Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Uniface δοκίμιο  (Αναγνώστηκε 1266 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Uniface δοκίμιο
« στις: Μάιος 03, 2017, 09:38:18 πμ »

Ludwig I. 1825-1848. Bronzed, one-sided lead-off to the historic tower 1832 Greece's first king (lapel only). 17,56 g Jaeger to 42 AKS 127 Note almost excellent, small. Edge error

https://sixbid.com/browse.html?auction=3555&category=74697&lot=2962113

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2017, 11:19:42 πμ »

Ωραιο κομματι αλλα οχι σαν του Ορφεα ... Εχω δει σε χαλκο, tin και μολυβι (με και χωρις θυρεο) στην συλλογη του. Ακυκλοφορητα ομως, οχι σαν αυτο.
Σωτηρης
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2017, 12:25:10 μμ »

Εμένα μου φαίνεται πολύ καλό το συγκεκριμένο.  Ίσως μπερδεύει λίγο η σκούρα πατίνα του χαλκού αλλά μου φαίνεται ακυκλοφόρητο.  Σε χαλκό πρώτη φορά βλέπω.

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2017, 12:32:08 μμ »

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ. ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ. ΣΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΧΑΛΚΟ, ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ UNIFACE ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΥΜΠΙΣΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΣΟΧΑ Ή ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΘΗΚΗΣ.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2017, 05:06:43 μμ »

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ. ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ. ΣΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΧΑΛΚΟ, ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ UNIFACE ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΥΜΠΙΣΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΣΟΧΑ Ή ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΘΗΚΗΣ.

Συγνώμη βρε παιδιά, δεν το έχω δεί στα χέρια, αλλά τι ακυκλοφόρητο και τι χαλκός ??
Ο δημοπράτης γράφει Blei-abschlag = κομμένο σε μολύβι και fast vorzüglich = σχεδόν εξαιρετικό και Kl.randfehler = μικρολάθη στην περιφέρεια
Να έχει κάνει τόσο λάθος ? ?

Ανεβάζω ένα δικό μου ( σε scan) για να δείτε τις λεπτομέρειες. Σε φωτό οι λεπτομέρειες φαίνονται πολύ περισσότερες (στα μαλλιά, στις ζώνες κλπ).

ορφεας

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2017, 06:28:08 μμ »

Επιχαλκομενο μολυβι γραφει.  Απο την στιγμη που ειναι επιχαλκομενο η φθορα θα φαινοταν ευκολα.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2017, 06:38:13 μμ »

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ. ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ. ΣΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΧΑΛΚΟ, ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ UNIFACE ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΥΜΠΙΣΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΣΟΧΑ Ή ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΘΗΚΗΣ.

Συγνώμη βρε παιδιά, δεν το έχω δεί στα χέρια, αλλά τι ακυκλοφόρητο και τι χαλκός ??
Ο δημοπράτης γράφει Blei-abschlag = κομμένο σε μολύβι και fast vorzüglich = σχεδόν εξαιρετικό και Kl.randfehler = μικρολάθη στην περιφέρεια
Να έχει κάνει τόσο λάθος ? ?

Ανεβάζω ένα δικό μου ( σε scan) για να δείτε τις λεπτομέρειες. Σε φωτό οι λεπτομέρειες φαίνονται πολύ περισσότερες (στα μαλλιά, στις ζώνες κλπ).

ορφεας



ΑΓΑΠΗΤΕ ΟΡΦΕΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ (ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ Ο ΔΗΜΟΠΡΑΤΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ) ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ EXTRA FINE. ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΗΤΑΝ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΕ ΠΑΤΙΝΑ, ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΧΑΛΚΙΝΟ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ. ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΟΚΙΜΙΟ.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2017, 07:01:57 μμ »

Δημήτρη,

Εχεις απόλυτο δίκιο για το επιχαλκωμένο = Βronziert.  Tο γράφει πολύ μπροστά στον γερμανικό κατάλογο και δεν το πρόσεξα.  :)
Δεν είναι σίγουρο πάντως και το μολύβι. Στο μέταλλο που χρησιμοποιούσαν για αυτά τα δοκίμια χρησιμοποιούσαν ψευδάργυρο, κασσίτερο και μόλυβδο σε διάφορες αναλογίες. Όπως βόλευε τον κάθε χαράκτη. Ανεξάρτητα με την περιεκτικότητα, ειδικά οι Γερμανοί, άλλοτε τα γράφουν σαν Blei και άλλοτε σαν Ζinn.

Oσο για το ακυκλοφόρητο, από την στιγμή που έχει φθορά και έφυγαν οι λεπτομέρειες, κατά την άποψή μου, δεν είναι ακυκλοφόρητο.

ορφεας
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2017, 07:13:10 μμ »

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ. ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ. ΣΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΧΑΛΚΟ, ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ UNIFACE ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΥΜΠΙΣΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΣΟΧΑ Ή ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΘΗΚΗΣ.

Συγνώμη βρε παιδιά, δεν το έχω δεί στα χέρια, αλλά τι ακυκλοφόρητο και τι χαλκός ??
Ο δημοπράτης γράφει Blei-abschlag = κομμένο σε μολύβι και fast vorzüglich = σχεδόν εξαιρετικό και Kl.randfehler = μικρολάθη στην περιφέρεια
Να έχει κάνει τόσο λάθος ? ?

Ανεβάζω ένα δικό μου ( σε scan) για να δείτε τις λεπτομέρειες. Σε φωτό οι λεπτομέρειες φαίνονται πολύ περισσότερες (στα μαλλιά, στις ζώνες κλπ).

ορφεας



ΑΓΑΠΗΤΕ ΟΡΦΕΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΣ (ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ Ο ΔΗΜΟΠΡΑΤΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ) ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ EXTRA FINE. ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΗΤΑΝ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΕ ΠΑΤΙΝΑ, ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΧΑΛΚΙΝΟ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ. ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΔΟΚΙΜΙΟ.

Αγαπητέ Παναγιώτη,

Εκείνη την εποχή στο Μόναχο έκοβαν και χάλκινα δοκίμια, σε πάχος είτε κανονικό, είτε πολύ λεπτά.
Δεν είπα κάπου ότι δεν υπάρχουν χάλκινα δοκίμια, είπα ότι το συγκεκριμένο δεν είναι χάλκινο.

Νομίζω ότι το λύσαμε πολύ ωραία το θέμα  :) :D :)

ορφεας

Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2017, 08:39:31 μμ »

Επιχαλκωμένο γιατί?
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2017, 08:59:13 μμ »

Επιχαλκωμένο γιατί?

ελα ντε !
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2017, 09:28:18 μμ »

Μπας και σημαίνει πατιναρισμένο; Δεν ξέρω αν οι Γερμανοί το λένε έτσι, αλλα να το πεις bronzed τι έννοια δίνει στα Αγγλικά;

(Ο Γέρων Ξερόλας αισθάνεται ντεφορμέ σήμερα...)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2017, 11:19:03 μμ »

Πάντως δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

Δεν εννοώ την κατάσταση, που είναι όπως το αναφέρατε.

Εννοώ ότι είναι άλλη ποικιλία δοκίμιου-μήτρας.

Δεν θυμάμαι Ορφέα εάν έχεις αυτή τη ποικιλία...
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 06, 2017, 07:13:13 πμ »

Πάντως δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

Δεν εννοώ την κατάσταση, που είναι όπως το αναφέρατε.

Εννοώ ότι είναι άλλη ποικιλία δοκίμιου-μήτρας.

Δεν θυμάμαι Ορφέα εάν έχεις αυτή τη ποικιλία...

Νίκο μου, τις έχω όλες αυτές τις ποικιλίες των δοκιμίων του Οθωνα.

Στην δημοπρασία βγαίνει η ποικιλία χωρίς τον βαυαρικό θυρεό στην μέση του σταυρού.
Στο ποστ μου, μόνο για να δείτε τις λεπτομέρειες και όχι την ποικιλία, ανέβασα την ποικιλία με τον βαυαρικό θυρεό, επειδή είχα πρόχειρο καλύτερο scan.

Aνεβάζω και την άλλη ποικιλία (χωρίς θυρεό) για να την θυμηθείς.
Συγνώμη για την ποιότητα του scan, αλλά . . .  :)

ορφεας
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Uniface δοκίμιο
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 06, 2017, 07:43:53 πμ »

Που να τα θυμάμαι όλα...   :(
Καταγράφηκε