Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 18 piastres 1938  (Αναγνώστηκε 970 φορές)

criskal

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 141
18 piastres 1938
« στις: Οκτώβριος 17, 2015, 09:15:00 πμ »

...
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 18 piastres 1938
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 09:37:08 πμ »

Στρατηγέ, (διάβασα την αφιέρωση του Κυριακου σε άλλο τοπικ και τώρα κάνω συνειρμούς να θυμηθώ ποιος είσαι, γιατί ταχω ξανακούσει το nickname(?), κάποτε ο Καραμήτσος ειχε για πούλημα την προυφ σειρά του 1938 στα 2500 ευρώ, αλλα έμεινε απούλητη. Το επόμενο λότο ήταν η ακυκλοφόρητη του 1938, πλήρης σε Bu στα 250 ευρώ και την πήρα εγώ. Την πιστοποίηςα στην NGC σε multi holder τοτε, σε βαθμούς απο 65 ως 62 για το 18πιαστρο, ενα ροζέ αριστούργημα, καταφανής αδικία, αλλα στο μαλτιχολντερ άντε τώρα να ζητάς τα ρέστα. Σε μια στιγμή βλακείας μου το έδωσα πιο φτηνά απ'οσο μούχε στοιχίσει η αγορά της και τα έξοδα πιστοποίησης. Που να ηξερα τοτε ποσο θα πετάγανε ακομα και τόσο κοινές Κυπριακές σειρές. Η μόνη που δεν φωτογραφήθηκε ποτε εκτός απο μέσα στο μυαλό μου.

Όσο για την προυφ, την ξαναβγαλε πρόσφατα και φυσικά πουλήθηκε, κοντά στα λεφτά που ζητούσε και τοτε, παρά τη σπανιοτητα της. Η ακυκλοφόρητη αντίθετα πέταξε. Κουκλί το 18πιαστρο, να το χαίρεσαι.
Καταγράφηκε

criskal

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 141
Απ: 18 piastres 1938
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 09:51:43 πμ »

h seira tou 38 vghke sthn HA prosfata k epiase 10xiliarika peripou.
den eixa lefta na thn parw.den kserw pios thn phre.
se perimenw sto nhsi na pioume zivana na fame xaloumi k na sou deiksw thn sullogh,mporei na doume k live auth tou kuriakou.




Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 18 piastres 1938
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 10:05:08 πμ »

Αληθινή πώληση πιστεύεις Χρήστο, η "φτιαχτη"; Εάν ειχε ρεζέρβα κοντά στην τιμή που μου είπες, κρατα πάντα και μια πισινή.

Ευχαριστώ για την πρόσκληση, δεν εχω έρθει ποτε Κύπρο και ντρέπομαι και που το λέω. Θα φροντίσω να το κάνω.  :)
Καταγράφηκε

criskal

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 141
Απ: 18 piastres 1938
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 12:20:13 μμ »

den tha htan parakseno na einai ftiaxth
Καταγράφηκε

KNicolaides

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 31
Απ: 18 piastres 1938
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 01:09:19 μμ »

ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΗΤΑΝ ΦΤΙΑΧΤΕΣ!!!
ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ "ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕ ΔΕΝ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕ". ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΥΦ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ 1938 ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΘΗΚΑΝ ΞΕΡΩ!!!
Καταγράφηκε