Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911  (Αναγνώστηκε 10231 φορές)

digo

  • Επισκέπτης
Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« στις: Οκτώβριος 18, 2015, 03:32:07 πμ »

Το γνωστο σετ, με τον πανεμορφο οπισθοτυπο απο τον Ιακωβιδη που ξεκοψε απο θυρεους και αντιγραφες του Barre. Χαμηλο αναγλυφο, οπως και στα Κρητικα του 1901, αλλα και στα Αγγλικα του 1902-1910 και αλλα της εποχης.


Συμπληρωνεται απο το 5λεπτο, 10λεπτο κι 20λεπτο 1912 σε PCGS MS64, PCGS MS66, και PCGS MS64 αντιστοιχα.



Η δραχμη του 1910, παρ'οτι κοινη αποτελεσε για μενα ισως το πιο αγαπημενο Ελληνικο νομισμα που ειχα ποτε, σε διαφορες ακυκλοφορητες καταστασεις, τα οποια φευγανε κι ερχονταν νεα, λογω χαμηλης τιμης. Πρεπει ναχω αγορασει και πουλησει κυριως σε ξενους πανω απο 30 ακυκλοφορητα κοματια. Η πρωτη που πηρα του 1910, προερχεται απο δημοπρασια της ΠΝΕ προς 14000 δραχμες, λιγο πριν μπουμε στο ευρω. Εκπληκτικα ομορφη πατινα. Πιστοποιηθηκε απο Ανακς αλλα και απο PCGS MS63. Στις δραχμες του 1910 εφτασα μεχρι και σε overgraded PCGS MS66 την οποια πουλησα προ διμηνου. Αυτη τη στιγμη δεν μπορω να εντοπισω την φωτογραφια της δραχμης του σετ PCGS MS64, αδελφακι ιδιο κι απαραλλαχτο με την απιστοποιητη δραχμη του ukobke.

Η δραχμη του 1911 αγοραστηκε κι αυτη απιστοποιητη απο το μαγαζι του Μαρκοπουλου προς 20000 δραχμες. Πιστοποιηθηκε PCGS MS64, αλλα οταν την εφερα στη λεσχη, επεσαν πανω μου να με φανε οτι μονον ακυκλοφορητη δεν ειναι. Αυτος ειναι κι ο λογος που δεν ξαναπηγα ποτε νομισμα στην ΠΝΕ μεχρι να ξεβρωμησει την κοπρο του Αυγειου ο Ορφεας.

Τελος το διφραγκο του 1911 εχει κι αυτο τη δικη του ιστοριουλα. Σε μια απο τις πρωτες δημοπρασιες της ΠΝΕ σε ευρω, εντοπιζω ενα καταπληκτικο διφραγκο απιστοποιητο βεβαια που μουκλεψε την καρδια. Συμπτωματικα τοτε, εκανε viewing στα λοτα (ειμαστε ορθιοι ακομα τοτε) και ο Ορφεας ο οποιος ηταν απεναντι μου. Παρ'οτι γνωριζομασταν φατσικα δεν ειχαμε μιλησει ποτε. Κοιτωντας το διφραγκο του 1911, τον κοιταξα με νοημα στα ματια γιατι ηταν γνωστο οτι απαξ και σηκωνε την ταμπελλα, αυτη δεν επεφτε ποτε. Μουκλεισε το ματι και με διαβεβαιωσε οπτικα οτι το νομισμα δεν τον ενδιαφερει. Κατοπιν τουτου, υπολογισα οτι το νομισμα θα το αποκτησω με 400-450 ευρω.

Κατα τη διαρκεια της δημοπρασιας, την ωρα του διφραγκου, εγινε αυτο που φανταζομουν. Στα 350 ευρω σταματησαν οι ανταγωνιστες μου, εγω ετοιμαζομουν να τελειωνω με 400, οταν ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ καταφθανει ο Τακης ο Συβριδακης με την ταμπελα σηκωμενη στο διφραγκο. 400 ο Τακης τελικα, 450 εγω, 500 ο Τακης, 550 εγω, 600 ο Τακης 650 εγω, 700 ο Τακης 750 εγω αλλα ο Τακης το βιολι του, 800! Εκει καταλαβα οτι δεν σκοπευε να σταματησει κι οτι ειχε "λευκη" παραγγελια απο αγνωστο πελατη, οποτε σηκωνομαι εκνευρισμενος απιστευτα και φωναζω στον τοτε εκφωνητη, " Ε ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΤΑΙ!"

Σ'εκεινη τη δημοπρασια διπλασιασαμε την τιμη αυτου του νομισματος που παρεμεινε ανοδικη για 3-4 χρονια. Καποια στιγμη εμφανιστηκε ενα πιστοποιημενο NGC 64 το οποιο πουλουσε ο Δημητρης ο Ποδαρας στο παλιο φορουμ επι εποχης Ζησοπουλου. Ο νικητης του διφραγκου της ΠΝΕ που τελικα αποδειχτηκε τοτε οτι ηταν...... ο Βασιλακης και με τον οποιο παρα την ηττα μου τακιμιασαμε αμεσως, με ειδοποιησε τηλεφωνικα για το διφραγκο του Δημητρη, που ενας θεος ξερει πως ειχε περασει σχεδον 2 μερες απαρατηρητο με τιμη 1700 η 1800 ευρω. Ετρεξα στην Καποδιστριου να δωσω ο,τι ειχα πανω μου στον Δημητρη, (εκει δουλευε τοτε), νομιζω 1000 ευρω και συμφωνησαμε να του δωσω τα υπολοιπα την επομενη το πρωι.

Εν τω μεταξυ, το διφραγκο του 1911 ειχε εκτοξευθει και σε τιμη και σε δυσκολια σε τετοια κατασταση, κι αυτο του Δημητρη ηταν το πρωτο εφαμιλλο αυτου που μουχε κερδισει ο Βασιλακης στην ΠΝΕ μεσω Συβριδακη, και ο οποιος δεν θα σταματουσε ουτε στα 3 χιλιαρικα. Στο ενδιαμεσο της προκαταβολης και της τελικης πληρωμης, λιγωτερο απο μια μερα, ουτε κι εγω ξερω ποσα τηλεφωνηματα με ανηθικες προτασεις δεχτηκε ο Δημητρης απο ολη την Ελλαδα αλλα και πολλα απο ΗΠΑ. ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ, ΑΠΕΡΡΙΨΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΑΦΩΣ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΣΕ ΤΙΜΗ ΑΝΗΘΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ και κατεληξε στη συλλογη μου το αλλο πρωι.


Φωτο: Η πρωτη και αγαπημενη της ΠΝΕ. Εφυγε με γελοιο τροπο, και σαν να μην εφτανε αυτο, ο νεος της ιδιοκτητης που ειχε συμφωνησει να μου δωσει μια 64αρα απο Northeast (αυτην απο το mail bid του Jim Elmen), εφερε αλλη 64αρα, καμια σχεση, γιατι δεν εχει ουτε ΗΘΟΣ, ΟΥΤΕ ΤΙΜΗ, ΟΥΤΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ. Ακομα και σημερα κανει την παπια, τσιγκουναρος σε καθε αλλη πτυχη της ζωης του, και αρρωστος σε επικινδυνο βαθμο με τα νομισματα, μορφωμενος αλλα ΑΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ. Ηθικα την θεωρω ακομα δικη μου.

Η δευτερη και τριτη, ειναι οι δυο πλευρες της υπερεκτιμημενης PCGS MS66

Η τεταρτη και πεμπτη ειναι το καμαρι του σετ, η δραχμη του 1911, PCGS MS64, ΦΥΣΕΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να φωτογραφηθει με αποδωση ολων των χρωματων. Εως τωρα, η λιγωτερο κακη ειναι αυτες οι δυο απο Μαρκ Γκουντμαν.

Οι δυο επομενες, το διδραχμο του 1911 σε φωτο του Μαρκ παλι και η τελευταια, το διφραγκο σε φωτο του Φιλ το 2004. Αμα εχεις ταλεντο, τι να τις κανω και τις SLR και τους ακριβους εξοπλισμους ε....

Τελος, η δραχμη που ειχαμε συμφωνησει να παρω (Northeast-ex Jim Elmen mail bid auction) δινοντας την πολυαγαπημενη μου 63αρα της ΠΝΕ τοτε, μονο και μονο για να κλεισει το σετ στον ιδιο βαθμο το 64. Κι αυτη τη θεωρω ηθικα δικη μου, αμα ο ανθρωπος δεν εχει λογο, τι να την κανεις τη μπομπα συλλογη.... Εγω τον εμπιστευθηκα και δεν την εξετασα καν οταν εγινε μια συνολικη ανταλλαγη, και το καταλαβα 2 η και περισσοτερα χρονια αργοτερα, οταν την πουλησα μεσω eBay στον Διονυση, ο οποιος ηταν κι αυτος που διαπιστωσε την αναντιστοιχια του αριθμου πιστοποιησης και αυτης που ειχα παραδωσει. Φυσικα πηρα την αλλη πισω και επεστρεψα τα χρηματα.

Εδω ο ιδιος ανθρωπος, εξαπατησε τον οικο δημοπρασιων Sworders, οπου βιντεο της εταιρειας δημοπρασιων ,δειχνει καθαρα να διεκδικειται μια πανεμορφη δραχμη (απιστοποιητη) του 1851 μεχρι τα 20-21000 ευρω απο 3-4 ατομα στην αιθουσα και δυο τηλεφωνα, αλλα μετα εμειναν μονον τα τηλεφωνα, εχω δει το βιντεο καθαρα, κατοχυρωθηκε στα 24000 η 25000 hammer στον εν λογω κυριο, ο οποιος μετα επαθε buyer's remorse χωρια που ηταν και απιστοποιητη και τρεμει και τη σκια του σε τετοια κομματια, οποτε...... αρνηθηκε να την πληρωσει. Αν τοχε κανει σε κανα Σπινκ η Baldwin's (τοκανε κι εκει αλλα τον εσωσε τριτος και τον καλυψε) θα ειχε γραφτει σε ολες τις μαυρες λιστες Ευρωπης και Αμερικης και θαχαμε γλυτωσει. Αντ'αυτου, η δρχ του 1851, πιστοποιηθηκε MS65 και για αγνωστο λογο, πουληθηκε μετα βιας πιανοντας ρεζερβα στο Heritage στα μισα λεφτα η μαλλον λιγωτερα απ'αυτα του Sworders, μολις 6-7 μηνες αργοτερα, αντε βγαλε ακρη.....

Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 04:15:54 πμ »

Ωραια νομισματα Δημητρη, με καταπληκτικα χρωματα !
Ολα μαζι ισως ανταλλασονται και με ενα χρωματιστο τεταρτακι του 1833 που ειναι και περιπου 100 χρονια παλαιοτερο και 3+ βαθμους παραπανω !!!  :D :D :D :D :D
Σωτηρης
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 07:51:01 πμ »

Φερτα και τα δυο τον Νοεμβριο οπως ειπαμε, και το συηταμε.... :)
Καταγράφηκε

geoval

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 183
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 07:01:25 μμ »

Δημήτρη, όλα τα νομίσματα που έχεις ανεβάσει είναι φανταστικά. Θεωρώ ότι η ολοένα και εντονότερη εκτόξευση του ενδιαφέροντος σε κομμάτια που αποτελούν condition rarieties, σε αντίθεση με σπανιότητες σε χαμηλότερη κατάσταση, ωφείλεται σε τέτοια κομμάτια. Στο παρελθόν έχω αγοράσει και εγώ από εσένα μια δραχμή 1910 ms 64 με καταπληκτικό βαθύ λούστρο. Θα έλεγα ότι η δραχμούλα ήταν σκέτη κούκλα αλλά εκείνη την ημέρα είχα γνωρίσει μια πραγματική κούκλα, την κόρη σου. Να χαίρεσαι την συλλογάρα σου με υγεία.
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 07:03:43 μμ »

Φανταστικό σετ !!!! Ειδικα η δραχμη και το διδραχμον 1911 MS64 ειναι πολυ δυσκολο να βρεθούν ετσι !!!!!!!!!

Το δίφραγκο ειναι φανταστικό !!!!
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 07:32:33 μμ »

Τρελαίνομαι ρε πούστη με τις ιστορίες σου περισσότερο από ότι με τα νομίσματα. Να'σαι καλά ρε Μήτσο. Εσύ καποια στιγμή πρεπει να γράψεις ένα βιβλιο - μυθιστόρημα - αυτοβιογραφιά που θα πραγματεύεται τη ζωή ενός νομισματολάγνου...
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 08:05:28 μμ »

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ DIGO. ΤΥΧΕΡΗ Η ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ  ΑΘΗΝΑΣ ΠΟΥ ΣΥΝΔΙΑΛΕΓΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΤΟΜΑ. ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ, ΚΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ! ΕΠΙΣΗΣ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΚΛΗΚΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙ!!
Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 08:32:07 μμ »

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ DIGO. ΤΥΧΕΡΗ Η ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ  ΑΘΗΝΑΣ ΠΟΥ ΣΥΝΔΙΑΛΕΓΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΤΟΜΑ. ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ, ΚΙΑΣ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ! ΕΠΙΣΗΣ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΚΛΗΚΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΕΙ!!

Από κοντά και στο καφέ είναι καλύτερος  :D :) :)  Πιστεύω πως σε μια συλλογή το 50% είναι το νόμισμα και το άλλο 50% η ιστορία του. Να έρθετε Αθήνα, θα ακούσετε πολλά και ενδιαφέροντα :)
Φιλικά,
Γιάννης
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 08:39:58 μμ »

ΘΑ ΕΡΘΩ ΑΘΗΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΝΕ, ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ,. ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΝΕΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΕΣ ΦΙΛΙΕΣ!
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 09:27:03 μμ »

ΘΑ ΕΡΘΩ ΑΘΗΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΝΕ, ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ,. ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΝΕΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΕΣ ΦΙΛΙΕΣ!

Ωραια ελπιζω να γνωριστούμε θα παω και εγω

8-10 ΠΝΕ και μετα τις 10 στο καφε
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 09:34:10 μμ »

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΎΜΕ!
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 09:39:43 μμ »

Οκ

Παντως θα με καταλάβετε ευκολα εμενα και τον Γιαννη (malef13)  αμα μας δείτε  ;D
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 10:24:50 μμ »

ΘΑ ΕΡΘΩ ΑΘΗΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΠΝΕ, ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ,. ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΝΕΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΕΣ ΦΙΛΙΕΣ!

Tην επόμενη ειναι του Αγίου Δημητρίου. Θες να σου δώσω λίστα δώρων απο έμπορο της επιλογής μου;  ;)

Βασίλη, τις ιστορίες τις ξέρεις ήδη, απορώ πως δεν τις βαρέθηκες.


Όσο για τα νομιςματα που αποχωρίστηκα, ειναι η αρχή και των υπολοίπων. Κάποια στιγμή θα τ'αποχωριστω ολα, είτε γουστάρω είτε όχι. Άρα αυτο που μετράει, ειναι πόση χαρά μου έδωσαν στο μικρό η μεγάλο διάστημα που η μοίρα με τίμησε να είμαι εγώ αυτός που τα παραδίδει στον επόμενο που θα τα διαφυλάξει για τις επόμενες γενιές. Ειναι ολα τους "ανήψια" μου.

Περνάω φάσεις έμπνευσης και φάσεις όπου προσπαθώ να κρατήσω άκρα του τάφου σιωπή και αποχή απο το χομπυ για να μην καω. Ο κόσμος ειναι πολυ ενδιαφέρων για να περιορίσω τα ενδιαφέροντα μου στην ακαδημαϊκή μελέτη κάποιων κερμάτων. Άλλωστε υπάρχουν πολυ καλύτεροι απο μένα γι αυτο.

Ενα παράδειγμα σήμερα. Είχα ραντεβού στο Θησείο στους πάγκους για κάποιο νέο απόκτημα. Έχοντας και την κόρη μου μαζί μου, κατάκοποι και οι δυο απο έλλειψη ύπνου, πηδηξαμε στο τουριστικό τραινάκι που διασχίζει την Αδριανού με σκοπό να πηδήξω έξω στο Θησείο, αλλα επειδή δεν σταμάτησε ποτε τελείως, βρέθηκα να κάνω όλο τον τουριστικό γύρο.

Όποτε κι αποφάσισα να το απολαύσω, δεν τοχα ξαναπάρει ποτε αυτο το δήθεν τραινάκι. Η μικρή ξετρελάθηκε, περάσαμε απο όλη τη Διονυσιου Αεροπαγιτου, της έδειξα απο τον Παρθενώνα και το μουσείο της Ακρόπολης, μεχρι τον Εθνικό κήπο, τμήμα της πεζοδρομημένος Πλάκας ,και πολλά αλλα μαζί μ'ενα μπαλονι που της αγόρασα σε μια σταςη στο Ηρώδειο. Ξανάκανε όλο τον γύρο και κατεβήκαμε μισή ώρα αργότερα.

Δεν ειναι ωραία τα απρόβλεπτα της ζωής άμα δεν είσαι μίζερος και προσκολλημένος σε αυστηρό προγραμμα;
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 07:25:57 μμ »

Ο Δημήτρης ειναι οκ γιατί ειναι γνήσιος.
Όταν τον γνώρισα και μου έδειξε μερικά νομίσματα του του είπα" βρε Δημήτρη αυτά ειναι under graded σίγουρα παίρνουν καλύτερο βαθμό! Και εκείνος μου απάντησε " δεν με νοιάζει μένα μου αρέσουν όπως ειναι!!!
Εύγε Δημήτρη να χαίρεσαι την συλλογή σου και την κορούλα σου και ο,τι εσύ ποθείς.
Άντε  να τα ξαναπούμε σύντομα ελπίζω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α, αργυρο σετ 1910-1911
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 08:04:21 μμ »

Σ'ευχαριστω Γιωργο. Η Ελληνικη νομισματικη κοινοτητα χρειαζεται ανθρωπους σαν εσενα.


Δημήτρη, όλα τα νομίσματα που έχεις ανεβάσει είναι φανταστικά. Θεωρώ ότι η ολοένα και εντονότερη εκτόξευση του ενδιαφέροντος σε κομμάτια που αποτελούν condition rarieties, σε αντίθεση με σπανιότητες σε χαμηλότερη κατάσταση, ωφείλεται σε τέτοια κομμάτια. Στο παρελθόν έχω αγοράσει και εγώ από εσένα μια δραχμή 1910 ms 64 με καταπληκτικό βαθύ λούστρο. Θα έλεγα ότι η δραχμούλα ήταν σκέτη κούκλα αλλά εκείνη την ημέρα είχα γνωρίσει μια πραγματική κούκλα, την κόρη σου. Να χαίρεσαι την συλλογάρα σου με υγεία.


Αυτο δεν το περασα καθολου στο ντουκου. Προβληματιστηκα αν επρεπε να απαντησω δημοσια η με ΠΜ κι εν τω μεταξυ η ζωη ετρεχε. Τελικα τη λυση εδωσε ο Γιωργος. Αφου απαντησα ηδη ξανα, σ'ευχαριστω πολυ και για τα καλα σου λογια αλλα και για το κομπλιμεντο για τη μικρουλα. Νασαι καλα.  :)
Καταγράφηκε