Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1 drx 1873 ενδεχεται να είναι pattern;  (Αναγνώστηκε 897 φορές)

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
1 drx 1873 ενδεχεται να είναι pattern;
« στις: Αύγουστος 31, 2016, 01:37:38 μμ »

1 drx 1873 ενδεχεται να είναι pattern;παρακαλώ μια απάντηση τεκμηριωμένη αν κάποιος γνωρίζει και όχι υποθετικά,η τέλος πάντων οποιος θέλει ας κάνει ανάλυση ,η γνωστή φράση πλαστό εποχής θέλει στήριξη ...όπως που είναι τα υπόλοιπα;δεν το παιζω εξυπνάκιας αλλα απλώς ρωτώ ,ευχαριστώ.YΓ,Ενοώ φυσικά το δεξιό νόμισμα
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 1 drx 1873 ενδεχεται να είναι pattern;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2016, 02:01:31 μμ »

Αν ειναι χυτό Βασίλη, που δεν μοιάζει νάναι, αλλά υπάρχουν και καλά χυτά που δεν αναγνωρίζονται σαν τέτοια, δεν χρειάζονται υπόλοιπα να βρεθούν.
Πάντως μοιάζει με ψεύτικο, οχι μόνο απο το ρηχό χτύπημα των γραμμάτων, αλλά και τ' ανάγλυφα
Ετσι μου λέει εμένα το μάτι μου...Μπορεί ομως να κάνω και λάθος.
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: 1 drx 1873 ενδεχεται να είναι pattern;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2016, 02:06:31 μμ »

Βασίλη μοιάζει χυτό απο όσο καταλαβαίνω απο τη φωτογραφία.

Μπορω όμως εάν θες να το πάω στις 12 Σεπτεμβρίου στην pcgs με κόστος 30 ευρο και να ξέρουμε το βαθμό στις 18 Σεπτεμβρίου .

Θα στο φερω πίσω ο ίδιος και θα εχεις έναν μπούσουλα για το τι εχεις.
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: 1 drx 1873 ενδεχεται να είναι pattern;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2016, 02:09:51 μμ »

Το δεξί κατα την γνώμη μου ειναι χυτό (μολιβενιο)

Δεν υπάρχει κάποια τεκμηρίωση , ειναι πλαστό

Εχω συναντήσει πολλές φορές μολιβενια πλαστα (όχι μονο δραχμές)

Ανεβάζω μια φωτογραφία για να δούμε και τι αλλο υπάρχει (εννοώ μολιβενια πλαστό)

Το αριστερά πανω ειναι Δήμητρα το δεξιά κανω Ποσειδωνας , κάτω αριστερά δίφραγκο 1883 και κάτω αριστερά δίφραγκο 1911
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 1 drx 1873 ενδεχεται να είναι pattern;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2016, 02:48:26 μμ »

1 drx 1873 ενδεχεται να είναι pattern;παρακαλώ μια απάντηση τεκμηριωμένη αν κάποιος γνωρίζει και όχι υποθετικά,η τέλος πάντων οποιος θέλει ας κάνει ανάλυση ,η γνωστή φράση πλαστό εποχής θέλει στήριξη ...όπως που είναι τα υπόλοιπα;δεν το παιζω εξυπνάκιας αλλα απλώς ρωτώ ,ευχαριστώ.YΓ,Ενοώ φυσικά το δεξιό νόμισμα

Βασίλη οι παραπάνω ότι σου έγραψαν ισχύει 100%. Τα Pattern να ξέρεις είναι καλά τυπωμένα κέρματα. Δέν είναι δηλαδή  κακέκτυπα και δεν κυκλοφορούν. Πέρα από αυτό όμως δές κι άλλο ένα πλαστό εποχής ΔΡΑΧΜΗ 1873 στη συλλεκτική Αθηνών.

http://eshop.sillektiki.com/Product/5448/Page/341/el/
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 1 drx 1873 ενδεχεται να είναι pattern;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2016, 02:50:30 μμ »

Και δίδραχμο 1873 πλαστό εποχής : http://eshop.sillektiki.com/Product/3278/Page/341/el/
Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 1 drx 1873 ενδεχεται να είναι pattern;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2016, 03:44:05 μμ »

μάλιστα ,ευχαριστώ ολους σας,αυτό της συλλεκτικής μοιάζει να ειναι παρόμοιο πάντως ,μόλυβδος δεν πρέπει να είναι αν και εχει περίπου το χρώμα του λογο του ότι εχει ιδιο πάχος και διαμέτρο με το ασημένιο και είναι πολύ ελαφρύτερο ,κατά 1.5 Γραμμάρια περίπου ,.ενώ το ασημι εχει ειδικό βάρος 107.8 και ο Μόλυβδος 207.2
Καταγράφηκε