Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Χρυσή Δραχμή  (Αναγνώστηκε 14197 φορές)

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 12, 2015, 03:22:49 μμ »

Στο αν ειναι νομισματα η οχι, απαντησε επανειλημενα ο Δημητργς ο haros και προστεθηκαν κι αλλες γνωμες μετα απ'αυτον. Αλλοι επισης, δεν τα θελουν στη συλλογη τους και το λενε ευθαρσως.

Υπαρχουν και σχεδον τεχνητες σπανιοτητες πια σ'αυτα, οπως το χρυσο ΟΧΙ, το βολλευ κλπ. Αλλα στην ουσια, ακομα κι αυτα ειναι αμεσα διαθεσιμα αν πεσει και το παραδακι.

Καποιος ρωτησε γιατι ειναι τοσο δημοφιλη, και ιδιαιτερα οι προσφατες εκδοσεις της ΤΤΕ, που δεν χρειαζεται δηλ να πας σε εμπορο να τ'αγορασεις. Και πριν 25 χρονια ετσι ητανε. Τα πιο δημοφιλη νομισματα, τα πιο ευκολοπουλητα, αυτα που οι εμποροι επαναγοραζαν στα υψηλοτερα ποσοστα (εως και 90%) σε εποχες χωρις ιντερνετ και λιγοστες σχεσεις μεταξυ συλλεκτων, ηταν τα αναμνηστικα νομισματα. Καποια απ'αυτα ανεβηκαν, αλλα ανεβηκαν παρα πολυ και λιγα πολυ λιγα πεσανε σε αξια. Το να αγορασει λοιπον ενας νεος συλλεκτης ενα χρυσο της ΤΤΕ με κοπη 600 κοματιων για 450 ευρω, ειναι ισως η σιγουροτερη περιπτωση γι αυτον να διαλεξει, μεχρι να μαθει καλυτερα τα νομισματα κυκλοφοριας. Και υπαρχει και μεγαλο κοινο, που αγοραζει αναμνηστικες εκδοσεις ως επενδυση χωρις ναναι συλλεκτες. Το μελλον θα δειξει, εγω κουραστηκα απ'τις εκδοσεις της ΤΤΕ, αλλα υπαρχουν πολυ χειροτερα: το νομισματοκοπειο της Αυστραλιας, του Καναδα, των διαφορων μικροσκοπικων νησων κλπ.

Η δε χρυση λιρα, οπως και ολα τα Αγγλικα νομισματα σχεδον, ηταν ιση με 20 αργυρα σελλινια μεχρι το 1970, και 19 σελλινια η γκυινεα πριν απ'αυτην. Ενα σελλινι = 12 πεννες (εξαπεννα, και τριπεννα που ειναι σαν τα Ιονικα 30λεπτα) ,4 φαρδινια στην πεννα κλπ. Τα Ιονικα 30λεπτα φερουν αξια, τα υπολοιπα οχι κατα τα Αγγλικα προτυπα. Το Μονακο δεν εχει νομισματα χωρις ονομαστικη αξια απ'οσο γνωριζω.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 13, 2015, 03:28:42 πμ »

Δίκιο εχεις Δημήτρη..., νομίσματα του Μονακό δεν υπάρχουν..., εκ παραδρομής το ανέφερα, μπερδεύοντας τα με την ημερομηνία που δεν αναγράφουν, και οχι την αξία. Αλλωστε απο τα ξένα εχω αποτραβηχτεί τόσο καιρό, που άρχισε η μνήμη να ξεθωριάζει
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 13, 2015, 08:44:32 πμ »


Ορφέα, ο κανόνας που αναφέρεις  Ε<Ο=Π καταργήθηκε πριν ξεκινήσει ο χρυσός κανόνας ο οποίος στη συνέχεια καταργήθηκε από το Νίξον και το γνωρίζεις πάρα πολύ καλά.

Ο τρόπος (κανόνες) έκδοσης έχουν αλλάξει, και αυτό που ανέφερα είναι ότι ακόμη ΚΑΙ τα αναμνηστικά περιλαμβάνονται σε αυτούς  τους κανόνες, δηλαδή στη ποσότητα χρήματος που μπορεί να τυπώνει κάθε χώρα.

Από εκεί και πέρα μπαίνουμε στα γούστα του τι συλλέγει ο καθένας. Μια άποψη εξέφρασε ο Δημήτρης ο οποίος λέει (κατά προσωπική του άποψη) ότι δεν τα θεωρεί νομίσματα (προφανώς για τη συλλογή του). Δεν παύουν όμως τα αναμνηστικά, να είναι νομίσματα πέρα εάν χρησιμοποιούνται (από το Κράτος) για επιπλέον εκμετάλλευση των συλλεκτών.

