Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτογρα  (Αναγνώστηκε 2617 φορές)

digo

  • Επισκέπτης

Πριν λιγες μερες, οταν εβαλα το θεμα 1901 Cyprus proof set, που εχω προ πολλου πουλησει στον καταλληλοτερο ανθρωπο, τον Κυριακο Νικολαϊδη που μας μαγεψε χτες κι αυτος με καποιους απ'τους θησαυρους του, η composite φωτογραφια που εβαλα και που εδειχνε και τα 4 νομισματα μαζι σε μαυρο φοντο, σαν ναταν σε παλαιου τυπου θηκη απο δερμα με μαυρο βελουδινο εσωτερικο, αρεσε σε πολλους.

Ο Μιχαλης (sekadakis) εβαλε και την composite photo του 1833 που εχω (με μια αναβαθμιση εκτοτε στο ταλληρο) και καποιος με ρωτησε αν ειχα κι αλλες αντιστοιχες. Τα σετ αυτα ηταν στην ουσια photoshopped, μια που ολα τα νομισματα και στο Κυπριακο σετ αλλα και στο Ελληνικο σετ του 1833 ηταν σλαμπαρισμενα, και η ιδεα ανηκε ΑΠΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στον Φιλ, ο οποιος πηρε μια μια τις close up φωτογραφιες απο καθε νομισμα, κι αυτες photoshopped στα closeups και μαλιστα χωρις τα σημερινα "δοντακια" που και οι δυο εταιρειες εχουν προσθεσει στα αναβαθμισμενα κουτια τους, με απωτερο σκοπο, να φαινεται επιτελους και η τριτη και εξ ισου σημαντικη πλευρα ενος νομισματος, το rim του δηλαδη, σταματωντας ετσι πολλα κρυμενα χτυπηματα στο ριμ, που μειωνουν αφανταστα την αξια του εκαστοτε κερματος, αναλογα και με τη σβαροτητα του προβληματος.

Αν καποιος εχει δει μια δραχμη του 1851, που κυκλοφορει για πουλημα εδω και 15 χρονια, Anacs MS62 σε παλιο μικρο κουτακι, με εντονα χρωματα, και τωρα σε πλεξιγκλας που συγκρατει το σπασμενο παλιο σλαμπ της Ανακς, με σκοπο να ξανακρυψει αυτο το φοβερο χτυπημα στο ριμ που εχει (εξ ου και το 62), θα καταλαβει τι εννοω, αν και δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.

Εξηγησα λοιπον, οτι η φωτογραφια του 1833 ηταν παρμενη απο τον Phil Arnold το 2004, νυν αρχιφωτογραφο της PCGS US και αυτος που κανει τις εκπληκτικες Trueview. Η φωτογραφια του Κυπριακου σετ 1901, ηταν του Mark Goodman, πολυ πιο προσφατη, μια που δεν ειχα αυτο το σετ το 2004, αλλα κι αυτο συμφωνα με τις οδηγιες που του εδωσα, δηλαδη να κανει ο,τι εκανε κι ο Φιλ στο 1833 και σε αλλη μια.

Ακολουθει λοιπον η πρωτη ιστορια.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 10:15:53 μμ »

Το φλορινι σε closeup και το Αγγλικο σετ του 1901. Αυτο ηταν εξαιρεση, με την εννοια οτι κανενα απο τα νομισματα δεν ηταν πιστοπιημενο. Το φλορινι πιστοποιηθηκε αργοτερα και το κρατησα γιατι εχει μια μοναδικη ιστορια αγορας, περα απ'την ομορφια του.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 10:43:05 μμ »

Γνωρισα τον Phil Arnold, το 2003 online, μεσω του world and ancients forum της PCGS US στο οποιο ημασταν και οι δυο μελη. Ο φιλ , Καναδος στην καταγωγη, ηταν πολυ νεαρος, 22-23 ετων,αποφοιτος σχολης γραφικων τεχων, συλλεκτης με πολυ περιορισμενο budget, αλλα πολυ ωριμος για την ηλικια του και με ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ταλεντο στις φωτογραφησεις νομισματων.

 Τοτε ακομα οι περισσοτεροι χρησιμοποιουσαν scanners χαμηλης αναλυσης, που εδειχναν τα νομισματα ξεπλυμενα και ανευ λουστρου, smartphones δεν υπηρχαν ουτε καν σαν ιδεα στο χαρτι, παρα μονον ψηφιακες μηχανες, και μια τετοια αξιας ~$50 ειχε και ο Φιλ, μαζι με ενα τριποδο και 2 αρχιτεκτονικες λαμπες, που "βιδωνουν" στην ακρη του γραφειου-σχεδιαστηριου, με βραχιονα που τους επιτρεπει την μετακινηση προς ολες τις κατευθυνσεις και λαμπτηρες κοινους των 60 watts, χρωματος μπλε, που δινουν κατασπρο φως χωρις να κουραζουν τα ματια αυτου που τις χρησιμοποιει επι συνεχομενες ωρες. Με πολυ περιορισμενο προϋπολογισμο, οπως ολοι οι νεοι φοιτητες η νεοι αποφοιτοι,το καθε νεο τοπικ του Φιλ, γινοταν αναρπαστο χαρη στις καταπληκτικες του φωτογραφιες, αλλα και το γουστο του στα νομισματα, ολων των μεταλλων πλην χρυσου που η τσεπη του δεν επετρεπε την αγορα του, και ιδιαιτερα στα χαλκινα διαλεγε τα πιο δυσκολα red brown που υπηρχαν.

Καπου ενα χρονο μετα την ιντερνετικη μας γνωριμια, ο Φιλ ανακοινωσε στο φορουμ, οτι αναχωρει για Ευρωπη, αφου ο Καναδας δεν καταφερενα τον προσελκυσει για να παραμεινει, με την απλουστατη δικαιολογια οτι σαν γραφιστας ανευ πειρας δεν εβρισκε δουλεια. Πηγε λοιπον στην Γερμανια, σε μια κωμοπολη ξεχασμενη απο τον Θεο, βροχερη, μουντη και καταθλιπτικη, οπου το καλυτερο που καταφερε ηταν να βρει θεση part time professor of English language for Germans ,σ'ενα παραρτημα της γνωστης σχολης ξενων γλωσσων Berlitz.

Part time job at Berlitz+ boring German town + zee Germans, δεν ειναι να απορεις που το παιδι απογοητευτηκε μεσα σ'εξη μηνες η λιγωτερο και μας δηλωσε οτι ετοιμαζεται να γυρισει στον Καναδα. Εγω τοτε (που τοχα οργανωσει στο μυαλο μου), του λεω, Φιλ, ελα απο την Αθηνα, (Δεκεμβριος με σουπερ καιρο), να σε φιλοξενησω στο σπιτι μου στη Βουλιαγμενη που το χειμωνα δε μενει κανεις, σου πληρωνω το εισιτηριο αλλε ρετουρ Γερμανια-Αθηνα, ελα να δεις Ακροπολη κλπ,και να ζεσταθει το κορμκι σου με τους 25 βαθμους της Αθηνας αρχες Δεκεμβριου 2004, κι αν θες να φωτογραφησεις τη συλλογη μου (την τοτε) με 1 ευρω το κοματι οπως συμφωνησαμε. Ετσι κι εγινε. Ηρθε, ειδε, φωτογραφησε, τουκανα κι αλλα δωρακια κι εφυγε.

Τις φωτογραφιες μου τις ανεβασε σε μια ιστοσελιδα που ειχε δικη του, και που μου παραχωρουσε δωρεαν για τα υπολοιπα 5-6 χρονια, αλλα εγω τουστελνα καθε χρονο και $100 για να τον ευχαριστησω και για την απιστευτη δουλεια την οποια εκανε με αστεια λεφτα, αλλα και για γενικωτερη βοηθεια.

Μολις εφυγε η PCGS προκηρυξε θεση φωτογραφου στο Newport Beach, την εδρα τους στην Καλιφορνια, σε μια απο τις πιο ακριβες συνοικιες της, η μαλλον προαστια του Λ.Α. Ο Φιλ πηγε μετα απο παροτρυνση μου και τους εδειξε τις φωτογραφιες που μολις ειχε παρει απο τη συλλογη μου. Η εταιρεια τον προσελαβε αμεσως με εξαιρετικο μισθο και παραμενει ακομα και σημερα ο βασικος φωτογραφος τους (και κανει κι αλλες φωτογραφησεις γι αυτους εκτος απο τις TrueView). Τα secure plus και τις φωτογραφιες της Ευρωπης τις κανουν κατι αχρηστοι.Η προσωπικη του καρτα εχει ακομα σχεδον μονο νομισματα δικα μου, ισως και για να θυμαται απο που ξεκινησαν ολ'αυτα.

Εκτοτε παντρευτηκε, κραταμε επαφη, παιδια δεν εχει ακομα, αλλωστε ειναι μικρος ,33-34, τοτε 22-23, και η composite του 1833 ηταν δικη του ιδεα, οπως και η αντιστοιχη του σετ Αγγλιας 1901.

Η ιστοσελιδα εχει πεσει τωρα, και τις φωτογραφιες τις εχω σωσει, αλλα ποτε δε ζητησα τεραστια αναλυση οπως αυτη που προσφερει ο Μαρκ Γκουντμαν στα $10 το κομματι (κι αυτος μουχει δημιουργησει ιστοσελιδα αν και δεν τουχω στειλει νομισμα εδω και 5 χρονια).

Ετσι λοιπον, απο μια εντελως τυχαια προσωπικη συναντηση, με Ελληνα συλλεκτη, και παραμονη στην Αθηνα για 6 μερες, το αποτελεσμα της απιθανης εργασιας του διαμορφωσε ΟΛΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μελλον (τωρινο παρον, με συνεχεια λαμπρων προυποθεσεων).

Η φωτογραφια απο την τελευταια μερα παραμονης του, αλλα αυτος που βλεπετε ειναι ο υποφαινομενος, ο Φιλ προτιμησε να μην φαινεται, αν κι εχω και μια "double selfie" που τραβηξε αμεσως μετα, αλλα δεν σκοπευω να την δημοσιοποιησω.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 11:01:34 μμ »

Η δευτερη ιστορια αφορα το φλορινι και γιατι το κρατησα,

παρ'οτι πουλησα και το σετ του 1901 (της Αγγλιας) αλλα και το υπολοιπο British choice unc-proof 20th century type set,1902-1970 in two Whitman albums, from farthing to sixpence and from shilling to crown. Το crown του 1927 ηταν σπασμενο απο NGC PR64 σλαμπ, το τριπεννο του 1902 πιστοποιηθηκε μετα απο τον αγοραστη ως MS67 ,το σελλινι του 1911 MS65 και πολλα αλλα τετοια, για να σας δωσω να καταλαβετε οτι αυτα τα σετ τα επαιρνα πολυ σοβαρα, κι οχι γεμιζοντας τα αλμπουμ με σαβουρες F-VF οπως συνηθιζοταν οταν τα αλμπουμ αυτα κυκλοφορουσαν ακομη

Tωρα ειναι out of stock και συλλεκτικα: τα δικα μου ηταν ολοκαινουρια, ακομη στο πλαστικο τους περιτυλιγμα, απο ενα μυστικο μαγαζι που εχει στοκ ολων των χωρων που εβγαλε η Γουιτμαν και η Ντανσκο και τα οποια καταργηθηκαν ελειψει ενδιαφεροντος απο το Αμερικανικο κοινο: το μαγαζι δεν εχει ιστοσελιδα, ουτε μεηλ, ει μη μονον επικοινωνια με απλο ταχυδρομειο, διοτι κανεις ποτε δεν απαντα σ'εναν αριθμο τηλεφωνου που μαλλον εχει κοπει πια.

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε, μια φιλη συλλεκτης Ιαπωνικων νομισματων, απο τα οποια καποτε ειχα πολλα, μου χαρισε ενα ελαφροτατα μεταχειρισμενο Ντανσκο Japan Type set, 1870-1970 μαζι με καποια πολυ δυσκολα κομματια του 2ου Παγκοσμιου πολεμου μεσα.
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 11:04:14 μμ »

Αυτα τα ποστ σας ειναι φανταστικά !!!! Συνεχίστε με αυτες τις φανταστικές και πολυ ενδιαφέρον ιστορίες !!!

Καλο βραδυ
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 11:20:21 μμ »

Οπως ειχα ηδη αναφερει, η ελλειψη της χρονιας του 1901 σ'αυτα τα αλμπουμ ηταν και παραμενει ενα μυστηριο σε μενα, αφου και χωρος υπηρχε με λιγο καλυτερη κατανομη, και πολυ ενδιαφερον θα παρουσιαζε η συγκεντρωση 5 μοναρχων στο ιδιο αλμπουμ, δυο εκ των οποιων διαθετουν 2 και 3 νομισματα του καθε denomination (George V and George VI) ,λογω αλλαγης μεταλλικης συνθεσης αλλα και σχεδιου, χωρια τα ξεχωριστα Αγγλικα και Σκωτσεζικα σελλινια και φλορινια του Γεωργιου του 6ου.

