Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: "Small" bump????  (Αναγνώστηκε 6570 φορές)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 05:10:27 μμ »

Εσυ πάντως εχεις το πιο ενδειαφέρον που εχω δεί. Μιλάω για την δεεκάρα '57. Αν κι αυτά ειναι κάτι τέτοιο, ανέβασε να πάρουμε μάτι...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 06:14:20 μμ »

Εσυ πάντως εχεις το πιο ενδειαφέρον που εχω δεί. Μιλάω για την δεεκάρα '57. Αν κι αυτά ειναι κάτι τέτοιο, ανέβασε να πάρουμε μάτι...
Τετοια δεν βρισκουμε καθε μερα

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 477
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 06:45:23 μμ »

Για ανέβασε τώρα κανένα να πάρουμε μάτι......που ξέρεις,ίσως να ψήσουμε και τον Γιώργη.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 07:07:20 μμ »

Ετοιμάζω βιβλίο για σφάλματα του Ευρώ . Μετά από αυτό θα γράψω και για Ελληνικά σφάλματα προγενέστερων νομισματικών περιόδων της χώρας μας.
Σκέφτηκα αντί για βιβλίο έντυπης μορφής να είναι CD MULTIMEDIA και να έχει μικρή τιμή (π.χ10-15€) για να το αγοράζουν όλοι εύκολα! Σκέφτομαι επίσης να γίνει παρουσίαση και στην ΠΝΕ σε ημερίδες με μικρό ενδεικτικό εισιτήριο (π.χ3-5€) που θα πηγαίνει έσοδο στην ΠΝΕ . Με 18€ να μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει την ημερίδα νομισματικής θεματικής και να προμηθεύεται και το CD με την ψηφιακή μορφή του βιβλίου.


Να βάλουμε κόσμο στο χόμπυ... ήδη βάζουμε...

Να έρθει η ΠΝΕ κοντά και στα σχολεία και να γίνει μια παρουσίαση των τελευταίων δραχμών κυκλοφορίας στα νέα παιδιά Δημοτικών - Γυμνασίων. Έτσι χτίζεται το μέλλον στο χόμπυ. Αυτή η μέθοδος ακολουθείται στην Αμερική με τεράστια επιτυχία!!




 



Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 07:11:03 μμ »

Αςε, βάλε ελεύθερη είσοδο, και φρόντισε να πεςει Κυριακη γιατί αλλιώς θαςαι εςυ κι ο Λουίτζι. Οχι λογω θέματος, λογω 3 ευρω.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 07:41:42 μμ »

Αςε, βάλε ελεύθερη είσοδο, και φρόντισε να πεςει Κυριακη γιατί αλλιώς θαςαι εςυ κι ο Λουίτζι. Οχι λογω θέματος, λογω 3 ευρω.

Δέν νομίζω ότι 3 ευρώ είναι πολλά για να πιεί κάποιος το καφεδάκι του το τσάι του ή τη σοκολάτα του και να παρακολουθήσει μια ομιλία μιας ώρας. Μετά να προμηθευτεί και ένα ψηφιακό βιβλίο με 10€.

Ίσως κάνω και λάθος Digo δε ξέρω αλλά έτσι νομίζω.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.019
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 08:06:07 μμ »

...Να έρθει η ΠΝΕ κοντά και στα σχολεία και να γίνει μια παρουσίαση των τελευταίων δραχμών κυκλοφορίας στα νέα παιδιά Δημοτικών - Γυμνασίων. Έτσι χτίζεται το μέλλον στο χόμπυ. Αυτή η μέθοδος ακολουθείται στην Αμερική με τεράστια επιτυχία!!
 
Και στην Αυστραλία. Οργανώνονται σχολικές εκδρομές στο Βασιλικό νομισματοκοπείο.
....Book a school excursion to the Mint.
Visit the Mint on your next school excursion and see where all of Australia's circulating coins are made!

