Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874  (Αναγνώστηκε 7142 φορές)

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 10, 2016, 11:23:30 πμ »

Aυτό εκλεισε $29.00, row...και νομίζω ειναι καλύτερο

http://www.ebay.com/itm/Greece-King-George-A-20-Lepta-1874-UNC-start-0-99-N-R-/182066797858

Σίγουρα δεν έχει πρασινίλες και 27 δολάρια shipping
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 10, 2016, 03:57:26 μμ »

Πιστευω οτι αυτα ειναι γουστα,εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ,αυτη η βαρια πατινα ειναι το κατι αλλο,εχει δε και ενα απο τα καλυτερα ριμ για 20λεπτο του 74,πιστευω οτι μελλοντικα το συγκεκριμενο μπορει να γραψει και κατι παραπανω .Μονο και μονο που ειναι ακαθαριστο με τρελλαινει,αλλα ειπαμε αυτα ειναι γουστα
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 10, 2016, 04:34:12 μμ »

Πιστευω οτι αυτα ειναι γουστα,εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ,αυτη η βαρια πατινα ειναι το κατι αλλο,εχει δε και ενα απο τα καλυτερα ριμ για 20λεπτο του 74,πιστευω οτι μελλοντικα το συγκεκριμενο μπορει να γραψει και κατι παραπανω .Μονο και μονο που ειναι ακαθαριστο με τρελλαινει,αλλα ειπαμε αυτα ειναι γουστα

Σύντεκνε συμφωνώ για το ότι σε κάποιους μπορεί να είναι ελκυστικό το νόμισμα αλλά να γράψει παραπάνω διαφωνώ γιατί δεν έχει λούστρο.

Φαντάσου αυτήν την πατίνα αλλά όταν το βάζεις στο φώς να βλέπεις και λούστρα τότε όντως είναι για να τρελαθείς, χωρίς λούστρο είναι σαν να τρως μπακλαβά χωρίς γέμιση για να κάνω και λίγο χαβαλέ και μια που είσαι Κρητικός είναι σαν να τρως καλιτσούνι χωρίς μυζήθρα.

Αυτές οι πρασινίλες είναι αποδεκτές μόνο σε νομίσματα δύσκολα, σε τόσο εύκολα κέρματα δεν είναι αποδεκτές όταν υπάρχει δυνατότητα πολύ εύκολα να βρείς καθαρό κέρμα, άλλο η πατίνα και άλλο οι πρασινίλες που στα χάλκινα γράφουν environmental damage, εδώ δεν ξέρω τι έγινε και του έδωσαν καθαρό βαθμό.

Οι πρασινίλες σημαίνουν ότι στο συγκεκριμένο σημείο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει φθαρεί το νόμισμα λόγο οξείδωσης.
 
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 10, 2016, 05:04:02 μμ »

Δεν μπορω να διαφωνησω πατριδα στο σκεπτικο σου αλλα εγω βλεπω με τα ματια μου (ισως και να παραβλεπω δεν λεω) οσο κακη ειναι αυτη η φωτο ενα πεδιο που κρυβει 70+ τοις εκατο λουστρο απο κατω απο την σκληρη πατινα που εχει δημιουργηθει(τωρα μην με ρωτησεις πως το βλεπω ,ειλικρινα στα νομισματα με το ματι μας οτι βλεπουμε δεν μπορουμε ακριβως να το περιγραψουμε).Πιστευω δηλαδη οτι στο συνολο της η πατινα που βλεπουμε ειναι το λουστρο που λογω των 150 χρονων του νομισματος και ο τροπος φυλαξης αλλα  και συναμα ο μη καθαρισμος εκαναν αυτο εδω το αποτελεσμα.Εδω μιλαμε για ενα ασημενιο που η πρασινιλα δεν θα επιφερει κοροσιον οπως στα χαλκινα.Εγω παντως αν μου ελεγαν να διαλεξω σε χαμηλες καταστασεις που κανω συλλογη των Γεωργιο, ενα μς62 να λαμπει και αυτο εδω καθαρα για την συλλογη μου και οχι με μελλοντικη σκεψη αναβαθμισεις θα διαλεγα αυτο εδω,υποκειμενικες σκεψεις και βιτσια βεβαια.Δες εδω αυτη την δραχμη του 68 που ειναι στην συλλογη μου ,ενα απλο αου53 ειναι αλλα εμενα με τρελλαινει η βαρια πατινα και οτι ειναι ακαθαριστο κατεμε πολλες δεκαετιες πισω,μπορει να παρω δευτερη καποια στιγμη σε μς αλλα αυτη εδω θα ειναι παντα η αγαπημενη μου.Με το καλο να ερθεις καλοκαιρι στα μερη μου εχει κατι καλαμαρακια που κανουν τα ατιμα μια πατινα στα καρβουνα  :)
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 10, 2016, 05:16:35 μμ »

Μάρκο η πατίνα σε ένα νόμισμα είναι σαν το φόρεμα σε μια γυναίκα, εάν είναι ωραία τότε ομορφαίνει αλλιώς ασχημίζει, σε κάθε περίπτωση η γυναίκα εάν είναι νέα και όμορφη όπως και το νόμισμα εάν είναι ακυκλοφόρητο με λούστρα είναι προτιμότερη χωρίς φόρεμα η γυναίκα και το νόμισμα χωρίς πατίνα για να γελάσουμε λίγο.   

Τώρα για τις πρασινίλες μπορεί ο χαλκός να είναι πιο ευαίσθητος αλλά και το ασημένιο δεν είναι καθαρό ασήμι είναι κράμα, οι πρασινίλες εκεί χτυπάνε στις προσμίξεις του ασημιού, για αυτό σου είπα ότι υπάρχει πιθανότητα και όχι βεβαιότητα φθοράς.

Η δρχ έχει ωραία πατίνα να την χαίρεσαι.

Μπράβο που είσαι μερακλής στους μεζέδες όπως και στα νομίσματα, σε χαίρομαι, αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς μια που είσαι Κρητικός.

Υ.Γ. Πατιναρισμένο καλαμαράκι, τι είπες τώρα με έστειλες, τρέχουν τα σάλια μου. :P :P :P :P
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 10, 2016, 06:58:21 μμ »

Μιχαλη η πρασινιλα στο ασημι ειναι πατινα και οχι σκουρια.

Πατινα ονομαζεται η ενδιαμεση κατασταση ενος νομισματος απο ασπρο που γενιετε στο νομισματοκοπειο μεχρι να γινει καταμαυρο.
Ειναι η οξειδωση του νομισματος που γινετε απο το οξυγονο και την υγρασια.

Αυτο που νομιζεις εσυ ειναι για το χαλκο οχι για τοασημι.

Στιλβωμα νομισ ατοκοπειου δεν θα δεις ποτε απο αυτη την φωτογραφια και ισως απο καμια φωτογραφια γιατι δεν εχεις την εμπειρια να το δεις.
Πολλες φορες μπερδευεις ενα ελαφρο καθαρισμα με (λουστρο).

Καλο ειναι να μην παρασυρεις τους αλλους οταν δεν γνωριζεις.
Η πρασινιλα ειναι πατινα στο ασημι και το στυλβωμα νομισματοκοπειου δεν μπορει να φανει σε τετοια φωτογραφια οπως και στις περισσοτερες φωτογραφιες.
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 10, 2016, 07:20:09 μμ »

Μιχαλη η πρασινιλα στο ασημι ειναι πατινα και οχι σκουρια.

Πατινα ονομαζεται η ενδιαμεση κατασταση ενος νομισματος απο ασπρο που γενιετε στο νομισματοκοπειο μεχρι να γινει καταμαυρο.
Ειναι η οξειδωση του νομισματος που γινετε απο το οξυγονο και την υγρασια.

Αυτο που νομιζεις εσυ ειναι για το χαλκο οχι για τοασημι.

Στιλβωμα νομισ ατοκοπειου δεν θα δεις ποτε απο αυτη την φωτογραφια και ισως απο καμια φωτογραφια γιατι δεν εχεις την εμπειρια να το δεις.
Πολλες φορες μπερδευεις ενα ελαφρο καθαρισμα με (λουστρο).

Καλο ειναι να μην παρασυρεις τους αλλους οταν δεν γνωριζεις.
Η πρασινιλα ειναι πατινα στο ασημι και το στυλβωμα νομισματοκοπειου δεν μπορει να φανει σε τετοια φωτογραφια οπως και στις περισσοτερες φωτογραφιες.

Βασίλη την γνώμη λέω δεν πιέζω κανένα να συμφωνήσει, στο δίφραγγο του 1911 που σου είχα δώσει για πιστοποίηση είχε ενώ ήταν λουστράτο 2 πράσινα σποτάκια εσωτερικά τα οποία φαινόταν καθαρά ότι δεν ήταν πατίνα, θεωρώ ότι ξέρω να ξεχωρίζω τη πράσινη πατίνα από την πράσινη οξείδωση.

Τα σποτάκια όταν μου το έδωσες είχαν καθαριστεί επιφανειακά και μετά από καιρό μέσα στο slab έκαναν πάλι την εμφάνισή τους έστω και πιο αχνά, στα ίδια σημεία.

Η διαφορά τους είναι ότι η οξείδωση φαίνεται σαν ξένο σώμα και δεν μαυρίζει όπως λές σωστά μετά την πάροδο του χρόνου.

Μάλιστα κάπου είχα διαβάσει ότι ακόμα και σε χρυσό νόμισμα μπορούν να εμφανιστούν αντίστοιχα σημάδια παρότι όπως γνωρίζουμε δεν οξειδώνεται ο χρυσός, οξειδώνονται όμως οι προσμίξεις του κράματος, δεν το έχω δει σε χρυσό με τα μάτια μου αλλά σε ασημένιο το έχω δει και είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και δεν μιλάω για την πατίνα.

Έχω το 2 δρχ του 1911 στο slab που έχουν εμφανιστεί έστω και αχνά τα σποτάκια τα πράσινα όποιος θέλει μπορεί να τα τσεκάρει με φακό, εάν ήταν πατίνα δεν θα έβγαιναν ξανά μέσα από το slab και στα ίδια σημεία, μιλάμε για οξείδωση έστω και περιορισμένη σε ασημένιο νόμισμα.

Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 10, 2016, 08:16:53 μμ »

Στο δυφραγκο που μου έδωσες προφανώς δεν έβγαλα καλα το pvc.
Με την πρώτη ευκαιρία φέρτο να στο βγάλω και ίσως να πάρουμε και καλύτερο βαθμό
Καταγράφηκε

chr

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 322
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 10, 2016, 11:48:29 μμ »

Το εικοσάλεπτο μπορεί κανείς να το δεί και εδώ:

https://www.ngccoin.com/certlookup/4227199-055/

Πάντως με αυτά τα χρήματα παίρνεις μια μακαρονάδα, μια σαλάτα και καμιά μπύρα σε εστιατόριο όχι και τόσο περιοπής...
Εγώ προτιμώ την εικοσάρα.
Ο οπισθότυπος μου βγάζει πολλά γούστα. Ο εμπροσθότυπος είναι λίγο μουντός και flat (από τη φύση του?) αλλά τα σημεία κλειδιά (μαλλιά, λοβός αυτιού) είναι καθαρά. Το φρυδάκι λίγο πεσμένο και κανα δυό γρατζουνίτσες που θα φαίνονται μόνο υπό γωνία και κάπως έτσι προκύπτει ... 62!
Να το χαίρεσαι.   
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 11, 2016, 12:20:20 πμ »

Στο δυφραγκο που μου έδωσες προφανώς δεν έβγαλα καλα το pvc.
Με την πρώτη ευκαιρία φέρτο να στο βγάλω και ίσως να πάρουμε και καλύτερο βαθμό

Τώρα το είδα Βασίλη, να σου πω δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς με το PVC αλλά αφού μου το λές θα στο φέρω με την πρώτη ευκαιρία, σε ευχαριστώ
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 11, 2016, 12:21:58 πμ »

Το εικοσάλεπτο μπορεί κανείς να το δεί και εδώ:

https://www.ngccoin.com/certlookup/4227199-055/

Πάντως με αυτά τα χρήματα παίρνεις μια μακαρονάδα, μια σαλάτα και καμιά μπύρα σε εστιατόριο όχι και τόσο περιοπής...
Εγώ προτιμώ την εικοσάρα.
Ο οπισθότυπος μου βγάζει πολλά γούστα. Ο εμπροσθότυπος είναι λίγο μουντός και flat (από τη φύση του?) αλλά τα σημεία κλειδιά (μαλλιά, λοβός αυτιού) είναι καθαρά. Το φρυδάκι λίγο πεσμένο και κανα δυό γρατζουνίτσες που θα φαίνονται μόνο υπό γωνία και κάπως έτσι προκύπτει ... 62!
Να το χαίρεσαι.

αφού το μετέτρεψες σε μακαρονάδα, έχεις δίκιο, η μακαρονάδα μετα από λίγο καταλήγει στον απόπατο, ενώ το εικοσάλεπτο μένει.
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 11, 2016, 12:33:04 μμ »

Κατι δεν μου βγαζει νοημα εδω. Η πατινα ειναι ενωση του ασημιου με το θειο. Το λουστρο ειναι πανω απο το ασημι. Πως γινεται να γινει πατινα ενω υπαρχει ακομα το λουστρο? Ενωνεται και το λουστρο με το θειο?
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 11, 2016, 02:09:19 μμ »

Κατι δεν μου βγαζει νοημα εδω. Η πατινα ειναι ενωση του ασημιου με το θειο. Το λουστρο ειναι πανω απο το ασημι. Πως γινεται να γινει πατινα ενω υπαρχει ακομα το λουστρο? Ενωνεται και το λουστρο με το θειο?
To λουστρο (mint luster) ΔΕΝ ειναι καποιο υλικο για να ειναι πανω η κατω η μεσα στο ασημι.
 Ειναι απλως ο τροπος με τον οποιο η επιφανεια του νομισματος αντανακλα το φως.
 Οφειλεται στην διαταξη των μοριων της επιφανεικης στιβαδας του νομισματος, που σχηματιζεται απο την πιεση της πρεσσας.
 Πολλα ακυκλοφορητα νομισματα που εχουν ελαφρια πατινα, διατηρουν αυτο τον τροπο αντανακλασης του φωτος (λουστρο), εφοσον η πατινα δεν ειναι βαρια, ειναι τα λεγομενα "λουστροπατινατα".
 Βεβαια εφοσον η πατινα προχωρησει πολυ, το "λουστρο" εξαφανιζεται.

Δες ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα λουστροπατινατου, χρυση πατινα και full mint luster.
http://www.vasilakopoulosnumismatics.com/Mexico-1950-Mo-5-pesos-NGC-MS65-SOUTHERN-RAILROAD_p-2723136.aspx
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 11, 2016, 02:40:19 μμ »

Α μαλιστα το ειχα καταλαβει τελειως λαθος νομιζα στο νομισματοκοπειο βαζουν επικαλυψη εξτρα υλικο για προστασια στην αρχη. Ευχαριστω για την βοηθεια!
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Quiz αξίας-βαθμού 20λ 1874
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 11, 2016, 04:20:55 μμ »

Κατι δεν μου βγαζει νοημα εδω. Η πατινα ειναι ενωση του ασημιου με το θειο. Το λουστρο ειναι πανω απο το ασημι. Πως γινεται να γινει πατινα ενω υπαρχει ακομα το λουστρο? Ενωνεται και το λουστρο με το θειο?
To λουστρο (mint luster) ΔΕΝ ειναι καποιο υλικο για να ειναι πανω η κατω η μεσα στο ασημι.
 Ειναι απλως ο τροπος με τον οποιο η επιφανεια του νομισματος αντανακλα το φως.
 Οφειλεται στην διαταξη των μοριων της επιφανεικης στιβαδας του νομισματος, που σχηματιζεται απο την πιεση της πρεσσας.
 Πολλα ακυκλοφορητα νομισματα που εχουν ελαφρια πατινα, διατηρουν αυτο τον τροπο αντανακλασης του φωτος (λουστρο), εφοσον η πατινα δεν ειναι βαρια, ειναι τα λεγομενα "λουστροπατινατα".
 Βεβαια εφοσον η πατινα προχωρησει πολυ, το "λουστρο" εξαφανιζεται.

Δες ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα λουστροπατινατου, χρυση πατινα και full mint luster.
http://www.vasilakopoulosnumismatics.com/Mexico-1950-Mo-5-pesos-NGC-MS65-SOUTHERN-RAILROAD_p-2723136.aspx

Είσαι τρομερός.
Καταγράφηκε