Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού  (Αναγνώστηκε 13013 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:08:06 πμ »

Την φωτο ποιος την εβγαλε οταν την ζητησα απο τον Σταυρο?

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:29:13 πμ »

Σου εξηγώ πριβέ. Δέν λέω ψέμματα. Την Κυριακή θα το δείτε κι από κοντά.

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:36:14 πμ »

Θελω το συμφωνητικο μεταβιβασης

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:44:00 πμ »

Δημήτρη συμπεριφέρεσαι ΠΑΡΑΛΟΓΑ! Μίλησες με τον άνθρωπο και σου είπε τι έγινε!!

Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 16, 2016, 12:56:54 πμ »

Σου εξηγώ πριβέ. Δέν λέω ψέμματα. Την Κυριακή θα το δείτε κι από κοντά.

Σίμο γιατί πριβέ, όλα στην φόρα.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 16, 2016, 01:00:39 πμ »

Το νόμισμα είναι δικό μου Μιχάλη. Και είναι στην κατοχή μου. Μου δώθηκε ώς δώρο για νομισματικές υπηρεσίες πάνω σε σφάλματα ευρωκερμάτων. Από κει και πέρα επειδή είναι άπιστος Θωμάς ο Δημήτρης τον έβαλα και μίλησε πρίν λίγο με τον άνθρωπο που μου το δώρισε. Ε και δεν πιστεύει ότι μου το δώρισε. Θέλει και συμφωνητικό μεταβίβασης! χαχα!!!

Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 16, 2016, 01:02:26 πμ »

Το νόμισμα είναι δικό μου Μιχάλη. Και είναι στην κατοχή μου. Μου δώθηκε ώς δώρο για νομισματικές υπηρεσίες πάνω σε σφάλματα ευρωκερμάτων. Από κει και πέρα επειδή είναι άπιστος Θωμάς ο Δημήτρης τον έβαλα και μίλησε πρίν λίγο με τον άνθρωπο που μου το δώρισε. Ε και δεν πιστεύει ότι μου το δώρισε. Θέλει και συμφωνητικό μεταβίβασης! χαχα!!!

ok

Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου σε ποιόν ανήκει το κέρμα, απλά επειδή εσένα σε γνώρισα χάρηκα που είπες ότι έχεις κάτι ιδιαίτερο.

Πάντως αυτός που στο έδωσε παίρνει τα μισά εύσημα για τον εντοπισμό του, τα άλλα μισά εσύ γιατί το έχεις στην κατοχή σου. 

θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε πόσα κέρματα έψαξε για να το βρεί (βασικά για να ξέρουμε αν αξίζει να ψάξουμε και εμείς), λογικά μιλάμε για διαφορετικές μήτρες.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 16, 2016, 01:10:01 πμ »

Το νόμισμα είναι δικό μου Μιχάλη. Και είναι στην κατοχή μου. Μου δώθηκε ώς δώρο για νομισματικές υπηρεσίες πάνω σε σφάλματα ευρωκερμάτων. Από κει και πέρα επειδή είναι άπιστος Θωμάς ο Δημήτρης τον έβαλα και μίλησε πρίν λίγο με τον άνθρωπο που μου το δώρισε. Ε και δεν πιστεύει ότι μου το δώρισε. Θέλει και συμφωνητικό μεταβίβασης! χαχα!!!

ok

Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου σε ποιόν ανήκει το κέρμα, απλά επειδή εσένα σε γνώρισα χάρηκα που είπες ότι έχεις κάτι ιδιαίτερο.

Πάντως αυτός που στο έδωσε παίρνει τα μισά εύσημα για τον εντοπισμό του, τα άλλα μισά εσύ γιατί το έχεις στην κατοχή σου.

Εγώ το εντόπισα το νόμισμα! Εγώ έβγαλα τα μάτια μου με τη λούπα όλη μέρα σήμερα! Από το πρωί! 100δες έψαξα!  :)  Τα μάτια μου είναι κόκκινα από τη κούραση. Σήμερα τσέκαρα πάνω από 700 κέρματα!

Κι επειδή τα θέλετε όλα στη φόρα. Η κουκουβάγια εντόπισε αυτή τη σπανιότητα που σας δείχνω εδώ των 7 δηλαδή ράβδων και 2 κομμάτια ποικιλία με 5 ράβδους ανάγλυφους.
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 16, 2016, 01:12:52 πμ »

Το νόμισμα είναι δικό μου Μιχάλη. Και είναι στην κατοχή μου. Μου δώθηκε ώς δώρο για νομισματικές υπηρεσίες πάνω σε σφάλματα ευρωκερμάτων. Από κει και πέρα επειδή είναι άπιστος Θωμάς ο Δημήτρης τον έβαλα και μίλησε πρίν λίγο με τον άνθρωπο που μου το δώρισε. Ε και δεν πιστεύει ότι μου το δώρισε. Θέλει και συμφωνητικό μεταβίβασης! χαχα!!!

ok

Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου σε ποιόν ανήκει το κέρμα, απλά επειδή εσένα σε γνώρισα χάρηκα που είπες ότι έχεις κάτι ιδιαίτερο.

Πάντως αυτός που στο έδωσε παίρνει τα μισά εύσημα για τον εντοπισμό του, τα άλλα μισά εσύ γιατί το έχεις στην κατοχή σου.

Εγώ το εντόπισα το νόμισμα! Εγώ έβγαλα τα μάτια μου με τη λούπα όλη μέρα σήμερα! Από το πρωί! 100δες έψαξα!  :)  Τα μάτια μου είναι κόκκινα από τη κούραση. Σήμερα τσέκαρα πάνω από 700 κέρματα!

τότε πήγες σε αυτόν που είχε μια μπανιέρα εικοσάρικα και άρχισες να ψάχνεις, πόσα εντόπισες?

Μόλις απάντησες παραπάνω, όλα καλά λοιπόν να χαίρεσαι τα κέρματα.

Αναφέρονται στον Krause?

Ποια είναι η κουκουβάγια?

Υ.Γ. θα δω την απάντηση το πρωϊ πάω να πλακώσω το μαξιλάρι μου.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 16, 2016, 01:21:09 πμ »

Σ'ευχαριστώ Μιχάλη. Ποικιλία στον Krause δεν υπάρχει. Νομίζω αν θυμάμαι καλά ο Γεωργιάδης πρέπει να την αναφέρει την ποικιλία αυτή στο βιβλίο του. Ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος όμως.

Υ.Γ Η κουκουβάγια είναι τα κουρασμένα κόκκινα μάτια μου από τη λούπα.



Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 16, 2016, 08:29:14 πμ »

Τραβα μια selfie με το νομισμα να σε πιστεψω

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 16, 2016, 08:41:48 πμ »

Σιμο μεγια κ να το χαιρεσε ,την πιστοποίηση στην κάνω δώρο ,μπαλκ όμως χωρίς φωτογραφία .
Μιντ ερορ με φωτογραφία στοιχίζει 45 συν 10 όποτε θα στο κάνω μπαλκ με 15 και δώρο απο μένα.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 16, 2016, 01:49:05 μμ »

Σ'ευχαριστώ Βασίλη. Αύριο θα το φέρω το κομμάτι στην ΠΝΕ. Το κομμάτι πρέπει να πιστοποιηθεί. Το edge άμα το δείτε θα μείνετε με το στόμα ανοικτό! Δέν έχει καμμία σχέση με το edge που βλέπετε σε ένα ακυκλοφόρητο 20δραχμο! Είναι άλλο πράγμα! Άμα το βάλετε στον ήλιο τυφλώνεστε από το λούστρο!Διαμάντι!

Μέχρι όμως να το δείτε από κοντά αύριο. Σας ανεβάζω αμέσως εντός 5 λεπτών φωτογραφίες από το σκάνερ και κατόπιν από το κινητό. Από σκάνερ για να δείτε λεπτομέριες και από το κινητο για να δείτε λούστρο.

Το ένα τεμάχιο είναι η ποικιλία με 5 ράβδους στον ναό το άλλο είναι η ακόμα σπανιότερη με τις 7 ράβδους στον ναό.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 16, 2016, 01:52:49 μμ »

Θέλω να παρατηρήσε πολύ προσεκτικά όχι μόνο την χάραξη του ναού . Αλλά και την χάραξη των γραμμάτων. Πρόκειται για επαναχαραγμένη πρότυπη μήτρα. Δηλαδή πήραν την πρώτη μήτρα και την βελτίωσαν! Έτσι έχουμε αυτή τη διαφορά στα γράμματα που θυμίζει διπλασιασμό αλλά προέρχεται από χάραξη και όχι από σφάλμα τύπωσης.

Κύρια όψη ποικιλιών. Σημαντικότερη διαφορά στην επαναχαραγμένη μήτρα ή δοκιμιακή μήτρα (αυτό πρέπει να τεκμηριωθεί) είναι το φρύδι του Περικλή. Είναι παχύ και έντονο κάτι που δεν υπάρχει σε καμμιά από τις κυκλοφορημένες ποικιλίες είτε των 6 ραβδώσεων είτε των 5 ραβδώσεων του ναού.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 20 ΔΡΧ 1982 Ποικιλία 7 ραβδώσεων στήλου του ναού
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 16, 2016, 02:04:03 μμ »

Φερτο να το τραβηξω μια φωτογραφια με το macro φακο.