Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 20 λεπτά 1831  (Αναγνώστηκε 1086 φορές)

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
20 λεπτά 1831
« στις: Μάρτιος 31, 2017, 08:02:40 μμ »

Το πρώτο μου εικοσάλεπτο του Κυβερνήτη . Με τα νομίσματα του Καποδίστρια δεν έχω ακόμη ασχοληθεί σοβαρά,  είναι βαθιά  νερά για μένα. 'Όμως  καμία φορά αν συναντηθώ με νόμισμά του που το κρίνω καλή αγορά και έχω  χρήματα  παίρνω από κανένα. Ποία ποικιλία είναι τι κατάσταση και ποία η αξία του; Εγώ το εκτιμώ για 505 S.t. Common αλλά ο οπισθότυπος με μπερδεύει. Εκείνο που βρήκα ενδιαφέρον είναι το ολόκληρο αριστερό βέλος κάτω  στο δέσιμο  δεν το ξαναείδα. Περιμένω  με ενδιαφέρον τις απόψεις σας
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 20 λεπτά 1831
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2017, 04:22:32 μμ »

Σιγή ασυρμάτου βλέπω. Κανείς τελικά δεν ξέρει να πει κάτι. Εγώ πιό πολύ το ανέβασα για να επιβεβαιώσω την ποικιλία ,και για την ιδιαιτερώτητα που βρήκα στην άκρη του αριστερού κλαδιού κάτω στον οπισθότυπο με τα δύο φύλλα  που το κάνουν να δείχνει σαν βέλος που δεν το ξαναείδα σε άλλο εικοσάλεπτο. Σε όσα έχω δεί έχουν στην κατάληξη ένα φύλλο από κάτω και στα δυό κλαδιά.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 20 λεπτά 1831
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2017, 05:49:30 μμ »

Δεν εχω το βιβλιο μπροστα μου αλλα ειμαι σχεδον βεβαιως οτι ειναι η 505.  Η 505 και η 496 ειναι απο τις ελαχιστες ποικιλιες σε 20λεπτα του 1831 οπου ο φοινικας εχει χτυπηθει με ολα τα φτερα στην κοιλια.  Εχουν περασει δυο ακυκλοφορητα 505 απο τα χερια μου.

iapwnas

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 73
Απ: 20 λεπτά 1831
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 02, 2017, 04:23:11 μμ »

Σορυ για την παρεμβαση, αλλα οπως λες Δημητρη σε ολες (σχεδον) τις 20αρες δεν υπαρχουν πουπουλα στην κοιλια? Εννοεις δεν χαραχτηκαν στη μητρα? Δεν ειχε αρκετη πιεση κατα το πρεσαρισμα οποτε δεν αποτυπωνωνταν στο νομισμα? Τα πουπουλα στην κοιλια μαζι με τις φλογες κατω απο το φοινικα φθειρωνται νωριτερα απ'ολα τα υπολοιπα σημεια!
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 20 λεπτά 1831
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 02, 2017, 04:48:23 μμ »

Γενικως δεν αποτυπωνονταν με το χτυπημα.  Λογικα υπηρχαν στις μητρες.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: 20 λεπτά 1831
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 03, 2017, 01:09:11 μμ »

505 είναι.
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 20 λεπτά 1831
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 03, 2017, 06:46:22 μμ »

Να σας ευχαριστήσω όλους , η κύρια απορία για την ποικιλία απαντήθηκε , το δεύτερο ερώτημα έμεινε αναπάντητο αλλά δεν πειράζει μην τα θέλουμε και όλα δικά μας 
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 20 λεπτά 1831
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2017, 09:14:18 μμ »

Να σας ευχαριστήσω όλους , η κύρια απορία για την ποικιλία απαντήθηκε , το δεύτερο ερώτημα έμεινε αναπάντητο αλλά δεν πειράζει μην τα θέλουμε και όλα δικά μας

Στο δεύτερο ερώτημά σου δεν νομίζω να πάρεις εύκολα απάντηση.
Το νόμισμά σου εκτός από χτυπήματα, γρατσουνιές κλπ έχει επάνω του και πολλά ξένα υλικά και από την φωτό δεν μπορεί να βγεί ασφαλές συμπέρασμα.
Αν κάποιος με εμπειρία σε βοηθήσει για ένα καθάρισμα, ίσως αυτό να βοηθήσει για να  βρεθεί και η απάντηση στο ερώτημά σου.

φιλικά
ορφεας
Υ.Γ. Εγώ πάντως δεν έχω ιδέα, γιατί δεν έχω κάνει ποτέ καθαρισμό σε νόμισμα
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 20 λεπτά 1831
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 04, 2017, 09:57:46 μμ »

Ευχαριστώ κ . Ορφέα για την απάντηση σας.  Θα το φροντίσω λίγο και αν έχω καλύτερες φωτογραφίες μετά από το Πάσχα θα ανεβάσω ξανά.
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: 20 λεπτά 1831
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2017, 08:10:55 μμ »

To νόμισμα το παρέλαβα . Το βέλλος είναι παιχνίδι του φακού δεν υπάρχει. Κρίμα το νόμισμα σχεδόν ακυκλοφόρητο αλλά το κατείχε βάρβαρος που το κακοποίησε.
Καταγράφηκε