Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ  (Αναγνώστηκε 3231 φορές)

digo

  • Επισκέπτης
Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« στις: Οκτώβριος 16, 2015, 10:57:46 πμ »

Σπεσιμεν κατα την PCGS, προυφ κατα NGC, εκει θα τα χαλασουμε;
Καταγράφηκε

George2512

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 75
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:00:00 πμ »

Μαλιστα.... ::)
Ασπιρινες μοιραζετε?..οχι ?...καλα παω εξω να παρω ??? :o :o ??? ??? ??? :o :o
Καταγράφηκε

john kalatzis

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 736
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:00:25 πμ »

καλα τωρα τη να πουμε μια εικονα χιλιες λεξεις ;) ;) ;) ;) ;)
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:03:22 πμ »

Παντως στο χερι ειναι ΚΑΤΑΣΠΡΟ κι απ'τον ηλιο ξεξασπροτερο. Τα μπερδεψε τα φιλτρα του ο Φιλ, αλλα τρεχα γυρευε τωρα. Με cameo.
Καταγράφηκε

George2512

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 75
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:05:30 πμ »

Παντως στο χερι ειναι ΚΑΤΑΣΠΡΟ κι απ'τον ηλιο ξεξασπροτερο. Τα μπερδεψε τα φιλτρα του ο Φιλ, αλλα τρεχα γυρευε τωρα. Με cameo.
Με συγχωρεις αλλα η σωστη ορολογια ειναι  GAMEO..απο το GAMAEI
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 12:03:40 μμ »

 ;D


Γιαννη, καπου αλλου μ'ευχαριστησες που εβαλα φωτογραφιες απο τη συλλογη μου και σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Ομως ΕΠΙΤΗΔΕΣ εβαλα και αρκετα τον αριθμο, νομισματα ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΙΤΑ, που του καθενος σχεδον η τσεπη τα αντεχει, με την προυποθεση οτι θαχει υπομονη, δεν θα το περιμενει στο κουτακι (πχ το 2 λεπτο και 5 λεπτο του 1869-ΒΒ, τα κοκκινα, που ειναι αγορασμενα για 45-60 ευρω εκαστο-σε δραχμες βεβαια, καπου γυρω στο 1998), θα συγκεντρωθει αφιερωνοντας ακομα και ολον τον ετησιο προυπολογισμο του για νομισματα (πχ 150 ευρω) σε ΕΝΑ και καλο νομισμα και θα αποφυγει καθε ειδους χρεπι, που "θα αναβαθμισει αργοτερα", απλα τωρα, να "κλεισει" στα γρηγορα.

Η συλλογη μου ειναι πολυ ταπεινη μπροστα σε πανω απο 15 αλλων μελων εδω μεσα, απλα εφαρμοζω την ως ανω αρχη εδω και 20-25 χρονια. Μονο μην ειστε τοσο σφιχτοι οσο ο ukobke και να ξερετε ποτε ΠΡΕΠΕΙ να τραβηξετε τη σκανδαλη, αλλιως, παει πεταξε το πουλακι της Teletrade. <--- no pity (η αλλιως, το βιολι μου εγω)
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 12:09:36 μμ »

EEE, όχι και ταπεινή η συλλογή σου ρε Δημήτρη . Τη θεωρώ ποιοτική κ μερακλήδικη , σου έχω πεί λίγα κ καλά (box of 20) ......
Το δίφραγκο είναι Απίστευτο και αρκετά ερεθιστικό !!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 06:16:46 μμ »

Τί είναι τούτο, μας πείρες τα μυαλά.

Αυτό το νόμισμα να το ονομάσουμε μέδουσα, μόλις το δεις πέτρωσες (πάγωσες)

Το καλύτερο 2 δρχ που έχω δει και με διαφορά, απίστευτες λεπτομέρειες, μπορεί να είναι και μικρή η βαθμολογία του κατα την ταπεινή μου γνώμη, άνετα 65.

Υ.Γ. Φοβάμαι να κλείσω την σελίδα με την φώτο (παρότι την έχω κάνει save) μήπως και χαθεί όταν την ξανανοίξω και δεν την ξαναδώ.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:26:33 μμ »

ΕΡΩΤΕΥΣΙΜΟ ΝΟΜΙΣΜΑ. ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ 2 ΔΡΑΧΜΟ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:30:18 μμ »

Τί είναι τούτο, μας πείρες τα μυαλά.

Αυτό το νόμισμα να το ονομάσουμε μέδουσα, μόλις το δεις πέτρωσες (πάγωσες)

Το καλύτερο 2 δρχ που έχω δει και με διαφορά, απίστευτες λεπτομέρειες, μπορεί να είναι και μικρή η βαθμολογία του κατα την ταπεινή μου γνώμη, άνετα 65.

Υ.Γ. Φοβάμαι να κλείσω την σελίδα με την φώτο (παρότι την έχω κάνει save) μήπως και χαθεί όταν την ξανανοίξω και δεν την ξαναδώ.


Εδω θαναι Μιχαλη μου, δεν πα να χτυπιεται ο καθηγητης απ'την Ουασιγκτον (λεγε με Σωτηρη), εδω θαναι.


Ναστε καλα.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:36:10 μμ »

;D


Γιαννη, καπου αλλου μ'ευχαριστησες που εβαλα φωτογραφιες απο τη συλλογη μου και σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Ομως ΕΠΙΤΗΔΕΣ εβαλα και αρκετα τον αριθμο, νομισματα ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΙΤΑ, που του καθενος σχεδον η τσεπη τα αντεχει, με την προυποθεση οτι θαχει υπομονη, δεν θα το περιμενει στο κουτακι (πχ το 2 λεπτο και 5 λεπτο του 1869-ΒΒ, τα κοκκινα, που ειναι αγορασμενα για 45-60 ευρω εκαστο-σε δραχμες βεβαια, καπου γυρω στο 1998), θα συγκεντρωθει αφιερωνοντας ακομα και ολον τον ετησιο προυπολογισμο του για νομισματα (πχ 150 ευρω) σε ΕΝΑ και καλο νομισμα και θα αποφυγει καθε ειδους χρεπι, που "θα αναβαθμισει αργοτερα", απλα τωρα, να "κλεισει" στα γρηγορα.

Η συλλογη μου ειναι πολυ ταπεινη μπροστα σε πανω απο 15 αλλων μελων εδω μεσα, απλα εφαρμοζω την ως ανω αρχη εδω και 20-25 χρονια. Μονο μην ειστε τοσο σφιχτοι οσο ο ukobke και να ξερετε ποτε ΠΡΕΠΕΙ να τραβηξετε τη σκανδαλη, αλλιως, παει πεταξε το πουλακι της Teletrade. <--- no pity (η αλλιως, το βιολι μου εγω)

Τι το έκανες εκείνο το 63άρι;

Η teletrade που λέει ο Δημήτρης ήταν μια εταιρεία που δεχόταν χτυπήματα ΜΟΝΟ από αμερικανούς πολίτες. Συνήθως είχε μόνο αμερικανικά νομίσματα και ΣΠΑΝΙΑ άλλων χωρών. Των άλλων χωρών έφευγαν τζάμπα.

Μια μέρα βγαίνει Ιονικό 30Λεπτο. Το δυσκολώτερο. MS63

Που να ήξερα ότι η Teletrade εκτός από μένα μη αμερικανό ως μέλος (μη λέω την ιστορία πως τα κατάφερα) είχε άλλο ένα μέλος μη αμερικανό, και αυτός επίσης ήταν Έλληνας και μάλιστα o Δημήτρης.

Το πήρε ο Δημήτρης και χαλάλι του βέβαια. Βέβαια το έχει αναβαθμίσει ακόμη περισσότερο... 

Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:40:32 μμ »

Ειχα παρει και εγω μερικα ...χρεπια απο εκει....
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:42:39 μμ »

Τα μπερδεψες Νικο μου. Το Ιονικο 30λεπτο 1848 ηταν μεν 62, αλλα good EF για να τα λεμε χυμα. Ex- JJ Pittman, του δωσανε και 2-3 βαθμους παραπανω, αυτο πηγε τοτε $750. Αυτο τοχει τωρα ο Κωστας ο Βασιλοπουλος, εκτος κι αν τοδωσε κι αυτος.

Το αλλο ομως ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ;1833 20 drs NGC MS63 final realized price $2750 (just met reserve)



Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:43:43 μμ »

Τα μπερδεψες Νικο μου. Το Ιονικο 30λεπτο 1848 ηταν μεν 62, αλλα good EF για να τα λεμε χυμα. Ex- JJ Pittman, του δωσανε και 2-3 βαθμους παραπανω, αυτο πηγε τοτε $750. Αυτο τοχει τωρα ο Κωστας ο Βασιλοπουλος, εκτος κι αν τοδωσε κι αυτος.

Το αλλο ομως ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ;1833 20 drs NGC MS63 final realized price $2750 (just met reserve)

Τότε δεν είχα μπει ρε Δημήτρη...
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Γεωργιος Α , 1873-Α 2 δραχμαι, προυφ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 16, 2015, 11:57:20 μμ »

Νικο, ηταν ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ, ΙΔΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ, ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ με το 30λεπτο. Ειχε 2 Ελληνικα εκεινη τη μερα, μαλλον το ξεχασες.

Οσο για το 30λεπτο, εγω μολις ειχα παρει κατι κατακοκκινους οβολους και διοβολα (αργοτερα γραψανε PR65RB) απο τον Δ. Λουλακακη στο Λονδινο, και δεν ειχα ιδεα τι ηταν αυτο το μικροσκοπικο μυρμηγκι. Τον παιρνω τηλεφωνο στο Λονδινο λοιπον, του λεω, κυριε Δημητρη, (πληθυντικος τοτε, μετα τον εκοψα), ετσι κι ετσι, βγαινει σε μια δημοπρασια αυτο το νομισμα "Ιονικο 30 λεπτα 1848"
- "ποια δημοπρασια, πως μου ξεφυγε απανταει ο Λουλαξ- τελος παντων, με το που του λεω πρωην Πιττμαν, αυτος μου λεει, ααα το ξερω ενα good extremely fine ετσι; Ναι λεω, αλλα ειναι και πιστοποιημενο PCGS MS62. Να σας το χτυπησω, σας ενδιαφερει; Ε μεχρι $700 χτυπα το Δημητρη μου και στα δινω μολις ξαναρθεις Λονδινο.

Κουνια που σε κουνιαγε, θεος σχωρεστον, για να λεει αυτος $700 το κοματι θα το δωσει 2 φορες τοσα. Ομως τουδωσα το λογο μου, και μ'εσωσε η ρεζερβα του καταθετη στα $50 παραπανω απ'οσα μου εβαλε οριο (hammer). Γυρω στο 1998-1999; Ισως και 2000.
Καταγράφηκε