Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ποσειδώνας 65άρης  (Αναγνώστηκε 6049 φορές)

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 03, 2017, 01:31:27 μμ »



Απλα να μην ξεχναμε οτι - και δεν αναφερομαι σε ελληνικους οικους δημοπρασιων - υπαρχουν πολλοι τροποι να "χτιστει" μια τιμη σε συλλεκτικα αντικειμενα σε συνεργασια με τον εκαστοτε οικο. Π.χ. σε οικους του εξωτερικου παλαιοτερα (ισως και τωρα;) υπηρχε η επιλογη για οποιον εδινε νομισματα για δημοπρασία να τα επαναγορασει πίσω πληρωνοντας μονο το buyers premium. Δηλαδη εβαζες ενα συλλεκτικο που δεν ειχε πιασει πανω απο 1000 ευρω σε προηγουμενες δημοπρασιες και το πηγαινες στα 3000, πληρωνοντας ενα 12% μονο. Ξανα μετα απο κανα εξαμηνο στα 5000. Οπως αντιλαμβανεστε ετσι δημιουργουν "ιστορικα τιμων", και στην επομενη δημοπρασια θα βρεθει καποιος να το παρει στα 4800 και να αισθανεται και περηφανος για την αγορα.



Να επαναλαβω οτι σε καμια περιπτωση δεν αναφερομαι σε ελληνικους δημοπρατικους οικους η σε Ελληνες αγοραστες/πωλητες. Απλα περιγραφω πραγματα που εχω διαβασει και ακουσει για μεθοδευσεις συλλεκτικων σε ξενους οικους.


Δεν είναι τοσο απλο αυτό που λες φιλε μου. Κατ'αρχην τα buyers' fees είναι γυρω στο 20% μεσο ορο, Ευρωπη-Αμερικη. Ένα νομισμα των 1000 ευρω, χρειαζεται  (μίνιμουμ) δυο θεοτρελλους bidders για να φτασει τα 3000, κι αν ο ενας από τους δυο είναι ο ιδιοκτητης του και κατσει σ'αυτον η μπιλια, τοτε 3000χ20% = 600 , δηλαδή θα δωσει πανω απ'τα μισα που του κοστισε το νομισμα για να σπρωξει την τιμη του; Ασε που υπαρχουν πολλα νομισματα, που είναι ΑΜΕΣΑ αναγνωρίσιμα, ποτε βγηκαν τελευταια φορα κλπ κλπ. και τις περισσοτερες φορες, σε κομματια κατω του καταπληκτικου, οι συχνες επανεμφανίσεις σε δημοπρασίες ριχνουν την τιμη του λιγο λιγο.


Μουρχεται τωρα, αυτή τη στιγμη μια περιπτωση οπου η τιμη ενός νομισματος τριπλασιαστηκε σε 8 μηνες, αλλα χωρις τέτοιες παρεμβασεις.

Μιλαω για εκεινο το ταλληρο του Γεωργιου, που συσσωμο αυτό το φορουμ ΕΘΑΨΕ, και κατοπιν εμεινε με το στομα ανοιχτο, όταν ειδε την τιμη κλεισίματος (στον Κουνκερ) στα 4000, για ένα κομματι που το 100% οσων συμμετειχαν στην αξιολογηση μεσω φωτογραφιων τοχαν κατεβασει σε XF.

Οκτω μηνες μετα όμως, το ιδιο νομισμα, πιστοποιημενο πια, NGC MS64+ (top grade) πουλιεται στη Sincona στα 12000 Ελβετικα, που ηταν (και είναι) πολύ κοντα στην ισοτιμια του ευρω. Αυτό το παράδειγμα θα μου μεινει αξεχαστο, γιατι δειχνει σε υπερτατο βαθμο, ΠΟΣΟ ΕΞΩ μπορει καποιος να πεσει, βλέποντας μονο φωτογραφιες, ειτε καλες ειτε κακες. Το μοναδικο μελος του φορουμ που ηταν στην δημοπρασια, δεν εχει την παραμικρη αμφιβολια ότι το νομισμα αξιζε τον βαθμο που πηρε και βεβαια την αξιολογηση του Κουνκερ ως ακυκλοφορητο πριν πιστοποιηθεί.
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 03, 2017, 02:29:48 μμ »

Τελικά ο Καραμίτσος τα οικονόμησε και τον άλλο μήνα δεν θα  έχει άλλα  νομίσματα :D :D :D, να πάρουμε και μεις κανένα περιφρονημένο 8) 8) 8).  Ευτυχώς που βρίσκονται και αυτά και κάτι πιάνουμε στα δίχτυα  ( τέσσερα  χθες).
Στο διαταύτα, οι τιμές στα top grade κομμάτια έχουν ξεφύγει στις τελευταίες δημοπρασίες , αντίθετα τα Essai νομίζω δεν ακολούθησαν το ίδιο.  Η επισήμανση του Στέλιου "Tότε, γιατί δεν χτυπήθηκαν κομμάτια, όπως δίλεπτο '32 MS67, και δεκάρα 1833, M67 ? Δεν ήταν TOP grade ?" μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως μπήκαν αγοραστές με χρήμα που κλείνουν τις συλλογές τους (αυτά που δεν έφυγαν τα είχαν ), ας ελπίσουμε θα φουλάρουν σύντομα και θα ηρεμήσουν τα πράγματα πάλι.

Την άγκυρα στην άφησα..., ελπίζω να την πήρες..Εγώ βολεύτηκα, με τέταρτο '33, και δίλεπτα '38 και '49
Τελικά έχεις φάει κώλυμα με τον Όθωνα , μπράβο για τις επιλογές σου  και τα πήρες σε καλές τιμές .Στο δίλεπτο του 1949 θα χτυπιόμασταν και μαζί, αλλά δεν ήξερα τι θα γίνει με την ανάποδη άγκυρα που ακολουθούσε. Όμως  δεν την πήρα την χτύπησα στα 190 και μετα από μένα πέσανε δυο χτυπήματα στα 200, 220 .  Να δώσω 240 +  γι'αυτή δεν τα έδωσα στην προϋγούμενη που την χτυπούσαμε παρέα και την πήρες στα 220 +που ήταν πολύ καλύτερη. Υπομονή κάποια μέρα θα μου κάτσει. Πήρα το το 63 αρι 10 λεπτο του 1912 , το 64 αρι 50 λεπτο του 1926, το 64 τάλιρο του 1954 και το 65 αρι 10 αρικο του 1959 φτηνό πράμα .
Καταγράφηκε

Kostas.London

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 45
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 03, 2017, 02:49:38 μμ »



Παράθεση
Δεν είναι τοσο απλο αυτό που λες φιλε μου. Κατ'αρχην τα buyers' fees είναι γυρω στο 20% μεσο ορο, Ευρωπη-Αμερικη. Ένα νομισμα των 1000 ευρω, χρειαζεται  (μίνιμουμ) δυο θεοτρελλους bidders για να φτασει τα 3000, κι αν ο ενας από τους δυο είναι ο ιδιοκτητης του και κατσει σ'αυτον η μπιλια, τοτε 3000χ20% = 600 , δηλαδή θα δωσει πανω απ'τα μισα που του κοστισε το νομισμα για να σπρωξει την τιμη του; Ασε που υπαρχουν πολλα νομισματα, που είναι ΑΜΕΣΑ αναγνωρίσιμα, ποτε βγηκαν τελευταια φορα κλπ κλπ. και τις περισσοτερες φορες, σε κομματια κατω του καταπληκτικου, οι συχνες επανεμφανίσεις σε δημοπρασίες ριχνουν την τιμη του λιγο λιγο.


Φιλε digo σε περιπτωσεις που ο consignor επιθυμει να επαναγορασει το νομισμα του τα εξοδα ειναι πολυ λιγοτερα (4% δεν ειναι ασυνήθιστο). Και αν μιλαμε για κομματια πολλων χιλιαδων ευρω τοτε υπαρχουν ακομα χαμηλοτερα εξοδα.

Για να επιτευχθει αυτη η τεχνητη αυξηση χρειάζεται μονο συνεννόηση του ιδιοκτητη με αλλο ενα εμπορο/πλειοδοτη.

Οπως και να εχει ας μην στεκομαστε σε λεπτομερειες. Ειναι γεγονος οτι υπαρχουν πολλοι τροποι να γινουν τετοιες απατες. Ας μην ξεχναμε και τη διασημη απατη του heritage με τον τεχνητο πλειοδοτη τους. Τους πηγαν δικαστηριο και πληρωσαν δεκαδες εκατομμύρια δολλαρια σε αποζημιωσεις..

Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 03, 2017, 03:18:40 μμ »

Τελικά ο Καραμίτσος τα οικονόμησε και τον άλλο μήνα δεν θα  έχει άλλα  νομίσματα :D :D :D, να πάρουμε και μεις κανένα περιφρονημένο 8) 8) 8).  Ευτυχώς που βρίσκονται και αυτά και κάτι πιάνουμε στα δίχτυα  ( τέσσερα  χθες).
Στο διαταύτα, οι τιμές στα top grade κομμάτια έχουν ξεφύγει στις τελευταίες δημοπρασίες , αντίθετα τα Essai νομίζω δεν ακολούθησαν το ίδιο.  Η επισήμανση του Στέλιου "Tότε, γιατί δεν χτυπήθηκαν κομμάτια, όπως δίλεπτο '32 MS67, και δεκάρα 1833, M67 ? Δεν ήταν TOP grade ?" μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως μπήκαν αγοραστές με χρήμα που κλείνουν τις συλλογές τους (αυτά που δεν έφυγαν τα είχαν ), ας ελπίσουμε θα φουλάρουν σύντομα και θα ηρεμήσουν τα πράγματα πάλι.

Την άγκυρα στην άφησα..., ελπίζω να την πήρες..Εγώ βολεύτηκα, με τέταρτο '33, και δίλεπτα '38 και '49
Τελικά έχεις φάει κώλυμα με τον Όθωνα , μπράβο για τις επιλογές σου  και τα πήρες σε καλές τιμές .Στο δίλεπτο του 1949 θα χτυπιόμασταν και μαζί, αλλά δεν ήξερα τι θα γίνει με την ανάποδη άγκυρα που ακολουθούσε. Όμως  δεν την πήρα την χτύπησα στα 190 και μετα από μένα πέσανε δυο χτυπήματα στα 200, 220 .  Να δώσω 240 +  γι'αυτή δεν τα έδωσα στην προϋγούμενη που την χτυπούσαμε παρέα και την πήρες στα 220 +που ήταν πολύ καλύτερη. Υπομονή κάποια μέρα θα μου κάτσει. Πήρα το το 63 αρι 10 λεπτο του 1912 , το 64 αρι 50 λεπτο του 1926, το 64 τάλιρο του 1954 και το 65 αρι 10 αρικο του 1959 φτηνό πράμα .

Για να πω την αλήθεια, δικό μου ηταν το bid στα 200..., αν μου κάθιζε, θα ερχόταν 240 τελική, καλή τιμή για άγκυρα πιστεύω...Αν δεν χτυπούσα εγώ, θα κτυπούσε σίγουρα ο άλλος (αυτος που την κέρδισε), οπότε μετά θα βαρούσες 220 ? (265 τελική) Και αν ναι, ισως νάκλεινε 240, ή ισως να την επαιρνες εκεί..

Εμένα μου εκανε εντύπωση το μονόλεπτο 1879 MS64RB, που το πήρα στην αρχική με 1 bid(120+ fees)...Δεν είχα σκοπό να χτυπήσω γιατί το ξανάχω, αλλά το ειδα να κλείνει αχτύπητο, και το βάρεσα στο τελευταίο δεπτερόλεπτο...

Καλορίζικα τα κομμάτια..., φτηνά μεν, αλλά αξιοπρεπέστατα για συλλογή...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

filpolis

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 375
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 03, 2017, 05:11:46 μμ »

ο καθένας με τον πονο του , εγω εχω να κλεισω τρυπες για τα σουηδικα μου,τα νομισματα των 2000 kronor....
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 03, 2017, 05:34:55 μμ »

!
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 03, 2017, 06:07:04 μμ »



Παράθεση
Δεν είναι τοσο απλο αυτό που λες φιλε μου. Κατ'αρχην τα buyers' fees είναι γυρω στο 20% μεσο ορο, Ευρωπη-Αμερικη. Ένα νομισμα των 1000 ευρω, χρειαζεται  (μίνιμουμ) δυο θεοτρελλους bidders για να φτασει τα 3000, κι αν ο ενας από τους δυο είναι ο ιδιοκτητης του και κατσει σ'αυτον η μπιλια, τοτε 3000χ20% = 600 , δηλαδή θα δωσει πανω απ'τα μισα που του κοστισε το νομισμα για να σπρωξει την τιμη του; Ασε που υπαρχουν πολλα νομισματα, που είναι ΑΜΕΣΑ αναγνωρίσιμα, ποτε βγηκαν τελευταια φορα κλπ κλπ. και τις περισσοτερες φορες, σε κομματια κατω του καταπληκτικου, οι συχνες επανεμφανίσεις σε δημοπρασίες ριχνουν την τιμη του λιγο λιγο.


Φιλε digo σε περιπτωσεις που ο consignor επιθυμει να επαναγορασει το νομισμα του τα εξοδα ειναι πολυ λιγοτερα (4% δεν ειναι ασυνήθιστο). Και αν μιλαμε για κομματια πολλων χιλιαδων ευρω τοτε υπαρχουν ακομα χαμηλοτερα εξοδα.

Για να επιτευχθει αυτη η τεχνητη αυξηση χρειάζεται μονο συνεννόηση του ιδιοκτητη με αλλο ενα εμπορο/πλειοδοτη.

