Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Cyprus 1901 silver proof set  (Αναγνώστηκε 6156 φορές)

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 09:41:53 μμ »

Είναι ασύλληπτη παιδιά αυτή η φωτογραφία!!!! Παίζει να είναι από τα ...όχι παίζει..είναι σίγουρα από τα καλύτερα  σέτ που έχω δεί τα τελευταία  χρόνια!!  Τι έδειξε ο άνθρωπας!!!
Και προέρχεται από το Βασιλικό Καναδικό Νομ/πείο!

ΜΠΡΑΒΟ!!


Σ'ευχαριστω Σιμο, και ολα τα παιδια. Θαθελα να συμπληρωσω, οτι και η συμπληρωση του σετ δεν ηταν αυτονοητη. Τα νομισματα αγοραστηκαν ενα-ενα (το 3πιαστρο το ειχα και διπλο, αυτο εδω ειναι PR67, ειχα και PR64 σχεδον εξισου καλο). Η μεγαλη αναζητηση ηταν για το 18πιαστρο,το οποιο δεν ειχε βγει σε δημοπρασια (το gem unc ειχε βγει σε Αυστραλιανη, καποιος τυχερος το τσιμπησε τζαμπα) , η οποια αναζητηση και αγορα, καποια στιγμη επετευχθη.

Δημητρη, ανεβασε ο,τι θες. ΟΛΕΣ οι φωτογραφιες που εχω βαλει κατα καιρους οπουδηποτε, ειναι διαθεσιμες για τετοιου ειδους "βιβλιοθηκες". Εδω μεχρι και στο eBay εχω δει φωτογραφιες απο νομισματα μου. Πιο πολυ δινω σημασια στον τροπο που τα ζητανε, η δεν τα ζητανε, παρα στο ιδιο το γεγονος. Υπ'οψιν, ολες μου σχεδον οι φωτογραφιες ειναι πληρωμενες μια μια. Η ως ανω ειναι και μυριζει απο μακρυα Γκουντμαν βεβαια.

Νομιζω οτι εχω καποιες που μπορει να τις θελεις, αρχης γενομενης απο Ελληνικα βεβαιως βεβαιως.

Δημήτρη έχω ακόμα από το παλιό forum την σειρά του 1833 του Όθωνα πολύ εντυπωσιακή φωτογραφία, πιστεύω εξίσου εντυπωσιακή με τα Κυπριακά
Καταγράφηκε

john kalatzis

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 736
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:05:04 μμ »

πω πω τη ειναι αυτα μωρε???
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:09:21 μμ »

Νομίσματα του Digo, φωτογραφία από το παλιό forum
Καταγράφηκε

john kalatzis

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 736
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:23:48 μμ »

μπραβο digo τη κομματαρες ειναι αυτες απιστευτη σειρα ;)
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:30:50 μμ »

ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ!1ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΩΣ ΠΛΗΡΗ ΣΕΙΡΑ? ΕΙΝΑΙ ROW Η ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΤΙΚΑΝ?
Καταγράφηκε

criskal

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 141
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:35:58 μμ »

uparxoun slamparismena plhrh seira
Καταγράφηκε

criskal

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 141
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:36:43 μμ »

gia ta kupriaka milaw
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:38:30 μμ »

Φοβερές και οι δυο σειρές !!!

Αν και απο κυπριακά δεν ξερω , δεν ξερω ποσο δύσκολη ειναι , αλλα απο ομορφιά ειναι το κατι αλλο !!!!!!!!

Η σειρά του 1833 αν και την εχω ξαναδεί σε φοτο , δεν ξεχνιέται ευκολα τετοια σειρά , ειναι πανέμορφη !!!!!!!

τα χάλκινα BU RED , το τάλιρο καραBU οπως και το φανταστικό ακυκλοφόρητο χρυσο , αλλα και τα αλλα τρία ασημένια ειναι φανταστικά !!! Η φανταστική δραχμη που ειναι και ποικιλία με την "τούφα" !!! Και τα φανταστικά χρωματιστά 1/2 και 1/4 !!!!!!!

Με λιγα λόγια ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ !!!
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 10:39:30 μμ »

ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ!1ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΩΣ ΠΛΗΡΗ ΣΕΙΡΑ? ΕΙΝΑΙ ROW Η ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΤΙΚΑΝ?

Αν μιλάτε για την σειρά του 1833 , πρεπει να ηταν ολα σταμπαρισμένα σε τοπ βαθμούς , αλλα εχει "σπάσει" η σειρά
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 11:10:19 μμ »

ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ!1ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΩΣ ΠΛΗΡΗ ΣΕΙΡΑ? ΕΙΝΑΙ ROW Η ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΤΙΚΑΝ?

Αν μιλάτε για την σειρά του 1833 , πρεπει να ηταν ολα σταμπαρισμένα σε τοπ βαθμούς , αλλα εχει "σπάσει" η σειρά

Η σειρα ΔΕΝ εχει σπασει, αντιθετα, αναβαθμιστηκε λιγο Κωστα. Το ταλληρο που βλeπετε, ex-NGC MS63, now PCGS MS63+ εγινε NGC MS66. Το χρυσο 20αρικο ειναι πιστοποιηση πριν το 1998, NGC 63, θα το στειλω crossgrade στην PCGS, ζητωντας μινιμουμ 64, αλλιως για 63+ thanks but no thanks. Ρωτηστε και το Νικο γι αυτο το κοματι.  8)

Καθε Ελληνας συλλεκτης που σεβεται τον εαυτο του, πρεπει ναχει ενα καλο κομπλε σετ 1833, ετσι τους ελεγα πριν χρονια στο φορουμ της PCGS αλλα το ιδιο πιστευω και σημερα.

Και, ναι, υπαρχει αλλο ενα σετ που πουληθηκε (πλην ενος), που ταιριαζει στο Κυπριακο. Καποτε εκανα ενα choice unc type set British 20th century,in two Whitman albums (με στρογγυλες τρυπες στην ακριβη διαμετρο του καθε νομισματος), τομος Α απο φαρδινια μεχρι εξαπεννα, τομος Β, απο σελλινια μεχρι crown. Η βλακεια ηταν οτι ξεκινουσε απ'το 1902, αντι να χωσει και το 1901 μεσα και ναχει και Βικτωρια. Ετσι, το 1901 τοφτιαξα χωριστα, σε μια ιδιωτικης κατασκευης καρτελλα με αντιστοιχες στρογγυλες τρυπες. Εδω τα νομισματα ειναι ασλαμπαριστα.

Στο Κυπριακο και σ'αυτο του 1833, ηταν κι ειναι σλαμπαρισμενα και παρουσιασμενα με photoshop σαν ναταν σε θηκη.



Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 11:14:55 μμ »

Good night and good luck. :)
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 11:22:53 μμ »

ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ!1ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΩΣ ΠΛΗΡΗ ΣΕΙΡΑ? ΕΙΝΑΙ ROW Η ΣΛΑΜΠΑΡΙΣΤΙΚΑΝ?

Αν μιλάτε για την σειρά του 1833 , πρεπει να ηταν ολα σταμπαρισμένα σε τοπ βαθμούς , αλλα εχει "σπάσει" η σειρά


Τοτε πολυ καλυτερα !!!!! Ειναι φανταστική σειρά και κριμας θα ηταν να σπάσει !!!! Το τάλιρο το ειχα διαβασει παλια οτι το ειχατε σε NGC MS66 αλλα νομιζα οτι ηταν αυτο , νομιζα οτι πωληθεικε η σειρά γιατι παλια ειχα διαβασει οτι η δραχμη NGC MS66 ειχε πωληθεί , τεσπα ευτυχώς που την κρατήσατε γιατι ειναι οπως ξαναείπα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ !!!


Η σειρα ΔΕΝ εχει σπασει, αντιθετα, αναβαθμιστηκε λιγο Κωστα. Το ταλληρο που βλeπετε, ex-NGC MS63, now PCGS MS63+ εγινε NGC MS66. Το χρυσο 20αρικο ειναι πιστοποιηση πριν το 1998, NGC 63, θα το στειλω crossgrade στην PCGS, ζητωντας μινιμουμ 64, αλλιως για 63+ thanks but no thanks. Ρωτηστε και το Νικο γι αυτο το κοματι.  8)

Καθε Ελληνας συλλεκτης που σεβεται τον εαυτο του, πρεπει ναχει ενα καλο κομπλε σετ 1833, ετσι τους ελεγα πριν χρονια στο φορουμ της PCGS αλλα το ιδιο πιστευω και σημερα.

Και, ναι, υπαρχει αλλο ενα σετ που πουληθηκε (πλην ενος), που ταιριαζει στο Κυπριακο. Καποτε εκανα ενα choice unc type set British 20th century,in two Whitman albums (με στρογγυλες τρυπες στην ακριβη διαμετρο του καθε νομισματος), τομος Α απο φαρδινια μεχρι εξαπεννα, τομος Β, απο σελλινια μεχρι crown. Η βλακεια ηταν οτι ξεκινουσε απ'το 1902, αντι να χωσει και το 1901 μεσα και ναχει και Βικτωρια. Ετσι, το 1901 τοφτιαξα χωριστα, σε μια ιδιωτικης κατασκευης καρτελλα με αντιστοιχες στρογγυλες τρυπες. Εδω τα νομισματα ειναι ασλαμπαριστα.

Στο Κυπριακο και σ'αυτο του 1833, ηταν κι ειναι σλαμπαρισμενα και παρουσιασμενα με photoshop σαν ναταν σε θηκη.
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 11:24:58 μμ »

Good night and good luck. :)

Ποποποπο αυτα τα αγγλικά σετ με τρελαίνουν !!!!!!! Δεν ξερω απο ημερομηνιες και δυσκολίες αλλα μονο αυτα τα χρώματα κτλ ειναι ενας λόγος να αποκτήσει καποιος ενα τετοιο σετ !!!

Θα ηθελα κάποτε να αγοράσει ανα τετοιο σετ !!!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 11:31:16 μμ »

Οι Σκωτσέζικες κοπές είναι πιο δύσκολες και πιο ακριβές. Έδειξα κι εγώ ένα κυκλοφορημένο πρίν καιρό και με σφάλμα αλλά πέρασε ντούκου  :D ;D

Θέλει μελέτη το νησί UK δεν είναι παίξε γέλασε! 
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Cyprus 1901 silver proof set
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 13, 2015, 11:42:22 μμ »


Καθε Ελληνας συλλεκτης που σεβεται τον εαυτο του, πρεπει ναχει ενα καλο κομπλε σετ 1833, ετσι τους ελεγα πριν χρονια στο φορουμ της PCGS αλλα το ιδιο πιστευω και σημερα.
[/quote]

Δημήτρη ξέχασες να συμπληρώσεις εάν το σηκώνει το πορτοφόλι του.

Η σειρά που έχεις του 1833 πιστεύω ότι κοστίζει όσο ένα διαμέρισμα στην Αθήνα, όχι σε top περιοχή, σκέψου μόνο το τάληρο το MS 66 πόσο πάει. (πριν βιαστείτε να φέρεται αντιρρήσεις δείτε πόσο έχουν πάει οι τιμές στα ακίνητα) 

Εγώ χαίρομαι να βλέπω ωραία νομίσματα ακόμα και αν δεν είναι δικά μου έστω και σε φώτο ή μάλλον σε φώτος είναι καλύτερα γιατί μπορώ και τις ξαναβλέπω όποτε θέλω. ;D ;D
Καταγράφηκε