Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: τι ειναι  (Αναγνώστηκε 6814 φορές)

PRINCE

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 108
τι ειναι
« στις: Ιανουάριος 16, 2016, 03:02:06 μμ »

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 03:03:32 μμ »

Τον τόνο στο e τον είδες ;  Δοκίμιο είναι. Φθηνά έκλεισε . Πάνω από 2.500 είναι η αξία του .
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 03:05:07 μμ »

Ο Καραμήτσος πάντα ξεκινάει από το 1/3 της τιμής ενός κέρματος στις δημοπρασίες του.   Σχεδόν πάντα αγοράζονται περίπου στο 50% της πραγματικής τους αξίας.

Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 06:34:50 μμ »

ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ. ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΤΙΜΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΗΤΑΝ ΓΥΜΝΟ-ΑΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΟ. ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ (2000 ΚΑΙ ΜΕΤΑ) ΠΟΛΛΑ "ΔΟΚΙΜΙΑ" 2 ΔΡΑΧΜΑ ΤΟΥ 26 ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΟΚΙΜΙΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΠΟΙΚΙΛΙΑΣ?
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 06:40:49 μμ »

Οι Δημοπρασίες που γίνονται στην χώρα μας δεν αποτυπώνουν τις πραγματικές αξίες μοναδικότητες και σπανιότητες των νομισμάτων αγαπητέ Κε Παναγιώτη γιατί όλoι οι έμποροι που πάνε σ'αυτές (και χτυπούν για λογαριασμό πελατών τους)  εκμεταλλεύονται την "κρίση" αγοράζουν στα ψίχουλα και πουλάνε στις δημοπρασίες του εξωτερικού διπλάσια.

Το ξέρουμε το παραμύθι... Το έχουμε εμπεδώσει πια.

Αυτό το δοκίμιο το ξεκίνησε ο Καραμήτσος στα 885€ στο 1/3 της τιμής (πάντα έτσι κάνει) . Αγοράστηκε από έμπορο στα 1365€ δηλ στο 54% της τιμής του και θα το βγάλει να το πουλήσει στον πελάτη του στα 2.000€ δηλαδή στο 80% της τιμής του.   Ο συλλέκτης που γνωρίζει ασφαλώς την αξία του αντικειμένου θα είναι και χαρούμενος που το πήρε 500€ κάτω από την τιμή του μην έχοντας αντιληφθεί ότι ήδη είναι χαμένος ενώ ο έμπορος θα είναι χαρούμενος που έβγαλε 635€  αεριτζίδικα.

Να πώ και την συνέχεια; Θα το κρατήσει ο συλλέκτης κάνα δυο χρόνια. Μπορεί και παραπάνω. Αν επιχειρήσει να το πουλήσει στα 3.000 δεν θα το πάρει ΚΑΝΕΙΣ. Θα επιχειρήσει να το πουλήσει στα 2.500 και πάλι δεν θα το πάρει κανείς. Θα πέσει στα 2.000 και πάλι τίποτε. Και μετά απογοητευμένος θα το πάει σε δημοπράτες. Εκεί ένας νέος Καραμήτσος ή μια sixbid ή μια Kuenker κλπ  θα του το βγάλουν στο σφυρί στο 1/3 αξίας του καταλόγου πάλι στα 885 και πάει λέγοντας. Θα χάσει λοιπόν ένα μέρος των χρημάτων του.

Αν δεν το πουλήσει ο συλλέκτης ποτέ θα το κάνει ο απόγονός του κληρονόμος. Αυτός ώς ανίδεος είτε θα το βγάλει για πώληση θα του το αγοράσουν κάνα 500ρι  δηλαδή στο 20% της αξίας του θα το πάει ο έμπορος στον δημοπράτη και την συνέχεια τη ξέρετε. Σε αυτή τη περίπτωση ο έμπορος έχει τρελό κέρδος.

Συμπέρασμα της ιστορίας : Τα δοκίμια ειδικά σε περιόδους κρίσης είναι ΚΑΚΗ αγορά αν πρόκειται για επένδυση.

Αυτός είναι ο κύκλος της κονόμας που στήνουν κάποιοι εις βάρος των συλλεκτών και των ανθρώπων που συλλέγουν .




Υ.Γ Και το δικό μου το δοκίμιο στα ίδια λεφτά ήθελε να το βγάλει ο Καραμήτσος αλλά δεν σφάξανε να κονομήσει στην πλάτη μου ένας δημοπράτης και ένας έμπορος.  ΟΥΣΤ!

Και η λύση για τους συλλέκτες . Ταξιδέψτε στο εξωτερικό σε έκθεση νομισματική και πουλήστε το . Θα βγάλετε πολύ περισσότερα από μια δημοπρασία εδώ στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη. Και αναφέρομαι σε εκθέσεις και όχι σε δημοπρασίες. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Μερικοί νομίζουν ότι ανακάλυψαν τον τροχό και ότι έχουν τις γνώσεις μονοπώλιο.  Λές και τρώμε κουτόχορτο..


Υ.Γ 2 Σε αυτό το επίπεδο μιλάμε για χρηματιστήριο συλλεκτικού νομίσματος και όχι για χόμπυ. Εξηγούμαι για να μη παρεξηγούμαι.  Άλλο πράγμα το χόμπυ και άλλο αυτό. Ήδη είπα πολλά αλλά κάποιος έπρεπε να κάνει την αρχή και να πεί και κάτι ουσίας.






Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 06:45:10 μμ »

Οι Δημοπρασίες που γίνονται στην χώρα μας δεν αποτυπώνουν τις πραγματικές αξίες μοναδικότητες και σπανιότητες των νομισμάτων αγαπητέ Κε Παναγιώτη γιατί όλα τα λαμόγια που πάνε σ'αυτές (και χτυπούν για λογαριασμό πελατών τους)  εκμεταλλεύονται την "κρίση" αγοράζουν στα ψίχουλα και πουλάνε στις δημοπρασίες του εξωτερικού διπλάσια.

Το ξέρουμε το παραμύθι... Το έχουμε εμπεδώσει πια.

 Άντε να δούμε πόση προστασία θα σου δίνουν ακόμα οι διαχειριστές. 
 ('Ενα απο τα λαμόγια που πάει στον Καραμήτσο).
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 06:47:50 μμ »

ΠΙΘΑΝΟΝ SIMO ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΑΡΑ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΧΤΥΠΑΤΕ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΙΤΣΟΥ. ΕΧΕΤΕ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΥΛΛΕΚΤΩΝ! ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΙΤΣΟΥ ΤΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ.
Καταγράφηκε

geoval

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 183
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 07:01:00 μμ »

Δεν καταλαβαίνω τον χαρακτηρισμό 'λαμόγια' για αυτούς που συμμετέχουν σε ανοιχτές δημοπρασίες. Όποιος θέλει είναι ελεύθερος να συμμετάσχει. (Δεν υπερασπίζω τον εαυτό μου, σπάνια συμμετέχω στον Καραμήτσο). Νομίζω ότι θα πρέπει να ανακαλέσεις γιατί προσβάλεις πολύ κόσμο με την παραπάνω ατυχή γενίκευση.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 07:18:50 μμ »

Δεν καταλαβαίνω τον χαρακτηρισμό 'λαμόγια' για αυτούς που συμμετέχουν σε ανοιχτές δημοπρασίες. Όποιος θέλει είναι ελεύθερος να συμμετάσχει. (Δεν υπερασπίζω τον εαυτό μου, σπάνια συμμετέχω στον Καραμήτσο). Νομίζω ότι θα πρέπει να ανακαλέσεις γιατί προσβάλεις πολύ κόσμο με την παραπάνω ατυχή γενίκευση.

Ανακάλεσα.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 07:24:08 μμ »

Γενικά δεν ανακατεύομαι στα εμπορικά του νομίσματος γιατί είμαι άνθρωπος φιλαλήθης και δυσαρεστώ κάποιους λέγοντας αλήθειες που πονάνε . Επιστρέφω στα θεωρητικά νομισματικά θέματα των χρεπιών μου.

Έπρεπε όμως να πώ μερικά πράγματα εμπορικά να τα διαβάσουν νέα παιδιά που ονειρεύονται την αγορά δοκιμίων ή σπανιοτήτων ώς επένδυση. Δεν είναι επένδυση σε καμμιά περίπτωση και να το γνωρίζουν καλά αυτό.

Και αν θέλετε να κουβεντιάσουμε σοβαρά τι είναι επένδυση για έναν συλλέκτη μπορούμε σε άλλο θέμα.

Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 07:52:31 μμ »

κ. Σιμο χωρίς παρεξήγηση που βγάλατε το συμπέρασμα ότι ο Καραμήτσος ξεκινάει τις δημοπρασίες του με τα νομίσματα στο 1/3 της τιμή τους ;

Καταρχάς τι θεωρείται εσείς όταν λέτε "στην τιμή τους ;"

Κάθε μέρα μεταβάλλονται οι τιμές

Μπορεί αύριο να πέσει μια παρτίδα 50 κομματιών από ένα νόμισμα που έκλεισε στο Καραμήτσο στην προηγούμενη δημοπρασία 1.500 € , πιστεύετε θα κρατήσει τιμή ;

Δηλαδή κάποιος που το είχε αγοράσει και εσείς πιστεύετε ότι είναι απατεώνας (δεν θυμάμαι την ακριβής λέξη που χρησιμοποιήσατε πιο πάνω) που το αγόρασε τόσο φτηνά , τώρα τι είναι ;

Οι τιμές μεταβάλλονται από την ζήτηση και μη

Κάποιος που συλλέγει μπορεί να βάλει στην συλλογή του μια δεκάρα 1882 AU/UNC με 150 € (παράδειγμα βάζω την τιμή) , άμα αύριο και για κανένα χρόνο δεν υπάρχει καμία προς πώληση  , ποια θα είναι η τιμή της ;

Άμα αύριο βγουν 5 δεκάρες 1878 ακυκλοφόρητα για πώληση ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΩΛΗΤΗ θα κρατήσουν τιμές ;

Κάποιοι θα κλαίνε τα λεφτά τους από κομμάτια που μέχρι πρότινος τα πήρα τσάμπα κατα τα λεγόμενα σας

Αυτά από εμένα πάντα σε φιλικό τόνο

Κωνσταντινος

Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 08:08:46 μμ »

ΟΣΟΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Η ΕΜΠΟΡΟΙ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΡΔΟΣ. ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ. ΤΑ ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ 5 ΔΡΑΧΜΩΝ 30 ΚΑΙ ΧΑΛΚΟΝΙΚΕΛΙΝΩΝ 5ΛΕΠΤΩΝ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΕ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 09:27:21 μμ »

κ. Σιμο χωρίς παρεξήγηση που βγάλατε το συμπέρασμα ότι ο Καραμήτσος ξεκινάει τις δημοπρασίες του με τα νομίσματα στο 1/3 της τιμή τους ;

Καταρχάς τι θεωρείται εσείς όταν λέτε "στην τιμή τους ;"

Κάθε μέρα μεταβάλλονται οι τιμές

Μπορεί αύριο να πέσει μια παρτίδα 50 κομματιών από ένα νόμισμα που έκλεισε στο Καραμήτσο στην προηγούμενη δημοπρασία 1.500 € , πιστεύετε θα κρατήσει τιμή ;

Δηλαδή κάποιος που το είχε αγοράσει και εσείς πιστεύετε ότι είναι απατεώνας (δεν θυμάμαι την ακριβής λέξη που χρησιμοποιήσατε πιο πάνω) που το αγόρασε τόσο φτηνά , τώρα τι είναι ;

Οι τιμές μεταβάλλονται από την ζήτηση και μη

Κάποιος που συλλέγει μπορεί να βάλει στην συλλογή του μια δεκάρα 1882 AU/UNC με 150 € (παράδειγμα βάζω την τιμή) , άμα αύριο και για κανένα χρόνο δεν υπάρχει καμία προς πώληση  , ποια θα είναι η τιμή της ;

Άμα αύριο βγουν 5 δεκάρες 1878 ακυκλοφόρητα για πώληση ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΩΛΗΤΗ θα κρατήσουν τιμές ;

Κάποιοι θα κλαίνε τα λεφτά τους από κομμάτια που μέχρι πρότινος τα πήρα τσάμπα κατα τα λεγόμενα σας

Αυτά από εμένα πάντα σε φιλικό τόνο

Κωνσταντινος

Κε Κώστα χειραγωγούνται οι τιμές στα συλλεκτικά κέρματα αυτού του επιπέδου . Όπως και στο Χρηματιστήριο .  Υπάρχει ένας "άρρηκτος κύκλος κέρδους"  οίκος δημοπρασίας  - έμπορος - εταιρεία εκτίμησης που επαναλαμβάνεται  που δεν σπάει .  Στον κύκλο αυτόν πάντα κάτω βρίσκεται ο συλλέκτης.  Η οικονομία είναι κύκλος.  Κάποιος είναι πάνω και κάποιος κάτω. Ανάλογα με το παιχνίδι ο κύκλος γυρίζει. Ε στα συλλεκτικά κέρματα αυτού του επιπέδου δεν γυρίζει κανένας κύκλος.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 09:29:13 μμ »

ΟΣΟΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Η ΕΜΠΟΡΟΙ ΣΤΟΧΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΡΔΟΣ. ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ. ΤΑ ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΟΤΑΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ 5 ΔΡΑΧΜΩΝ 30 ΚΑΙ ΧΑΛΚΟΝΙΚΕΛΙΝΩΝ 5ΛΕΠΤΩΝ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΕ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Δέν αναφέρομαι σε αυτή τη κατηγορία. Αναφέρομαι στην κατηγορία συλλεκτών επενδυτών.
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: τι ειναι
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 10:21:30 μμ »

 Εγώ ένα ξέρω:΅όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

 Εγώ κοιτάω να παραδειγματίζομαι απο κάποια "λαμόγια" που χτυπάνε νομισματα χιλιάδων ευρώ και μετά τα πουλάνε διπλάσια.

 Απλά μαγκιά τους!!
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά