Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Χρυσή Δραχμή  (Αναγνώστηκε 14198 φορές)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 11, 2015, 05:24:55 μμ »

Αντε να δούμε, αν θα συνενοηθούμε. Το ιδιο πράγμα λέμε.
Απλώς απάντησα στο μύνημα παραπάνω, οτι αφου γράφει ονομαστική αξία (χρυσή δραχμή), ΑΡΑ νόμισμα (το σκεπτικό)
Λέω λοιπόν...Αν κάτι δεν γράφει αξία, δεν ειναι και καλά ντέ μετάλιο, πχ Ιονικά (σύμφωνα με τις προδιαγραφές που διέπουν το μετάλιο)
Αντιθέτως, αν κάτι αναγράφει αξία, δεν ειναι και καλά ντε νόμισμα (χρυσή δραχμή), σύμφωνα με τις προδιαγραφές του νομίσματος

Το ιδιο ισχύει, και με τον προσδιορισμό...Υπάρχουν μετάλια που ειναι coin strike, οπως και νομίσματα που ειναι medal strike...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 11, 2015, 05:40:16 μμ »

Και λίγο από Νομ/κή Ιστορία (ντόπια) για να μην την ξεχνάμε.

Το 1981-1982 βγήκαν οι 3 σειρές αναμνηστικών, των Πανευρωπαϊκων Αγώνων Στίβου.
Κάθε σειρά 100-200-500 δρ αργυρά και 2.500-5.000 δρ χρυσά

Η συμβεβλημένη με το Δημόσιο ιδιωτική εταιρεία τα πουλούσε σε τιμές πολλαπλάσιες της ονομαστικής

Ο αείμνηστος Τάσος Τζαμαλής «τα πήρε» και με πολλά επιχειρήματα σε αρκετά άρθρα του, έγραφε ότι λόγω των σχέσεων μεταξύ εσωτερικής- ονομαστκής- και τιμής διάθεσης στην αγορά, δεν είναι νομίσματα αλλά κατασκευάσματα για κέρδος ιδιωτών και τα αποκαλούσε «ψευδονομίσματα» ή «τιριτόμπες».
Ακολούθησαν μηνύσεις και αγωγές για συκοφαντική δυσφήμηση και διαφυγόντα κέρδη από την ιδιωτική εταιρεία εναντίον του Τάσου και η υπόθεση στα δικαστήρια.

Υπέρ του Τάσου η συντριπτική πλειοψηφία των συλλεκτών και ανάμεσα στους συνηγόρους υπεράσπισης ο Ζαχαρίας Ωραιόπουλος.
Εναντίον του Τάσου μερικοί συλλέκτες και ο Π.Πυλαρινός. Δεν έλειψε και η “προπαγάνδα των ΜΜΕ”. Η εφημερίδα του Πυλαρινού «Συλλεκτική Επιθεώρηση» δημοσίευε άποσπάσματα της δίκης, φυσικά επιλεγμένα.

Μετά από μακροχρόνια διαδικασία, τελικά ο Τάσος αθωώθηκε.

Περισσότερες λεπτομέρειες από τον Ζαχαρία.

Ορφέας
Υ.Γ. 1 θα προσπαθήσω να ξεθάψω κάποια τεύχη της Συλ. Επιθ. και να τα αναρτήσω
Y.Γ. 2 Τα αναμνηστικά αυτά, αν και τα έχω στην συλλογή μου, τα θεωρώ ψευδονομίσματα
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 11, 2015, 05:43:19 μμ »

Μην μπλεκεις τωρα το coin και το medal strike, ουτε τις προδιαγραφες, γιατι θα μπλεξουμε τελειως.
Παμε τωρα, Στελιο, μετα παραιτουμαι..
Οποιο νομισμα αναγραφει πανω του ονομαστικη αξια ειναι νομισμα, εφοσον η αξια που αναγραφει ειναι νομιμο χρημα στην χωρα εκδοσης του την στιγμη που εκδιδεται.
Οποιο νομισμα εχει ονομαστικη αξια , οριζομενη απο τα καταλληλα διαταγματα της εκδοτριας  αρχης και ειναι νομιμο χρημα στην χωρα εκδοσης του την στιγμη που εκδιδεται ειναι νομισμα, εστω και εαν δεν την αναγραφει πανω του,
Οποιος μεταλλικος δισκος δεν εχει, ουτε αναγραφει πανω του ονομαστικη αξια , ΔΕΝ ειναι νομισμα, ειναι οτι αλλο κερατο θελει.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 11, 2015, 05:50:23 μμ »

Tήν ξέρω την άποψή σου για αυτά Ορφέα..., τόχουμε ξανασυζητήσει σε άλλο φόρουμ παλαιώτερα
Κατατοπιστικότατο αυτό που εγραψες παραπάνω.

