Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: George Cassim Συλλογή στον Spink  (Αναγνώστηκε 19093 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #180 στις: Μάιος 26, 2017, 07:06:18 πμ »

Τα ταληρα του 1833 με κουκουβαγια βασει του εγγραφου ειναι δοκιμια.  Κοπηκαν για να δοκιμασουν το μεταλλο των 8 ρεαλ για χρηση στην κατασκευη νομισματων.  Στη συνεχεια τεθηκαν ομως στην κυκλοφορια οποτε ..... οπως το παρει κανεις.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #181 στις: Μάιος 26, 2017, 07:50:16 πμ »

Καλημέρα,

Μια γρήγορη έρευνα στο coin archives pro μου επιβεβαιώνει αυτό που υποψιάζομαι. Απο το 2007 μέχρι σήμερα έχουν δημοπρατηθεί διεθνώς 9 τάλληρα του 44 και 5 του 51 σε όλες τις καταστάσεις. Σεβαστά όμως αυτα που λέτε.
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 26, 2017, 09:22:04 πμ »

Τα ταληρα του 1833 με κουκουβαγια βασει του εγγραφου ειναι δοκιμια.  Κοπηκαν για να δοκιμασουν το μεταλλο των 8 ρεαλ για χρηση στην κατασκευη νομισματων.  Στη συνεχεια τεθηκαν ομως στην κυκλοφορια οποτε ..... οπως το παρει κανεις.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Κανονικα οι εταιρειες πιστοποιησης θα επρεπε να γραφουν για την κουκουβαγιο του 1833
(1842) GREECE 5 Drs.
αντι
1833-owl GREECE 5 Drs.
οπως κανουν στα χρυσα 20αρικα, τα χρυσα και ασημενια 100αρικα του 1935 οπου γραφουν (1940), τα αναμνηστικα της χουντας που γραφουν (1970) κλπ.
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 26, 2017, 10:34:35 πμ »

Βαγγελη, σχετικα με την απορια σου, γνωρίζω ότι αναφέρεται σε πολλα βιβλια , όπως πχ στην σελιδα 28 του αγαπημενου βιβλιου του Βασιλοπουλου ("Η ιστορια της δραχμης") οπου αναφερει επι λεξει ¨"...τα δοκιμια (του Χαγερ, συμπληρωση δικη μου) όμως δεν αρεσαν στον Οθωνα και η προσπαθεια εγκαταλείπεται. . Φανταζομαι ότι και ο Βαγγελης και αλλοι είναι εξοικειωμένοι με το ουσιωδες αυτό και απαραιτητο για κάθε συλλεκτη βιβλιο, που καταφερνει να εξιστορησει τα γγονοτα και τα αιτια που οδηγησαν σ'αυτα για 150 χρονια Ελληνικης νομισματικης ιστοριας, σ'ενα τομο με λιγωτερες από 200 σελιδες και 46 τιτλους Ελληνικης και ξενης βιβλιογραφιας. Δεν χρειαζεται, η δεν μπορει τα παντα να γινονται με διατάγματα και αναγραφες στα Αρχεια του Κρατους και κατ'επεκταση, το συγκεκριμενο δεν το κατατασσψω στις "εικασιες".

Και για την Βικτωρια, την αυτοκρατειρα της Μ.Βρεταννιας ειναι γνωστο ότι δεν της αρεσε καθολου το πορτραιτο που φιλοτεχνησαν για τα 50 χρονια βασιλειας της (Ιωβηλαιο), το πορτραιτο Jubilee, και το οποιο αντικατασταθηκε σε μια πενταετια και κατι από το πραγματικα πανεμορφο αλλα και πολύ πιο ρεαλιστικο πορτραιτο με το πεπλο. Εάν κανεις δει φωτογραφιες του Οθωνα στα τελη της δεκαετιας του 1840 και στην δεκαετια 1850-1860, το πορτραιτο του 1851 είναι οσο πιο ρεαλιστικο γινεται. Οι διαφορες με το νεανικο είναι ουσιώδεις : ο Οθων αρχισε από νωρις να χανει τα μπροστινα μαλλια του,η γραμμη της τριχοφυιας μετατοπίζεται προς τα πισω,  και μαζι με το Ελληνοπρεπες μουστακι, αναρωτιέσαι αν πρόκειται για τον ιδιο μοναρχη που απεικονίζεται το 1833 και για τα επομενα 14 χρονια.

Με αυτά στον νου, δυσκολεύομαι να αντιληφθω με τι κριτήρια ο Στελιος αποκαλει την προσπαθεια του Χαγερ "πετυχημενη" (με εξαιρεση την κουκουβαγια στον οπισθοτυπο που εισηγαγε πρωτος).

Τελος, τα population reports δεν αποτελεσαν ποτε αξιοπιστο βοήθημα για την εξεταση της σπανιωτητας του Χ νομισματος σε συγκριση με το Ψ κι ουτε πρόκειται στο συντομο μελλον,αυτο νομιζω είναι ευκολως εννοουμενον και δεν χρειαζεται εξηγήσεις.
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 26, 2017, 10:43:27 πμ »

Καλημέρα,

Μια γρήγορη έρευνα στο coin archives pro μου επιβεβαιώνει αυτό που υποψιάζομαι. Απο το 2007 μέχρι σήμερα έχουν δημοπρατηθεί διεθνώς 9 τάλληρα του 44 και 5 του 51 σε όλες τις καταστάσεις. Σεβαστά όμως αυτα που λέτε.

Γιωργο εκπλήσσομαι απ'αυτο. Θυμαμαι που είχαμε συγκρινει μαζι τις εμφανισεις του 5δραχμου του 1851 με αυτές της δραχμης του ιδιου ετους, και βεβαια η δραχμή εμφανίζεται πολύ πιο σπανια, αλλα εγω προσωπικα, εχω "βαρεθεί" να βλεπω ταλληρα του 1851 να πωλουνται ,ιδιαιτερα σε καταστασεις μεχρι και VF-good VF. Εάν ειοντως εμφανίζονται μονον 5 πωλήσεις σε δημοπρασια εξαιρωντας τις αμέτρητες ιδιωτικες συναλλαγες, τοτε κι αυτό το εργαλειο αποδεικνύεται μαλλον ακαταλληλο για το συγκεκριμενο νομισμα. Πιο πολλα από 5 ταλληρα πρεπει ναχει πουλησει ο Στελιος από μονος του!
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 26, 2017, 11:58:01 πμ »

Εγώ σε αναζήτηση που έκανα acsearch.infon  βρίσκω 10 τάλιρα του 1851
https://www.acsearch.info/search.html?term=5+Drachmai+1851.+&category=2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&currency=usd&order=0&company=
ενώ αντιθέτως στου 1845 βρίσκει μόνο δύο
https://www.acsearch.info/search.html?term=5+Drachmai+1845.+&category=2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&currency=usd&order=0&company=
προφανώς από τα αρχεία αυτά δεν βγαίνουν σωστά συμπεράσματα, αλλά δείχνουν την τάση. Εγώ νομίζω πως η συχνότητα εμφάνισης και των δύο είναι περίπου η ίδια.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 26, 2017, 12:30:23 μμ »

Εγώ σε αναζήτηση που έκανα acsearch.infon  βρίσκω 10 τάλιρα του 1851
https://www.acsearch.info/search.html?term=5+Drachmai+1851.+&category=2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&currency=usd&order=0&company=
ενώ αντιθέτως στου 1845 βρίσκει μόνο δύο
https://www.acsearch.info/search.html?term=5+Drachmai+1845.+&category=2&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ot=1&images=1&currency=usd&order=0&company=
προφανώς από τα αρχεία αυτά δεν βγαίνουν σωστά συμπεράσματα, αλλά δείχνουν την τάση. Εγώ νομίζω πως η συχνότητα εμφάνισης και των δύο είναι περίπου η ίδια.

ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΛΗΡΑ ΤΟΥ 51 ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΟΤΙ ΒΓΗΚΑΝ 10 ΚΟΜΜΑΤΙΑ, ΤΟ ΤΑΛΗΡΟ 51 ΤΟΥ BALDWINS TOY ΜΑΙΟΥ 2016 ΞΑΝΑΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΤΑΛΗΡΟ 15 ΜΑΙΟΥ 2017. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΤΑΛΗΡΟ ΑU58 ΤΟΥ HERITAGE ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2012 ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2013 ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΑ POPULATIONS REPORTS, ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ!
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 26, 2017, 12:31:59 μμ »

Οι αναζητησεις δεν φερνουν ολα τα αποτελεσματα.  Το ταληρο του 44 παντως ειναι πολυ πολυ πιο κοινο σε ολες τις καταστασεις.  Το ξερω με σιγουρια αυτο.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 26, 2017, 01:06:32 μμ »

Βαγγελη, σχετικα με την απορια σου, γνωρίζω ότι αναφέρεται σε πολλα βιβλια , όπως πχ στην σελιδα 28 του αγαπημενου βιβλιου του Βασιλοπουλου ("Η ιστορια της δραχμης") οπου αναφερει επι λεξει ¨"...τα δοκιμια (του Χαγερ, συμπληρωση δικη μου) όμως δεν αρεσαν στον Οθωνα και η προσπαθεια εγκαταλείπεται. . Φανταζομαι ότι και ο Βαγγελης και αλλοι είναι εξοικειωμένοι με το ουσιωδες αυτό και απαραιτητο για κάθε συλλεκτη βιβλιο, που καταφερνει να εξιστορησει τα γγονοτα και τα αιτια που οδηγησαν σ'αυτα για 150 χρονια Ελληνικης νομισματικης ιστοριας, σ'ενα τομο με λιγωτερες από 200 σελιδες και 46 τιτλους Ελληνικης και ξενης βιβλιογραφιας. Δεν χρειαζεται, η δεν μπορει τα παντα να γινονται με διατάγματα και αναγραφες στα Αρχεια του Κρατους και κατ'επεκταση, το συγκεκριμενο δεν το κατατασσψω στις "εικασιες".



Με αυτά στον νου, δυσκολεύομαι να αντιληφθω με τι κριτήρια ο Στελιος αποκαλει την προσπαθεια του Χαγερ "πετυχημενη" (με εξαιρεση την κουκουβαγια στον οπισθοτυπο που εισηγαγε πρωτος).



Δημήτρη, το βιβλίο του Βασιλόπουλου, ειναι το καλύτερο που εχω ποτέ διαβάσει, για τα Νεοελληνικά νομίσματα.
Ομως στο συγκεκριμένο θέμα, εχει αρκετά λάθη...., αναφέρει ας πούμε, οτι οι μισές '42, '43, δεν είχαν κουκού, ενω αντίθετα, αναφέρει για την δραχμή 1845 (αν θυμάμαι καλά), οτι κι αυτή εχει κουκού...Πράγματα, πέρα για πέρα εσφαλμένα

Μίλησα για την Χάγιερ, οτι πέτυχε, σχετικά με τον οπισθότυπο, και την κουκουβάγια, που λογικά ειναι ο οπισθότυπος της μισής του '33...
Αρα, ηταν δοκιμή, και σ' αυτό, και με τον σεινηρμό που κάνω, εικάζω, οτι πρέπει νάταν το πρώτο Ελληνικό ασημένιο, κοπής Αθηνών...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 26, 2017, 11:58:19 μμ »

Δημήτρη digo έβαλα στο coin archives τα δυο νομισματα και αφού πρόσεξα να μην συμπεριλάβω τα ίδια επαναλαμβανομενα κατεληξα σε αυτό που έγραψα.
Μαλιςτα το καλύτερο 51 ειναι au58. Το 44 ms62.
Μπορεί να μην ειναι η πλήρης εικόνα ειναι ομως μια ένδειξη μια τάση για εμένα.
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 27, 2017, 08:02:06 μμ »

Συμφωνώ Γιώργο. Όταν το ξανασκέφτηκα άλλωστε, μου ήρθε η επιφοίτηση οτι ο λογος που πίστευα οτι βλεπω περισσότερα ταλληρα του 51 απο το 44 ειχε να κάνει με το πορτραίτο. Προφανώς προσπέρασα αρκετα του 44 χωρις να σταθώ λιγα δευτερόλεπτα παραπάνω για ημερομηνίες κλπ.

Χωρις χαρτί και μολύβι δεν γίνεται σωςτη εκτίμηση, κι αυτη τη στιγμή, σχεδον όλες οι ενδείξεις, οςο ελλιπείς κι αν ειναι, φαίνεται να δείχνουν οτι το τάληρο του 44 ειναι κοινότερο απ'αυτο του 1851.

ΥΓ: Στέργιο η αναζήτησή σου έδωσε λαθος αποτελέσματα, γιατι το συγκρινες με το σπανιωτατο τάληρο του 1845 κι οχι αυτο του 1844.
Καταγράφηκε

chr

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 322
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 27, 2017, 09:30:56 μμ »

Έχω την εντύπωση οτι τα τάλιρα του '44 γενικά υπάρχουν σε μεγαλύτερη ποσότητα, από αυτά του '51 αλλά επειδή δε διαφέρουν σημαντικά από αυτά του '33 (για το μη συλλέκτη) δεν εντυπωσίασαν τις γενιές από τότε μεχρι πριν 30-40 χρόνια που άρχισε να είναι πιο οργανωμένος ο συλλεκτισμός. Έτσι ταλαιπωρήθηκαν και χρησιμοποιήθηκαν και κανιβαλίστηκαν σε μεγάλη κλίμακα, οπότε τα ακυκλοφόρητα σχεδόν εκλείπουν. Αντίθετα του '51 εντυπωσίασαν λόγω διαφορετικότητας και τότε και αργότερα και κάποια κρατήθηκαν και προφυλάχτηκαν σαν κάτι το ιδιαίτερο. Έτσι υπάρχουν και σε καλές καταστάσεις.
Οστόσο, αν θέλεις να βρείς ένα f - vf τάλιρο του '44 με 400 - 600 ευρώ και λίγη υπομονή, βρίσκεις. Δε ισχύει το ίδιο και για τα τάλιρα του '51.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 27, 2017, 10:28:12 μμ »

Τα περισσοτερα ταληρα του 44 δεν βγαινουν σε δημοπρασια σε αντιθεση με του 51 οποτε οποιος κοιταει μονο δημοπρασιες δεν θα βγαλει σωστο συμπερασμα.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 27, 2017, 10:30:36 μμ »

Εχω καταλήξει πιά στο συμπέρασμα, οτι οι κουκουβάγιες, θεωρήθηκαν σαν εμβλημα (ή εστω σαν στοιχείο αλλιλένδετο) της Βασιλείας  (εστω κι αν επρόκειτο για 100% Ελληνικό σήμα), και καταργήθηκε απο τα νομίσματα, μετά την επανάσταση της 3ης Σεπτεμβρίου 1843.
Τα τάλληρα του '44, οπως εχω γράψει σε παλαιώτερο τόπικ, το πιθανώτερο ειναι να κόπηκαν μαζί με της Βασιλείες της δεκάρας του '44, πριν την επανάσταση.

Ετσι το 1844, υπάρχουν 2 νομίσματα που φανερώνουν την ύπαρξη της Βασιλείας, την ιδια χρονιά, που δημιουργήθηκε η πρώτη Ελληνική Βουλή...

Αυτό, κατα κάποιο τρόπο, μπορεί ν' αναλυθεί, οτι η Βασιλεία παραχώρησε Σύνταγμα στους Ελληνες, και οχι οτι οι Έλληνες, το απαίτησαν αυτό...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 27, 2017, 10:35:37 μμ »

Τα περισσοτερα ταληρα του 44 δεν βγαινουν σε δημοπρασια σε αντιθεση με του 51 οποτε οποιος κοιταει μονο δημοπρασιες δεν θα βγαλει σωστο συμπερασμα.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Εδω που τα λέμε, εσεις εκεί στην Αθήνα, είστε πιο προμοποιούχαι, σ' αυτά τα θέματα, οπότε ξέρετε τα πράγματα καλύτερα, οπότε, θα τ'αποδεχτώ...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό