Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Μουσικές αναμνήσεις και αφιερώσεις  (Αναγνώστηκε 7739 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Μουσικές αναμνήσεις και αφιερώσεις
« στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 09:51:30 μμ »

Εγώ που δεν είμαι κακούλης... έχω να σας πω να προσέχετε μήπως οι χαίτες των μαλλιών σας μπλέξουν στις χορδές της ηλεκτρικής κιθάρας και έχουμε άλλα ;D ;D ;D :P

ΥΓ. Για να μην γράψω τίποτε άλλο με όλα αυτά που διαβάζω να γράφετε... και μετά με αποκλείσετε όχι για μία εβδομάδα, αλλά για πάντα... Όλα γίνονται για την προαγωγή του συλλεκτισμού και την προσέλκηση νέων συλλεκτών...
Σε σενα Νικο αφιερωνω το παρακατω βλαχοαμερικανικο τραγουδι ;D

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:04:41 μμ »

Ελεύθερο πουλί! ... Το αγαπημένο μου από Lynyrd Skynyrd

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:07:58 μμ »

Για οσους δεν το εχουν δει ???

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:12:21 μμ »

Μαλλον αυτο ταιριαζει καλυτερα με την συνολικη εικονα του τσιρκου....

Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

Lucky_Luke

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 25
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:14:06 μμ »

 Μπράβο Σίμο, σε παραδεχού!
 Αναρωτιέμαι αν έτσι καταλήγουν οι χαλαρές Κυριακάτικες συζητήσεις, τι μπορεί να συμβαίνει τις δύσκολες βροχερές μέρες? Είναι μια έκφραση που χρησιμοποιούμε εδώ... Σε δύο λεπτά  "Βηρυτός".
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:36:37 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την αφιέρωση :-*. Με γύρισες πραγματικά 35 χρόνια πίσω...

Μαθητής Λυκείου τότε, είχαμε φτιάξει ένα ψευτοσυγκρότημα με τους συμμαθητές μου και εκτελούσαμε (μερικές φορές κυριολεκτικά ;D) διάφορα ροκ κομμάτια των πολλών διάσημων συγκροτημάτων της εποχής. Εγώ έπαιζα μπάσο (αυτοδίδακτος) και έκανα δεύτερη φωνή ::). Ένα από τα αγαπημένα μας συγκροτήματα ήταν μεταξύ άλλων ιερών τεράτων, που άμα αρχίσω να τα απαριθμώ θα μας πάρει το ξημέρωμα, και οι Lynyrd Skynyrd. Είχαν το μεγάλο πλεονέκτημα ότι ήταν πολυπληθές συγκρότημα και έτσι βολευόμασταν πολλοί ;). Το διπλό άλμπουμ Gold & Platinum βρισκόταν στις δισκοθήκες όλων των συμμαθητών. Μάλιστα, μερικοί από εμάς, μεταξύ αυτών και εγώ, το είχαμε από δύο φορές μήπως γρατζουνιζόταν το βινύλιο και τότε τι θα κάναμε... Gimme Three Steps, Sweet Home Alabama, Free Bird, That Smell, Whiskey Rock-a-Roller, Tuesday's Gone και Simple Man ήταν από τα αγαπημένα.

Είχαμε βρει και ένα σημείο στο Πεδίο του Άρεως πίσω από την καφετέρια Green Park στη Μαυρομματαίων που γνώριζε μεγάλες δόξες τότε, που έμοιζε σαν φυσικό θεατράκι και όταν πηγαίναμε τις ημερήσιες εκδρομές με το σχολείο, παριστάναμε ότι δίναμε συναυλίες... Μεγαλεία... τώρα με το smartphone στο χέρι...

Αυτά. Προσπάθησα να μιμηθώ στη γλαφυρή περιγραφή το digo ;D, μάλλον χωρίς επιτυχία!
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:40:09 μμ »

Α και κάτι άλλο, βλαχοαμερικάνοι αυτοί ολίγον βλάχος ή βλάχαρος εγώ ;), μάλλον αυτό με τράβηξε κοντά τους :P!
Καταγράφηκε

Lucky_Luke

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 25
Μουσικές αναμνήσεις και αφιερώσεις
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:51:02 μμ »

Α και κάτι άλλο, βλαχοαμερικάνοι αυτοί ολίγον βλάχος ή βλάχαρος εγώ ;), μάλλον αυτό με τράβηξε κοντά τους :P!
Εεε όχι και βλάχος Νικόλα, καραγκούνης νόμιζα ότι είσαι. Μου άρεσε το περί κυριολεκτικής εκτέλεσης... ;D ;D ;D

Εδώ ο David είναι ντυμένος με Γκαραγκούνικο κουστούμι, έτσι τα φοράμε εμείς εδώ!

Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:59:32 μμ »

Α και κάτι άλλο, βλαχοαμερικάνοι αυτοί ολίγον βλάχος ή βλάχαρος εγώ ;), μάλλον αυτό με τράβηξε κοντά τους :P!
Εεε όχι και βλάχος Νικόλα, καραγκούνης νόμιζα ότι είσαι. Μου άρεσε το περί κυριολεκτικής εκτέλεσης... ;D ;D ;D
Και πολύ σωστά θυμάσαι Ανδρέα ;D ;D ;D. Κατά το ήμισυ καραγκούνης (εκ πατρός) και κατά το ήμισυ βλάχος (εκ μητρός) και υπερήφανος για την καταγωγή. Επειδή όμως και οι καραγκούνηδες βλάχοι είναι κατά κάποιο τρόπο, το είπα έτσι για να κάνω και το λογοπαίγνιο.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 11:14:31 μμ »

Επομένως Κε Νίκο εκτός από κοινό σημείο επαφής στ' αθλητικά βρήκαμε και στα μουσικά  ;D Επομένως σας αφιερώνω και το 2ο κομμάτι Lynyrd Skynyrd



Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 11:58:28 μμ »

Επομένως Κε Νίκο εκτός από κοινό σημείο επαφής στ' αθλητικά βρήκαμε και στα μουσικά  ;D Επομένως σας αφιερώνω και το 2ο κομμάτι Lynyrd Skynyrd
+1 ευχαριστώ Σίμο :D
Καταγράφηκε

helios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 117
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 05:38:51 μμ »

Τελευταία εχω πάθει πλάκα με την μπάντα αυτήν

Καταγράφηκε
xartomoutro - ελληνικο γραμματοσημο, χαρτονομισμα & καρτ ποσταλ
https://xartomoutro.wordpress.com/

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 08:21:22 μμ »

Το αγαπημένο μου συγκρότημα ήταν οι "YES".

Κατά τους ειδικούς, το πιο "εγκεφαλικό" συγκρότημα ever (Αλήθεια και πως να μην ήταν με τους τότε Rick Wakeman, Jon Anderson...).

Νομίζω οι GHOST ακολουθούν το ίδιο στυλ της προοδευτικής ροκ. Μου αρέσουν. Θα τους ψάξω περισσότερο...

Στο μεταξύ θαυμάστε τους Jon Anderson, Rick Wakeman, Chris Squire, Steve Howe, Alan White. Φυσικά ο Rick Wakeman (ο καλύτερος στα keyboards όλων των εποχών) στο Awaken από το δίσκο Going for the one (1977).
(για τους πιο διαβασμένους λέγεται ότι είχαν επηρρεαστεί από Van Der Graaf όπως οι Genesis και οι Kansas... τι μου θυμίσατε...)



Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Μουσικές αναμνήσεις και αφιερώσεις
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 09:03:51 μμ »

Επειδή βλέπω ενδιαφέρον και το άλλο θέμα το κάναμε λάστιχο, λέω να ανοίξω αυτό το θέμα και να ανεβάζει ο καθένας τις νεανικές του αναμνήσεις...

Λεωνίδα, όταν μπορείς, ας μεταφέρεις εδώ και τα άλλα τραγούδια.
Καταγράφηκε

helios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 117
Απ: Απ: Θα γινω κακουλης.....
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 09:03:54 μμ »

Τρελά ρυθμικά σχήματα, YES, ψυχεδελο-φολκ καταστάσεις.  8)
Καταγράφηκε
xartomoutro - ελληνικο γραμματοσημο, χαρτονομισμα & καρτ ποσταλ
https://xartomoutro.wordpress.com/