Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Διδραχμα 1911  (Αναγνώστηκε 2564 φορές)

fannis

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 15
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 09:33:33 μμ »

Ευχαριστώ κύριοι !
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 09:35:54 μμ »

Να διορθωσω κι εγω καποια λαθη που εκανα.

Η αξια αυτου του τυπου ΔΕΝ ξεκιναει από τα 10 ευρω αλλα από τα 4-5 (το ασημι που περιεχει μονο θαχει 3-3.5 ευρω). Υπαρχουν πολύ κατώτερες καταστασεις από αυτές, οπου η μεδουσα δεν φαινεται καθολου (στο κεντρο της ασπιδας πισω), ουτε καποια λεπτομερεια μαλλιου, χωρια τυχον χτυπήματα στον γυρο και πολλα αλλα ελαττωματα που βρίσκουμε σε αλλα νομισματα.

Όταν το κατεταξα στα μη συλλεξιμα εκανα κι εκει λαθος. Για ένα νέο συλλεκτη, είναι πολύ καλη αγορα, κι αν θελει μπορει και να πειραματιστεί μ'αυτο, γιατι ολοι πειραματιζόμαστε, πως θα μπορουσε να βελτιωσει την εμφανιση του. Στη χειροτερη θα μπει μεσα 10 ευρω, δεν θα παει σινεμά με τους φιλους του μια φορα και θα ρεφαρει. Εάν συνεχισει και παραμεινει συλλεκτης παντως, θα εντυπωσιαστεί με το ποσο καλυτερο θα είναι καποιο για το οποιο μπορει και θελει να ξοδεψει 50 ευρω. Η διαφορα τους θαναι η μερα με τη νυχτα.
Καταγράφηκε

fannis

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 15
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 10:03:48 μμ »

Να διορθωσω κι εγω καποια λαθη που εκανα.

Η αξια αυτου του τυπου ΔΕΝ ξεκιναει από τα 10 ευρω αλλα από τα 4-5 (το ασημι που περιεχει μονο θαχει 3-3.5 ευρω). Υπαρχουν πολύ κατώτερες καταστασεις από αυτές, οπου η μεδουσα δεν φαινεται καθολου (στο κεντρο της ασπιδας πισω), ουτε καποια λεπτομερεια μαλλιου, χωρια τυχον χτυπήματα στον γυρο και πολλα αλλα ελαττωματα που βρίσκουμε σε αλλα νομισματα.

Όταν το κατεταξα στα μη συλλεξιμα εκανα κι εκει λαθος. Για ένα νέο συλλεκτη, είναι πολύ καλη αγορα, κι αν θελει μπορει και να πειραματιστεί μ'αυτο, γιατι ολοι πειραματιζόμαστε, πως θα μπορουσε να βελτιωσει την εμφανιση του. Στη χειροτερη θα μπει μεσα 10 ευρω, δεν θα παει σινεμά με τους φιλους του μια φορα και θα ρεφαρει. Εάν συνεχισει και παραμεινει συλλεκτης παντως, θα εντυπωσιαστεί με το ποσο καλυτερο θα είναι καποιο για το οποιο μπορει και θελει να ξοδεψει 50 ευρω. Η διαφορα τους θαναι η μερα με τη νυχτα.
Θελω να ασχοληθώ με τα ελληνικά μου αρέσουν πολυ.συγχρονως είπα να ξεκινήσω και με τα ασημένια.
Απο υπολογισμούς που έκανα βάρος κ περιεκτικότητα αυτο ασημί μονο εχει 15gr .
(18gr•0,835) επι περιπου 0,5€/gr ξεκινάει απο 7 7,5 ευρω.Σωστα ;
Θελω  να μάθω λιγο γιαυτα ,μετα να δω πως θα ξεκινήσω .
Απο  ασημένια ;χρονολογιες; η απλά αυτα που μου αρέσουν οπτικά ...
Ξερω ειναι υποκειμενικά ολα , αλλα συμβουλές ,σκέψεις ... παρακαλω ελεύθερα !
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 10:46:33 μμ »

Τον μπερδέψατε τελείως, ειδικά ο digo.

