Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ  (Αναγνώστηκε 6407 φορές)

digo

  • Επισκέπτης
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 02:28:08 πμ »

Δημήτρη, πραγματικά αυτα τα ταλληρα ειναι "απαραίτητα"σε μια συλλογή, τόσο μεγάλο ρόλο έπαιξαν στην οικονομική μας ιστορία.

Οι δε καταστάσεις στις οποίες τα εχεις ειναι σαν τα πολύ κοινά σπεσιμεν τους ! Μια μόνο απορία εχω: βλέπω σε ολα σχεδόν, ενα σημάδι απο μαύρο στύλο η μολύβι, που σε μια περίπτωση βγαίνει και στην πίσω πλευρά, στα περισσότερα κάτω δεξιά, και στο πρώτο που έβαλες, στο άνω περιθώριο της μπροστινής πλευράς. Τι ακριβώς ειναι; Ποιος ήταν ο λόγος που σημειώθηκαν έτσι;


Γιάννη, ο Δημήτρης ειναι πολύ παλιός συλλέκτης χαρτονομισμάτων με πολλές γνώσεις και απ'οτι ακούω και τα λίγα που εχω δει, εκπληκτική συλλογή. Για τους νεότερους, η πιστοποίηση έρχεται και γίνεται μέρα με τη μέρα πιο αισθητή, κι αυτο γιατί το χαρτί ειναι πολύ πρόστυχο υλικό και αυτός και μόνον ο λόγος εχει αποτρέψει πάμπολλους απο συλλογή χαρτονομισμάτων.

Να στο πω αλλιώς. Στα νομιςματα, πολλοί έμποροι πριν δυο τρεις δεκαετίες, πουλούσαν AU για ακυκλοφορητα. Ειδικά στις δρχ του Γεωργίου, είτε τόσα γνώριζαν, είτε ήταν κοινή πρακτική να ξεχνάνε να δούνε κατεβασμένα φρύδια, αυτιά κλπ. Στο χαρτονόμισμα όμως, πωλούνταν και πωλούνται VF χαρτονομίσματα, πλυμένα και σιδερωμένα για λουξ ακυκλοφορητα. Αςε δε παλαιότερα τεμάχια, πλήρως ανακαινισμένα, με συμπληρωμένα κομμάτια που είχαν σκιστεί και έλειπαν!

Εδώ δεν ειναι πάντα η κακόβουλη πρόθεση του εμπόρου, αλλα πολλές φορές και η δίκη του άγνοια ως προς τον ορισμό του ακυκλοφορητου.

Απλά δεν κλείνονται σε κουτιά, αλλα πλαστικές θήκες, παρόμοιες μ'αυτες που χρησιμοποιούν όλοι οι συλλέκτες, μόνον που ειναι αεροστεγώς κλειστές κι απο τις τέσσερις πλευρές. Ακομα κι έτσι, ελαφρώς κυκλοφορημενα χαρτονομίσματα βαθμολογούνται ως ακυκλοφορητα, αλλα τουλάχιστον οι μεγάλες ξεδιάντροπες απατες έχουν σχεδόν εκλείψει εντελώς.

Θα δεις πόση αντίσταση θα συναντήσει αυτή η νέα μόδα απο τους εμπόρους, όπως έγινε με τα νομιςματα. Προς το παρόν, περνάει το βρεφικό του στάδιο με χαρτονομίσματα των 5-10 ευρώ σε λουξ unc να πωλούνται για 80-100 ευρώ, περιπου 2-3 τη βδομάδα στο eBay.

Δημήτρη, συγνώμη για την παρένθεση. Αν το δεις, και θέλεις, εξήγησε μου την απορία που εχω.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:55:11 πμ »

Δημήτρη, οι περισσότεροι δεν το έχουμε με την φωτογραφία. Το καλό νόμισμα ή χαρτονόμισμα, όμως,  όσο και να μην το έχεις αναδεικνύεται και από μόνο του. Να 'σαι καλά φίλε που μας ταξίδεψες για μια ακόμη φορά!
Καταγράφηκε

helios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 117
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:35:33 πμ »

Μια μόνο απορία εχω: βλέπω σε ολα σχεδόν, ενα σημάδι απο μαύρο στύλο η μολύβι, που σε μια περίπτωση βγαίνει και στην πίσω πλευρά, στα περισσότερα κάτω δεξιά, και στο πρώτο που έβαλες, στο άνω περιθώριο της μπροστινής πλευράς. Τι ακριβώς ειναι; Ποιος ήταν ο λόγος που σημειώθηκαν έτσι;

Στο πρωτο χαρτονομισμα, αυτο το σημαδι που παρατηρειται στο ανω περιθωριο ειναι η κατω ακρη της εκτυπωμενης υπογραφης του ταμια απο το χαρτονομισμα που βρισκοταν επανω απο το χαρτονομισμα του Δημητρη, στο φυλλο των ακοπων. Ειναι πολυ συχνο φαινομενο στις 5δρχ της δευτερης εκδοσης. Αλλα και απο την υπογραφη του διοικητη, Ευταξια, ενα μικρο μερος της γραμμης της υπογραφης του επανω χαρτονομισματος εμφανιζεται στο περιθωριο του κομματιου του Δημητρη. Εαν προσεξεις, αντιστοιχα, ενα μικρο μερος απο το κατω μερος της υπογραφης του ταμια στο χαρτονομισμα του Δημητρη λειπει και λογικα θα βρισκεται στο περιθωριο του χαρτονομισματος που βρισκοταν κατω απο το χαρτονομισμα του Δημητρη, στο φυλλο των ακοπων.
Συμβαινει συχνοτατα και με την υπογραφη των διοικητων, οχι μονο του ταμια. Εγω προσωπικα το εχω παρατηρησει πολυ στο πενταδραχμο αυτο, της δευτερης εκδοσης, και περισσοτερο να συμβαινει με τις υπογραφες των διοικητων.

Τα σημαδια που αναφερεις στα υπολοιπα πενταδραχμα ειναι σημαδια απο το μελανι των υπογραφων των βασιλικων επιτροπων, το οποιο συχνα "ποτιζε" το χαρτι και εμφανιζοταν και στην πισω πλευρα. Φανταζομαι αυτα θα εννοεις. Τρομερα συχνο και πολυ εμφανες, ιδιαιτερα στα 5δρχ της εκτης εκδοσης, τα επισημασμενο με ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, οπου το μελανι της σφραγιδουλας χειρος-επισημανσης εβγαινε στην πισω πλευρα. Μεγαλη ποσοτητα απο τα κομματια αυτα παρουσιαζουν αυτο το "προβληματικο" χαρακτηριστικο.
Καταγράφηκε
xartomoutro - ελληνικο γραμματοσημο, χαρτονομισμα & καρτ ποσταλ
https://xartomoutro.wordpress.com/

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 03:06:56 μμ »

Εξαιρετικό και το θέμα και τα σχόλια ! Συγχαρητήρια σε όλους και στον δημιουργό του θέματος!
Καταγράφηκε

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 03:14:59 μμ »

Δημήτρη, ευχαριστώ που σου άρεσε το θέμα αλλά και για τα καλά σου λόγια.
Η απάντηση του Νίκου πιο πάνω που με πρόλαβε με καλύπτει πλήρως και πιστεύω
να σε διαφώτισε.
Πράγματι, το μελάνι των υπογραφών όπως κοβόταν το φύλλο με τα χαρτονομίσματα
εμφανιζόταν στο περιθώριο του χαρτονομίσματος που βρισκόταν από κάτω.
Το τελικό σίγμα δε, της υπογραφής του Παπαδάκη έφτανε στο περιθώριο(margin) του
χαρτονομίσματος. Το δυνατό πάτημα είχε ως αποτέλεσμα το μελάνι να εμφανίζεται έντονα
στην πίσω πλευρά.
Οι φωτογραφίες μου είναι γνωστό σε όλους πως είναι για κλάματα. Φωτογράφισα με το
ipad βγάζοντας το χαρτονόμισμα από την προστατευτική του θήκη και τοποθετώντας το
πάνω σε ένα μαύρο ντωσιέ.
Το τελευταίο 5δραχμο είναι φωτογραφημένο με τη ζελατίνη η οποία είναι πολυεστερική,
που χρησιμοποιούν οι συντηρητές χαρτιού στα βιβλία. Τις παρήγγειλα από Γαλλία και τις
κόλλησα μόνος μου στο επιθυμητό μέγεθος.
Καταγράφηκε

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 03:17:33 μμ »

Σχετικά με την πιστοποίηση των χαρτονομισμάτων θα επανέλθω το βράδυ που θα έχω χρόνο.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 03:45:15 μμ »

