Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold  (Αναγνώστηκε 11988 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 11:41:46 πμ »

Μετά από καιρό άρχισαν τα όργανα....επιτελους να ξύπναμε και λιγο

Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 01:34:51 μμ »

Χα Χα ,περιμένουν σαν τους Λύκους κάποιοι,αν σας το εδινα 1.5 χιλιαρικάκι θα κάνατε ουρά εξω από το σπίτι μου,ενοώ εσάς τους Γραφικούς ξερόλες που είσαστε ειδικοί επι των τιμών
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 08, 2018, 06:34:51 μμ »

ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ! ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ. ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΑΛΗΡΟ ΑΘΗΝΩΝ, ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ. ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ALMOST VERY FINE, ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΤΡΟ 12.00-2.00 Η ΩΡΑ ΠΙΣΩ. Η ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ (ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΑ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΑ ΤΑΛΙΡΑ ΑΘΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.ΟΡΦΕΑ). ΑΠΟ ΤΙΜΗ ΛΟΓΩ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑΣ, ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΌΤΙ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΞΟΔΕΨΕΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ!!
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 09:50:05 πμ »

Οσο Για Σενα Στελιο από  τα Χανια αν δεν κανω λαθος από το 2009 σου εχω δωσει πανω από 8 χιλιαρικάκια για να φτιάξεις την συλογούλα σου πουλώντας  G  και F Συνήθως σαβουρίτσα ,,λοιπόν Εκτιμητές ειδικοι νομισματων και ιδιαίτερα ΤΙΜΩΝ την λασπούλα σας,  την δολοπλοκή σας και την ζηλεια σας εισέπραξα και γελώ.

Θα ήθελα να μπω στο πνεύμα σου Βασίλη, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ
Εγώ το μόνο που είπα, ειναι οτι το νόμισμα ειναι Fine προς Fine+, και τόσο ειναι, αν υπολογίσεις τα 2 χτυπηματάκια στην περιφέρεια, που το ρίχνουν τουλάχιστον μισή κατάσταση κάτω.
Οσο για το απολογισμό περι των χρημάτων που μου εδωσες, και σ' ευχαριστώ πολύ, απλά να πω 2 πραγματάκια, για νάναι πιο ολοκληρωμένη η εικόνα
Σαβουρίτσα απο εμένα, δεν εχεις πάρει....., αυτά που επαιρνες ήταν αναμνηστικά ή ασημένια ξένα, συνήθως BU ή PROOF.
Πάρα πολλά απ' αυτά, τα πήρες σε τιμές, λιγώτερο απ' οσο εγώ τάχα αγοράσει, και ΟΛΑ, ήταν απο δημοπρασίες απο 1 ευρώ, που τα κέρδιζες απλά, με 1 ευρώ παραπάνω, δηλ. το κάθε νόμισμα, θα πουλιόταν μ' ενα 1 ευρώ παρακάτω, ετσι κι αλλιώς
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 09:55:03 πμ »

Δεν θέλω να δημιουργήσω κόντρα, ειδικά στην φάση που περνάμε, κι εμείς και το νόμισμα, και την θεωρώ μια περίοδο περισσότερο αυτοκριτικής, και οχι κόντρας, που θα μας κάνει καλύτερους στο μέλλον.
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 10:50:57 πμ »

 Λοιπόν.... ,εχω μια τιμή για νομισμά μου{ δικό μου είναι για οποιον δεν κατάλαβε και εγραψε ψέματα} που εχει ανέβει στα 15.000 επιθυμητά από 10 η 12.500 στο παρελθόν ,τόσα ζητάω και είναι δικαιωμά μου ειτε είναι G η F η  VF τόσο απλά,εχω την αποψη πως σε αυτές τις σπανιότητες αν δεν είναι Τρύπια λιγο ρόλο παιζει μια κατάσταση κατω η πανω στην τιμή ειδικά επειδή κάποιοι ετσι αποφασίζουν με το ετσι θέλω, αν κάποιος θελει να το αποκτησει για κλεισιμο τρύπας που λεμε θα το παρει αλοιως και να το βλέπω κάθε μερα δεν με χαλαει,με χαλανε οι Αλητοειρωνίες, τις ειρωνείες από κάποιους συλλεκτομπατήριδες ειδικους τις γραφω εκει που ξερουν ειδικα αυτους που απαντησαν μειωτικά για μένα η το νόμισμα σε αυτό το ποστ,Οσο Για σένα Στέλιο δεν θέλω πλεον καμμία σχέση ουτε συζητήσεις μαζι σου.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 10:58:15 πμ »

