Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».  (Αναγνώστηκε 3788 φορές)

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
«ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« στις: Απρίλιος 22, 2017, 05:57:43 μμ »

Έπειτα από πολύχρονη προσπάθεια και μελέτη που έχω πραγματοποιήσει στα νομίσματα κυκλοφορίας του βασιλιά Γεώργιου Α (1868-1913) είμαι πλέον στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω επισήμως την πρώτη μελέτη – λεύκωμα  με τίτλο «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» ή  «Copper -The Red Gold».
Ασχολήθηκα συστηματικά με τη μελέτη μιας ολοκληρωμένης συλλογής των χάλκινων νομισμάτων του Γεωργίου Α’, του μακροβιότερου βασιλέως της Ελλάδος, στοχεύοντας όχι σε μια στείρα καταγραφή των νομισμάτων, αλλά στην παρουσίαση μέσα από αξιόπιστο αρχειακό και φωτογραφικό υλικό αντιπροσωπευτικών δειγμάτων μιας συγκεκριμένης κατηγορίας νομισμάτων, της περιόδου του βασιλέως Γεωργίου Α’.

Το λεύκωμα περιλαμβάνει περιγραφή όλων των νομισμάτων με τα χαρακτηριστικά και τους πίνακες, φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης, μετρήσεις των νομισματοσήμων για κάθε νόμισμα και καταγραφή των βασικών ποικιλιών, ενώ σε κάθε περιγραφή παρατίθεται και κλίμακα σπανιότητας ανάλογα με το χρώμα του χαλκού για ακυκλοφόρητα νομίσματα.

Πρόκειται για μία μελέτη-λεύκωμα 132 σελίδων με χαρτί πολυτελούς ποιότητας Matt 150 gr, διαστάσεων 24 x 19 εκατοστών ,πανόδετο εξώφυλλο , ειδική βιβλιοδεσία  με κλωστοραφή , γραμμένο στην ελληνική και αγγλική γλώσσα και αποτελούμενο από έγχρωμες φωτογραφίες  νομισμάτων υψηλής ανάλυσης διαστάσεων 9 εκατοστών ανά όψη .
Θα ήθελα επι του παρόντος να ευχαριστήσω αγαπητούς φίλους και συλλέκτες  και ειδικά την ομάδα που αποτελείται από άτομα διαφόρων ειδικοτήτων κι οι οποίοι ήταν παρόντες σε όλη αυτήν τη προσπάθεια και εργάστηκε μαζί μου όλο αυτό το διάστημα και ανταποκρίθηκε με συνέπεια και υψηλό αίσθημα ευθύνης και επαγγελματισμού.
Τέλος ελπίζω αυτό το βιβλίο  να αποτελέσει βασικό εγχειρίδιο για τα χάλκινα νομίσματα του βασιλιά Γεωργίου Α (1868-1913) τόσο των νέων όσο και των παλαιότερων  συλλεκτών.
Το βιβλίο μπορείτε να το προμηθευτείτε από σήμερα στο κατάστημα του A Karamitsos στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη όπως και από το  E-shop - www.karamitsos.com
Για περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου με προσωπικό μήνυμα (ΠΜ) ή στο email μου kaleness@yahoo

Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2017, 06:35:02 μμ »

Μπράβο Γιάννη. ! Εγώ το παρήγγειλα κιόλας, απο τον Καραμήτσο. Καλή συνέχεια...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2017, 06:36:32 μμ »

Τα θερμά μου συγχαρητήρια αγαπητέ!! Μπράβο σας!
Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2017, 06:51:04 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ .

Περιμένω τα σχόλια σου Στέλιο όταν παραλάβεις !!
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2017, 07:04:18 μμ »

Eιμαι σίγουρος, οτι εχει γίνει πολύ καλή δουλειά, γιατί εισαι θαυμαστής της λεπτομέρειας. Το αναμένω με αγωνία
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Theodorosp

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 133
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 22, 2017, 07:19:58 μμ »

Έχοντας δει το βιβλίο έχω να πω μπράβο  για άλλη μια φορά Γιάννη σε σένα αλλά και σε όλη την ομάδα που εργάστηκε σε αυτό το υπέροχο έργο με το τόσο καλαίσθητο και πληροφοριακό  χαρακτήρα. Είμαι σίγουρος ότι θα εκτιμηθεί από όλους τους συλλέκτες ιδίως τους νέους.
Εύχομαι από την καρδιά μου τα καλύτερα καθώς και την συνέχεια του έργου με τα υπόλοιπα μέταλλα
Θοδωρής
Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 22, 2017, 07:29:34 μμ »

Έχοντας δει το βιβλίο έχω να πω μπράβο  για άλλη μια φορά Γιάννη σε σένα αλλά και σε όλη την ομάδα που εργάστηκε σε αυτό το υπέροχο έργο με το τόσο καλαίσθητο και πληροφοριακό  χαρακτήρα. Είμαι σίγουρος ότι θα εκτιμηθεί από όλους τους συλλέκτες ιδίως τους νέους.
Εύχομαι από την καρδιά μου τα καλύτερα καθώς και την συνέχεια του έργου με τα υπόλοιπα μέταλλα
Θοδωρής

Ευχαριστώ πολύ Θοδωρή για τα καλά σου λόγια .θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν το βιβλίο μπορέσει να πάει το χόμπυ μας ένα πολύ μικρό βήμα παρακάτω! 
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 22, 2017, 07:37:16 μμ »

Γιάννη τα θερμά μου συγχαρητήρια. Ανυπομονώ να το παρω στα χέρια μου και σου ευχομαι να γίνει ο Krause του Γεωργίου.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:44:34 μμ »

Γιάννη τα θερμά μου συγχαρητήρια. Ανυπομονώ να το παρω στα χέρια μου και σου ευχομαι να γίνει ο Krause του Γεωργίου.

Σαν ευαγγέλιο θα εννοείς Γιώργο, και οχι σαν επίπεδο..., ε?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 22, 2017, 09:07:20 μμ »

συνχαρητηρια 
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 22, 2017, 09:42:58 μμ »

Καλή επιτυχία
Καταγράφηκε

xmac

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 112
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 22, 2017, 09:49:37 μμ »

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια, και φυσικά η βιβλιογραφία είναι βασικό πράγμα για έναν συλλέκτη! Θα το "τσιμπήσω" από τα γραφεία του Καραμήτσου. 
Καταγράφηκε

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 23, 2017, 12:50:16 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ !!!
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 23, 2017, 12:54:30 πμ »

Γιάννη τα θερμά μου συγχαρητήρια. Ανυπομονώ να το παρω στα χέρια μου και σου ευχομαι να γίνει ο Krause του Γεωργίου.

Σαν ευαγγέλιο θα εννοείς Γιώργο, και οχι σαν επίπεδο..., ε?

Ακριβώς Στέλιο
Ο Γιάννης πέρασε σε ενα άλλο επίπεδο νομισματικής βιβλιογραφίας. Ελπίζω να αρέσει στον κόσμο.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: «ΧΑΛΚΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΧΡΥΣΟΣ» - «Copper -The Red Gold».
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 23, 2017, 07:30:29 πμ »

Γιαννάκη μου,

Πολλά συγχαρητήρια για την ολοκλήρωση της πολυετούς προσπάθειάς σου, με την έκδοση της μελέτης σου για τα νομίσματα του Γεωργίου.

Γνωριζόμαστε πολλά χρόνια και γνωρίζω καλά την συνέπειά, την μεθοδικότητα και την τελειομανία που σε διακρίνουν. Παίρνοντας δίπλα σου και τον άλλον τον "ψείρα", τον Νίκο Κατσιμπράκη για "φωτογράφο", ο συνδυασμός έγινε θανατηφόρος.   :) :) :)

Ετσι, είμαι σίγουρος ότι διαβάζοντάς το, μόνο θετικά σχόλια και θαυμασμός θα προκύψουν.

Μπράβο σου και πάλι για την "κοτρώνα" που έβαλες στην βιβλιογραφία των νομισμάτων

 ορφεας
Καταγράφηκε