Ευχαριστώ πολύ και τον Νίκο και τον Δημήτρη. Όσο για τις φωτογραφίες, εμένα μου φάνηκαν αρκετά καλές. Το σχετικά αστείο με τα χαρτονομίσματα, ειναι οτι ενα σκαννερ δίνει συχνά τα καλύτερα αποτελέσματα, σε αντίθεση με τα νομιςματα που πραγματικά υστερεί πολύ.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 03:48:56 μμ »

Ευχαριστώ πολύ και τον Νίκο και τον Δημήτρη. Όσο για τις φωτογραφίες, εμένα μου φάνηκαν αρκετά καλές. Το σχετικά αστείο με τα χαρτονομίσματα, ειναι οτι ενα σκαννερ δίνει συχνά τα καλύτερα αποτελέσματα, σε αντίθεση με τα νομιςματα που πραγματικά υστερεί πολύ.

+1 Στο σκάνερ ένα χαρτονόμισμα (Χ6) δείχνει σχεδόν τα πάντα!  Στα κέρματα το αντίθετο. Το ξέρω γιατί είμαι "παθών". Παραταύτα  το σκάνερ στα χαρτονομίσματα δεν το αλλάζω ούτε με την καλύτερη φωτογραφική μηχανή στον κόσμο.
Καταγράφηκε

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 09:47:32 πμ »

Επανέρχομαι στο θέμα της πιστοποίησης χαρτονομισμάτων που αναφέρθηκε παραπάνω ο Δημήτρης,
σε αντιπαραβολή με την πιστοποίηση νομισμάτων.

Στα νομίσματα όπως καλύτερα γνωρίζεις Δημήτρη ως παλαιότερος, η βασική αίσθηση που ικανοποιεί
ο συλλέκτης είναι η όραση. Είτε κρατάς ένα νόμισμα στο χέρι γυμνό είτε σε κουτί κάποιας εταιρείας,
το μάτι σου δεν χορταίνει να παρατηρεί τα λούστρα, τα χρώματα, την πατίνα, το βάθος ενός
νομίσματος. Ειδικά μάλιστα στα καλά κομμάτια όπου μπορεί να έχεις μπροστά σου 4-5 διαφορετικά,
ίδιου τύπου, χρονολογίας και ποιότητας,  αλλά κανένα δεν είναι ίδιο με το άλλο.

Στα χαρτονομίσματα από την άλλη, πέρα από την ικανοποίηση και τη χαρά που σου προσφέρει
η παρατήρηση και μελέτη ενός τραπεζογραμματίου, που μόνο με ένα πίνακα ζωγραφικής μπορείς να  συγκρίνεις,
η βασικότερη αίσθηση που απολαμβάνει ο συλλέκτης είναι η όσφρηση! Μόνο μυρίζοντας το χαρτί
ταξιδεύεις στο παρελθόν και μόνο τότε αφουγκράζεσαι πληρέστερα την ιστορία που το συνοδεύει.
Κλείνοντας το επομένως σε μια ζελατίνα χάνεις εν τέλει την όλη μαγεία.
 

Καταγράφηκε

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 09:48:48 πμ »

Ευχαριστώ πολύ και τον Νίκο και τον Δημήτρη. Όσο για τις φωτογραφίες, εμένα μου φάνηκαν αρκετά καλές. Το σχετικά αστείο με τα χαρτονομίσματα, ειναι οτι ενα σκαννερ δίνει συχνά τα καλύτερα αποτελέσματα, σε αντίθεση με τα νομιςματα που πραγματικά υστερεί πολύ.

Σωστό είναι αυτό που λες.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 12:30:48 πμ »

Επανέρχομαι στο θέμα της πιστοποίησης χαρτονομισμάτων που αναφέρθηκε παραπάνω ο Δημήτρης.

Στα χαρτονομίσματα από την άλλη, πέρα από την ικανοποίηση και τη χαρά που σου προσφέρει
η παρατήρηση και μελέτη ενός τραπεζογραμματίου, που μόνο με ένα πίνακα ζωγραφικής μπορείς να  συγκρίνεις,
η βασικότερη αίσθηση που απολαμβάνει ο συλλέκτης είναι η όσφρηση! Μόνο μυρίζοντας το χαρτί
ταξιδεύεις στο παρελθόν και μόνο τότε αφουγκράζεσαι πληρέστερα την ιστορία που το συνοδεύει.
Κλείνοντας το επομένως σε μια ζελατίνα χάνεις εν τέλει την όλη μαγεία.

Δημήτρη μου, η όσφρηση, ειναι το Α και το Ω για την εξέταση ενός άπιστοποιητου χαρτονομίσματος, μαζί με την προσεκτική οπτική εξέταση κατα προτίμηση κόντρα στον ήλιο η σε μια πηγή φωτός, πριν την αγορά του, έτσι δεν ειναι; Σου δείχνει κι αλλα πράγματα πέρα απο ιστορία, όπως ας πούμε πρόσφατη ανακαίνιση.....

Εάν μιλάμε για χαμηλότερες καταστάσεις, έως VF ας πούμε σε "φτηνό" χαρτονόμισμα, γιατί πολλά VF ειναι finest in existence όταν παμε Εθνική, Ιονικη, ΗπειροΘεσσαλια κλπ, τοτε μύρισε το όσο θες, αφού το αγοράσεις. Θυμίσου κι οτι πέρασε απο τσέπες, συνήθως κολοτσεπες, τσαλακώθηκε, κρύφτηκε σε απόκρυφα σημεία γιατί αποτέλεσε κέρδος παράνομης συναλλαγής κλπ.  ;D Αλλα άμα θες εσύ να το καρφιτσωσεις στο μαξιλάρι σου, τι λόγος μου πέφτει εμένα;  ;)

Το αυστηρά ακυκλοφόρητο όμως, με την προϋπόθεση οτι το αγόρασες άπιστοποιητα, όπως εχω αγοράσει πάνω απ'το 90% της συλλογής μου και τα πιστοποίηςα πολυ αργότερα, δεν μπορείς κάθε τρεις και λίγο να το βγάζεις απο τη ζελατίνα του, να το μυρίζεις, με κίνδυνο να τσαλακωθεί κάποια γωνία κλπ, για να ταξιδέψεις στο παρελθόν.

Τέλος πάντων, απόψεις ειναι αυτα. Άσπρο-μαύρο δεν υπάρχει στη ζωή. Και τα λούστρο στα νομιςματα, και οι πατινες, και πολλές λεπτομέρειες χάνονται μόλις κουτιαστουν. Η απόφαση ειναι του εκάστοτε συλλέκτη, ζυγίζοντας τα καλά και τα κακά της κάθε περίπτωσης.

Ανεξάρτητα απ'ολ'αυτα, και πάλι ευχαριστώ για το οφθαλμόλουτρο. Ανυπομονώ μια μέρα να βρεθούμε να δω έστω και μικρό τμήμα της συλλογής σου.

Φιλικά

Δημήτρης
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 12:35:01 πμ »

Επανέρχομαι στο θέμα της πιστοποίησης χαρτονομισμάτων που αναφέρθηκε παραπάνω ο Δημήτρης.

Στα χαρτονομίσματα από την άλλη, πέρα από την ικανοποίηση και τη χαρά που σου προσφέρει
η παρατήρηση και μελέτη ενός τραπεζογραμματίου, που μόνο με ένα πίνακα ζωγραφικής μπορείς να  συγκρίνεις,
η βασικότερη αίσθηση που απολαμβάνει ο συλλέκτης είναι η όσφρηση! Μόνο μυρίζοντας το χαρτί
ταξιδεύεις στο παρελθόν και μόνο τότε αφουγκράζεσαι πληρέστερα την ιστορία που το συνοδεύει.
Κλείνοντας το επομένως σε μια ζελατίνα χάνεις εν τέλει την όλη μαγεία.

Δημήτρη μου, η όσφρηση, ειναι το Α και το Ω για την εξέταση ενός άπιστοποιητου χαρτονομίσματος, μαζί με την προσεκτική οπτική εξέταση κατα προτίμηση κόντρα στον ήλιο η σε μια πηγή φωτός, πριν την αγορά του, έτσι δεν ειναι; Σου δείχνει κι αλλα πράγματα πέρα απο ιστορία, όπως ας πούμε πρόσφατη ανακαίνιση.....

Εάν μιλάμε για χαμηλότερες καταστάσεις, έως VF ας πούμε σε "φτηνό" χαρτονόμισμα, γιατί πολλά VF ειναι finest in existence όταν παμε Εθνική, Ιονικη, ΗπειροΘεσσαλια κλπ, τοτε μύρισε το όσο θες, αφού το αγοράσεις. Θυμίσου κι οτι πέρασε απο τσέπες, συνήθως κολοτσεπες, τσαλακώθηκε, κρύφτηκε σε απόκρυφα σημεία γιατί αποτέλεσε κέρδος παράνομης συναλλαγής κλπ.  ;D Αλλα άμα θες εσύ να το καρφιτσωσεις στο μαξιλάρι σου, τι λόγος μου πέφτει εμένα;  ;)

Το αυστηρά ακυκλοφόρητο όμως, με την προϋπόθεση οτι το αγόρασες άπιστοποιητα, όπως εχω αγοράσει πάνω απ'το 90% της συλλογής μου και τα πιστοποίηςα πολυ αργότερα, δεν μπορείς κάθε τρεις και λίγο να το βγάζεις απο τη ζελατίνα του, να το μυρίζεις, με κίνδυνο να τσαλακωθεί κάποια γωνία κλπ, για να ταξιδέψεις στο παρελθόν.

Τέλος πάντων, απόψεις ειναι αυτα. Άσπρο-μαύρο δεν υπάρχει στη ζωή. Και τα λούστρο στα νομιςματα, και οι πατινες, και πολλές λεπτομέρειες χάνονται μόλις κουτιαστουν. Η απόφαση ειναι του εκάστοτε συλλέκτη, ζυγίζοντας τα καλά και τα κακά της κάθε περίπτωσης.

Ανεξάρτητα απ'ολ'αυτα, και πάλι ευχαριστώ για το οφθαλμόλουτρο. Ανυπομονώ μια μέρα να βρεθούμε να δω έστω και μικρό τμήμα της συλλογής σου.

Φιλικά

Δημήτρης

Όχι ρε φίλε! Πώς τα λές ετσι!!! Έφτιαξα συκώτι! Δάκρυσα απ'το γέλιο!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D :D :D
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 12:38:21 πμ »

Πηγή μικροβίων τα δραχμικά χαρτονομίσματα

Πηγή μικροβίων αποτελούν τα παλιά δραχμικά χαρτονομίσματα, ενώ πιο καθαρά είναι τα νέα και ατσαλάκωτα ευρώ!

.....
Η φθορά και το τσαλάκωμα, όπως εξήγησαν στις μέλη της Ελληνικής Μικροβιολογικής Εταιρείας, διαμορφώνουν ιδανικές συνθήκες για την ανάπτυξη σταφυλόκοκκων ως και κολοβακτηριδίων.


Τα παραπάνω ανακοινώθηκαν με αφορμή τη διοργάνωση του 20ού Εθνικού Συνεδρίου Μικροβιολογίας, το οποίο πραγματοποιήθηκε από 13-03-2002  έως και το Σάββατο 16-03-2002  στην Αθήνα.


Σύμφωνα με έρευνες που έγιναν σε ελληνικά και ξένα χαρτονομίσματα (εκτός ευρώ), οι επιστήμονες τόνισαν ότι στο 65% εντοπίστηκε σταφυλόκοκκος, στο 14% κολοβακτηρίδια και στο 80% διάφοροι βάκιλοι.

Πηγή : http://www.coinsmania.gr/cm/modern/telosdraxmis.htm
Καταγράφηκε

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 10, 2015, 12:13:33 μμ »

Θυμίσου κι οτι πέρασε απο τσέπες, συνήθως κολοτσεπες, τσαλακώθηκε, κρύφτηκε σε απόκρυφα σημεία γιατί αποτέλεσε κέρδος παράνομης συναλλαγής κλπ.  ;D Αλλα άμα θες εσύ να το καρφιτσωσεις στο μαξιλάρι σου, τι λόγος μου πέφτει εμένα;  ;)

Έχω λιώσει στο γέλιο!!! :D
Καταγράφηκε

eugenios8

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 21
Απ: ΓΙΑ ΤΑΛΙΡΑΚΗΔΕΣ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 05, 2016, 02:00:49 πμ »

Ταλιράκιας δεν είμαι, αλλά μπορώ να συμβάλλω - έστω μετά από καιρό - με το ταλιράκι μου. Δεν φαίνεται καλά η σφραγίδα της ΤΤΕ, δεν ξέρω, αυτό θεωρείται καλό η κακό;
Καταγράφηκε