Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: George Cassim Συλλογή στον Spink  (Αναγνώστηκε 19300 φορές)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 25, 2017, 05:33:03 μμ »

Kαι μιάς κι αναφέρθηκα στα τάληρα, ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω, πως εχασα αυτό το τάλληρο του George, στα 650 εερώ
Καλορίζικο σ' οποιον το πήρε....σαν να το βρήκε στον δρόμο

https://www.the-saleroom.com/en-gb/auction-catalogues/spink/catalogue-id-srspi10126/lot-2ff4c785-8142-4c1f-852e-a74c00f90abe
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 25, 2017, 07:09:20 μμ »

Εγω το αντίθετο
Σαν συλλέκτης την κανονική, σαν έμπορος την χαγερ (οχι ομως 6500 ειναι αντιεμπορικο κομμάτι).
Στελιο νομιζω το τάληρο του 51 ειναι πιο δύσκολο απο το 44 στις περισσότερες καταστάσεις.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 25, 2017, 07:45:43 μμ »

Του 1842 το κανονικο ειναι ιδιο με του 1833.  Επειδη προτιμω να κανω τυπους θα προτιμουσα του Χαγερ.  Ειναι πολυ ιδιαιτερο νομισμα.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 25, 2017, 08:23:19 μμ »

Φυσικα, εξαρτάται απο το είδος της συλλογής που κάνει ο καθένας. Εγω κανω τύπους τα ταληρα και έτσι το 44 πχ μου ειναι αδιάφορο ενώ το 51 περιζήτητο.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 25, 2017, 08:23:41 μμ »

Του 1842 το κανονικο ειναι ιδιο με του 1833.  Επειδη προτιμω να κανω τυπους θα προτιμουσα του Χαγερ.  Ειναι πολυ ιδιαιτερο νομισμα.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk



ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ. Η ΜΙΣΗ ΔΡΑΧΜΗ ΤΟΥ ΧΑΓΕΡ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝ ΣΤΑ ΔΟΚΙΜΙΑ. ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΛΗΡΑ ΠΟΥ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥ 33 Ο ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΘΑ ΤΡΑΒΗΧΘΕΙ ΣΤΟ ΤΑΛΗΡΟ ΤΟΥ 51, ΟΠΟΥ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ 33 ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΤΑΛΗΡΟ ΤΟΥ 51 ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΠΟΡΤΡΑΙΤΑ ΤΟΥ ΟΘΩΝΑ.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 25, 2017, 09:51:17 μμ »


Στελιο νομιζω το τάληρο του 51 ειναι πιο δύσκολο απο το 44 στις περισσότερες καταστάσεις.
[/b]

Γιώργο, διαφωνώ, αλλά μ άρέσει, γαιτί ετσι αναπτύσεται κουβέντα

Τάλληρα '44, σε καταστάσεις VG, ή ακόμα και Fine, και ειδικά τρύπια, βρίσκονται κάμποσα.
Αντίθετα, τάλληρα του '51. σε τέτοιες καταστάσεις, δεν βρίσκονται σχεδόν καθόλου.
Αν εξαιρέσεις το δικό μου, που ειναι το χειρώτερο, απ' οσα εχω δεί, και ενα άλλο τρύπιο (τρύπια ειναι δύσκολα αυτά  ;D), και άλλο ενα σπασμένο, που είχε δώσει ο Δημήτρης στο ebay νομίζω, πριν πολλά χρόνια, αλλα δεν βρίσκεις...
Τα συνιθησμένα τάλληρα του' 51, ειναι σε VF, και η τιμή τους ειναι διπλάσια, απ' αυτά του '44 (λόγω, δες παραπάνω), αν και η εμφάνησή τους (υποκειμενικά), ειναι 1:1

Κατα την εκτίμησή μου (κάποιος άλλος ας παραθέση την άποψή του- θάχε ενδειαφέρον), η κοπή των 2 αυτών ταλλήρων, πρέπει νάτανε περίπου ιδια...(3-4 χιλιάδες κομάτια εικάζω)

Με μια ίδια κοπή (υποκειμενικά), και εμφάνιση χαμηλών καταστάσεων των ταλλήρων '44, εν αντιθέσει μ' αυτών του '51, κάνει και τα 2 κομμάτια δύσκολα, σε καταστάσεις άνω του VF, με τάλληρα του '44, να βρίσονται φυσικά πολύ λιγώτερα...
Λογικά η Χάγιερ, πρέπει νάταν το πρώτο Ελληνικό ασημένιο (νομ/πείου Αθηνών- θα το αναλύσω σε ξεχωριστό πόστ το γιατί)...., ακολούθησαν τα τάλληρα 1833(owl), πιθανότατα δοκίμια των ταλλήρων 1844, οπως λέει ο κ. Λάμπρου..., 1842..., δοκίμιο χάγιερ ? δοκίμια 1844 (τάλληρα 1833owl?)...oικονομικοί λόγοι ? Ισως !

Εν κατακλείδει, αν και το εχουμε ξανασυζητήσει  σ' αυτό το φόρουμ...., αν ήτανε να διαλέξω ανάμεσα σ' ενα τάλλητο '44 και '51, σε ακυκλοφόρητο, θια διάλεγα το πρώτο...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 25, 2017, 10:07:17 μμ »

Σήμερα εφτασε στα χέρα μου, και ο κατάλογος του spink, απο την δημοπρασία του George..

20 λίρες Αγγλίας μου στοίχισε, μέσω ebay..

http://www.ebay.com/itm/172664164231?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 25, 2017, 10:23:20 μμ »


Εν κατακλείδει, αν και το εχουμε ξανασυζητήσει  σ' αυτό το φόρουμ...., αν ήτανε να διαλέξω ανάμεσα σ' ενα τάλλητο '44 και '51, σε ακυκλοφόρητο, θια διάλεγα το πρώτο...
[/b]

Σε VF, και κάτω, θα διάλεγα το 2ο
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 25, 2017, 10:41:53 μμ »

Οι αποψεις ολων σεβαστες. Η τιμη των 6500 για το 2003 ηταν (πολύ) ακριβη. Ο βαθμος του (65), με επηρεασε αρνητικα τοτε,. διοτι ημουν απειρος και δεν ειχα συναντησει ελαφρα η βαρια κυκλοφορημένες μισες του Χαγερ και κατεληξα σε λαθος συμπερασματα, ένα εκ των οποιων ηταν οτι την κατεταξα στα ακριβα νομισματα-δοκιμια-αναμνηστικα, δεν εχει τοση σημασια, που ναι μεν είναι ακριβα αλλα είναι διαθεσιμα, καλη ωρα όπως τα χρυσα του Γεωργιου Β ας πουμε. Λαθος.

Παρ'ολ'αυτα θεωρω πολύ ατυχη την συγκριση με το 1851-55, διοτι η μιση του Χαγερ κυκλοφορησε από σποντα, και σε τελικη το πορτραιτο αυτό το απερριψε (καλως κατ'εμε) και ο ιδιος ο Οθων. Επισης, η συγκριση 5δραχμων του 1844 και του 1851 είναι αδικη, ως προς το γεγονός, ότι και οι Ελληνες αλλα και οι ξενοι συλλεκτες (world crown collectors), μετα το 1833 θα πανε αβλεπι στο 1851, το οποιο εμφανίζεται παρα πολύ συχνα σε χαμηλομεσαιες καταστασεις και σε αυστηρα ακυκλοφορητο, επισης συχνοτερα απ'αυτο του 1844 που προοριζεται για πολύ λιγες συλλογες. Το ιδιο κι η μιση του Χαγερ.
Καταγράφηκε

kanellop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 114
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 25, 2017, 10:52:41 μμ »

Συνολικά σλαμπαρισμένα σε NGC & PCGS υπάρχουν τα κάτωθι τάλληρα μέχρι στιγμής:

1844

AU 58: 5

MS 61: 2

MS 62: 3

MS 64: 2

1851

AU 58: 7

MS 62: 1

MS 63: 2

MS 64: 1

Γιώργος.
Καταγράφηκε

vangelis

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 62
    • Κατάλογος Eλληνικών Xαρτονομισμάτων
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 25, 2017, 11:09:46 μμ »


Παρ'ολ'αυτα θεωρω πολύ ατυχη την συγκριση με το 1851-55, διοτι η μιση του Χαγερ κυκλοφορησε από σποντα, και σε τελικη το πορτραιτο αυτό το απερριψε (καλως κατ'εμε) και ο ιδιος ο Οθων.

Γνωριζεις καποιος οποιαδηποτε πηγη που να λεει οντως οτι ο ιδιος ο Οθων απερριψε το πορτρετο αυτό; Το ιδιο θα ηθελα να μαθω και για το ρουφηγμενο μαγουλο του Παυλου που εχω ακουσει τα ιδια. Συνεβη κατι τετοιο στ'αληθεια ή το δεχομαστε αυτο απλως οι συλλεκτες μεταξυ μας;
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 25, 2017, 11:10:37 μμ »




Παρ'ολ'αυτα θεωρω πολύ ατυχη την συγκριση με το 1851-55, διοτι η μιση του Χαγερ κυκλοφορησε από σποντα, και σε τελικη το πορτραιτο αυτό το απερριψε (καλως κατ'εμε) και ο ιδιος ο Οθων.


Eτσι λέγεται, οτι απορίφτηκε δηλ.επειδή δεν άρεσε στον Όθωνα,  Δημήτρη...Ειναι ομως ετσι ?

Οι μήτρες αυτές, πρέπει νάταν κατασκευασμένες απο το 1838, για δοκιμή στην δραχμή (η οποία κόπηκε, μόλις το 1845)
Αν τα δεχόταν, θα επρεπε ν αλλάξουν κεφάλι, στα κατοπινά ασημένια, οπως ας πούμε τα ταλλήρα 1842(owl).
Εδω ομως, είχαν ετοιμες τις μήτρες, απο το Μάναχο....Δηλ. μπορεί νάταν και οικονομικοί οι λόγοι
Το δοκίμιο του ταλλήρου 1845, μας παραπέμπει στην προηγούμενη εικασία...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 26, 2017, 01:35:15 πμ »

H αναχύτευση, 1000 Αμερικάνικων ταλλήρων, για την κατασκευή των 435 Ελληνικών ταλλήρων, με ημερομηνία 1833, και εμβλημα κουκουβάγια (για πρώτη, ή για δεύτερη φορά?), μας παραπέμμπει σ' αυτό (οικονομικοί λόγοι), κι αν προσθέσουμε και το διάταγμα του Απριλίου 1843, για την προσκόμιση ασημιού απο ιδιώτες (πάλι με κουκουβάγια - ½ 1843), συν κάποια εγγραφα, για προσκόμιση ασημένιων Εκκλησιαστκών σκευών, για την αναχύτευσή των, και κοπή νομισμάτων, καταλαβαίνουμε σε τι θέση, είχε περιέλθει το Ελληνικό κράτος...

Αν απορρίφτηκε η Χάγιερ, ισως νάινε για αυτό...
Η Χάγιερ πέτυχε...., αλλά αν εγκρινόταν, θα επρεπε ολα τα μετέπειτα ασημένια, να εχουν αυτόν τον τύπο κεφαλής...., νέες μήτρες, νέα εξοδα..., στον οπισθότυπο ομως, πέτυχε η κουκουβάγια..., ετσι στις επόμενες μισές του '42 (μάλλον υπήρχε ανάγκη για μισές), εβαλαν την μήτρα Μονάχου, με την νέα μήτρα της κουκουβάγιας του Χάγιερ..

Πέτυχε μάλλον, και ακολούθησαν τα τάλληρα 1833(owl)

Kατα σειρά..1) ½ 1842 Χάγιερ, 2)½ 1842 κανονική, 3)½ 1843 (μάλλον λόγω ανάγκης κοπής μισοδράχμων, αλλά και ετοιμες μήτρες), 4) τάλληρα 1844, μετά απο δοκιμή της κουκού, στα τάλληρα 1833

Το 1845, η κουκουβάγια εξαφανίζεται...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 26, 2017, 02:21:59 πμ »

Απο την αναχύτευση 1000 Αμερικανικών ταλλήρων, χρησημοποιήθηκαν 9,730 κιλά, για τος κουκού 1833(owl), ενώ περίσεψαν 12,170 κιλά ασήμι, ικανο για τη κατασκευή, 542 ταλλήρων...
http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=36.0

Αν τα τάλληρα 1844, κόπηκαν το 1843 (εχω γράψει σχετικό άρθρο, πάνω σ' αυτό), σαν συνέχεια των δοκιμίων (?), κουκού 1833, και με δεδομένο, οτι μάλλον ο καρπούνης αντικατέστησε τον ΡάΙχενμπαχhttp://www.greekcoinsforum.com/index.php?action=recent σαν διευθηντή του νομ/πείου (τότε πρέπει νάγινε), μετά την επανάσταση (Σεπτέμβριος 1843), μήπως η εξαφάνιση της κουκουβάγιας απο τα κατοπινά νομίσματα, εχει να κάνει, γιατί ίσως, θα θεωρούνταν μια συνέχεια της Βασιλείας ?

Ίσως !!
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 26, 2017, 07:02:56 πμ »


Παρ'ολ'αυτα θεωρω πολύ ατυχη την συγκριση με το 1851-55, διοτι η μιση του Χαγερ κυκλοφορησε από σποντα, και σε τελικη το πορτραιτο αυτό το απερριψε (καλως κατ'εμε) και ο ιδιος ο Οθων.

Γνωριζεις καποιος οποιαδηποτε πηγη που να λεει οντως οτι ο ιδιος ο Οθων απερριψε το πορτρετο αυτό; Το ιδιο θα ηθελα να μαθω και για το ρουφηγμενο μαγουλο του Παυλου που εχω ακουσει τα ιδια. Συνεβη κατι τετοιο στ'αληθεια ή το δεχομαστε αυτο απλως οι συλλεκτες μεταξυ μας;
Και εγω το ιδιο θα ρωταγα.  Δεν υπαρχει κατι τετοιο απ οσο ξερω.  Εικασια ειναι.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk