Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα 1882  (Αναγνώστηκε 3362 φορές)

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 29, 2018, 06:33:11 μμ »

Θα τα ξαναλέμε; Οι αμερικανοί εφαρμόζουν την κλίμακα για τα αμερικάνικα, αλλά για τα υπόλοιπα αξιολογούν μ@λ@κωδώς.

Έχετε δει πως αξιολογούν τα cents  και πως τα δικά μας μονόλεπτα;

¨Ολες τις χρωματιστές πατίνες τις λένε artificial επειδή δεν μπορούν να τις διακρίνουν. Όλο τον Ιακωβίδη τον έχουν χαντακωμένο γιατί είναι άσχετοι, σε αντίθεση με τα τάληρα του 1930 όπου τα αξιολογούν από 64-65 και πάνω με γεμάτο γραντζουνιές.

(Χώρια που τελευταία όλα το 50άρικα του 1876 τα βγάζουν πλαστά γιατί κάποιος κάτι τους είπε...)



ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΟΤΙ Η ΚΛΙΜΑΚΑ SHELDON ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ. ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ KAI  ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΣΤΑ ΣΕ ΑΡΙΘΜΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ (ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΩΝ GRATERS). ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΤΑ ΤΑΛΗΡΑ ΤΟΥ 30 ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΤΑ MS65 ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΛΟΥΣΤΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ ΚΑΙ MARKS ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ,ΑΛΛΑ ΕΛΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΔΕΚΑ-ΔΕΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΚΑΡΔΙΕΣ.......).
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 31, 2018, 03:17:55 μμ »

Θα τα ξαναλέμε; Οι αμερικανοί εφαρμόζουν την κλίμακα για τα αμερικάνικα, αλλά για τα υπόλοιπα αξιολογούν μ@λ@κωδώς.

Έχετε δει πως αξιολογούν τα cents  και πως τα δικά μας μονόλεπτα;

¨Ολες τις χρωματιστές πατίνες τις λένε artificial επειδή δεν μπορούν να τις διακρίνουν. Όλο τον Ιακωβίδη τον έχουν χαντακωμένο γιατί είναι άσχετοι, σε αντίθεση με τα τάληρα του 1930 όπου τα αξιολογούν από 64-65 και πάνω με γεμάτο γραντζουνιές.

(Χώρια που τελευταία όλα το 50άρικα του 1876 τα βγάζουν πλαστά γιατί κάποιος κάτι τους είπε...)

Βρε Νίκο, θα σ’ελεγα γραφικό με αυτή τη μόνιμη γκρίνια ,αλλά κατά τ’αλλα πιστοποιείς κι εσυ ασταμάτητα. Πήρες μηπως κανένα χρυσό 50ρικο τζούφιο και θύμωσες;  ;D

Σοβαρά τώρα, πως αξιολογείς το δίφραγκο του Στέλιου;
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 31, 2018, 05:16:28 μμ »

Θα τα ξαναλέμε; Οι αμερικανοί εφαρμόζουν την κλίμακα για τα αμερικάνικα, αλλά για τα υπόλοιπα αξιολογούν μ@λ@κωδώς.

Έχετε δει πως αξιολογούν τα cents  και πως τα δικά μας μονόλεπτα;

¨Ολες τις χρωματιστές πατίνες τις λένε artificial επειδή δεν μπορούν να τις διακρίνουν. Όλο τον Ιακωβίδη τον έχουν χαντακωμένο γιατί είναι άσχετοι, σε αντίθεση με τα τάληρα του 1930 όπου τα αξιολογούν από 64-65 και πάνω με γεμάτο γραντζουνιές.

(Χώρια που τελευταία όλα το 50άρικα του 1876 τα βγάζουν πλαστά γιατί κάποιος κάτι τους είπε...)

Βρε Νίκο, θα σ’ελεγα γραφικό με αυτή τη μόνιμη γκρίνια ,αλλά κατά τ’αλλα πιστοποιείς κι εσυ ασταμάτητα. Πήρες μηπως κανένα χρυσό 50ρικο τζούφιο και θύμωσες;  ;D

Σοβαρά τώρα, πως αξιολογείς το δίφραγκο του Στέλιου;

Καλύτερα γραφικός Δημητράκη μου λέγοντας το σωστό παρά μ@μ@κ@ς και να κρύβομαι πίσω από το δαχτυλάκι μου.

Βρε Δημήτρη, πρώτος ήσουν που πιστοποιούσες στην ANACS και τώρα τους κατηγορείς με πρόσφατο νήμα σου. Πλέον για σένα μόνο NGC & PCGS. Επειδή αυτά που εσύ κάνεις πράξη, εγώ τα λέω, θα τάλεγες γραφικά;

Ναι Δημήτρη, πιστοποιώ και τόχω γράψει. Για να τα δίνω σε κάποιους που μαζεύουν κουτάκια. Υπάρχουν πολλοί που μαζεύουν κουτάκια (πιο πολλοί από αυτούς που μαζεύουν νομίσματα) και το κούτιασμά τους, με διευκολύνει στην συναλλαγή. Το είπα και δεν το έκρυψα.

(Σίγουρα διαφωνείς ότι χαντακώνουνε τον Ιακωβίδη και ανεβάζουνε τα τάληρα του 1930 για να μου απευθύνεσαι έτσι. Προφανές ότι σε έχουν εκπαιδεύσει σωστά στα κουτάκια οι εταιρείες. Εγώ πάντως διαφωνώ). 

Τώρα ρε Δημήτρη σοβαρά για το δίφραγκο του Στέλιου. Εάν ξεχάσουμε προς το παρόν το πρόβλημά του, ξέρεις πολύ καλά ότι χωρίς το κουτί θα το λέγαμε καλό VF προς   XF.  Στη κατάσταση όμως αυτή, έχω δει να τα χαρακτηρίζουν από XF έως ΑU σε κουτιά. Ναι θα μπορούσαν να του γράψουν και AU.
Πάμε τώρα στο corrosion. Μπορείς τώρα εσύ να μου πεις τι διάβρωση έχει υποστεί το ασήμι; Πρέπει να τους πάρουμε σοβαρά τώρα (για να μην γίνουμε γραφικοί) "μιας" και  αλλάξανε ΚΑΙ τη χημεία και μας λένε τις συνέπειες του νερού στο ασήμι. Διάβρωση. τι να κάνουμε... ότι πούνε

...και το τζούφιο μου..

Καταγράφηκε

ATHENA

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 46
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 31, 2018, 07:28:16 μμ »

 :P :P :P :P :P
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 31, 2018, 07:37:09 μμ »

Νικο,
Επειδη γραφεις για την ANACS, ο Δημητρης (και εγω) πιστοποιουσαμε στην ANACS οταν ανηκε στην ΑΝΑ και γαμο_σε και εδερνε. Μετα που πουληθηκε στην Amos Advantage (και απο εκει αλλου) αρχισε η κατιουσα. Εχω ακομα μερικα κομματια στο μικρο της κουτακι απο εκεινη την αποχη. Ξερω προσωπικα συλλεκτες που εσπασαν τα μικρα κουτακια της ANACS (οταν ανηκε στην ΑΝΑ) και τα εστειλαν στην NGC/PCGS και πηραν απο 2 με 3 βαθμους παραπανω, π.χ. Δραχμη του 1833 απο 63 σε 65 κλπ.
Οσον αφορα το 50αρικο, ποια εταιρεια το εβγαλε τζουφιο?
Σωτηρης
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 31, 2018, 07:55:13 μμ »

Σωτήρη,

Απλά επεσήμανα τις αντιφάσεις. Τον Δημήτρη τον ξέρω από το 1991 και ήταν ο μοναδικός στη λέσχη που έστελνε για πιστοποίηση.

Όπως τα είπες κι εσύ, η ANACS ήταν η σωστή και μοναδική εταιρεία. Όμως τώρα, (και πάλι σωστά το έγραψες) δεν θέλουμε τα κουτιά της ANACS και τα βάζουμε στα κουτιά της PCGS & NGC. "O tempora o mores !". Ειδικά με τον Δημήτρη, μας αρέσει να... συζητάμε.

Όχι, το 50άρικο που ανέβασα δεν είναι τζούφιο. Σωστά το είδες.

Απλά τελευταία, ειδικά η pcgs  επιστρέφει τα 50άρικα ως πλαστά. Κάποιος τους έριξε σύρμα ότι δήθεν κυκλοφορούν πολλά πλαστά. (Άλλος ένα λόγος που δεν τους εμπιστεύομαι).



Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 31, 2018, 08:54:05 μμ »

Λές Νίκο, να γίνει συλλεκτικό, και μοναδικό το κουτάκι, που γράφει corrosion, αφού θα το σπάσω και θα το ξαναστείλω ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 31, 2018, 09:01:39 μμ »

Να, κι εινα XF40, ανώτερο απο το δικό μου, σύμφωνα με τον βαθμό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτός ειναι ο Γεώργιος, η ο Πολύφημος... :P

https://www.ebay.com/itm/GREECE-1883A-2-DRACHMA-SILVER-KING-GEORGE-I-XF40-PCGS-CERT/332603915432?epid=102119210&hash=item4d70bcfca8:g:eHEAAOSwxGRZhNo7
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 31, 2018, 09:35:53 μμ »

Να, κι εινα XF40, ανώτερο απο το δικό μου, σύμφωνα με τον βαθμό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτός ειναι ο Γεώργιος, η ο Πολύφημος... :P

https://www.ebay.com/itm/GREECE-1883A-2-DRACHMA-SILVER-KING-GEORGE-I-XF40-PCGS-CERT/332603915432?epid=102119210&hash=item4d70bcfca8:g:eHEAAOSwxGRZhNo7

Βρε Στέλιο, ότι θέλουν γράφουν. Είδα τους μαίανδρους κι αρκεί. Αλλά φίλε μου για κάθε αστοχία τους, έχουμε μια καραμέλα. Appeal!!!! Αυτό δα που το πας;

Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 31, 2018, 09:39:25 μμ »

Να, κι εινα XF40, ανώτερο απο το δικό μου, σύμφωνα με τον βαθμό, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτός ειναι ο Γεώργιος, η ο Πολύφημος... :P

https://www.ebay.com/itm/GREECE-1883A-2-DRACHMA-SILVER-KING-GEORGE-I-XF40-PCGS-CERT/332603915432?epid=102119210&hash=item4d70bcfca8:g:eHEAAOSwxGRZhNo7

Βρε Στέλιο, ότι θέλουν γράφουν. Είδα τους μαίανδρους κι αρκεί. Αλλά φίλε μου για κάθε αστοχία τους, έχουμε μια καραμέλα. Appeal!!!! Αυτό δα που το πας;

 :)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 31, 2018, 10:53:43 μμ »

Oπως αυτό. Αυτό θεωρώ οτι ειναι gVF, και εχει πάρει AU50

https://www.ebay.com/itm/Greece-2-Drachmas-1883-Silver-Coin-NGC-AU50/282765977162?hash=item41d62a664a:g:S~oAAOSwH4NZgMvM
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 10 λεπτα 1882
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 01, 2018, 08:41:40 πμ »

Μου έκανες καλή πάσα Στέλιο.

Αυτό το νόμισμα έχει ξεκάθαρα πατιναριστεί από βελούδο. Έλα όμως που η φυσική πατίνα πολλών αμερικάνικων ταιριάζει με τη πατίνα του βελούδου των ελληνικών ασημένιων κραμάτων...

(Προσωπική μου άποψη η πατίνα του βελούδου ή της κοπριάς όπως είπες, για μένα είναι φυσική).

Το δεύτερο που θέλω να πω, είναι ότι αυτό το νόμισμα, με  το χτύπημα που έχει στο μέτωπο, κάποια εποχή συλλεκτικά θα το σνόμπαραν. Σήμερα με τις απόψεις των αμερικανών, δεν τρέχει τίποτα. Σχεδόν Ακυκλοφόρητο, με τέτοιο σκάμμα στη μούρη, τι σόι Σχεδόν Ακυκλοφόρητο είναι... Ακόμη περισσότερο οι παλαιοί έτσι και έβλεπαν χτύπημα στο rim (μιλάω για σημάδι όχι βαθούλωμα), δεν το άγγιζαν...

Έτσι έχουμε τους σημερινούς οπαδούς των κουτιών να λένε ότι οι παλαιοί έμποροι τους έδιναν πλυμένα (γιατί σήμερα δεν τα βάζουν σε κουτί) ενώ τόόότε ντιπαρισμένα νομίσματα τα θεωρούσαν άχρηστα, ενώ σήμερα οι ίδιες εταιρείες (πιστοποίησης) τα ντιπάρουν.(Conservation το λένε).

Αλλάζουν οι εποχές, αλλάζουν και οι απόψεις.   
Καταγράφηκε