Στην ΥΓ2, μιλάς αποκλειστικά για τα Πανευρωπαϊκά, η γενικά για ολα?
Πχ. Παλαιώτερος συλλέκτης μου είχε πεί, οτι το 1978, το 100άρικο της Τράπεζας στο μπλιστεράκι, τόδινε η Τράπεζα στο κοινό, για 102 δραχμές.., 100 το νόμισμα + 2 το μπλιστεράκι..Ισχύει ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 11, 2015, 05:53:17 μμ »

Μην μπλεκεις τωρα το coin και το medal strike, ουτε τις προδιαγραφες, γιατι θα μπλεξουμε τελειως.
Παμε τωρα, Στελιο, μετα παραιτουμαι..
Οποιο νομισμα αναγραφει πανω του ονομαστικη αξια ειναι νομισμα, εφοσον η αξια που αναγραφει ειναι νομιμο χρημα στην χωρα εκδοσης του την στιγμη που εκδιδεται.
Οποιο νομισμα εχει ονομαστικη αξια , οριζομενη απο τα καταλληλα διαταγματα της εκδοτριας  αρχης και ειναι νομιμο χρημα στην χωρα εκδοσης του την στιγμη που εκδιδεται ειναι νομισμα, εστω και εαν δεν την αναγραφει πανω του,
Οποιος μεταλλικος δισκος δεν εχει, ουτε αναγραφει πανω του ονομαστικη αξια , ΔΕΝ ειναι νομισμα, ειναι οτι αλλο κερατο θελει.

Εγώ παραιτούμαι απο τώρα...Άδικα το κουράζουμε
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 11, 2015, 07:00:45 μμ »

Tήν ξέρω την άποψή σου για αυτά Ορφέα..., τόχουμε ξανασυζητήσει σε άλλο φόρουμ παλαιώτερα
Κατατοπιστικότατο αυτό που εγραψες παραπάνω.

Στην ΥΓ2, μιλάς αποκλειστικά για τα Πανευρωπαϊκά, η γενικά για ολα?
Πχ. Παλαιώτερος συλλέκτης μου είχε πεί, οτι το 1978, το 100άρικο της Τράπεζας στο μπλιστεράκι, τόδινε η Τράπεζα στο κοινό, για 102 δραχμές.., 100 το νόμισμα + 2 το μπλιστεράκι..Ισχύει ?

Mιλώ για τα περισσότερα Στέλιο,
δηλ αυτά που η τιμή διάθεσης ήταν πολύ μεγαλύτερη της ονομαστικής ή αυτά πού η ονομαστική αξία είναι αρκετά μικρότερη της εσωτερικής ή και τα δύο

ορφεας
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 11, 2015, 07:23:31 μμ »

  Αν θελετε να παμε στην ουσια και οχι στον τυπο, η εκδοση νομισματων με υπεραξια ( στην αρχικη διαθεση τους) οριζομενη εξαρχης απο την τραπεζα η το νομισματοκοπειο, ειναι η εξελιξη στα δρωμενα στο χομπυ εδω και πολλα χρονια και μαλιστα η ΤτΕ ειναι ουραγος και οχι πρωτοπορος στο θεμα αυτο.
  Αυτο που κανει η ΤτΕ τα τελευταια χρονια που εχει μυριστει κερδος και βγαζει συνεχεια νομισματα με στοχο την συλλεκτικη αγορα, το κανουν νομισματοκοπεια ανα τον κοσμο εδω και καιρο.
  Και εχουν δαγκωσει ενα ωραιο κομματι απο την πιτα (που θα πηγαινε εξ ολοκληρου στην συλλογη "κλασσικων" συλλεκτικων νομισματων κυκλοφοριας).
  Αληθεια εχετε αναρωτηθει για ποιον λογο πολλοι (νεοι κυριως) συλλεκτες στρεφονται στα αναμνηστικα νομισματα και κυριως στις νεες εκδοσεις αυτων και οχι τοσο στην συλλογη των συλλεκτικων νομισματων κυκλοφοριας ??
  Την βρισκουν να τους τα παιρνουν οι τραπεζες και τα νομισματοκοπεια για (κατα πολλους) ψευδονομισματα η αχλαδια η διακοσμητικα αντικειμενα??
   Ειναι τεμπεληδες και δεν θελουν να αποκτησουν τις γνωσεις που χρειαζεται η συλλογη νομισματων κυκλοφοριας?
  Η συμβαινει κατι αλλο?
 
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 11, 2015, 07:48:12 μμ »

Tήν ξέρω την άποψή σου για αυτά Ορφέα..., τόχουμε ξανασυζητήσει σε άλλο φόρουμ παλαιώτερα
Κατατοπιστικότατο αυτό που εγραψες παραπάνω.

Στην ΥΓ2, μιλάς αποκλειστικά για τα Πανευρωπαϊκά, η γενικά για ολα?
Πχ. Παλαιώτερος συλλέκτης μου είχε πεί, οτι το 1978, το 100άρικο της Τράπεζας στο μπλιστεράκι, τόδινε η Τράπεζα στο κοινό, για 102 δραχμές.., 100 το νόμισμα + 2 το μπλιστεράκι..Ισχύει ?

Mιλώ για τα περισσότερα Στέλιο,
δηλ αυτά που η τιμή διάθεσης ήταν πολύ μεγαλύτερη της ονομαστικής ή αυτά πού η ονομαστική αξία είναι αρκετά μικρότερη της εσωτερικής ή και τα δύο

ορφεας

Ετσι το αντιλαμβάνομαι κι εγώ Ορφέα,

Thanks
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 11, 2015, 08:17:13 μμ »

Ότι έχει περιγραφή χώρας και αξία είναι νόμισμα. Αυτό επικρατεί σήμερα όχι όμως στην αρχαιότητα.

Ειδικά η Μ.Βρετανία ήθελε και θέλει να διαφέρει. Πχ σε κανένα γραμματόσημό της δεν αναφέρει το όνομά της. Μόνο το κεφάλι της όμορφης. Πάνε και στο δρόμο ανάποδα σε σχέση με εμάς. Δεν σημαίνει ότι οι δρόμοι δεν είναι δρόμοι. Έχουν τους δικούς τους κανόνες.

Στη Κύπρο έχουμε μιμητές με τα μετάλλια/νομίσματα του Μακάριου. Άσχετα εάν το προχώρησαν κι έβγαλαν αυτά τα "καταπληκτικά" τάλαντα!

Ο Τζαμαλής στηλίτευε προφανώς την εμπορευματοποίηση των νομισμάτων και το "καπέλλο". Σωστά. Το έχουν παρακάνει και ιδιαίτερα στις μέρες μας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι νομίσματα. Η ίδια θεωρία λέει τα ίδια και για τα PROOF. Μετά θα πάμε στις μικρές κοπές, τα δοκίμια, κλπ κλπ.





 



Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 11, 2015, 09:43:23 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση του Δημήτρη (haros) και του Νίκου (ukobke) και τους προσθέτω από ένα εύσημο! Το αν το έχουν παρακάνει τελευταία, αν χαρακτηρίζονται κυκλοφορίας, αναμνηστικά ή συλλεκτικά, είναι άλλο θέμα. Νομίσματα είναι εφόσον έχουν τα χαρακτηριστικά που περιγράφουν οι δύο προαναφερθέντες.

Διατηρώ ένα ενδοιασμό για τη χρυσή δραχμή που εκδόθηκε ενώ νόμισμα της χώρας ήταν το ευρώ :-\.

Ως προς το ερώτημα του Δημήτρη (podaras) για τα αναμνηστικά νομίσματα που τα θεωρεί μετάλια "Πόσα τέτοια έχετε δει στις συναλλαγές? Εγώ προσωπικά κανένα." θα προσθέσω την αμφιβολία μου κατά πόσον έγιναν συναλλαγές με χρυσά πενηντάρικα και κατοστάρικα Γεωργίου Α' :-\. Και σίγουρα κανένας μας δεν τα έχει δει  ;D 8) να χρησιμοποιούνται σε συναλλαγές. Τι θα πει αυτό, ότι δεν είναι νομίσματα;
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 11, 2015, 10:40:12 μμ »

Ήθελα και νάξερα ! Αυτά που γράφω, τα καταλαβαίνω μόνο εγώ ? Τόσο μπερδεμένα τα γράφω ? Ξεκίνησα το πόστ, αναφερόμενος ο η χρυσή δραχμή ειναι μετάλιο, εν' αντθέσει με τα υπόλοιπα....Τεσπά....Οι παράλληλες γραμμές, φαίνεται δεν συναντιόνται ούτε στο άπειρον
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 11, 2015, 11:05:10 μμ »

Επειδή έχω τη μύγα και μυγιάζομαι, η εξήγηση και χωρίς παρεξήγηση είναι απλή... δεν είναι ότι ως Αθηναίος δεν καταλαβαίνω τους νομισματικούς προβληματισμούς της Επαρχίας, είναι ότι δεν διαβάζω πλέον αυτά που γράφεις και σχολιάζω μόνο τις απόψεις των υπολοίπων.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 11, 2015, 11:25:52 μμ »

Δικαίωμά σου ! Κι εγώ αγοράζω μια πολιτική εφημερίδα, για να διαβάσω τ' Αθλητικά. Τ πολιτικά δε μ΄ενδειαφέρουν
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 11, 2015, 11:47:57 μμ »

Επειδή αυτό είναι όντως λίγο μπερδεμένο, εννοείς ότι τα σχόλιά σου είναι η ουσία του forum και όλοι οι υπόλοιποι είναι το συμπλήρωμα ???;
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Χρυσή Δραχμή
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 11, 2015, 11:53:00 μμ »

Aφού λές οτι δεν με διαβάζεις, γιατί θα πρέπει να τ' αναλύσω ? Και τα υπόλοπα πως ξέρς οτ δεν ειναι μπερδεμένα, αφου δεν τα διάβασες....Οτι καταλαβαίνει ο καθένας...Καληνύχτα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό