Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911  (Αναγνώστηκε 10230 φορές)

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 08:52:54 μμ »

Ο Δημήτρης ειναι οκ γιατί ειναι γνήσιος.
Όταν τον γνώρισα και μου έδειξε μερικά νομίσματα του του είπα" βρε Δημήτρη αυτά ειναι under graded σίγουρα παίρνουν καλύτερο βαθμό! Και εκείνος μου απάντησε " δεν με νοιάζει μένα μου αρέσουν όπως ειναι!!!
Εύγε Δημήτρη να χαίρεσαι την συλλογή σου και την κορούλα σου και ο,τι εσύ ποθείς.
Άντε  να τα ξαναπούμε σύντομα ελπίζω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό που είπε οφείλεται στο ότι γνωρίζει από νομίσματα και δεν έχει ανάγκη την επιβεβαίωση, μάλλον Δημήτρη έχεις τα slab για προστασία του κέρματος που αγαπάς.

Υ.Γ. Μακάρι να μεταφέρεις τον τρόπο σκέψης σου στην κόρη σου, να την κάνεις να αναγνωρίζει την ουσία πίσω από το περιτύλιγμα.

Υ.Γ2 Για τα νομίσματα ότι και να πω είναι λίγο, με εντυπωσίασε η πρώτη φώτο με την πιο ωραία δρχ του 1910 που έχω δει.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 09:59:29 μμ »

Χρώματα που θα ζήλευε και η ίδια η...φύση (ουράνιο τόξο). Τα λόγια περισσεύουν. Αυτά, όμως Δημήτρη, είναι για πολύ λίγους. Εσύ να τα χαίρεσαι με υγεία κι εμείς να τα ... ονειρευόμαστε.  :D
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 10:27:27 μμ »

Δρχ unc του 1910 δεν νομιζω οτι ειναι για πολυ λιγους. Αλλα σας ευχαριστω και τους δυο και ολα τα παιδια που διαβασαν το θεμα.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 10:46:07 μμ »

Ανεβάζω το δικό μου δίφραγκο φωτογραφημένο με την νέα μηχανή:

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 12:19:28 πμ »

Με τον νέο εξοπλισμό Δημήτρη έχεις μεταβεί πλέον στην επαγγελματική κατηγορία φωτογράφισης νομισμάτων. Εντούτοις δεν ξέρω για ποιόν λόγο ο Παναγιώτης ακόμα κρατάει τα πρωτεία έστω και με διαφορά στήθους.

Μιλάμε για διαφορά πολύ μικρή... Δέν θα ξανασχολιάσω φωτογραφίες σου διότι είναι δεδομένο ότι είναι εξαιρετικές.

Η αποθανάτιση του ελληνικού νομίσματος επιτέλους γίνεται σωστά.

 
Καταγράφηκε

chr

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 322
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 02:40:29 πμ »

Τρελαίνομαι ρε πούστη με τις ιστορίες σου περισσότερο από ότι με τα νομίσματα. Να'σαι καλά ρε Μήτσο. Εσύ καποια στιγμή πρεπει να γράψεις ένα βιβλιο - μυθιστόρημα - αυτοβιογραφιά που θα πραγματεύεται τη ζωή ενός νομισματολάγνου...

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ όταν διάβαζα τις χορταστικές ιστορίες εδώ κι αλλού...
Γουστάρουμε Νομισματικά Απομνημονεύματα του Digo!!
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 06:43:54 πμ »

Με τον νέο εξοπλισμό Δημήτρη έχεις μεταβεί πλέον στην επαγγελματική κατηγορία φωτογράφισης νομισμάτων. Εντούτοις δεν ξέρω για ποιόν λόγο ο Παναγιώτης ακόμα κρατάει τα πρωτεία έστω και με διαφορά στήθους.

Μιλάμε για διαφορά πολύ μικρή... Δέν θα ξανασχολιάσω φωτογραφίες σου διότι είναι δεδομένο ότι είναι εξαιρετικές.

Η αποθανάτιση του ελληνικού νομίσματος επιτέλους γίνεται σωστά.
Να σχολιαζεις ελευθερα.  Με την ευκαιρία θα με ενδιέφερε να μου το αναλύσεις.  Αυτό ισχύει για όλους.  Οι παρατηρήσεις με ενδιαφέρουν περισσότερο από τις φιλοφρονήσεις.  Απλώς στην φωτογράφιση να γνωρίζεται ότι το να φωτογραφίζεις ένα πιστοποιημένο νόμισμα σε σχέση με ένα απιστοποίητο νόμισμα είναι δύο διαφορετικά πράγματα.  Δεν υπάρχει σύγκριση.  Η φωτογράφιση νομίσματος σε σλαμπ είναι φοβερά προβληματική.  Λόγω των αντανακλάσεων δεν μπορείς να το φωτίσεις όπως πρέπει.  Αν το υπερφωτίσεις, πετυχαίνεις πολλές φορές μια εντυπωσιακή φωτογραφία αλλά τεχνικά μάπα.  Αν το υποφωτίσεις πετυχαίνεις μια τεχνικά άρτια φωτογραφία αλλά αδιάφορη στο μάτι.  Η PCGS στο True View τα φωτογραφίζει raw.  Αυτό εδώ το έχω φωτογραφίσει raw:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2015, 08:50:31 πμ από dpodaras »
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 09:46:36 πμ »

Με τον νέο εξοπλισμό Δημήτρη έχεις μεταβεί πλέον στην επαγγελματική κατηγορία φωτογράφισης νομισμάτων. Εντούτοις δεν ξέρω για ποιόν λόγο ο Παναγιώτης ακόμα κρατάει τα πρωτεία έστω και με διαφορά στήθους.