1. Το δεξί αξίζει περισσότερο γιατί έχει καλύτερες λεπτομέρειες. Ή λιγότερη φθορά, το ίδιο είναι. Τελεία.

2. Κάποιος ρώτησε "γιατί εμένα μου φαίνεται καλύτερο το αριστερά" και κάποιος άλλος του απάντησε "γιατί είναι γυαλισμένο".

Άσχετες οι δύο συζητήσεις μεταξύ τους.
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 05:28:27 μμ »

Δεν τα μπερδεψα sac, το αριστερο και γυαλισμενο είναι και πιο φθαρμενο. Και ολες οι απαντησεις που δοθηκαν τα ιδια ειπαν. Το διαβασες χιαστι.

Το βαρος τους είναι 10 γραμμαρια, 0.875 fine. Αν σ'ενδιαφερει να μαθεις καποια βασικα, νομιζω ότι μια αγορα ενός καταλογου Ελληνικων νομισμάτων θαταν καλη αρχη.
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 06:37:12 μμ »

Ευτυχώς που κατάλαβες τι γράφτηκε...



Να το ξεκαθαρίσω άλλη μια φορά, για να μην μπερδεύονται οι αρχάριοι συλλέκτες: Σε τόσο φθαρμένο νόμισμα ο καθαρισμός ΔΕΝ ρίχνει την αξία περισσότερο. Το νόμισμα αριστερά και να μην ήταν καθαρισμένο, πάλι γύρω στα 10 ευρώ θα άξιζε.
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

fannis

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 15
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 08:07:02 μμ »

Να διορθωσω κι εγω καποια λαθη που εκανα.

Η αξια αυτου του τυπου ΔΕΝ ξεκιναει από τα 10 ευρω αλλα από τα 4-5 (το ασημι που περιεχει μονο θαχει 3-3.5 ευρω). Υπαρχουν πολύ κατώτερες καταστασεις από αυτές, οπου η μεδουσα δεν φαινεται καθολου (στο κεντρο της ασπιδας πισω), ουτε καποια λεπτομερεια μαλλιου, χωρια τυχον χτυπήματα στον γυρο και πολλα αλλα ελαττωματα που βρίσκουμε σε αλλα νομισματα.

Όταν το κατεταξα στα μη συλλεξιμα εκανα κι εκει λαθος. Για ένα νέο συλλεκτη, είναι πολύ καλη αγορα, κι αν θελει μπορει και να πειραματιστεί μ'αυτο, γιατι ολοι πειραματιζόμαστε, πως θα μπορουσε να βελτιωσει την εμφανιση του. Στη χειροτερη θα μπει μεσα 10 ευρω, δεν θα παει σινεμά με τους φιλους του μια φορα και θα ρεφαρει. Εάν συνεχισει και παραμεινει συλλεκτης παντως, θα εντυπωσιαστεί με το ποσο καλυτερο θα είναι καποιο για το οποιο μπορει και θελει να ξοδεψει 50 ευρω. Η διαφορα τους θαναι η μερα με τη νυχτα.
Θελω να ασχοληθώ με τα ελληνικά μου αρέσουν πολυ.συγχρονως είπα να ξεκινήσω και με τα ασημένια.
Απο υπολογισμούς που έκανα βάρος κ περιεκτικότητα αυτο ασημί μονο εχει 15gr .
(18gr•0,835) επι περιπου 0,5€/gr ξεκινάει απο 7 7,5 ευρω.Σωστα ;
Θελω  να μάθω λιγο γιαυτα ,μετα να δω πως θα ξεκινήσω .
Απο  ασημένια ;χρονολογιες; η απλά αυτα που μου αρέσουν οπτικά ...
Ξερω ειναι υποκειμενικά ολα , αλλα συμβουλές ,σκέψεις ... παρακαλω ελεύθερα !
Λάθος , μπερδεύτηκα με το 30αρι ...
Καταγράφηκε

fannis

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 15
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 08:09:15 μμ »

Ευτυχώς που κατάλαβες τι γράφτηκε...