Νίκο μου,

 μην τα μπλέκεις, πολύ απλά :

Ο κανόνας αυτός Ε < Ο = Π,  ισχύει σήμερα σε όλο τον κόσμο για τα νομίσματα κυκλοφορίας και δεν γνωρίζω να έχει καταργηθεί.  Δες τα ευρώ, Ε < 1 ευρώ, Ο = 1 ευρώ, Π= 1 ευρώ, το ίδιο και για τα US$, CHF, GBP κλπ. κλπ.

Αυτό που λέω είναι ότι τα διάφορα Κράτη για την κοπή αναμνηστικών, που δεν προορίζονται για κυκλοφορία αλλά για συλλέκτες, ακολουθούν άλλους κανόνες (νόμιμους) κάθε φορά, ανάλογα με τα προσδοκώμενα έσοδα από τους συλλέκτες.

ορφεας
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 13, 2015, 08:55:18 πμ »


Ορφέα, ο κανόνας που αναφέρεις  Ε<Ο=Π καταργήθηκε πριν ξεκινήσει ο χρυσός κανόνας ο οποίος στη συνέχεια καταργήθηκε από το Νίξον και το γνωρίζεις πάρα πολύ καλά.

Ο τρόπος (κανόνες) έκδοσης έχουν αλλάξει, και αυτό που ανέφερα είναι ότι ακόμη ΚΑΙ τα αναμνηστικά περιλαμβάνονται σε αυτούς  τους κανόνες, δηλαδή στη ποσότητα χρήματος που μπορεί να τυπώνει κάθε χώρα.

Από εκεί και πέρα μπαίνουμε στα γούστα του τι συλλέγει ο καθένας. Μια άποψη εξέφρασε ο Δημήτρης ο οποίος λέει (κατά προσωπική του άποψη) ότι δεν τα θεωρεί νομίσματα (προφανώς για τη συλλογή του). Δεν παύουν όμως τα αναμνηστικά, να είναι νομίσματα πέρα εάν χρησιμοποιούνται (από το Κράτος) για επιπλέον εκμετάλλευση των συλλεκτών.

Να το πω εκ παραλλήλου, ότι επειδή προσωπικά εγώ (δική μου άποψη) τα τρύπια νομίσματα θεωρώ ότι αξίζουν μόνο το μέταλλό τους, δεν σημαίνει ότι δεν είναι νομίσματα. Εκδόθηκαν ως τέτοια αλλά συλλεκτικά ο καθένας περιορίζεται (όπως εγώ) στην άποψή του.

(Εννοείται ότι τα νομίσματα άρχισαν να γράφουν ονομαστική αξία από τότε που το μέταλλο δεν αντιπροσώπευε τη πραγματική αξία του και για αυτό το λόγο εκδόθηκαν και τα χαρτονομίσματα τα οποία στην αρχή αντιπροσώπευαν αξία σε χρυσό και μετά όχι)

(Εκ των υστέρων...   https://www.ecb.europa.eu/euro/coins/html/index.el.html  )

Νίκο μου,

 μην τα μπλέκεις, πολύ απλά :

Ο κανόνας αυτός Ε < Ο = Π,  ισχύει σήμερα σε όλο τον κόσμο για τα νομίσματα κυκλοφορίας και δεν γνωρίζω να έχει καταργηθεί.  Δες τα ευρώ, US$, CHF, GBP κλπ. κλπ.

Αυτό που λέω είναι ότι τα διάφορα Κράτη για την κοπή αναμνηστικών, που δεν προορίζονται για κυκλοφορία αλλά για συλλέκτες, ακολουθούν άλλους κανόνες (νόμιμους) κάθε φορά, ανάλογα με τα προσδοκώμενα έσοδα από τους συλλέκτες.

ορφεας

Ορφέα μου, απλά συζητάμε για θέμα εκτός συλλογής. Όσο αφορά το συγκεκριμένο θέμα (πως καθορίζεται η ποσότητα κοπής όπου συμπεριλαμβάνονται και τα αναμνηστικά), για τα υποστηριζόμενά μου έβαλα δύο παραπομπές που εξηγούν το θέμα της κυκλοφορίας (έκδοσης ποσότητας) νομισμάτων από τις επίσημες ιστοσελίδες της ΕΚΤ και μία από τη Wikipedia.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 13, 2015, 09:41:31 πμ »

Ορφέα μου, απλά συζητάμε για θέμα εκτός συλλογής. Όσο αφορά το συγκεκριμένο θέμα (πως καθορίζεται η ποσότητα κοπής όπου συμπεριλαμβάνονται και τα αναμνηστικά), για τα υποστηριζόμενά μου έβαλα δύο παραπομπές που εξηγούν το θέμα της κυκλοφορίας (έκδοσης ποσότητας) νομισμάτων από τις επίσημες ιστοσελίδες της ΕΚΤ και μία από τη Wikipedia.

Νίκο μου, για άλλο θέμα μιλάω εγώ (κανόνα) για άλλο εσύ (ποσότητα κοπής).
Μπας βρε και άρχισε να δουλεύει το Alzheimer ?? Κοντά είμαστε  ;D :D ;D :D  ;D

Εν πάση περιπτώσει θα τα πούμε από κοντά, για να μην κουράζουμε και το forum

Πολλά φιλιά
ορφεας
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 13, 2015, 11:36:16 πμ »

Ορφέα μου, απλά συζητάμε για θέμα εκτός συλλογής. Όσο αφορά το συγκεκριμένο θέμα (πως καθορίζεται η ποσότητα κοπής όπου συμπεριλαμβάνονται και τα αναμνηστικά), για τα υποστηριζόμενά μου έβαλα δύο παραπομπές που εξηγούν το θέμα της κυκλοφορίας (έκδοσης ποσότητας) νομισμάτων από τις επίσημες ιστοσελίδες της ΕΚΤ και μία από τη Wikipedia.

Νίκο μου, για άλλο θέμα μιλάω εγώ (κανόνα) για άλλο εσύ (ποσότητα κοπής).
Μπας βρε και άρχισε να δουλεύει το Alzheimer ?? Κοντά είμαστε  ;D :D ;D :D  ;D

Εν πάση περιπτώσει θα τα πούμε από κοντά, για να μην κουράζουμε και το forum

Πολλά φιλιά
ορφεας

  ::) Το πρωί το ψυλλιάστηκα αλλά μου το επιβεβαίωσες  ;D
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 13, 2015, 11:46:07 πμ »



Εν πάση περιπτώσει θα τα πούμε από κοντά, για να μην κουράζουμε και το forum


εχουμε χωρο αρκετο στο server   ;D ;D ;D

να παραπονεθει κανεις αποκλειετε
(αν βγει καποιος απιθανο σεναριο με δημοκρατικες διαδικασιες θα  :-X)

αρα ............ περιμενουμε απαντηση/σεις
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 13, 2015, 12:23:57 μμ »

Ορφέα μου, απλά συζητάμε για θέμα εκτός συλλογής. Όσο αφορά το συγκεκριμένο θέμα (πως καθορίζεται η ποσότητα κοπής όπου συμπεριλαμβάνονται και τα αναμνηστικά), για τα υποστηριζόμενά μου έβαλα δύο παραπομπές που εξηγούν το θέμα της κυκλοφορίας (έκδοσης ποσότητας) νομισμάτων από τις επίσημες ιστοσελίδες της ΕΚΤ και μία από τη Wikipedia.

Νίκο μου, για άλλο θέμα μιλάω εγώ (κανόνα) για άλλο εσύ (ποσότητα κοπής).
Μπας βρε και άρχισε να δουλεύει το Alzheimer ?? Κοντά είμαστε  ;D :D ;D :D  ;D

Εν πάση περιπτώσει θα τα πούμε από κοντά, για να μην κουράζουμε και το forum

Πολλά φιλιά
ορφεας

  ::) Το πρωί το ψυλλιάστηκα αλλά μου το επιβεβαίωσες  ;D
Αν θυμάσαι τι ψυλλιάστηκες το πρωί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ;)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 13, 2015, 01:25:52 μμ »

Ορφέα μου, απλά συζητάμε για θέμα εκτός συλλογής. Όσο αφορά το συγκεκριμένο θέμα (πως καθορίζεται η ποσότητα κοπής όπου συμπεριλαμβάνονται και τα αναμνηστικά), για τα υποστηριζόμενά μου έβαλα δύο παραπομπές που εξηγούν το θέμα της κυκλοφορίας (έκδοσης ποσότητας) νομισμάτων από τις επίσημες ιστοσελίδες της ΕΚΤ και μία από τη Wikipedia.

Νίκο μου, για άλλο θέμα μιλάω εγώ (κανόνα) για άλλο εσύ (ποσότητα κοπής).
Μπας βρε και άρχισε να δουλεύει το Alzheimer ?? Κοντά είμαστε  ;D :D ;D :D  ;D

Εν πάση περιπτώσει θα τα πούμε από κοντά, για να μην κουράζουμε και το forum

Πολλά φιλιά
ορφεας

  ::) Το πρωί το ψυλλιάστηκα αλλά μου το επιβεβαίωσες  ;D
Αν θυμάσαι τι ψυλλιάστηκες το πρωί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ;)

Αλοίσιος Δημήτρη. Το θυμάσαι;
Καταγράφηκε