Δεκτόν ! Καλή συνέχεια..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 11:09:43 πμ »

Σόρρυ, για το off topic, αλλά επειδή κολάει κάπως στα προηγούμενα.
Αυτό το νόμισμα τ' αγόαρασα απο εδω 47 ευρώ, μαζί με τα εξοδα
http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=6194.0

Το άνοιξα στο sold, και εφυγε στα 36 ευρώ
11 ευρώ κάτω
https://www.124sold.gr/auctiondetails.php?id=12772579

Υπουργό οικονομικών πρέπει να με κάνουνε  ;D ;D ;D
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 02:17:03 μμ »


Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 08:45:06 μμ »

Στέλιο καλώς επέστεψες  έστω και  έτσι  κάποιους εδώ μέσα μας έλειψες. Δεν μπορώ να πω τα ίδια και για το Βασίλη.
Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 09, 2018, 10:58:43 μμ »

Με την Κουκουβάγια στις 15 χήνες Δώρο και αυτό
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 04:17:49 πμ »

Σόρρυ, για το off topic, αλλά επειδή κολάει κάπως στα προηγούμενα.
Αυτό το νόμισμα τ' αγόαρασα απο εδω 47 ευρώ, μαζί με τα εξοδα
http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=6194.0

Το άνοιξα στο sold, και εφυγε στα 36 ευρώ
11 ευρώ κάτω
https://www.124sold.gr/auctiondetails.php?id=12772579

Υπουργό οικονομικών πρέπει να με κάνουνε  ;D ;D ;D

"Μονο" ... 23.4% χασουρα! Πολυ καλυτερη αποδοση απο ολους τους αλλους υπουργους οικονομικων που ειχαν τριψηφια ποσοστα!!!   :D :D :D :D :D
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 07:49:50 πμ »

Διαβάζω στην σελίδα του Κώστα, στο mycoins, σχετικά με τα τάλληρα Αθηνών

" Η κοπή τους πραγματοποιήθηκε το 1843. Ο αριθμός των 435 τεμμαχίων αναφέρεται στα δοκίμια της νέας μήτρας, για την ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ.
  Φαίνεται οτι υπάρχουν και άλλα που αποτελούν ιδιωτικές κοπές, βάσει του διατάγματος της 7ης Απριλίου 1843
"

Το 1842 κόπηκαν Κώστα μου, οχι το 1843, 1 χρόνο πριν το διάταγμα, που δεν εχει καμμιά σχέση μ' αυτά

Με την αγορά νέων μηχανημάτων, το 1841, και τα εγγραφα που βρίσκουμε στο ΓΑΚ, Μάρτιο του 1842, για την αγορά κυλίνδρων, σφραγίδων, εργαλείων επαναχάραξης, χωνίων, κλπ, για την κοπή πολυτίμων μετάλλων, συμπεραίνουμε, οτι τα πρώτα Ελληνικά ασημένια που κόπηκαν, ηταν τα τάλληρα 1833 (owl)- ND1842
Xρησιμοποιήθηκε η 2η μήτρα των ταλλήρων του Μονάχου, αυτή χωρίς τον μοισχό, που λογικά πρέπει να έφερε πάνω ακέραια την ημερομηνία, για αυτό δεν βρίσκουμε διαφορές στην ημερομηνία, ανάμεσα σε Μόναχο και Αθήνα, και χτυπήθηκε μόνο η κουκουβάγια. Δεν εγινε προσπάθεια αλλαγής στην ημερομηνία, μάλλον επειδή αποτελούσαν δοκίμια της κανονικής κοπής που θ' ακολουθούσε το 1844

Κατόπιν, πρέπει ν' ακολούθησαν οι μισές 1842 (Χάγιερ και κανονικές), με πρώτες ισως τις Χάγιερ, γιατί ισως να κόπηκαν και παράλληλα (ο οπισθότυπος ειναι ο ίδιος), ισως απο τ' ασήμι που περίσσεψε, απο την αναχύτευση των 1000 Αμερικάνικων ταλλήρων, για την κατασκευή της κουκού. Διότι αν αληθεύει, οτι δεν άρεσε το πορτρέτο Χάγιερ, και απορρίφτηκε, τότε ως προς τι, η ύπαρξη του δοκιμίου του ταλλήρου 1845, με περτρέτο Χάγιερ ? Αρα ?

Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 10:17:03 πμ »

 Παρατηρώ  μια μαζική ιστερία παραπληροφόρησης; από ειδικους όπως λένε σε άλλο φόρουμ κάποιοι σε συζήτηση, ότι βρέθηκε μασούρι με 15 Κουκουβάγιες του 1833 ,μήπως το δινω ακριβά αραγε στα 15 χιλιάρικα τώρα που θα πέσει η τιμή ;η μήπως ηταν μπεκάτσες 1833 θα δειξει ,χα χα ,ας περιμένω λιγο ακόμα μήπως πάρω πάνω από 1000 ευρώ μετα την πτώση τιμών ....η  την καταστροφολογία ,αντιζηλεία ,απόπειρες χαλάσματος πωλήσεων ολων εκτός των δικών σας και φίλων σας, ηθικοπλαστες ειδικοί εισαστε πρώτοι κάποιοι ρεκένδυτοι  συλλεκταράδες ΄που περιμένετε ένα μπραβο σε ότι φίλων σας ανεβάζετε ,καλα κανω από το 2010 και εχω μοναχικό συλλεκτικό Βίο, αντε να μην βγάλλω και δοκιμια που θα πειτε αμμέσως πλαστά, αλλα ξέχασα ,Ειμαι Συλλεκτικό μηδενικό επειδή δεν προσκυνώ και μιλάω στα ισια  ,Παρακαλώ δώστε μου οδηγίες να γινω καλύτερος, εξυπνότερος,ηθικός πλουσιότερος εντιμότερος και γλύφτης ,καλή σας μέρα τώρα .
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 5 Δραχμές 1833 [ΑΘΗΝΩΝ] στο 124sold
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 10, 2018, 11:09:10 πμ »

To ερώτημα λοιπόν ειναι, γιατί εκοψαν τόσα πολλά (435) τάλληρα, αφού επρόκειτο για δοκιμασττική κοπή ?
Μήπως υπήρχε μεγάλη ανάγκη για τάλληρα, και εκοψαν περισσότερα του προβλεπομένου ? Δεν νομίζω, καθότι τα ελιωσαν ολα, οπως προκύπτει, αφού το περίσευμα ήταν σε μέταλλο, και οχι σε νομίσματα. αρα εξ αρχής προοριζόταν για μεγάλη κοπή
Μήπως τα εκοψαν για λογ/μό ιδιώτη ? Δεν ξέρω
Μήπως για την ιδρυση της Εθνικής τράπεζας ενα χρόνο πρίν (1841), και ηταν απαραίτητη η ύπαρξη μεταλλικού ?
Ή μήπως για να τεστάρουνε, αν η μέθοδος αυτή κοπής ήταν συμφέρουσα ?
Ισως..., γιατι αποδείχτηκε ασύμφορη, σύμφωνα με την εκθεση του κ. Τισαμενού, ενα χρόνο αργότερα, λόγω μεγάλης φύρας...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό