Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: George Cassim Συλλογή στον Spink  (Αναγνώστηκε 19060 φορές)

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 20, 2017, 08:48:43 μμ »

Και στο τελος επιανε με τα βρωμοχερα του το χρυσο Αγγλικο απο το General Sale που το κοστολογουσε κιολας στις 15,000 GBP (αυτο πριν το πιασει, λιγοτερο τωρα μετα το δημοσιο πασπατεμα). Αυτοι ειναι οι "coin experts" ??? (τρομαρα τους) - τουλαχιστον θα μπορουσε να ειχε γαντια για εναν "οικο" τοσο σοβαρο ...
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 20, 2017, 09:08:23 μμ »

Για την ιστορία ειναι ο Richard Bishop o δημοπράτης του Spink με καριέρα που πλησιάζει τα 40 χρονια.
Λιγο arrogant ειναι η αλήθεια ίσως γιατί αν και απο εργατική οικογένεια ειναι απόφοιτος βασιλικού σχολείου νομίζω του Eton. Όποτε μιλήσαμε για ελληνικά έδειξε να τα ξέρει παντως.
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 20, 2017, 09:16:55 μμ »

 Εμένα μουρθε κατευθείαν φάση χασάπικο: Μισό κιλό, νατ'αφήσω;  ;D

 Θυμήθηκα και μια φάση σε εργαστήριο της σχολής που έλεγε αυτός που μας έδειχνε την φρέζα:  ''εμένα που με βλέπετε
δουλέυω 40 χρόνια φρέζα και ειμαι πολύ προσεκτικός και ετσι δεν εχω πάθει τίποτα'' . Στο τίποτα βαράει και το χέρι του στον πάγκο
και βλέπω του έλειπαν 2 δάκτυλα.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 21, 2017, 06:48:40 πμ »

Για την ιστορία ειναι ο Richard Bishop o δημοπράτης του Spink με καριέρα που πλησιάζει τα 40 χρονια.
Λιγο arrogant ειναι η αλήθεια ίσως γιατί αν και απο εργατική οικογένεια ειναι απόφοιτος βασιλικού σχολείου νομίζω του Eton. Όποτε μιλήσαμε για ελληνικά έδειξε να τα ξέρει παντως.
Γιωργο,
Εγω απο αυτα που ελεγε καταλαβα οτι μαλλον δεν ξερει τιποτε απο Ελληνικα νομισματα. Εκεινο το "κοιταξτε διαφορα στο σχεδιο νομισματος μεταξυ 1831 και 1833" δειχνει οτι δεν ξερει οτι το μεν πρωτο χτυπηθηκε στην Ελλαδα σε πρωτογονες μηχανες και το δευτερο στο Μοναχο επι Βαυαροκρατιας κλπ κλπ και αντιστοιχουν σε διαφορετικες περιοδους της Ελληνικης ιστοριας. Στην ηλικια μου εχω πια απομυθοποιησει παρα πολλους ανθρωπους και στρεοτυπα ("ο δημοπρατης του Spink" - και λοιπον?) και αν αυτος εχει παει σε βασιλικο σχολειο, εγω εχω παει στο Βαρβακειο και στο ΕΜΠ - δεν βλεπω ομως αυτα να σημαινουν κατι ...
Κατα τα αλλα, περι ορεξεως ... κολοκυθοπιττα !!!
Σωτηρης
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 21, 2017, 07:25:50 πμ »

Και στο τελος επιανε με τα βρωμοχερα του το χρυσο Αγγλικο απο το General Sale που το κοστολογουσε κιολας στις 15,000 GBP (αυτο πριν το πιασει, λιγοτερο τωρα μετα το δημοσιο πασπατεμα). Αυτοι ειναι οι "coin experts" ??? (τρομαρα τους) - τουλαχιστον θα μπορουσε να ειχε γαντια για εναν "οικο" τοσο σοβαρο ...

Βρε Σωτήρη μου, καλά σου κάνουν εντύπωση τα βρωμόχερα του "coin expert" , αλλά :

Στην Ευρώπη (Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία κλπ) μέχρι και σημερα, σε όλους τους οίκους δημοπρασιών, όταν πήγαινες να κάνεις wiewing, σου έφερναν τα νομίσματα σε ένα συρταράκι χύμα ή στην καλύτερη περίπτωση σε ένα ανοιχτό χάρτινο ή πλαστικό φακελλάκι. Κάθε υποψήφιος αγοραστής ή περίεργος τα περιεργαζόταν με τα βρωμόχερά του.
Θυμάμαι σε δημοπρασία πριν δέκα χρόνια, που βγήκαν δύο νομίσματα με εκκίνηση 250 και 300.000, έκλεισαν 950.000 και 2.000.000 αντίστοιχα. Η μόνη διαφορά στην μεταχείρηση ήταν ο φρουρός που καθόταν σαν μπάστακας από πάνω σου, όχι για να μην τα πιάσεις με τα βρωμόχερα αλλά μήπως και "χαθούν".  :) :)
 
Σκέψου τόσα χρόνια, τόσες δημοπρασίες, τόσοι εξεταστές, τι έχουν τραβήξει από βρωμόχερα αυτά τα "φουκαριάρικα" νομισματάκια που έφτασαν στα χέρια μας. Η μόνη τρυφερότητα που ένοιωθαν ήταν τα διαστήματα που περνούσαν σε κάποιες συλλογές.

Δυστυχώς, πολύ δυστυχώς αυτά είναι τα γεγονότα

ορφεας
ΥΓ Καλά κάνεις και διαμαρτύρεσαι, μπας και κάποτε αλλάξουν τα πράγματα
Ευτυχώς που οι νεώτεροι δείχνουν πολύ μεγάλη ευαισθησία
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 21, 2017, 09:24:44 πμ »

Και στο τελος επιανε με τα βρωμοχερα του το χρυσο Αγγλικο απο το General Sale που το κοστολογουσε κιολας στις 15,000 GBP (αυτο πριν το πιασει, λιγοτερο τωρα μετα το δημοσιο πασπατεμα). Αυτοι ειναι οι "coin experts" ??? (τρομαρα τους) - τουλαχιστον θα μπορουσε να ειχε γαντια για εναν "οικο" τοσο σοβαρο ...

Βρε Σωτήρη μου, καλά σου κάνουν εντύπωση τα βρωμόχερα του "coin expert" , αλλά :

Στην Ευρώπη (Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία κλπ) μέχρι και σημερα, σε όλους τους οίκους δημοπρασιών, όταν πήγαινες να κάνεις wiewing, σου έφερναν τα νομίσματα σε ένα συρταράκι χύμα ή στην καλύτερη περίπτωση σε ένα ανοιχτό χάρτινο ή πλαστικό φακελλάκι. Κάθε υποψήφιος αγοραστής ή περίεργος τα περιεργαζόταν με τα βρωμόχερά του.
Θυμάμαι σε δημοπρασία πριν δέκα χρόνια, που βγήκαν δύο νομίσματα με εκκίνηση 250 και 300.000, έκλεισαν 950.000 και 2.000.000 αντίστοιχα. Η μόνη διαφορά στην μεταχείρηση ήταν ο φρουρός που καθόταν σαν μπάστακας από πάνω σου, όχι για να μην τα πιάσεις με τα βρωμόχερα αλλά μήπως και "χαθούν".  :) :)
 
Σκέψου τόσα χρόνια, τόσες δημοπρασίες, τόσοι εξεταστές, τι έχουν τραβήξει από βρωμόχερα αυτά τα "φουκαριάρικα" νομισματάκια που έφτασαν στα χέρια μας. Η μόνη τρυφερότητα που ένοιωθαν ήταν τα διαστήματα που περνούσαν σε κάποιες συλλογές.

Δυστυχώς, πολύ δυστυχώς αυτά είναι τα γεγονότα

ορφεας
ΥΓ Καλά κάνεις και διαμαρτύρεσαι, μπας και κάποτε αλλάξουν τα πράγματα
Ευτυχώς που οι νεώτεροι δείχνουν πολύ μεγάλη ευαισθησία
Ορφεα,

Εχεις δικιο σε αυτα που λες. Ομως αλλο ειναι να το κανει ο καθενας στα κρυφα και να μην το βλεπω (και να μην θελω να το ξερω) και αλλο ο επισημος δημοπρατης ενος σοβαρου κατα τα αλλα οικου και να το διαφημιζει κιολας σε βιντεο !!!

Θυμαμαι οταν ειχα παει απο τη Γερμανια στην πρωτη μου σοβαρη δημοπρασια 200 Raritaeten του Hess-Divo (Auction #297, 22 Oct. 2003) στη Ζυριχη απο την οποια πηρα το χρυσο 50αρικο του 1876 και στην οποια ειχαν βγει μεταξυ αλλων τα 3 "δοκιμια" του Καποδιστρια (λαθος περιγραφη του δημοπρατη) το ταλληρο του 1851 (XF μετεπειτα στον Kuenker και δεν πηρε βαθμο ως πλαστο απο την NGC) και το ταλληρο του 1875 (περιγραφοταν ως Prooflike / FDC) εφτασα αργα το βραδυ πριν την δημοπρασια και πηγα στα γραφεια τους διπλα στο σταθμο του τραινου για να δω τα νομισματα. Το πρωτο που με ρωτησαν ηταν αν τα 3 νομισματα του Καποδιατρια ηταν οντως "δοκιμια" γιατι καποιος Ελληνας ονοματι ΟΡΦΕΑΣ (δεν σε ηξερα τοτε) τους ειχε πει οτι δεν ηταν. Τα επιασαν μαλιστα με τα (βρωμο)χερα τους και μου τα εδωσαν στο χερι για να τα "δω" (λες και τοτε ηξερα...). Οταν τους ειπα καλα δεν τα πιανετε με γαντια, με κοιταξαν λες και ηλθα απο αλλο πλανητη (σαν να λεγανε μεσα τους "παιδι μου την προμηθεια θελουμε εμεις τι μας νοιαζει ποιος θα τα παρει και τι θα τα κανει...."). Φανταζομαι τι οργια θα ειχαν γινει νωριτερα στο viewing απο τους διαφορους crétin !!! (αυτο το βαζω ετσι για να δω αν διαβαζει ο digo που ξερει και Γαλλικα).
Σωτηρης
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 21, 2017, 10:46:50 πμ »



 το ταλληρο του 1851 (XF μετεπειτα στον Kuenker και δεν πηρε βαθμο ως πλαστο απο την NGC)


Kαλα αυτή η NGC, που το βρήκε γραμμένο, να βγάζει τάλληρα του '51 πλαστά ?
Και το δικό μου, πλαστό τόχε βγάλει...., γνησιότατο τάλληρο, που το είδανε 10 συλλέκτες και το είπαν γνήσιο...

Εταιρία πιστοποίησης...., πφφφ
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 21, 2017, 11:13:52 πμ »

Και στο τελος επιανε με τα βρωμοχερα του το χρυσο Αγγλικο απο το General Sale που το κοστολογουσε κιολας στις 15,000 GBP (αυτο πριν το πιασει, λιγοτερο τωρα μετα το δημοσιο πασπατεμα). Αυτοι ειναι οι "coin experts" ??? (τρομαρα τους) - τουλαχιστον θα μπορουσε να ειχε γαντια για εναν "οικο" τοσο σοβαρο ...

Βρε Σωτήρη μου, καλά σου κάνουν εντύπωση τα βρωμόχερα του "coin expert" , αλλά :

Στην Ευρώπη (Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ελβετία κλπ) μέχρι και σημερα, σε όλους τους οίκους δημοπρασιών, όταν πήγαινες να κάνεις wiewing, σου έφερναν τα νομίσματα σε ένα συρταράκι χύμα ή στην καλύτερη περίπτωση σε ένα ανοιχτό χάρτινο ή πλαστικό φακελλάκι. Κάθε υποψήφιος αγοραστής ή περίεργος τα περιεργαζόταν με τα βρωμόχερά του.
Θυμάμαι σε δημοπρασία πριν δέκα χρόνια, που βγήκαν δύο νομίσματα με εκκίνηση 250 και 300.000, έκλεισαν 950.000 και 2.000.000 αντίστοιχα. Η μόνη διαφορά στην μεταχείρηση ήταν ο φρουρός που καθόταν σαν μπάστακας από πάνω σου, όχι για να μην τα πιάσεις με τα βρωμόχερα αλλά μήπως και "χαθούν".  :) :)
 
Σκέψου τόσα χρόνια, τόσες δημοπρασίες, τόσοι εξεταστές, τι έχουν τραβήξει από βρωμόχερα αυτά τα "φουκαριάρικα" νομισματάκια που έφτασαν στα χέρια μας. Η μόνη τρυφερότητα που ένοιωθαν ήταν τα διαστήματα που περνούσαν σε κάποιες συλλογές.

Δυστυχώς, πολύ δυστυχώς αυτά είναι τα γεγονότα

ορφεας
ΥΓ Καλά κάνεις και διαμαρτύρεσαι, μπας και κάποτε αλλάξουν τα πράγματα
Ευτυχώς που οι νεώτεροι δείχνουν πολύ μεγάλη ευαισθησία
Ορφεα,

Εχεις δικιο σε αυτα που λες. Ομως αλλο ειναι να το κανει ο καθενας στα κρυφα και να μην το βλεπω (και να μην θελω να το ξερω) και αλλο ο επισημος δημοπρατης ενος σοβαρου κατα τα αλλα οικου και να το διαφημιζει κιολας σε βιντεο !!!

Θυμαμαι οταν ειχα παει απο τη Γερμανια στην πρωτη μου σοβαρη δημοπρασια 200 Raritaeten του Hess-Divo (Auction #297, 22 Oct. 2003) στη Ζυριχη απο την οποια πηρα το χρυσο 50αρικο του 1876 και στην οποια ειχαν βγει μεταξυ αλλων τα 3 "δοκιμια" του Καποδιστρια (λαθος περιγραφη του δημοπρατη) το ταλληρο του 1851 (XF μετεπειτα στον Kuenker και δεν πηρε βαθμο ως πλαστο απο την NGC) και το ταλληρο του 1875 (περιγραφοταν ως Prooflike / FDC) εφτασα αργα το βραδυ πριν την δημοπρασια και πηγα στα γραφεια τους διπλα στο σταθμο του τραινου για να δω τα νομισματα. Το πρωτο που με ρωτησαν ηταν αν τα 3 νομισματα του Καποδιατρια ηταν οντως "δοκιμια" γιατι καποιος Ελληνας ονοματι ΟΡΦΕΑΣ (δεν σε ηξερα τοτε) τους ειχε πει οτι δεν ηταν. Τα επιασαν μαλιστα με τα (βρωμο)χερα τους και μου τα εδωσαν στο χερι για να τα "δω" (λες και τοτε ηξερα...). Οταν τους ειπα καλα δεν τα πιανετε με γαντια, με κοιταξαν λες και ηλθα απο αλλο πλανητη (σαν να λεγανε μεσα τους "παιδι μου την προμηθεια θελουμε εμεις τι μας νοιαζει ποιος θα τα παρει και τι θα τα κανει...."). Φανταζομαι τι οργια θα ειχαν γινει νωριτερα στο viewing απο τους διαφορους crétin !!! (αυτο το βαζω ετσι για να δω αν διαβαζει ο digo που ξερει και Γαλλικα).
Σωτηρης

+1. Ο ΕΓΓΛΕΖΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΗΜΟΠΡΑΤΗΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΓΝΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΓΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ 200 ΧΡΟΝΩΝ, ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΣΥΛΛΕΚΤΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Ο GEORGE CASIM ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΘΑ ΤΟΥ ΕΔΕΙΝΕ ΜΙΑ ΚΛΩΤΣΙΑ ΣΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ!
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 21, 2017, 12:58:07 μμ »


+1. Ο ΕΓΓΛΕΖΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΗΜΟΠΡΑΤΗΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΓΝΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΓΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ 200 ΧΡΟΝΩΝ, ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΣΥΛΛΕΚΤΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Ο GEORGE CASIM ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΘΑ ΤΟΥ ΕΔΕΙΝΕ ΜΙΑ ΚΛΩΤΣΙΑ ΣΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ!

Αγαπητέ Παναγιώτη έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως (πάλι αυτό το όμως  :) ) :

Aπό το 1971 που τέλειωσα το στρατιωτικό μου και μπορούσα να ταξιδεύω ελεύθερα στο εξωτερικό, έχω πάει σε 100 ντάδες δημ/σίες και εμπόρους. Πολλές φορές έχω δεί πελάτες να παραπονούνται και να διαμαρτύρονται, γιατί κάποιο νόμισμα ήταν ερμητικά κλειστό και δεν μπορούσαν να το "πασπατέψουν" γυμνό με τα βρωμό-χερά τους. Σαν να επρόκειτο για  . . . ΜΠΙΙΙΠ.

Τόσα χρόνια δεν θυμάμαι ποτέ [b](-μα ποτέ[/b]) κάπου, σε δημοπρασίες ή εμπόρους, να χρησιμοποιούσαν γάντια.
Τα γάντια τα είδα για πρώτη μου φορά το 1972 σε σπίτι μεγάλου συλλέκτη στην Βιέννη, που μου έδειχνε την συλλογή του. Πριν ξεκινήσουμε, μου έδωσε γάντια και μου ζήτησε να τα φορέσω. Εκτοτε, μόνο σε καλούς συλλέκτες τα έβλεπα.

Μακάρι οι νέες γενιές συλλεκτών να τα καθιερώσουν, διαμαρτυρόμενοι σε όσους δεν τηρούν κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές. Εχουν την δύναμη σαν πελάτες, αν θέλουν να τα καταφέρουν.

ορφεας
ΥΓ. Ένα από τα προτερήματα των slabs

Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 21, 2017, 02:59:26 μμ »

Συνήθως ο σύζυγος είναι ο τελευταίος που το μαθαίνει. Και μετά από καιρό... Και κατά κανόνα από άσχετη αιτία...



Να γράψω και κάτι άσχετο.
Ένας μπάρμπας μου, Πατρινός (μακαρίτης πια), συνταξιούχος έμπορος ψαρικών, είχε πάει στο Αμέρικα να δει τον γιο του που είχε εγκατασταθεί εκεί. Του προκάλεσε ιδαίτερο ενδιαφέρον η ψαραγορά της Νέας Υόρκης (φυσικά) και θέλησε να τη γυρίσει ολόκληρη.
Εντυπωσιάστηκε που σε κάθε πάγκο του έδιναν γάντια, για να ψαχουλέψει ό,τι ήθελε.. (Για να μην λερώσει τα χέρια του, φυσικά...)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 21, 2017, 03:25:28 μμ »

Ενταξει ο,τι πείτε. Ειναι άσχετος.
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 21, 2017, 04:17:34 μμ »

Βρε Γιώργη, δεν είπαμε ότι είναι άσχετος από νομίσματα, απλώς αναρωτιώμαστε πώς είναι δυνατό να εμφανίζεται χωρίς γάντια μπροστά στο (πορτραίτο του) βασιλιά. Είναι θέμα πρωτοκόλλου... :-)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 21, 2017, 06:38:33 μμ »


+1. Ο ΕΓΓΛΕΖΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΗΜΟΠΡΑΤΗΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΛΛΕΙΨΗ ΓΝΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΓΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ 200 ΧΡΟΝΩΝ, ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΣΥΛΛΕΚΤΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ. ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ Ο GEORGE CASIM ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΘΑ ΤΟΥ ΕΔΕΙΝΕ ΜΙΑ ΚΛΩΤΣΙΑ ΣΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ!

Αγαπητέ Παναγιώτη έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως (πάλι αυτό το όμως  :) ) :

Aπό το 1971 που τέλειωσα το στρατιωτικό μου και μπορούσα να ταξιδεύω ελεύθερα στο εξωτερικό, έχω πάει σε 100 ντάδες δημ/σίες και εμπόρους. Πολλές φορές έχω δεί πελάτες να παραπονούνται και να διαμαρτύρονται, γιατί κάποιο νόμισμα ήταν ερμητικά κλειστό και δεν μπορούσαν να το "πασπατέψουν" γυμνό με τα βρωμό-χερά τους. Σαν να επρόκειτο για  . . . ΜΠΙΙΙΠ.

Τόσα χρόνια δεν θυμάμαι ποτέ [b](-μα ποτέ[/b]) κάπου, σε δημοπρασίες ή εμπόρους, να χρησιμοποιούσαν γάντια.
Τα γάντια τα είδα για πρώτη μου φορά το 1972 σε σπίτι μεγάλου συλλέκτη στην Βιέννη, που μου έδειχνε την συλλογή του. Πριν ξεκινήσουμε, μου έδωσε γάντια και μου ζήτησε να τα φορέσω. Εκτοτε, μόνο σε καλούς συλλέκτες τα έβλεπα.

Μακάρι οι νέες γενιές συλλεκτών να τα καθιερώσουν, διαμαρτυρόμενοι σε όσους δεν τηρούν κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές. Εχουν την δύναμη σαν πελάτες, αν θέλουν να τα καταφέρουν.

ορφεας
ΥΓ. Ένα από τα προτερήματα των slabs



ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΟΣΑ ΛΕΕΙ Ο Κ. ΟΡΦΕΑΣ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΝΕΩΝ ΣΥΛΛΕΚΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ΟΤΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM, ΠΟΥ ΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΕΠΟΧΕΣ, ΠΑΝΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΓΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΧΑΜΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ. ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΘΥΜΙΖΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΡΤΑ ΣΤΟ FORUM. ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ, ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΨΑΧΟΥΛΕΨΕΙ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΣΛΑΜΠΑΡΩ ΟΛΑ, ΙΣΩΣ ΚΥΡΙΟΙ ΟΠΩΣ Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΓΓΛΕΖΟΣ ΔΕΝ ΤΑ" ΠΙΑΣΟΥΝ" ΣΤΗΝ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΟΥΣ!
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 21, 2017, 06:57:37 μμ »

Εγώ πάντως, τα πιάνω χωρίς γάντια, και πάντα απο το ρίμ...Παθαίνουν τίποτα ?...Οταν τα στέλνω, τα στέλνω πάντα σε θηκάκι
Νομίσματα κυκλοφορίας ειναι βρε παιδιά...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: George Cassim Συλλογή στον Spink
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 21, 2017, 07:42:22 μμ »

Πέρνοντας αφορμή από την φωτογραφία του Στέλιου, τελικά μήπως είμαστε κάπως υπερβολικοί; Ενα νόμισμα XF-AU αν το πιάσεις με προσοχή τί ζημία μπορείς να το κάνεις;  Δεν λέω για νομίσματα proof που σίγουρα δεν κάνει; Ας χαιρόμαστε με  προσοχή τα νομίσματά μας το χρειάζονται και αυτά και εμείς, μας φέρνουν πιο κοντά.
Καταγράφηκε