Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Η γνώμη σας για δύο ελληνικά νομίσματα: 20 δραχμές το 1960  (Αναγνώστηκε 1889 φορές)

Gianluca Costa

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4

Αγαπητοί συνάδελφοι του φόρουμ, γράφω από την Ιταλία για να γνωρίζω τη πολύτιμη γνώμη σας.
Δυστυχώς δεν ξέρω ελληνικά και χρησιμοποιώ μεταφραστή Google, οπότε ζητώ συγνώμη για τυχόν σφάλματα.
Κληρονόμησα κάποια νεοελληνικά νομίσματα από τη μεγάλη μου θεία. Ήταν ερωτευμένη με την Ελλάδα και με πήρε για να την επισκεφτώ για πρώτη φορά όταν ήμουν 13 χρονών.
Οι 20 δραχμές του βασιλιά Παύλου παρουσιάζουν μια παράξενη κατάσταση. Όπως μπορείτε να δείτε από τις φωτογραφίες, η λέξη βασιλιά φαίνεται να γράφεται με δύο i.
Τα δύο δώρα δραχμής έχουν μια περιέργεια στο πορτραίτο του Καρατσάκη. Σε αυτό το νόμισμα η μύτη του πατριώτη είναι ευθεία, ενώ στην άλλη εμφανίζεται η υγρασία.
Ποια είναι η γνώμη σας; Πιστεύετε ότι αυτές οι παραλλαγές μπορούν να προσθέσουν αξία στα νομίσματα;
Σας ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Η γνώμη σας για δύο ελληνικά νομίσματα: 20 δραχμές το
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 18, 2018, 03:21:11 μμ »

Γειά σου..., αν και δεν θυμάμαι πως ειναι στο στεφάνι τα συγκεκριμένα 20άρικα, αν οντως ισχύει το διπλό "Ι", και δεν ειναι ετσι ολα (δεν εχω τώρα κάποιο για να το δώ), τότε ειναι καλό σφάλμα. Πιστεύω να σου πει κάποιος άλλος, που μπορεί να το ταυτοποιήσει αυτό
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Gianluca Costa

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4
Απ: Η γνώμη σας για δύο ελληνικά νομίσματα: 20 δραχμές το
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 18, 2018, 04:45:25 μμ »

Γειά σου..., αν και δεν θυμάμαι πως ειναι στο στεφάνι τα συγκεκριμένα 20άρικα, αν οντως ισχύει το διπλό "Ι", και δεν ειναι ετσι ολα (δεν εχω τώρα κάποιο για να το δώ), τότε ειναι καλό σφάλμα. Πιστεύω να σου πει κάποιος άλλος, που μπορεί να το ταυτοποιήσει αυτό

γεια σας, ευχαριστώ για την απάντησή σας
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Η γνώμη σας για δύο ελληνικά νομίσματα: 20 δραχμές το
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 18, 2018, 05:54:32 μμ »

Σε όλα τα εικοσάρικα του 1960 θα δεις το ίδιο πράγμα. Είναι το κλείσιμο του στεφανίου που τυχαίνει να πέσει ανάμεσα στο Σ και στο Ι. Σε άλλα είναι πιο έντονο και σε άλλα όχι, αλλά υπαρχει σε όλα... Το ίδιο θα δεις και σε 30ανταρια του 1963-64.
Καταγράφηκε

Gianluca Costa

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4
Απ: Η γνώμη σας για δύο ελληνικά νομίσματα: 20 δραχμές το
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 18, 2018, 08:02:32 μμ »

Σε όλα τα εικοσάρικα του 1960 θα δεις το ίδιο πράγμα. Είναι το κλείσιμο του στεφανίου που τυχαίνει να πέσει ανάμεσα στο Σ και στο Ι. Σε άλλα είναι πιο έντονο και σε άλλα όχι, αλλά υπαρχει σε όλα... Το ίδιο θα δεις και σε 30ανταρια του 1963-64.


Γεια σας. Σας ευχαριστώ πολύ. Μου φαίνεται ότι οι φωτογραφίες σας αφαιρούν κάθε αμφιβολία.
Κρίμα! Ελπίζω να έχω ένα ιδιαίτερα πρωτότυπο κομμάτι.
Τι νομίζετε για τις 2 δραχμές του 1976;
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Η γνώμη σας για δύο ελληνικά νομίσματα: 20 δραχμές το
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 18, 2018, 08:45:03 μμ »

Λυπάμαι αν σε στεναχώρησα φίλε μου, για το δίδραχμο, αν βλέπω καλά, φαίνεται σαν επιπλέον μέταλλο σε εκείνο το σημείο; οπότε πρέπει να είναι κάποιο σπάσιμο στην μήτρα;, με επιφύλαξη σε αυτό..... αν, είναι έτσι, τότε έχεις ένα ιδιαίτερο νόμισμα, που το κρατάς βέβαια στην συλλογή σου.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Η γνώμη σας για δύο ελληνικά νομίσματα: 20 δραχμές το
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2018, 05:41:06 μμ »

δεν βλεπω τιποτα το ιδιαιτερο
εδω με το ζορι πουλιουνται στα 2,5 ευρ το καθε 20αρικο ενω το 2 δρχ μηδεν
Καταγράφηκε

Gianluca Costa

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4
Απ: Η γνώμη σας για δύο ελληνικά νομίσματα: 20 δραχμές το
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 23, 2018, 06:51:35 μμ »

δεν βλεπω τιποτα το ιδιαιτερο
εδω με το ζορι πουλιουνται στα 2,5 ευρ το καθε 20αρικο ενω το 2 δρχ μηδεν

Kακά νέα, σας ευχαριστώ για τη γνώμη σας. Ήλπιζα ότι οι δύο παραλλαγές είχαν αξία
Καταγράφηκε