Σταθηκα πολυ τυχερος στην αγορα του σετ του 1901. Το βρηκα ετοιμο στο eBay, κομπλε με φουλ ακυκλοφορητα νομισματα οπως δειχνει και η φωτογραφια, και μαλιστα σε καρτελλα αντιστοιχη με τα Γουιτμαν, δηλαδη με τρυπες στην ακριβη διαμετρο του καθε νομισματος με τυπωμενα τα στοιχεια του κατω απο το ανοιγμα.

Το σετ αυτο ειχε ενα ΚΑΤΑΣΠΡΟ σελλινι, τεχνικα ανωτερο απ'αυτο με το οποιο το αντικατεστησα, και που το χαρισα σ'ενα φιλο, ο οποιος εστηνε κι αυτος σετ 1901, ομως ολων των Αγγλικων αποικιων η προσωρινων κτησεων (πχ Κυπρος) της τοτε αυτοκρατοριας, συν το σετ της ιδιας της Μεγαλης Βρετανιας φυσικα. Ο φιλος μου το εστηνε για χαρη της τοτ τριχρονης κορουλας του, που την λεγαν Βικτωρια και που ειχε γεννηθει το 2001. Απ'ολα τ νομισματα που εχουν περασει απο τα χερια του, η ΑΦΡΟΚΡΕΜΑ αυτου του σετ παραμενει στην κατοχη του και ειμαι περηφνος που συνεβαλα με 4 νομισματα, ενα δωρο , 2 πωλησεις και μια ανταλλαγη.

Η ανταλλαγη απεδειχθη απιστευτα επικερδης για μενα. Εδωσα καποιο μικρο (δεν θυμαμαι τωρα) αξιας ~$80 και πηρα ως ανταλλαγμα ενα απιστοποιητο Ισπανικο ταλληρο του 1898, με σχεδιο που εχουν χρησιμοποιησει σχεδον ολες οι Λατινικες χωρες, πρωην κτησεις της Ισπανιας. Αυτο το ταλληρο, πιστοποιηθηκε PCGS MS63 και λιγες μονον μερες μετα την παραλαβη του απο την εταιρεια, οταν το ειχα ακομη πανω στο γραφειο μου να το χαρω πριν παει σε θυριδα, ενας φιλος μου ΜΗ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ το ειδε, το ερωτευτηκε και μου προτεινε να το αγορασει αμεσα (Buy it Yesterday...) στα 500 ευρω. Καλοριζικο του ειπα κι επεσε το 500αρικο, αντε γεια και καλο ταξιδι. Προλαβε και το φωτογραφησε ο Γκουντμαν πριν επιστρεψει στην Ελλαδα, γιατι ξεχασα να ζητησω Τρουβιου.

Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 12:53:55 πμ »

Το τελευταιο και πιο συγκινητικο μερος (για μενα) της ιστοριας αυτης ακολουθει, κι ευχαριστω τους ολιγους πιστους που κατορθωσαν ν'αντεξουν την πολυλογια μου ως τωρα, με σχεδον μηδενικη φωτογραφικη απεικονιση (υποσχομαι αποζημιωση αποψε κιολας με το σετ 1910-1911), η οποια ομως νομιζω ενδιαφερει και αξιζει πια να την μοιραστω με ολους σας.

Ο λογος που αλλαξ το σελλινι, ηταν οτι ειχα δει εναν Εγγλεζο πωλητη να πουλαει το σελλινι προς 40 στερλινες και το φλορινι προς 70, σε δευτερο γυρο δημοπρασιων που ειχαν φυγει απατες. Δεν ξερω γιατι δεν πηρα το φλορινι πρωτα. Σε τελικη, το σελλινι του αρχικου σετ, οπως ηδη ειπα, ηταν τεχνικα αρτιοτερο απο αυτο που αγορασα, απλα δεν ειχε την πατινα. Το ασπρο πιστοποιηθηκε αυστηρα απο την NGC ως MS64.

Τα σκαν του πωλητη ηταν αθλια. Η καταπληκτικη τους πατινα εδειχνε σαν μαυροασπρη κουτσουλια πανω στα νομισματα, παρ'ολ'αυτα το ενστικτο μου μουλεγε οτι εδω εχουμε διαμαντακι κρυμενο και βεβαια δεν πιστευα την τυχη μου οταν ηρθε το σελλινι. Η αγαπη μου στις πατινες μ'εκανε ν'αδιαφορω για την οχι τοσο τελεια κατασταση του οπως το πρωτο που χαρισα στον φιλο μου.

Αντιθετα, το φλορινι του σετ ηταν το μονο που χρειαζοταν αναβαθμιση: ηταν ενα λευκο ντιπαισμενο slider (= σχεδον ακυκλοφορητο, με οψη που ξεγελα απο καποια αποσταση), και σαφως κατωτερο απ'ολα τα αλλα νομισματα που εγω δεν πιστοποιησα ποτε αλλα που ηταν ολα απο 63 κι επανω κατα την αποψη μου, με gem black farthing (τα μαυριζανε στο νομισματοκοπειο απο το 1897 εως και το 1917, για να αποφευχθει η συγχυση με τα χρυσα half sovereigns, γιατι πολλοι απατεωνες τα επιχρυσωναν και τα πασαρανε για μισολιρα, δηλαδη 10 σελλινια = 120 πεννες = 480 φαρδινια....) και σχεδον φουλ ρεντ μισοπεννο και πεννα (προ 3 ετων, μια πεννα 1901 NGC MS66RD πουληθηκε στο Heritage $1000 hammer, περιπου ιδια τιμη με μια σχεδον ιδια του 1900 επισης 66 RD για να καταλαβετε την τρελλα καποιων συλλεκτων που επεσαν στην παγιδα των Registry sets σε νομισματα που αν ειναι 95% κοκκινα RB κοστιζουν ~£40-£60 και υπαρχουν με τη σεσουλα).

Εχοντας πια δει το σελλινι, θαπρεπε να βαλω snipe £125 για το φλορινι, που ηταν κι τεχνικα σχεδον τελειο, και ηταν φως φαναρι απο την ιδια συλλογη. Ελα ομως που μ'επιασε η τσιγκουνια μου κι βλεποντας το κι αυτο να κανει δευτερη εμφανιση, ειδοποιησα τον πωλητη οτι αν δεν πουλιοταν και τωρα (βασιζομενος στα αθλια σκαν του), του ζητησα να το παρω εκτος eBay με 10 λιρες εκπωση,δλδ £60 κι ο πωλητης συμφωνησε, αλλα οχι κλεινοντας αυτοστιγμει την δημοπρασια του που ξεκινουσε απο τις £70, χωρις Βuy It Now etc.

Ο αδιστακτος νομος του Murphy ομως που δεν ειχα υπολογισει με ταρακουνησε (αν ειναι να παει κατι στραβα, θα παει σιγουρα). Πανω που περιμενα να κλεισει επιτελους και να ληξει χωρις μπιντ, πεφτει ενα μπιντ στα τελευταια δευτερολεπτα και ξαφνικα το βλεπω να φευγει απο μενα... ??? :( >:(

Η αντιδραση μου ηταν αστραπιαια: ενηργησα με αυτομτο πιλοτο χωρις να σκεφτομαι. Το eBay τοτε αφηνε να φανει η ταυτοτητα του νικητη, χωρις αστερακια και μαλιστα με το email του νικητη σε κοινη θεα. Του εστειλα αυτοστιγμει μηνυμα, ρωτωντας τον ευγενικα αν ειχε καποιον λογο ειδικο που χτυπησε αυτο το φλορινι. Εκεινος μου απαντησε οτι ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΜΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΑΠΟ ΦΛΟΡΙΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΓΓΟΝΟ ΤΟΥ, κι αυτο ετυχε ναναι το πρωτο που αγοραζε......

Σχεδον αμεσως του εστειλα την απαντηση μου στα Αγγλικα με την εξης αντιπροσφορα:

"Αγαπητε μου κυριε, σας συγχαιρω για την νικη σας και για την αξιεπαινη προσπαθεια σας να μυησετε τον νεαρο εγγονο σας στον μαγικο κοσμο των νομισματων, τον οποιο υποθετω γνωριζετε καλα προσωπικα και θελετε να περασετε το "μικροβιο" στον εγγονο σας, κατι που θα σας χαρισει στιγμες ευτυχιας , μεταφεροντας τις πολυτιμες γνωσεις σας σε αυτον και αολμβανοντας την παρουσια του μαζι του.

Παρ'ολ'αυτα, επειδη το συγκεκριμενο φλορινι προερχεται απο μια συλλογη της οποιας ηδη διαθετω το σελλινι και θαθελα πολυ να εχω και το ιδιο σε στυλ φλορινι, σας προτεινω το εξης: να πληρωσω εγω για το φλορινι που μολις κερδισατε, αν θελετε και απ'ευθειας στον πωλητη του, να σας στειλω ΔΩΡΕΑΝ ενα ακυκλοφορητο φλορινι της ιδιας ημερομηνιας ,το οποιο απλα δεν εχει την πατινα αυτου που μολις κερδισατε αλλα τεχνικα ειναι ιδιας κλασης (ψεμα πρωτο) , και σε ανταλλαγμα να μου στειλετε το φλορινι που μολις κερδισατε και στο οποιο ξεχασα να βαλω κι εγω μπιντ (ψεμα δευτερο). Για να σας καθησυχασω, θα επικοινωνησω με τον πωλητη, θα πληρωσω εγω το φλορινι που μολις κερδισατε,το οποιο παρα ταυτα θα σταλει σε εσας, και ταυτοχρονα θα σας στειλω και το δωρεαν φλορινι που μπορει να το παραλαβετε ισως και πριν απο αυτο της δημοπρασιας (οπερ και εγινε, εξπρες η θα το πηγαινα και κολυμπωντας αν χρειαζοταν).

Η πραξη μου αυτη, ελπιζω να διωξει οποια τυχον δυσπιστια τυχον εχετε και δικαιολογημενα με την μεγαλη σας πειρα, διοτι κυκλοφορουν πολλοι απατεωνες διαδικτυακα, αλλα το ενστικτο μου μου λεει οτι εχω να κανω με τζεντλεμαν του παλαιου καιρου, οπου σε περιπτωση που δεχτειτε την προσφορα μου, "your word is your bond". Ειλικρινα, Δημητρης Γ. κλπ κλπ."

Αν μου ζητουσε να του παρω και μια πιπα, μαλλον θα τοκανα κι αυτο, τετοιο παθος μ'ειχε πιασει.

Ο ανθρωπος απαντησε θετικα, ο πωλητης αδιαφορησε, και μουπε οτι οποιος και να τον πληρωνε, το νομισμα θα πηγαινε στον νικητη της δημοπρασιας, και τα υπολοιπα ηταν θεμα μεταξυ εμενα και του νικητη. Εγω ξεκινησα τον αγωνα δρομου, και η αγωνια μου κορυφωνοταν, παρ'οτι ειχα παρει θετικη απαντηση στο αιτημα μου. Μονον οταν και εαν θα ειχα το νομισμα στα χερια μου θα ησυχαζα. Για ποτε ξεχαστηκε η εκπτωση των £10 που μ'εκανε απληστο και αλαζονα.... ,αυτο το καταλαβαινει ο καθενας.

Το πρωινο της τριτης ημερας μτα το περας της δημπρασιας, ειχα μηνυμα απο τον παππου στα εισερχομενα μου.

"Αγαπητε Δημητρη,

επικοινωνω μαζι σου για να σε πληροφορησω οτι εχω στα χερια μου το νομισμα που μου εστειλες δωρεαν, καθως και το νομισμα του πωλητη, ο οποιο με ειχε ηδη ειδοποιησει οτι τακτοποιησες την πληρωμη του τελευταιου αμεσως οπως μου ειχες υποσχεθει. Οφειλω να ομολογησω, οτι περα απο την ελκυστικη προσφορα σου, η περιγραφη του νομισματος που μου εστειλες ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. (αστερι ο παππους στο grading, χαμπαρι δεν πηρε οτι τουστειλα lock 58).