Μιλάμε για διαφορά πολύ μικρή... Δέν θα ξανασχολιάσω φωτογραφίες σου διότι είναι δεδομένο ότι είναι εξαιρετικές.

Η αποθανάτιση του ελληνικού νομίσματος επιτέλους γίνεται σωστά.

Εξαρτάται το στήθος  :P :P :P :P

Υ.Γ. πλάκα κάνω πραγματικά επαγγελματική δουλειά και από τους 2.
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 09:57:51 πμ »

Δρχ unc του 1910 δεν νομιζω οτι ειναι για πολυ λιγους. Αλλα σας ευχαριστω και τους δυο και ολα τα παιδια που διαβασαν το θεμα.

Δημήτρη μπορεί να βρίσκεις εύκολα αλλά δεν παύει να εντυπωσιάζεσαι ακόμα και από ένα εύκολο κέρμα.

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:52:15 πμ »

Αυτό εδώ είναι ένα παράδειγμα που δείχνει τις δυσκολίες φωτογραφικής απεικόνισης νομισμάτων που είναι πιστοποιημένα.  Κοιτάξτε πως βγαίνει η φωτογραφία όταν προσπαθείς να δείξεις ένα καθρεφτίζων πεδίο.  Έχω καταλήξει ότι είναι προτιμότερο μια "σωστή" φωτογραφία παρά μια "τραβηγμένη" όταν δεν το επιτρέπουν οι συνθήκες.   

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 10:58:41 πμ »

Ο Παναγιώτης νομίζω είχε κάνει μια προσπάθεια αλλά κοιτάξτε τι θέματα δημιουργεί.  Υπερτονίζει πράγματα που δεν φαίνονται καλα καλα με το μάτι.

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 11:28:06 πμ »

Εξαρταται απο το ματι ...
Οπως λενε "αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας"
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 12:19:01 μμ »

Ο Παναγιώτης νομίζω είχε κάνει μια προσπάθεια αλλά κοιτάξτε τι θέματα δημιουργεί.  Υπερτονίζει πράγματα που δεν φαίνονται καλα καλα με το μάτι.

Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 07:50:03 μμ »

Το μάτι έχει ενα μεγάλο αβαντάζ που δεν έχουν οι καλύτερες μηχανές του κόσμου. Έχει την ικανότητα αυτόματα και με οποιονδήποτε φωτισμό να δείχνει το σωστό χρώμα.  Δεν χρειάζεται δηλαδή white balance adjustment και δεν χρειάζεται να του πεις τι βλέπει και με τι φωτισμό το βλέπει, τα κάνει αυτόματα. Έχει επίσης την ικανότητα να "διορθώνει" δηλαδή να σβήνει αντανακλάσεις, σκιές και αλλα μικρό προβληματάκια και να βγάζει στην επιφάνεια μια ωραία εικόνα.
Η μηχανή ομως (η πιο σωστά ο φωτισμός) μπορεί να υπερτονίσει θέματα που το μάτι σβήνει η μάλλον για να δει πρέπει να τα ψάξει με κατάλληλη γωνία και προσπάθεια.
Απο εδώ βγαίνει και το eye appeal ενός νομίσματος κάτι που συχνά δεν μπορεί να απεικονιςτει σωστά φωτογραφικά. Ενώ λοιπόν εχω θετικά σχόλια για την φωτογραφική μου δουλειά συχνά εισπράττω σχόλια του τύπου "το νομιςμα ήταν καλύτερο απο την φωτογραφία"! Το ίδιο φαινόμενο συμβαίνει και με τους οίκους δημοπρασιών που φυσικά χρησιμοποιούν επαγγελματίες φωτογράφους. Στο ντέρμπι "μάτι-μηχανή" κερδισμένο θα ειναι πάντα το μάτι σε ο,τι αφορά το νομιςμα και πάντα στην πραγματική του απόδοση χωρίς επεμβάσεις!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 08:41:20 μμ »

Ο Παναγιώτης νομίζω είχε κάνει μια προσπάθεια αλλά κοιτάξτε τι θέματα δημιουργεί.  Υπερτονίζει πράγματα που δεν φαίνονται καλα καλα με το μάτι.
Τον αδικείς τον Παναγιώτη φίλε . Εμένα μου έστειλε κάποιες εκδοχές του νομίσματος και διάλεξα εγώ κάποια . Πάντα βασανίζεται με τη φωτογράφιση ενός νομίσματος και δεν τα παρατάει .Ασχολείται πολύ γιαυτό έχει βελτιωθεί τόσο πολύ . Νομίζω όλοι βελτιόνονται όσο περνάει ο καιρός και λάθη έχουμε κα΄νει όλοι μετις φωτογραφίες  !!!
Καταγράφηκε