Να το ξεκαθαρίσω άλλη μια φορά, για να μην μπερδεύονται οι αρχάριοι συλλέκτες: Σε τόσο φθαρμένο νόμισμα ο καθαρισμός ΔΕΝ ρίχνει την αξία περισσότερο. Το νόμισμα αριστερά και να μην ήταν καθαρισμένο, πάλι γύρω στα 10 ευρώ θα άξιζε.
Ευχαριστω sac, και τους υπόλοιπους βέβαια !
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 03:44:52 μμ »

Ευτυχώς που κατάλαβες τι γράφτηκε...



Να το ξεκαθαρίσω άλλη μια φορά, για να μην μπερδεύονται οι αρχάριοι συλλέκτες: Σε τόσο φθαρμένο νόμισμα ο καθαρισμός ΔΕΝ ρίχνει την αξία περισσότερο. Το νόμισμα αριστερά και να μην ήταν καθαρισμένο, πάλι γύρω στα 10 ευρώ θα άξιζε.

A μπα;

Μπαινεις τωρα να ορισεις κανονες σε συναλλαγες στο Μοναστηρακι.
Αν ενας πωλητης εχει το γυαλισμενο κομματι, μπορει να ζηταει 15 κι εγω να του δινω μεχρι 10 γιατι είναι γυαλισμενο.Η μπορει να το δινει 10, κι εγω ναμαι πολύ τσιγκουνης και να μην ανεβαινω ουτε λεπτο πανω από 8.
Ένα αγυαλιστο είναι ποθητοτερο και ευκολοτερο στην πωληση, πως να το κανουμε τωρα;
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 02:13:53 μμ »

12 και 22 ευρω
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 07:52:59 πμ »

Ευτυχώς που κατάλαβες τι γράφτηκε...



Να το ξεκαθαρίσω άλλη μια φορά, για να μην μπερδεύονται οι αρχάριοι συλλέκτες: Σε τόσο φθαρμένο νόμισμα ο καθαρισμός ΔΕΝ ρίχνει την αξία περισσότερο. Το νόμισμα αριστερά και να μην ήταν καθαρισμένο, πάλι γύρω στα 10 ευρώ θα άξιζε.

A μπα;

Μπαινεις τωρα να ορισεις κανονες σε συναλλαγες στο Μοναστηρακι.
Αν ενας πωλητης εχει το γυαλισμενο κομματι, μπορει να ζηταει 15 κι εγω να του δινω μεχρι 10 γιατι είναι γυαλισμενο.Η μπορει να το δινει 10, κι εγω ναμαι πολύ τσιγκουνης και να μην ανεβαινω ουτε λεπτο πανω από 8.
Ένα αγυαλιστο είναι ποθητοτερο και ευκολοτερο στην πωληση, πως να το κανουμε τωρα;

Δεν σε είχα για τόόόόόσο τσιγκούνη!
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 10:28:32 πμ »

σας θελω στον επομενο καφε εισαστε πρωτοι
Καταγράφηκε

fannis

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 15
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 11:01:05 πμ »

Δεν τα μπερδεψα sac, το αριστερο και γυαλισμενο είναι και πιο φθαρμενο. Και ολες οι απαντησεις που δοθηκαν τα ιδια ειπαν. Το διαβασες χιαστι.

Το βαρος τους είναι 10 γραμμαρια, 0.875 fine. Αν σ'ενδιαφερει να μαθεις καποια βασικα, νομιζω ότι μια αγορα ενός καταλογου Ελληνικων νομισμάτων θαταν καλη αρχη.
Φιλε digo, πως/που μπορω να προμηθευτώ κατάλογο  με ελληνικά νομίσματα ;
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Διδραχμα 1911
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 11:42:16 πμ »

Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό