Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση ποικιλίας  (Αναγνώστηκε 3921 φορές)

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: Αναγνώριση ποικιλίας
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 11:11:55 μμ »

Προσωπικά καμία επιμονή να μη μάθω. Το αποδεικνύω συνεχώς, αφού βελτιώνω, συμπληρώνω, εξελίσσω τον κατάλογό μου και δεν με πειράζει να αναγνωρίζω και να διαγράφω τυχόν λάθη. Απλώς η συγκεκριμένη δεκάρα του Γιώργου δεν είναι με στενότερη κορόνα και φαίνεται να είναι άλλης ποικιλίας.

 Ίδιος θυρεός, άλλα γράμματα έχω καταλήξει και εγώ. Απλά βλέπω και στον οπισθότυπο διαφορές.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Αναγνώριση ποικιλίας
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 12:31:20 πμ »

Για τα 10λεπτα 1847-1857 μέχρι το 1993 είχα βρεί ότι είχαν χρησιμοποιηθεί τουλάχιστον 4 master-dies  για τον εμπροσθότυπο και 3 master-dies για τον οπισθότυπο. Από αυτές βγήκαν πάρα πολλές μήτρες εργασίας που χρησιμοποιήθηκαν σε διάφορους συνδυασμούς για τις διάφορες χρονολογίες.

Από το 1993 έγκατέστησα στο computer μου το photoshop και το corel draw.
Με φωτογραφίσεις, μεγεθύνσεις και μετρήσεις ακριβείας σε κάποιες εκατοντάδες 10λεπτα δικά μου και φίλων συλλεκτών και εμπόρων, βρήκα αρκετές ακόμη master-dies και πάρα πολλές μήτρες εργασίας, που με τους συνδυασμούς τους, δημιουργούν τόσες ποικιλίες και μικροποικιλίες που οι ποικιλίες του Καποδίστρια ωχριούν μπροστά τους.

Οι πίνακες των ποικλιών και μικροποικιλιών ήταν τόσο μεγάλοι και πολύποκοι (τους εκτύπωνα σε plotter με πλάτος χαρτιού 1 μέτρου) που πελάγωνα και εγώ. Ετσι άρχισα να τους απλοποιώ σε διάφορες εκδοχές, κάνοντας γκρούπ μητρών κλπ

Μια τέτοια απλοποιημένη εκδοχή θα σας ποστάρω

Λίγη υπομονή για την συνέχεια σε λίγες μέρες

Ορφεας

ΥΓ. Νίκο μου (ukobke) έχω δώσει χαρτιά και πίνακες σε τόσους πού δεν θυμάμαι πότε και ποια εκδοχή σου έχω δώσει

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Αναγνώριση ποικιλίας
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 01:35:15 πμ »

Προτείνω μια οργανωμένη και με ραντεβού ξενάγηση στο νομισματικό μουσείο να μας μιλήσει κάποια ή κάποιος υπέυθυνος εκεί για τις μήτρες στον Όθωνα .  Πόσες έχουν . Ποιές έχουν. Πώς τις συντηρούν. Την ιστορία τους . Πόθεν προέρχονται κλπ. Μπορεί να κανονιστεί κάτι τέτοιο οργανωμένα ; Γιατί αν πάει ένας ένας σίγουρα δεν θα κάτσουν ούτε να δείξουν ούτε να εξηγήσουν. Καλό είναι να δούμε μερικά πράγματα με τα μάτια μας και να μας πουν και 5 πράγματα.

Αναμένω με ανυπομονησία τα γκρούπ μητρών του Όθωνα Κε Ορφέα.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Αναγνώριση ποικιλίας
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 08:26:54 πμ »


ΥΓ. Νίκο μου (ukobke) έχω δώσει χαρτιά και πίνακες σε τόσους πού δεν θυμάμαι πότε και ποια εκδοχή σου έχω δώσει

Πάνε περίπου 18 χρόνια Ορφέα.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Αναγνώριση ποικιλίας
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 09:35:56 πμ »

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις, που ισως χρειαστούν για να δεθεί κάποιο τυχόν πάζλ...

Για την περίοδο 1847-1857, μιλάμε για 6 μόνο ημερομηνίες
Σ' αυτά ολα θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας, νομίζω, και το γεγονός, οτι η δεκάρα, ήταν η μοναδική αξία, που δεν άλλαξε διάμετρο, και ισως πειραματίστηκαν παραπάνω
Τα νομίσματα του 1849, ηταν τα τελευταία, με τις παλιές διαμέτρους (πλήν δεκάρας)
Λογικά, η πρώτη master die, ηταν αυτή του μεγάλου θυρεού του 1847, και το 1847, ολα τα νομίσματα παρουσιάζουν μεγάλο βαθμό δυσκολίας, και μάλιστα η πεντάρα, παρα΄το σχετικό μεγάλο τιράζ που εχει, ισως ειναι η δυσκολώτερη, μετά την του '36, ή εστω ιδιας δυσκολίας με την του '44, που εχει ομως το 1/4 του τιράζ της του '47.. (γιατί άραγε?)
Επίσης, το 1847, ήταν η τελευταία χρονιά, που τα ασημένια της, είχαν την νεανική κεφαλή του Όθωνα
Αρα, οτι ασήμι προσκόμιζαν οι ιδιώτες, απο 1847-1850, το χτύπαγαν με τις μήτρες του 1847, ή του 1846 (αν εκοβαν τέταρτα)
Παρ' ολα αυτά, τα ασημένια του 1847, ειναι εξαιρετικά σπάνια, οπως και το τέταρτο '46

Iσως λοιπόν ειχαν κάτι κατα νού, ν'αλλάξουν, ηδη απο το 1847, και με δεδομένο το διάταγμα του Δεκεμβρίου 1849, για την σμίκρυση της διαμέτρων των νομισμάτων (πλήν δεκάρας)

Ιανουάριο του 1850, εχουμε τα παρκερικά, με τον ναυτικό αποκλεισμό του Πειραιά, για ενα πεντάμηνο περίπου, οπου υπήρχε μεγάλη ελλειψη στα είδη πρώτης ανάγκης, την φυγή του Όθωνα τον Ιούνιο του 1850, και την ανάληψη της βασιλείας, απο την Αμαλία, και με τους βιαστικούς προϋπολογισμούς, των ετών 1850-1851...Τα νομίσματα του 1851, κόπηκαν επι Αμαλίας..., προσωρινό κλείσιμο του νομισματοκοπείου το 1852, και επαναλειτούργησή του ξανά το 1855(?), η 1857,58 ?

Τώρα θα μου πείτε.., και τι σχέση μπορεί νάχουν ολα αυτά, με τις πολλές διαφορετικές master dies, περιόδου 1847-57
Ελα ντέ.., αλλα΄μπορεί και νάχουν
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Αναγνώριση ποικιλίας
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 11, 2016, 04:04:53 μμ »

Άψογος Στέλιο!
Καταγράφηκε