Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ  (Αναγνώστηκε 17235 φορές)

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 04, 2015, 05:08:22 μμ »

παντος μου αρεσει, που εβαζες χερι σε καποιους ,γιατι γραφανε στα αθλητικα
8) 8) 8)
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 04, 2015, 05:10:45 μμ »

Κέϋνς : Oχι φόρους, αλλά να δώσουμε κίνητρα στις επιχειρήσεις, ωστε να μην προβούν σε απολύσεις εργαζομένων

Υπόψη ότι ο Κέυνσ θεωρεί ότι S=I (αποταμίευση=επένδυση) ως βασική του αρχή. Σήμερα καμιά οικονομία χώρας δεν τον ακολουθεί. Την νεο-κευνσιανή θεωρία την εφάρμοσε η Θάτσερ ενώ "προσπάθεια" έκανε και ο δικός μας σοσιαλιστής, ανδρέας παπανδρέου.

...εννοείται ότι εκτός από εμάς, καμιά άλλη χώρα δεν εφαμόζει πολιτική φόρων. Τελικά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να νοικοκυρέψουμε τον ΔΗΜΟΣΙΟ τομέα για να μην χάσουν τις ΖΩΗΤΣΕΣ και τις ψήφους τους (άρα να συνεχίζουν να τρώνε σε βάρος του όποιου έχει μείνει υγιούς πληθυσμού).

Επένδυση επαψε να ειναι, απο την στιγμή, που επεσε ο πληθωρισμός, και τα επιτόκια εγιναν σχεδόν μηδενικά (τόχω αναλήσει παραπάνω, και αυτό συνέβαινε επι δραχμών)

Δεν ειπα, οτι δεν εχουν οι άλλες φόρους..., εχουν και παραέχουν..., εχουν ομως και Κρατική μέριμνα...Εδω, εχουμε μόνο φόρους, για το  χρέος
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #182 στις: Αύγουστος 04, 2015, 05:28:16 μμ »

Το 1981, μπήκε το ΔΝΤ, στο Μεξικό. Μερικά χρόνια αργότερα, ανακαλύφτηκαν πετρέλαια, και μετα απο κάποια χρόνια, το Μεξικό, εγινε μια υπολογίσημη δύναμη την διάθεση πετρελαίου, με ετήσιο τζίρο, περι τα 8-9 δις δολλάρια
Σήμερα στο Μεξικό, επικρατεί, φτώχια, πορνεία, μαστρωπεία, εξαθλίωση, κλπ..Ουτε ενα δολλάριο, δεν ωφελείαται ο λαός απο αυτά..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #183 στις: Αύγουστος 05, 2015, 04:16:17 μμ »

Απο -26- μείον 30%, παλι οι τράπεζες.....Ο ΟΠΑΠ, και η Κύπρου, ξεπέρασαν την Εθνική σε κεφαλαιοποίηση, και ο Τιτάνας και τα Φολί-Φολί, την Αλφα Μπάνκ...Τα τζάμπο ξεπέρασαν την Πειραιώς,και η Γκβάλια πρόπερτις, την Γιούρομπανκ...
Η κεφαλ/ηση πλέον των τραπεζών, ειναι στα 4,5 δις

Αντε, και εις ανώτερα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #184 στις: Αύγουστος 05, 2015, 04:38:55 μμ »

Καλά ειναι για γέλια...Τζίρος 1 ευρώ (40 τεμ)

6.    ΑΚΡΙΤΑΣ (ΚΟ)    0,0310    -0,0070    -18,42%    0,0310    0,0310    40    1
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #185 στις: Αύγουστος 05, 2015, 07:35:26 μμ »

Καλά ειναι για γέλια...Τζίρος 1 ευρώ (40 τεμ)