Οπως και να εχει ας μην στεκομαστε σε λεπτομερειες. Ειναι γεγονος οτι υπαρχουν πολλοι τροποι να γινουν τετοιες απατες. Ας μην ξεχναμε και τη διασημη απατη του heritage με τον τεχνητο πλειοδοτη τους. Τους πηγαν δικαστηριο και πληρωσαν δεκαδες εκατομμύρια δολλαρια σε αποζημιωσεις..

Το τελευταίο που γράφεις για Heritage ποτε έγινε, εχεις links η κάποια στοιχεία;

Ευχαριστω
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 03, 2017, 06:37:43 μμ »

ο καθένας με τον πονο του , εγω εχω να κλεισω τρυπες για τα σουηδικα μου,τα νομισματα των 2000 kronor....
Τι να σου κάνουμε Τριανταφυλλε κιτρινάκιας είσαι 2000 κορόνες σιγά  το πράμα  ;D ;D ;D ;D
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 03, 2017, 07:44:19 μμ »





Φιλε digo σε περιπτωσεις που ο consignor επιθυμει να επαναγορασει το νομισμα του τα εξοδα ειναι πολυ λιγοτερα (4% δεν ειναι ασυνήθιστο). Και αν μιλαμε για κομματια πολλων χιλιαδων ευρω τοτε υπαρχουν ακομα χαμηλοτερα εξοδα.

Για να επιτευχθει αυτη η τεχνητη αυξηση χρειάζεται μονο συνεννόηση του ιδιοκτητη με αλλο ενα εμπορο/πλειοδοτη.

Οπως και να εχει ας μην στεκομαστε σε λεπτομερειες. Ειναι γεγονος οτι υπαρχουν πολλοι τροποι να γινουν τετοιες απατες. Ας μην ξεχναμε και τη διασημη απατη του heritage με τον τεχνητο πλειοδοτη τους. Τους πηγαν δικαστηριο και πληρωσαν δεκαδες εκατομμύρια δολλαρια σε αποζημιωσεις..


Αααα, πες μας οτι είσαι ενημερωμένος και του συναφιού να μην κάθομαι να γράφω ανοησίες.  ::)

Αυτο με τον πλειοδότη του Heritage μιλάς για τον ανύπαρκτο NP Gresham; Ούτως η άλλως δεν ξέρω που να ψάξω για να δω τι έγινε τελικά, άρα εχω την ίδια απορία με τον Γιώργο. Για πες....
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 03, 2017, 08:18:40 μμ »

50 υποθεσεις που εφτασαν στο δικαστηριο, κι εκατοντάδες η χιλιαδες ιδιωτικοι διακανονισμοι. Αυτά μεχρι το 2009. Χμμμ....

These charges appear to be the latest in a long line of lawsuits filed across the U.S. charging the defendants with fraudulently manipulating auctions. In 1989 the FTC ordered Heritage to pay $1.2 million in restitution to victims of Heritage and Halperin who had paid inflated prices for coins. Forbes magazine reported that on another occasion, an arbitration panel ruled that Heritage must pay $23 million to another plaintiff.
“Texas law strictly and explicitly forbids shill, or fictitious, bidders at auctions, but James Halperin, Heritage’s Chairman, admitted in sworn testimony at an injunctive hearing that N. P. Gresham does not exist. Yet Heritage later admitted that N.P. Gresham not only bids at auctions, but that no one outside of Heritage knows who Gresham is,” said Senter.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:05:12 μμ »

Ενδιαφέρον δεν το ήξερα.
Καταγράφηκε

Kostas.London

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 45
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:26:34 μμ »


Το τελευταίο που γράφεις για Heritage ποτε έγινε, εχεις links η κάποια στοιχεία;

Ευχαριστω

Φυσικα φιλε μου. Δες εδω και μετα αμα ψαξεις περισσοτερο θα βρεις λεπτομερειες:

http://www.originalprop.com/blog/2009/10/27/heritage-auction-galleries-lawsuit-in-the-news-claims-of-fake-bidder-n-p-gresham-auction-manipulation/

Ο διασημος κυριος Gresham! χα!

Υ.Γ μολις παρατηρησα οτι αλλοι συμφορουμητες με προλαβαν. Υπαρχουν πολλα τετοια παραδειγματα δυστυχως.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 05, 2017, 11:16:50 πμ »



ΥΓ το διλεπτακι του 40 θεωρω οτι ειναι δυσκολο σε αυτη τη κατασταση!

Σ' αυτή την κατάσταση, το θεωρείς δύσκολο ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Ποσειδώνας 65άρης
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 05, 2017, 12:56:27 μμ »

δυσκολο
Καταγράφηκε