Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες για  (Αναγνώστηκε 5240 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 09, 2016, 11:40:53 μμ »

zoo.gr

Έχει πολύ δυνατούς παίκτες.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 09, 2016, 11:45:07 μμ »

Kατέβασε το playchess.com..., το Νο1....2500 χρήστες online εχει επι μονίμου βάσεως. Εκεί παίζει και ο sort, No2, στην παγκόσμια κατάταξη
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 10, 2016, 12:01:25 πμ »

Εμένα το νόμισμα, μου φαίνεται, μη γνήσιο. Υπάρχει μόνο μια κοπή, αυτή που ο τόμ παρουσίασε, που διαφέρει κατα πολύ απο αυτό του Νίκου. Επίσης ο άσσος της ημερομηνίας ειναι πλαγιαστός, ιδιον των πλαστών νομισμάτων
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:27:49 πμ »

Διαφοροποιήσεις στην θέση των αριθμών ασφαλώς και υπάρχουν γιατί στις μήτρες τα χτυπούσαν ξεχωριστά τα διψήφια κοπής.  Είχα ενστάσεις λόγω χρώματος κυρίως. Λόγω πατίνας. Εφόσον είναι της φωτογραφίας από κει και πέρα... Πάντως ποικιλία στο συγκεκριμένο κέρμα δεν υφίσταται στο σχέδιο. Σε όσα Οθωμανικά υπάρχουν ποικιλίες σχεδίου αναφέρονται στο βιβλίο.

Το περίεργο λοιπόν δεν είναι η δική μου παγίδευση για ν'αλλάξω ή όχι γνώμη αλλά η αλλαγή γνώμης του κατόχου ενώ το έχει ήδη ζυγίσει και γνωρίζει ότι είναι χρυσό και φυσικά του Tom που απο την μια επισημαίνει την διαφορά αλλά από την άλλη συμπεραίνει τη γνησιότητα λόγω ακριβού κοσμήματος.

Εγώ την άποψή μου την είπα έτσι κι αλλιώς και δεν μπορώ να γίνομαι κακός Στέλιο. Μια φορά θα μιλάω από δω και στο εξής και αν θέλει κάποιος συμφωνεί ή διαφωνεί.

Επίσης δεν μπορούμε Στέλιο να γνωρίζουμε ακριβώς πώς είναι το νόμισμα διότι ο Κος Νίκος καλλιτεχνίζει στις φωτογραφίες του τροποποιώντας το νόμισμα.  Φέρτε το μου στο χέρι να το βάλω στον φακό να σας πώ 100% τι απίδια πιάνει ο σάκος.. Απλά πράγματα.

Πάντως δεν είναι κάποιο ακριβό κέρμα έτσι κι αλλιώς. Συνήθως οι παραχαράξεις υπεραξιών γίνονται με το σωστό μέταλλο σε ακριβά κέρματα. Τώρα με 70 και 100 ευρώ κέρματα δεν ασχολείται κανείς παραχαράκτης στο σωστό μέταλλο.

Οι πατίνες λοιπόν είναι της φωτογράφισης επομένως δεν βλέπουμε στη φωτογραφία το πραγματικό κέρμα για να εκφέρουμε άποψη περί γνησιότητας. Όσον αφορά το κόσμημα είναι όμορφο και πολύ ιδιαίτερης χάραξης. Αυτά από εδώ.

Ευχαριστώ Κε Νίκο και για την πληροφορία για το πηρούνι! Η χάραξή του μου άρεσε ιδιαίτερα! 

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:33:07 πμ »

Χρυσο ειναι.Σιγα μην εφτιαχνε καποιος τετοιο ωραιο κοσμημα και επαιρνε πλαστο να βαλει.
Παρα πολυ ωραιο και με πολυ δουλεια.Τα δεσιματα στις πετρες ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΕς.
Σιμο χωρις ιχνος αντιπαραθεσης εχω την εντυπωση οτι ενω εχεις γνωσεις βιαζεσαι πολυ να απαντησεις
και μετα αλλαζεις γνωμη και την πατας.
Διορθωσες την ημερομηνια του Στελιου σωστα αλλα δεν την κοιταξες καλα
Μετα λες πλαστο κ.ο.κ.
Χαλαρωσε λιγο,το νομισμα και το στοιχημα δεν τελειωνουν ποτε.
Καθε μερα εχει και απο τα δυο.
Υ.Σ. Και τα πηρουνια πανεμορφα.Τα εχετε ολοκληρα φωτογραφια?

Εδώ έβαλε τρύπιο κέρμα στο κόσμημα στο πλαστό θα κολλήσει;
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:34:59 πμ »

H τελεια πρεπει να ειναι διπλα απο το 3 οχι απο κατω.
Εισαι σιγουρος οτι ειναι φθορα?Πως μπορουσε να φθαρει μονο η μυτη του 3 που δεν υπαρχει καν?

Τι σημαίνει αυτό; Όντως η κοπή δεν φαίνεται να είναι ίδια. Έχουμε άλλη χρονολογία, πλαστό, ή απλά διαφορετική μήτρα;

Αφού είναι ελεγμένο Κε Νίκο γιατί ρωτάτε για την πλαστότητα ή την διαφοροποίηση ποικιλίας από άλλη μήτρα?
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:35:44 πμ »

H τελεια πρεπει να ειναι διπλα απο το 3 οχι απο κατω.
Εισαι σιγουρος οτι ειναι φθορα?Πως μπορουσε να φθαρει μονο η μυτη του 3 που δεν υπαρχει καν?

Τι σημαίνει αυτό; Όντως η κοπή δεν φαίνεται να είναι ίδια. Έχουμε άλλη χρονολογία, πλαστό, ή απλά διαφορετική μήτρα;

Πλαστό είναι. Η τελεία πάντα μπαίνει δίπλα ποτέ κάτω. Η φθορά δεν δικαιολογεί την απουσία μύτης στο 3. Η πατίνα του δηλώνει άλλο μέταλλο από μέσα.  Ποικιλίες το συγκεκριμένο δεν έχει στο σχέδιο. Έχει όμως ποικιλίες βάρους. (1,58-1,60)

Είμαι τυχερός! Πλαστό εποχής χρυσό!!!!!

 ;D :D
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:37:19 πμ »

Είναι του Πρίγκηπα Γεώργιου. Γιος του Γεώργιου του Α΄. Δανή απόγονός του τα έβαλε σε δημοπρασία στη Δανία. Στάθηκα τυχερός.

σύμφωνα με τη Wikipedia.

Ο Βασιλόπαις Γεώργιος (Κέρκυρα, 24 Ιουνίου 1869 - St Cloud, Γαλλία, 25 Νοεμβρίου 1957) ήταν πρίγκιπας της Ελλάδας και της Δανίας, Ύπατος Αρμοστής της Κρητικής Πολιτείας από το 1898 έως το 1906. Ήταν δευτερότοκος γιος του βασιλιά Γεωργίου Α΄ της Ελλάδας και της Μεγάλης Δούκισσας Όλγας Κωνσταντίνοβνα της Ρωσίας. Υπήρξε ο μοναδικός στην παγκόσμια ιστορία αξιωματούχος που έφερε ταυτόχρονα το βαθμό του ναυάρχου τριών στόλων, της Ρωσίας, της Ελλάδας και της Δανίας.

...και με την ευκαιρία, το νόμισμα είναι ελεγμένο και χρυσό. Τα χρώματα του χρυσού.ου βλέπεις είναι από το τρόπο που χρησιμοποίησα το φωτισμό.

Τότε είναι ιδιωτικό restrike σε μεταγενέστερο αιώνα ασφαλώς. Καλλιτέχνημα το κέρμα και όχι κοπής επίσημης.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:40:45 πμ »

Πλαστό εποχής και στο σωστό μέταλλο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Σωστό μέταλλο και restrike αναμνηστικό ή ενθύμιο ή καλλιτέχνημα για κόσμημα ΓΙΝΕΤΑΙ.

Παραχάραξη ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ απορρίπτεται λόγω τιμής του.

Παραχάραξη εποχής απορρίπτεται γιατί είναι στο ΣΩΣΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟ όπως τουλάχιστον ισχυρίζεστε.



Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 10, 2016, 11:09:34 πμ »

καλοριζικα κ.Νικο πανεμορφα ολα,συμφωνω με τον Τομ σε ολα.Σιμο αφιερωμενο με αγαπη απο Βουλγαρια,η Κινα της Ευρωπης ;)
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 10, 2016, 11:22:10 πμ »

Το αντικείμενο, έχει αγοραστεί από μεγάλο οίκο δημοπρασιών του εξωτερικού.

Το νόμισμα δημιούργησε αυτούς τους χρωματισμούς, γιατί το έχουν τρίψει. Έριξα το φως με τέτοιο τρόπο, και φαίνονται σαν εναλλαγές πατίνας.

Θα έλεγα ότι το έχουν τρίψει με σύρμα σε δύο κατευθύνσεις και φαίνονται έτσι  #. Στις άκρες (στα δοντάκια) δεν το έτριψαν γιατί δεν μπορούσαν και η πατίνα σε εκείνο το σημείο, είναι η σκούρα του χρυσού.

Δεν το πήρα για το νόμισμα αλλά για το αντικείμενο. Θα προσπαθήσω να το φωτογραφίσω στα επίμαχα σημεία και να δείξω το τρίψιμο.

Πάντως μου πάει πολύ να έκαναν ένα πλαστό χρυσό νόμισμα μικρής αξίας. Δεν τα γνωρίζω, γι αυτό το έβαλα στο... "σκαμνί"



Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 10, 2016, 11:50:33 πμ »

Πλαστό εποχής και στο σωστό μέταλλο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Σωστό μέταλλο και restrike αναμνηστικό ή ενθύμιο ή καλλιτέχνημα για κόσμημα ΓΙΝΕΤΑΙ.

Παραχάραξη ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ απορρίπτεται λόγω τιμής του.

Παραχάραξη εποχής απορρίπτεται γιατί είναι στο ΣΩΣΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟ όπως τουλάχιστον ισχυρίζεστε.
Σιμο στα Οθωμανικα γινεται φιλε αν παρατηρησεις στους πινακες δινουν για παραδειγμα ευρος απο 1,3γρ εως 1,6γρ,εμενα προσωπικα και υποκειμενικα μιλαω παντα μου εχει τυχει και 22αρι και 18αρι και 14αρι στα ιδια γραμμαρια π.χ 1,5-14-1,3 γρ και μαλιστα ηταν δυσκολο να βρω αν ειναι γνησιο η οχι(μονο με την πετρα).Παιζει και ενα αλλο σεναριο βεβαια και οφειλω να το καταθεσω στην κουβεντα οτι πλαστα αλλα κυκλοφορημενα ως γνησια εφτιαχναν ακομα και οι κατα τοπους Πασαδες και τα πλασαραν οι ιδιοι στην αγορα συμφωνα με μαρτυριες σε αρχεια της εποχης ,οπως και σε κατα τοπους υπηρχαν παντοτε οι παγαποντιδες-παραχαρακτες.Δικια μου εκτιμηση και υποκειμενικη οταν μιλαω για γνησιο η πλαστο εποχης κατεμε εχουν την ιδια ιστορικη αξια.Εχω και ενα αλλο βεβαια συλλογισμο που μπορει να παιζει σαν σεναριο.Υπηρχε για παραδειγμα διαταγη για χψ κοπη σεντιντ μαχμουντ σε 22Κ αλλα τα παλιοπαιδα τα ατιθασα εκει μεσα με σκοπο το κερδος τα εβγαζαν σε 18κ και κρατουσαν το υπολοιπο της υπεραξιας για εκεινους,αυτο βεβαια ειναι αυθαιρετη δικη μου αποψη αναλογιζομενος οτι σιγουρα καποια στιγμη καποιοι θα επραξαν μια τετοια απατεωνια.Σιμο στον συλλογισμο για ριστραικ κτλ συμφωνω φιλε στα αλλα οχι.Να μην ξεχναμε βεβαια για την συγκεκριμενη περιοδο Μαχμουντ οτι ηταν μια ταραχωδης περιοδος για την Οθωμανικη αυτοκρατορια με πολλες εσωτερικες -πολεμικες διενεξεις που σπαταληθηκαν τερατια ποσα για εκεινη την εποχη και το χρυσο στις πληρωμες ηταν το κινητρο.κ.Νικο το τελευταιο πραγμα που θα παρατηρουσα στο αριστουργημα που εχεται στην κατοχη σας ειναι το νομισμα και αν ειναι γνησιο η οχι σε μια κοινη ημερομηνια που φαινεται ειναι ελασσονος σημασιας μια και ετσι η αλλιως η τρυπα που εχει το χαρακτηριζει σαν αξια μεταλλου και μονο,καλοριζικο και παλι και ειναι π-α-ν-ε-μ-ο-ρ-φ-ο
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 10, 2016, 12:46:24 μμ »

Ένα close-up
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:20:53 μμ »

Xρυσό μπορεί νάναι..., γνήσιο δεν ειναι
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ελληνικό "Στέμμα" Μωαμεθανικό νόμισμα. Πληροφορίες
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 10, 2016, 01:25:19 μμ »

Xρυσό μπορεί νάναι..., γνήσιο δεν ειναι

Αυτό ελπίζω κι εγώ.
Καταγράφηκε