6.    ΑΚΡΙΤΑΣ (ΚΟ)    0,0310    -0,0070    -18,42%    0,0310    0,0310    40    1
@Στέλιο , ΑΠΟΡΩ ....έχεις καμιά σχέση με το ΧΑ ή άλλες Διεθνείς αγορές , κάνεις trade;; investment placements;; Είσαι μακροπρόθεσμος επενδυτής με μερισματική βλέψη;;;
Σε βλέπω γράφεις κράζεις ......αλλά σε τσούζει καθόλου το κωλαράκι σου;;; Ή είσαι απο αυτούς που μιλάνε εκ του ασφαλούς  χωρίς 1€ τοποθέτηση.
Επειδή εμένα με καίει Κ ΕΧΕΙ αρπάξει φωτιά ο Κ@@@Σ μου  .,...καταλαβαίνεις έχω εξάψεις κ ευαισθησίες στο ΧΑ .......δλδ όλα τα χρόνια είμαστε μ@@@@@Σ επενδυτές που τοποθετηθήκαμε στη χώρα μας σε εταιρείες που είθισται να έχουν παρελθόν παρόν κ μέλλον.
Φιλικά χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ούτε προτροπή σε κίνηση αγοραπωλησιών μετοχών. ;D
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #186 στις: Αύγουστος 05, 2015, 08:44:35 μμ »

Στελιο, ακομα ακριβες ειναι οι τραπεζες ετσι οπως εχει διαμορφωθει η κατασταση.  Η αξια τους ειναι περιξ του μηδενος.

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #187 στις: Αύγουστος 05, 2015, 09:40:53 μμ »

Καλά ειναι για γέλια...Τζίρος 1 ευρώ (40 τεμ)

6.    ΑΚΡΙΤΑΣ (ΚΟ)    0,0310    -0,0070    -18,42%    0,0310    0,0310    40    1
@Στέλιο , ΑΠΟΡΩ ....έχεις καμιά σχέση με το ΧΑ ή άλλες Διεθνείς αγορές , κάνεις trade;; investment placements;; Είσαι μακροπρόθεσμος επενδυτής με μερισματική βλέψη;;;
Σε βλέπω γράφεις κράζεις ......αλλά σε τσούζει καθόλου το κωλαράκι σου;;; Ή είσαι απο αυτούς που μιλάνε εκ του ασφαλούς  χωρίς 1€ τοποθέτηση.
Επειδή εμένα με καίει Κ ΕΧΕΙ αρπάξει φωτιά ο Κ@@@Σ μου  .,...καταλαβαίνεις έχω εξάψεις κ ευαισθησίες στο ΧΑ .......δλδ όλα τα χρόνια είμαστε μ@@@@@Σ επενδυτές που τοποθετηθήκαμε στη χώρα μας σε εταιρείες που είθισται να έχουν παρελθόν παρόν κ μέλλον.
Φιλικά χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ούτε προτροπή σε κίνηση αγοραπωλησιών μετοχών. ;D

8.500 μετοχές στην Alpha, 4.250 δικαιώματα, 1000 στην πειραιώς, και γύρω στις 15.000 στην ΑΝΕΚ..., σ' ολες αυτές Παναγιώτη, που είχε τοποθετηθεί ο πατέρας μου, και πέρασαν σ' εμένα τώρα, εχουν τιμή κτήσης, κοντα στα 150 χιλ
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #188 στις: Αύγουστος 05, 2015, 09:41:40 μμ »

Στελιο, ακομα ακριβες ειναι οι τραπεζες ετσι οπως εχει διαμορφωθει η κατασταση.  Η αξια τους ειναι περιξ του μηδενος.
Ισολογισμούς διαβάζεις  :o
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #189 στις: Αύγουστος 05, 2015, 09:55:54 μμ »

Στελιο, ακομα ακριβες ειναι οι τραπεζες ετσι οπως εχει διαμορφωθει η κατασταση.  Η αξια τους ειναι περιξ του μηδενος.
Ισολογισμούς διαβάζεις  :o
Πολυ καλα.  Παω ενα βημα παραπερα ομως και αξιολογω τα ποιοτικα χαρακτηριστικα των επιμερος στοιχειων.  Μακαρι να κανω λαθος.

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #190 στις: Αύγουστος 05, 2015, 09:56:53 μμ »

...δλδ όλα τα χρόνια είμαστε μ@@@@@Σ επενδυτές που τοποθετηθήκαμε στη χώρα μας σε εταιρείες που είθισται να έχουν παρελθόν παρόν κ μέλλον.


Ετσι φαίνεται Παναγιώτη...., μας ελεγαν η οικονομία πάει καλά, εχουμε ανάπτυξη 4-5%, και αυτοί επερναν τα δανεικά, και τα εβαζαν στους προϋπολογισμούς, και εμφάνιζαν μούφα αναπτυξη..., τα ιδια εκανε καιο Παπαντωνίου, το 2000-02..., τον θυμάται κανείς ?
Και το κακό ειναι, οτι ολοι αυτοί, κυκλοφορούν ελεύθεροι
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #191 στις: Αύγουστος 05, 2015, 10:15:27 μμ »

Το άλλο κακό ειναι οτι οι ξένοι, τα ήξεραν ολα αυτά..., ήξεραν με τι διεφθαρμένο κράτος είχαν να κάνουν, αλλά εκαναν την παλαβή, αφού κι αυτοί εκαναν την δουλειά τους, ή για να το πάμε και λίγο παρακάτω, ηταν μέρος του σχεδίου, για να μας φτάσουν εδώ που μας εφτασαν...Αλλωστε, αυτοί επέβαλαν τα μέτρα, και αυτοί φταίνε, για αυτό που μας συμβαίνει...Κοιτάξτε, τι λεφτά εχει πληρώσει η Ελλάδα, τα τελευταία 12-13 χρόνια, και θα φρικάρετε..., δεν θυμάμαι τώρα το νούμερο, αλλά κάπου κοντά στα 600 δις ειναι, ισως και παραπάνω
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

pepos

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 49
  • Ο Τολμών Νικά
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #192 στις: Αύγουστος 05, 2015, 11:02:05 μμ »

Το 1998 σκέφτηκα και εγώ να αγοράσω μετοχές.
Το συζήτησα με έναν δικό μου άνθρωπο ο οποίος μου είπε ότι το πρώτο πατατράκ της ζωής του το έπαθε το 1967 όταν κατέρρευσε το χρηματιστήριο στη Νότια Αφρική και χάθηκαν όλα τα λεφτά του κόσμου.
Η εμπειρία σώζει.

 
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #193 στις: Αύγουστος 05, 2015, 11:09:08 μμ »

Ναι, αλλά αν εχεις χρήματα, κάπου πρέπει να επενδύσεις, Ή σε ακίνητα, ή σε καταθεσεις, ή σε ομόλογα, ή σε αμοιβαία, ή σε μετοχές....Οπου κι αν επενδύσεις, χάλια μαύρα...Τελικά, το νόμισμα οπως αποδείχτηκε, ήταν η καλύτερη επένδυση
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

d.theodoropoulos

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 35
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #194 στις: Αύγουστος 06, 2015, 12:01:44 πμ »

Ρε παίδες , είμαι 35 ετών και από τα 28 έχω καταλάβει ότι το ευρώ θα κάνει μόνο για χαρτοπολεμο. Εσείς τι δεν καταλάβατε τα περασμένα χρόνια ? Όταν έπαιρνα λίρες στα 144 με έλεγαν γραφικό , όταν ξεπούλησα τα βαριά ελληνικά κομμάτια με έλεγαν μαλακα.  Η κατάσταση θα ζορίσει πολύ ακόμα οπότε ας αφήσουμε τις μετοχές και ας πάμε σε κάτι πιο χειροπιαστό
Καταγράφηκε