Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Double face coins  (Αναγνώστηκε 1254 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Double face coins
« στις: Μάιος 05, 2015, 09:34:17 πμ »

Παλαιότερα είχα συλλογή με νομίσματα διπλής όψης.  Τα περισσότερα τα είχα πιστοποιήσει εγώ. Τα ευρώ τα έχω κρατήσει.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Double face coins
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2015, 09:36:26 πμ »

.

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Double face coins
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2015, 12:15:22 μμ »

Τι είπες τώρα ρε Δημήτρη, καταπληκτικές περιπτώσεις :o! Εμένα γιατί δεν μου έχει πέσει κανένα τέτοιο :(;
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Double face coins
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2015, 12:50:06 μμ »

Είχα μαζέψει 20 διαφορετικά χωρίς να φάω ούτε μια φόλα!  Πολύ δύσκολα νομίσματα.  Είχα και δύο της Αυστραλίας και δύο της Νέας Ζηλανδίας που δεν έχω ανεβάσει φωτό.   Πιστοποίησα και τα 20 αλλά κάποια στιγμή τα πούλησα και ενίσχυσα την συλλογή μου με ελληνικά νομίσματα.  Έχω κρατήσει πάντως τα 50, 20, 5, 1 eurocent γιατί έχουν την κοινή όψη οπότε μπορώ να τα θεωρήσω ελληνικά (αν και η πουστιά έχει γίνει στο Γαλλικό νομισματοκοπείο).   

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Double face coins
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2015, 12:52:44 μμ »

Εντυπωσιακή συλλογή όντως. Πολλά είναι όμως επίτηδες κατασκευασμένα. Δηλαδή είναι μεν σφάλματα αλλά δεν εμπεριέχουν το στοιχείο του τυχαίου. Δηλαδή προσωπικά ένα Full Reverse Brockage ή Counterbrockage για μένα είναι πολύ σημαντικότερο από χτύπημα με 2 μήτρες Reverse. Προσωπική μου γνώμη πάντα.

Παρεμπιπτόντως εμένα ο Δ.Π μ'εντυπωσίασε τρομερά με το 5δραχμο σε δίσκο δραχμής!   ;D ;D ;D ;D ;D. Αυτό είναι κέρμα σημείο αναφοράς!!Κοσμογονικό κέρμα!  ;D ;D Μου κανες ζημιά και στον ύπνο μου το βλέπω!

Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.019
Απ: Double face coins
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2015, 02:12:13 μμ »

Είχα μαζέψει 20 διαφορετικά χωρίς να φάω ούτε μια φόλα!  Πολύ δύσκολα νομίσματα.  Είχα και δύο της Αυστραλίας και δύο της Νέας Ζηλανδίας που δεν έχω ανεβάσει φωτό.   Πιστοποίησα και τα 20 αλλά κάποια στιγμή τα πούλησα και ενίσχυσα την συλλογή μου με ελληνικά νομίσματα.  Έχω κρατήσει πάντως τα 50, 20, 5, 1 eurocent γιατί έχουν την κοινή όψη οπότε μπορώ να τα θεωρήσω ελληνικά (αν και η πουστιά έχει γίνει στο Γαλλικό νομισματοκοπείο).
Καλά σου έχω πει ή τα ψάχνεις ή σε βρίσκουν. Πάντως, ομολογουμένως, είναι μια πολύ καλή και διαφορετική συλλογή. Να την χαίρεσαι!
Καταγράφηκε

stalker

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 439
Απ: Double face coins
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2015, 02:37:32 μμ »

Πιστεύω Δημήτρη πως πήγες ταξίδια αναψυχής,
βλέπω Τζαμάικα, Μαλαισία........ ;D ;D ;D ;D ;D.
Ύποπτες χώρες.
Σου δώσανε τα κέρματα αυτά πιστεύοντας πως
σε κοροιδεύουν!!! ;D ;D ;D
Που να ήξεραν ότι έπεσαν πάνω στο Μίδα!!!!!!!
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Double face coins
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2015, 02:54:15 μμ »

Εντυπωσιακή συλλογή όντως. Πολλά είναι όμως επίτηδες κατασκευασμένα. Δηλαδή είναι μεν σφάλματα αλλά δεν εμπεριέχουν το στοιχείο του τυχαίου. Δηλαδή προσωπικά ένα Full Reverse Brockage ή Counterbrockage για μένα είναι πολύ σημαντικότερο από χτύπημα με 2 μήτρες Reverse. Προσωπική μου γνώμη πάντα.

Παρεμπιπτόντως εμένα ο Δ.Π μ'εντυπωσίασε τρομερά με το 5δραχμο σε δίσκο δραχμής!   ;D ;D ;D ;D ;D. Αυτό είναι κέρμα σημείο αναφοράς!!Κοσμογονικό κέρμα!  ;D ;D Μου κανες ζημιά και στον ύπνο μου το βλέπω!
Εκτός από αυτό έχω και πεντάδραχμο σε αλουμινένιο δίσκο εικοσαλέπτου και δίδραχμο σε δίσκο δεκάδραχμου.  Το αλουμινένιο δεν το έχω φωτογραφία.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Double face coins
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2015, 02:56:56 μμ »

Πιστεύω Δημήτρη πως πήγες ταξίδια αναψυχής,
βλέπω Τζαμάικα, Μαλαισία........ ;D ;D ;D ;D ;D.
Ύποπτες χώρες.
Σου δώσανε τα κέρματα αυτά πιστεύοντας πως
σε κοροιδεύουν!!! ;D ;D ;D
Που να ήξεραν ότι έπεσαν πάνω στο Μίδα!!!!!!!
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Τις Μαλαισίας τα πήρα πολύ φθηνά.  Πρέπει να ήταν υπάλληλος του νομισματοκοπείου γιατί είχε βγάλει κάτι παλαβά σφάλματα.  Έβλεπες νόμισμα τριπλοχτυπημένο με το τρίτο χτύπημα να έχει γίνει ανάποδα από τα άλλα δύο χτυπήματα!!!