Ετσι "χτίζονται" οι συλλέκτες.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 09:00:33 μμ »

Ειχαμε παει τριημερη εκδρομη στην Καμπερα οταν ημουν 6η δημοτικου και μας πηγαν και στο νομισματοκοπειο.  Φοβερη εμπειρια.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.019
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 09:09:00 μμ »

Ειχαμε παει τριημερη εκδρομη στην Καμπερα οταν ημουν 6η δημοτικου και μας πηγαν και στο νομισματοκοπειο.  Φοβερη εμπειρια.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Το φαντάζομαι. Μακάρι να μπορούσε να γίνει κάτι και με το δικό μας!
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 09:41:44 μμ »

To είχα ξαναγράψει νομίζω παλαιώτερα. Κάθε ενας που εκλέγεται βουλευτής, να ήταν υποχρεωμένος να καταθέτει στην Βουλή, εναν Καποδίστρια (δόξα τω Θεώ, τόσοι κυκλοφοράν, για ν' αγοράσει). Να τα εχει στα γκάλερι η Βουλή, και οταν την επισκέπτονται κάποια σχολεία (ενίοτε συμβαίνει), να περνάνε απ' το γκάλερι να θαυμάζουν τα κομμάτια
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 12:15:21 πμ »

Ειχαμε παει τριημερη εκδρομη στην Καμπερα οταν ημουν 6η δημοτικου και μας πηγαν και στο νομισματοκοπειο.  Φοβερη εμπειρια.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Εμάς ακομα δεν μας εχουν παει , ελπίζω να μας πανε τωρα στο λύκειο
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 12:35:03 πμ »

Οτι αρεσει στον καθενα.  Τα σφαλματα δεν ειναι για ολους αλλα δεν εχω γνωρισει πολους ανθρωπους που να μην τους αρεσουν και ας μην εχουν στην συλλογη τους.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Δημητρη σχετικα ειναι ολα.
 Σεβομαι απολυτα παντως την αποψη οτι δεν ενδιαφερει καποιον ενα κερμα που εχει μεγαλες ατελειες, εστω και εαν αυτες δεν εγιναν εκ των υστερων.
(μεγαλο θεμα φυσικα και τα "φτιαγμενα" η φυγαδευμενα απο τους υπαλληλους των νομισματοκοπειων σφαλματα για να τροφοδοτηθουν με το αζημιωτο τα "κοροιδα" που πληρωνουν για αυτα, αλλα υποθετω οτι οσοι τα συλλεγουν, το δεχονται και το θεωρουν μερος του χομπυ τους).

 Παντως εγω βλεπω οτι το ενδιαφερον για αυτα, οσο υπαρχει, στον ευρυτερο ελληνικο συλλεκτικο κυκλο, ειναι κυριως απο οικονομικης πλευρας και οχι απο συλλεκτικης η αισθητικης, δηλαδη ενα σφαλμα που ανακαλυφθηκε σε ενα σωρο η τυχαια, το πρωτο που ενδιαφερει τον κατοχο του ειναι "ποσο κανει να το δωσω" και οχι "τι καλα που το βρηκα, να το βαλω στην συλλογη μου επειδη μου αρεσει".
 Δεν ξερω, μπορει να κανω και λαθος και φυσικα παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.
 Παντως το κατα ποσο πραγματικα αρεσει σε ενα συλλεκτη κατι, μεταφραζεται αυτοματα στο ποσα θα δωσει για να το αποκτησει, και δεν ξερω πολλους ελληνες συλλεκτες να τα σκανε χοντρα για κερματα μονο και μονο επειδη εχουν σφαλματα.
 Αμα πεσει κανενα στην πλωρη, αν το ψιλογουσταρουν, μπορει να δωσουν ισως κατι τις παραπανω για να το παρουν, αλλα μεχρι εκει.
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 12:56:09 πμ »

Αυτά υπονοούσα κι εγώ, αλλά προτίμησα να φάει ο haros το κράξιμο. :-)

(Που να πάμε και στα γραμματόσημα...)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 12:58:14 πμ »

 Μαζεύτε ουγγιές με 40 ευρώ την ουγγια και αφήστε τα σφάλματα.
 Συμφέρει πιο πολύ.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: "Small" bump????
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 02:14:32 πμ »

Μπα, προτιμω να μαζευω τετοια ασημακια http://www.pcgs.com/cert/29609492 ,συμφερει πιο πολυ και γινονται και ωραια σουβερ, αλλα αυτο τι σχεση εχει με την κουβεντα για τα σφαλματα ?
Καταγράφηκε