Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)  (Αναγνώστηκε 4883 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« στις: Ιούνιος 19, 2015, 08:22:01 μμ »

 :)

Η μία ποικιλία  είναι πολύ δύσκολη και διαφέρει και στο μελάνι. Έκδοση πορφύρας!

Καταγράφηκε

CHRISTOSCOIN

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2015, 10:21:35 μμ »

Σιμο

Οι παρουσιασεις σφαλματων γινονται παγκοσμιως με την παραθεση του κανονικου και του λαθους

Στις Ποικιλιες επισης.

Εγω που και εχω και ξερω την ποικιλια δεν το καταλαβα

Λαβε το σαν συμβουλη.


Φιλικα

Χρηστος Κασταμονιτης
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2015, 10:24:15 μμ »

Εσείς κύριε Χρήστο αποκλείεται να μη καταλάβατε! :)  Παρατηρείστε καταρχάς την φορά που έχει το φουλάρι. (Αριστερόστροφη / Δεξιόστροφη) Παρατηρείστε τον διαφορετικό χρωματισμό της ένδειξης της ονομαστικής αξίας! Υπάρχουν κι άλλες διαφορές. Παρατηρείστε τις! :)

1)  Φουλάρι στον αριστερό ώμο  / Φουλάρι στον δεξί ώμο!!
2) 1000 με χρώμα κόκκινο / 1000 με χρώμα μπλέ!!
3) Φουλάρι γκρί / Φουλάρι πορτοκαλί!!
4) Βοσκοπούλα ασπρόμαυρη / Βοσκοπούλα έγχρωμη!!!
5) Έκδοση Πρώτη /  Καμμία αναγραφή στο άλλο!!!!
6) Σειριακοί στο ένα  /  Τίποτε στο άλλο
7) Εργάτης στο λιμάνι και στα τρένα (Αριστερά / δεξιά ) / τίποτε στο άλλο
8.) Τράπεζα της Ελλάδος αναγράφεται αριστερά / Τράπεζα της Ελλάδος αναγράφεται πάνω!!!!
9) Διαφορετικά φυτά αμφοτερόπλευρα της βοσκοπούλας στα τραπεζογραμμάτια!

Κοντολογοίς το ένα είναι ΔΟΚΙΜΙΟ το άλλο είναι κυκλοφορίας! Και όπως βλέπετε ΟΧΙ ΜΟΝΟ είναι ΔΟΚΙΜΙΟ αλλά είναι και απορριφθέν δοκίμιο! Δέν υιοθετήθηκε το σχέδιο αυτό στη τελική κυκλοφορία!

Ξέρω ότι δείχνω πράγματα που δεν έχετε ξαναδεί. Περιμένω τις αντιδράσεις σας
Καταγράφηκε

CHRISTOSCOIN

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 19, 2015, 10:40:55 μμ »

Διαβασε λιγο τι σου λεω


"Εγω που και εχω και ξερω την ποικιλια δεν το καταλαβα"

Το εχω και το ξερω.

Σου λεω να βαζεις μια φωτο
και δευτερη με λεζαντες  και επεξηγηση.. οπως εκανες μετα.

Μην βιαζεσαι.

υ.γ Απο ολα οσα εβαλες στα χαρτονομισματα δεν ειχα ξαναδει το 1000 χωρις υδατοσημο του 1970.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 19, 2015, 10:46:43 μμ »

Η αλήθεια είναι ότι βιάζομαι λίγο γιατί είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να δείξω και συνεπαίρνομαι σε τέτοιο βαθμό που παραλείπω λεζάντες! Μπορείτε όποτε το κρίνετε να διορθώνετε να προσθέτετε πληροφορίες . Όλα δεκτά με μεγάλη χαρά!

Με τιμά ιδιαιτέρως η συμμετοχή σας σε θέματα που έχω ανοίξει, καθώς πολλά άρθρα σας και συνεντεύξεις ήταν εμπνευστικές όταν τα μελετούσα σε τέτοιο βαθμό που αποτέλεσαν θεμέλιο γνώσης και έναυσμα για να προχωρήσω σε αναζήτηση ιδιαίτερων πληροφοριών.
Καταγράφηκε

helios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 117
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:18:18 πμ »

Εγω παλι, το μονο που βλεπω ειναι απλα οι δυο οψεις (μπροστα/πισω) του 1000ρικου του 1935.
Καταγράφηκε
xartomoutro - ελληνικο γραμματοσημο, χαρτονομισμα & καρτ ποσταλ
https://xartomoutro.wordpress.com/

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:53:51 πμ »

Τελικά ποιο είναι το κανονικό και ποιο η ποικιλία ;
Καταγράφηκε

Impact

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2015, 10:51:18 πμ »

Δεν υπαρχει καμια ποικιλια εδω.

Το μονο που κανει ιδιαιτερο το 1000δρχ του '35 ειναι οτι
σχεδιαστηκε ετσι ωστε ειτε το κοιτας απο μπροστα ειτε απο
πισω παντα να βλεπεις αντιστροφα την "κορη απο την Σπετσες".
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 20, 2015, 08:14:26 μμ »

Tελικα υπάρχει ποικιλία??και αν ναι ποια είναι ? και είναι ποικιλία η δοκίμιο ? και Σιμο εχει δίκιο ο CHRISTOSCOIN για σωστή δουλειά και καλύτερη παρουσίαση και κατανόηση της ποικιλίας πρέπει να υπάρχουν δίπλα δίπλα και οι δυο παραλλαγές και να γράφεις απο κάτω και τις διαφορές . φιλικά Μίμης  :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:36:19 μμ »

Δέν έχω το φωτογραφικό υλικό. Μόλις το έχω θα το ανεβάσω. :)

Καταγράφηκε

Impact

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 20, 2015, 10:45:33 μμ »

Tελικα υπάρχει ποικιλία??και αν ναι ποια είναι ? και είναι ποικιλία η δοκίμιο ? και Σιμο εχει δίκιο ο CHRISTOSCOIN για σωστή δουλειά και καλύτερη παρουσίαση και κατανόηση της ποικιλίας πρέπει να υπάρχουν δίπλα δίπλα και οι δυο παραλλαγές και να γράφεις απο κάτω και τις διαφορές . φιλικά Μίμης  :)

exmim, αυτη η εικονα που ανεβασε ο φιλος μας ο Σιμος, ειναι απλα οι δυο οψης του 1000δρχ-1935, και τιποταλο απολυτος, καλος μεχρι εδω??
Παμε παρακατω..... Οταν μιλαμε για ποικιλια/ες προφανος ανφερομαστε για το οποιοδηποτε τραπεζογραμματιο που κυκλοφορησε αναμεσα μας.....ασε τα δοκιμια και τα specimen....δεν κολλανε εδω, καμια σχεση!
Τωρα.....προσωπικα οσο γνωριζω εγω, μεχρι στιγμης δεν εχει καταγραφει καποια "ποικιλια" ειτε σε καταλογο, ειτε απο καποιον συλλεκτη, ειτε απο καποιον ιδιωτη κτλ κτλ.....και οταν εννοω ποικιλια, δεν μιλαμε τωρα για μια χρωματικη αποχρωση 1% η 2% η ακομα τα πλαισιο να εχει μετακινηθει προς τα αριστερα η δεξια παλι 1% η 2%  μη τρελαθουμε κιολας και ΜΗΝ δημιουργουμε επισης εντυπωσεις.
Αν και δεν υπαρχουν ποικιλιες στα συγκεκριμενα...... Ομως πραγματι ευχομαι να κανω λαθος, διοτι θα θελα και εγω παρα πολυ να δω εστω και ενα!!
Ελπιζω να σε κατατοπισα, διοτι ποιο λιανα δεν γινεται!!! ........αλλιως ας περιμενουμε μια ποικιλια εξ ουρανου.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:09:45 μμ »

Tελικα υπάρχει ποικιλία??και αν ναι ποια είναι ? και είναι ποικιλία η δοκίμιο ? και Σιμο εχει δίκιο ο CHRISTOSCOIN για σωστή δουλειά και καλύτερη παρουσίαση και κατανόηση της ποικιλίας πρέπει να υπάρχουν δίπλα δίπλα και οι δυο παραλλαγές και να γράφεις απο κάτω και τις διαφορές . φιλικά Μίμης  :)

exmim, αυτη η εικονα που ανεβασε ο φιλος μας ο Σιμος, ειναι απλα οι δυο οψης του 1000δρχ-1935, και τιποταλο απολυτος, καλος μεχρι εδω??
Παμε παρακατω..... Οταν μιλαμε για ποικιλια/ες προφανος ανφερομαστε για το οποιοδηποτε τραπεζογραμματιο που κυκλοφορησε αναμεσα μας.....ασε τα δοκιμια και τα specimen....δεν κολλανε εδω, καμια σχεση!
Τωρα.....προσωπικα οσο γνωριζω εγω, μεχρι στιγμης δεν εχει καταγραφει καποια "ποικιλια" ειτε σε καταλογο, ειτε απο καποιον συλλεκτη, ειτε απο καποιον ιδιωτη κτλ κτλ.....και οταν εννοω ποικιλια, δεν μιλαμε τωρα για μια χρωματικη αποχρωση 1% η 2% η ακομα τα πλαισιο να εχει μετακινηθει προς τα αριστερα η δεξια παλι 1% η 2%  μη τρελαθουμε κιολας και ΜΗΝ δημιουργουμε επισης εντυπωσεις.
Αν και δεν υπαρχουν ποικιλιες στα συγκεκριμενα...... Ομως πραγματι ευχομαι να κανω λαθος, διοτι θα θελα και εγω παρα πολυ να δω εστω και ενα!!
Ελπιζω να σε κατατοπισα, διοτι ποιο λιανα δεν γινεται!!! ........αλλιως ας περιμενουμε μια ποικιλια εξ ουρανου.
Είναι κατανοητά αυτά που γράφεις , και με βρίσκουν 100% σύμφωνο , (για το 1000αρικο του 35 ούτε και εγώ ειχα διαβάσει η ακούσει για κάποια ποικιλία του) . Μιμης
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:12:37 μμ »

Εγω παλι, το μονο που βλεπω ειναι απλα οι δυο οψεις (μπροστα/πισω) του 1000ρικου του 1935.
+++ ;)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:34:52 μμ »

Έχετε απόλυτο δίκιο. Δέν υπάρχει ποικιλία δεύτερη . Δικό μου το λάθος. Το μόνο που δεν έχω δείξει είναι το δοκίμιο που μόλις το βρώ σε φωτογραφίες ποιοτικές θα το δείξω.   :)


Αυτό που δείχνω ναι είναι το τραπεζογραμμάτιο κυκλοφορίας.  Ελπίζω οι καρδιακοί παλμοί να επιστρέψουν στα φυσιολογικά επίπεδα  :)

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 1000 δραχμαί 1935 ΔΥΟ ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ! (Μεταξωτά)
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:39:00 μμ »

Σιμο να γραφεις που βρισκεις τις φωτογραφιες οταν δεν ειναι δικες σου.  Ειναι υποχρεωτικο.