>:( >:( >:( Την ημέρα που ήμουν χειρουργείο τα έγραφες αυτά .
Λοιπόν , έχεις ανεβάσει δύο φώτο , απο το ξεκίνημα μου , σε χαμηλότερη ανάλυση απο οτι την έχω και αφορούν DEMOS ....ΝΑΙ DEMOS ΓΙΑΤΊ σε τέτοια κομμάτια το παλέυω ώρα πολύ ....μόνο έτσι βελτιώνεσαι και οχι με massive production ....κ.DPodaras Coin Photography.....ακόμα και ΄φώτο που έχω στο ZO.C.P Image Gallery πλέον μου φαίνονται κάπως και θα την ξαναβγάλω ......το level ανεβαίνει και κτίζεται σεμνά κ ταπεινά κ. επαγγελματία  ..............είπαμε ευγενής άμιλλα  ;)  ..............
Ας ανεβάσει ο Γιάννης το τεταρτάκι του 1834 , το είχα βγάλει στα γρήγορα πριν αποδεκατιστώ (σωματικά) ,,,,,,,,,,νομίζω βγήκε καλά .

Ο Ερασιτέχνης χομπίστας και cool , Coin Photographer .....Zompels !! ;D
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:59:33 πμ »

.
Διαστιμικό σετ!!! :D :D
Αν είναι να μετάσχουν στο νέο "Star Wars"  ναι είναι φοβερό  ;D ;D ;D ...........ειδάλλως το μαύρο φόντο είναι προτιμότερο κατ΄εμέ .........Νομίζω πως η νομισματική πρέπει να έχει και ένα κύρος στην παρουσίαση .
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 10:01:35 πμ »

ΡΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΤΙ ΛΕΣ!!!!!!  Ρε πούστη μου να μην μπορούμε να πούμε κάτι χωρίς να παρεξηγηθούμε >:(  Το ανέβασα για να δείξω ότι με τον υπερφωτισμό δημιουργούνται άλλα προβλήματα.  Για το φως που έχεις ρίξει σε αυτές τις φωτογραφίες σου βγήκαν πολύ καλές δεδομένου ότι απέφυγες αντανακλάσεις.  Απλώς ήθελα να δείξω τα hairlines και ότι για να κερδίσεις κάτι, χάνεις κάτι.  Αν ήθελα να σε κοροϊδέψω θα ανέβαζα αυτήν εδώ ;D

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 10:03:45 πμ »


   Την ημέρα που ήμουν χειρουργείο τα έγραφες αυτά .




Τι εκανες στο χειρουργειο βρε Πανο; Ελπιζω ολα να πηγαν καλα. Φιλικα, Δ.
Καταγράφηκε

SHIELD

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 50
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 10:16:26 πμ »

Πανο περαστικα και ταχεια αναρρωση φιλε...........Μιχαλης
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:28:26 πμ »

Πάνο περαστικά σε ότι πέρασες.

Μην διαβάζεις το Δημήτρη. Είναι ζηλιάρης. Έχει ενθουσιασμό με το νέο παιχνιδάκι του. Σε λίγο θα θέλει να αλλάξει πολλές από τις φωτό που "σήκωσε".

Χτες το βράδυ έκανα μία ώρα για τρεις φωτογραφίες (όχι τρία νομίσματα) που στο τέλος δεν με ικανοποίησαν. Απλά για επιβεβαίωσή σου.

Μη ξεχνάτε ότι κάνουμε το κέφι μας...
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:12:18 μμ »

Πάνο περαστικά σε ότι πέρασες.

Μην διαβάζεις το Δημήτρη. Είναι ζηλιάρης. Έχει ενθουσιασμό με το νέο παιχνιδάκι του. Σε λίγο θα θέλει να αλλάξει πολλές από τις φωτό που "σήκωσε".

Χτες το βράδυ έκανα μία ώρα για τρεις φωτογραφίες (όχι τρία νομίσματα) που στο τέλος δεν με ικανοποίησαν. Απλά για επιβεβαίωσή σου.

Μη ξεχνάτε ότι κάνουμε το κέφι μας...
Για ξεκίνα να ανεβάζεις καμιά φωτό και αστα αυτά! ;D

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:13:56 μμ »

Πάνο περαστικά σε ότι πέρασες.

Μην διαβάζεις το Δημήτρη. Είναι ζηλιάρης. Έχει ενθουσιασμό με το νέο παιχνιδάκι του. Σε λίγο θα θέλει να αλλάξει πολλές από τις φωτό που "σήκωσε".

Χτες το βράδυ έκανα μία ώρα για τρεις φωτογραφίες (όχι τρία νομίσματα) που στο τέλος δεν με ικανοποίησαν. Απλά για επιβεβαίωσή σου.

Μη ξεχνάτε ότι κάνουμε το κέφι μας...
Για ξεκίνα να ανεβάζεις καμιά φωτό και αστα αυτά! ;D

Θέλεις πολύ ξύλο. Δεν ήξερα ότι είσαι τόσο μεγάλο πειραχτήρι !
Καταγράφηκε