Παρ'ολ'αυτα, (ΩΧ,ΩΧ,ΩΧ, ΤΙ ΤΟ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ;;;;), εαν ειχα δει στο χερι το νομισμα του πωλητη, δεν θα ειχα συμφωνησει στην πραγματικα πολυ συμφερουσα προταση σου, κι ας πληρωνα 70 λιρες παραπανω. Ομως οπως κι εσυ, ετσι κι εγω σου εδωσα τον λογο μου, και μεχρι τωρα εσυ εισαι αυτος που εφαρμοσε την παλαια γνωστη φραση των χρηματιστων του Σιτυ ( City, χρηματο-οικονομικο κεντρο του Λονδινου με το χρηματιστηριο), "My word is my bond" (= ο λογος μου ειναι το ομολογο μου, η σε ελευθερη μταφραση, ο λογος μου ειναι συμβολαιο), με ολα τα ρισκα που πηρες. Γι αυτο σου εσωκλειω το φλορινι που επιθυμεις, και μαζι σου στελνω τις ευχαριστιες μου, ειναι πραγματικα πολυ ευχαριστ να βλεπει καποιος σαν εμενα  οτι υπαρχουν ακομη νεαροι οι οποιοι κρατουν τον λογο τους και συμπεριφερονται με αξιοπρεπεια. Ελπιζω και ο εγγονος μου μια μερα να εξελιχθει σαν εσενα και θα θυμαμαι για παντα αυτην την περιεργη ιντερνετικη συναλλαγη που καναμε και που μαλλον δεν συνηθιζεται. Καλοριζικο κι ευχαριστω. Yours truly, XXXXXX"

Ενταξει, τον παραπλανησα ελαφρως τον κυριο, αλλα ο σκοπος μου ηταν να τον κανω να δεχτει ΠΡΙΝ καταφθασει το φλορινι του Εγγλεζου πωλητη στα χερια του, το οποιο και επετευχθη. Εσεις δεν θα το κρατουσατε αυτο το νομισμα μονον και μονον γι αυτη την ιστορια ανταλλαγης, απληστιας και μετανοησης, και κυριως αισιου τελους. Για να μη μιλησουμε για το νομισμα αυτο καθ'εαυτω το οποιο παρεπιπτοντως ειναι σχεδον ιδιο σε διαμετρο, βαρος και περιεκτικοτητα αργυρου με τα Κυπριακα 18πιαστρα της Βικτωριας, Εδουαρδου και Γεωργιου 5ου αλλα και 6ου νομιζω ,οπου αντιθετα με την Αγγλια, η περιεκτικοτητα σε ασημι παρεμεινε απαραλλαχτη (μπορει και να κανω λαθος).

Πιστοποιηθηκε καποια στιγμη ως PCGS MS64.

Σε λιγα δευτερολεπτα η παρουσιαση του σετ 1910-1911 χωρις λογια. Καλη σας νυχτα.  :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 01:00:35 πμ »

Έχω μείνει άφωνος με τις ιστορίες και το κουράγιο σου παράλληλα να τις διηγηθείς με τόσο ενθουσιασμό!!  :)

Για την ακρίβεια τόσο πολύ ενθουσιασμένο όσο τις τελευταίες 2 μέρες με τα Κυπριακά δεν σε έχω "ξαναδεί" στον γραπτό σου λόγο! Μου έκανε εντύπωση αυτός ο ενθουσιασμός και οι ιστορίες που μας αφηγήθηκες ασφαλώς.


Καταγράφηκε

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 01:08:59 πμ »

Πολύ ωραιό θέμα, ευχαριστώ
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτο
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 01:23:04 πμ »

Δημητρη.
Δεν γραφεις ενα βιβλιο βρε αδερφε με ολες τις νομισματικες ιστοριες που σου συνεβησαν ολα αυτα τα χρονια, διανθισμενο με υπεροχες φωτο νομισματων?
Παντως εγω θα το αγοραζα ευχαριστως.
Σε ενα φορουμ θα χαθουν κατω απο θεματα αλλα και ειναι κριμα.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Ενα νομισμα με 2 ιστοριες: το 1901 GB florin ,αγορα και φωτο
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 08:01:46 πμ »

Σ'ευχαριστω Σιμο και potter.

Δημητρη μου, οι ιστοριες υπαρχουν ολες στο κεφαλι μου. Οσο για το βιβλιο, κατι μουχει περασει απ'το μυαλο, αλλα λιγο διαφορετικο, πιο προς το οικονομικη ιστορια της Ελλαδας (χρεψκοπιες, δανεια, οικονομικες μεταρρυθμισεις πχ Μαρκεζινης 1953) με καποιες ιστοριες για το γενικο κοινο κι οχι τους συλλεκτες μονο. Ως τοτε σιγουρα θα χρειαστει να παω σε καποιο σεμιναριο του Ιανου, για τη γραφη βιβλιων, το editing κλπ. Προσ το παρον, τα λεω σε σας, αλλωστε η ιστορια του Φιλ ειναι καθαρα προσωπικη και δεν εχει θεση σε κανενα βιβλιο.
Καταγράφηκε