Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 10047 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:00:12 μμ »

November 2000 Canada 25 Cents – Freedom.
Struck on a planchet intended for an Ecuador 1 Centavo Coin.
Brass – 2.5 Grams

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:01:09 μμ »

May 1999 Canada 25 Cents – The Voyagers.
Struck on a planchet intended for a Hong Kong 20 Cents Coin
Nickel Brass – 2.6 Grams

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:02:15 μμ »

June 2000 Canada 25 Cents – Harmony.
Struck on a planchet intended for a United States of America 5 Cents coin.
Copper Nickel – 4.95 Grams


Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:03:27 μμ »

February 2000 Canada 25 Cents – Ingenuity.
With a reverse Brockage by a 25 cents coin struck on a 10 cent planchet.


Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:04:54 μμ »

February 2000 Canada 25 Cents – Ingenuity.
Struck on a planchet intended for a Copper Plated Steel 1 Cent coin.
Copper Plated Steel – 2.35 Grams – Magnetic
(These planchets were not commonly used until 2001)

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:07:00 μμ »

February 2000 Canada 25 Cents – Ingenuity.
Struck on a planchet intended for a Copper Plated Zinc 1 Cent coin.
Copper Plated Zinc – 2.25 Grams – Non Magnetic

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 03:09:56 μμ »

Η θεωρία στη πράξη! ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ!!

January 2000 Canada 25 Cents – Pride.
Double struck on a planchet intended for a 10 cents coin.

The second strike was unifaced and created a Brockage similar to the
“December 1999 Canada 25 Cents with an obverse Brockage by a 25 cents coin struck on a 10 cent planchet.” coin posted previously.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 04:16:48 μμ »

Θα δώσω απ'ευθείας τη διεύθυνση της σελίδας ώστε όποιος θέλει να μελετήσει. Υπάρχει εξαιρετικό φωτογραφικό υλικό με επεξηγήσεις στ'αγγλικά . Όλα τα σφάλματα που παρουσιάζονται αφορούν τον Καναδά αποκλειστικά με επιπρόσθετο θεωρητικό υπόβαθρο υψηλού επιπέδου. Η ορολογία που χρησιμοποιείται στη σελίδα αυτή ή πιο σωστά και στην σελίδα αυτή είναι αυτή που χρησιμοποιώ κι εγώ και όλοι όσοι ασχολούνται με αυτόν τον τομέα συλλεκτισμού. Είναι η παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία νομισματικών κοπών , σφαλμάτων και ποικιλιών. Όποιος έχει απορία σχετικά με κάποιο  ή κάποια κομμάτια ή κάποια επεξήγηση δεν την κατανοεί διατίθεμαι να βοηθήσω.

http://www.coinscan.com/err/error.html

Εχω μια απορία Κε. Σίμο,

Μήπως είναι καλύτερη η απλή φράση "η συνήθως χρησιμοποιούμενη ορολογία . . . " αντί της πομπώδους φράσεως (με κόκινα) που χρησιμοποιείς???

Μην αδικείς τον εαυτό σου !!!

πολύ φιλικά

ορφεας


Aλήθεια?? όλοι αυτοι οι παρακάτω, χρησιμοποιούν την Παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία???
Και εγώ γιατί βλέπω τόσες διαφορές μεταξύ τους????

Είναι η ορολογία που παγκοσμίως χρησιμοποιείται από σελίδες πώλησης στο διαδίκτυο , από ενημερωτικές-εκπαιδευτικές σελίδες , από φόρουμ , από εταιρείες πιστοποίησης (ΑΝΑCS, ICG ,PCGS , NGC κλπ)  , από μεγάλους  συλλέκτες του είδους . . .
,

. . . . από εγκεκριμένη βιβλιογραφία Αμερικάνικη και ευρωπαϊκή. . .

Αλήθεια?? Υπάρχει Οργανισμός που εγκρίνει την βιβλιογραφία?? Και μάλιστα την αμερικανική και την ευρωπαϊκή??

από την CONECA τον διεθνώς αναγνωρισμένο οργανισμό που ασχολείται με τον τομέα αυτόν κλπ.

Από ότι ήξερα η CONECA, είναι η συγχώνευση δύο σωματείων (clubs), του CONE (Collectors of Numismatic Errors) και του NECA (Numismatic Error Collectors of America) και κάνει επίπονη και αξιόλογη δουλειά στην ορολογία.
Αλλά διεθνώς αναγνωρισμένος οργανισμός?? Από πού και ως πότε και από ποιόν???

Και τέλος το μεγάλο άλμα ( ή salto mortale?)
Aπό όλα τα ανωτέρω βγαίνει το συμπέρασμα
Είναι επομένως η παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία νομισματικών κοπών , σφαλμάτων και ποικιλιών.

Αλήθεια?? ποιος Παγκόσμιος ή Διεθνής Οργανισμος έδωσε τέτοια έγκριση????

Συγνώμη, αλλά αδυνατώ να καταλάβω. Ισως έχω μάθει λάθος κάποιες έννοιες (εγκεκριμένος, αναγνωρισμένος κλπ), ισως έχω χάσει συνέχειες, ίσως το μυαλό μου, ισως . . , ίσως. . .,

Πολύ φιλικά
ορφεας

ΥΓ Η Παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία θα πρέπει να αναφέρει
Το σφάλμα ως error,
Tην ποικιλία ως variety,
Την σφαλματοποικιλία? Πως? Errorvariety???   :D :D :D (αυτό το λέω για να ξεδώσουμε λίγο Κε. Σίμο)

Εγώ πάλι πιστεύω ότι όλα τα παραπάνω που γράψατε είναι για να ξεδώσετε . Από κει και πέρα την καλησπέρα μου.

Υ.Γ Δέν βρίσκομαι εδώ για να έρχομαι σε αντιπαράθεση άνευ λόγου και αιτίας. 




Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 06:59:00 μμ »

Την καλησπέρα και από μένα Κε Σίμο.
Αν έρθεις αύριο πρωϊ από το Styl-Cafe, κερνάω καφέ

ορφεας
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 08:02:01 μμ »

Παράθεση
Εχω μια απορία Κε. Σίμο,

Μήπως είναι καλύτερη η απλή φράση "η συνήθως χρησιμοποιούμενη ορολογία . . . " αντί της πομπώδους φράσεως (με κόκινα) που χρησιμοποιείς???

Μην αδικείς τον εαυτό σου !!!

πολύ φιλικά

ορφεας


Σιμο, το αρχικο μηνυμα του Ορφεα ειναι σε παραθεση και η πιο σημαντικη του φραση σε εντονα μαυρα γραμματα, που πηρα εγω το θαρρος να μαυρισω. Κι εσυ μπηκες μετα σε μια φαση απεριγραπτη, γνωστοτερη και ως "κλωτσαμε την καρδαρα με το γαλα". Και παρ'ολ'αυτα σε περιμενουμε για καφε αυριο, τα υπολοιπα περιττα.

Να κανουμε κι ενα διαλειματακι απο τους Καναδους; Αλλιως αν ειναι, να παω να δω Ice Road Truckers,επισης στον Καναδα,  που εβλεπε κι ο Jessie , οπως παραδεχτηκε οταν τον ζορισε ο Γουωλτ, στο Breaking Bad. Recommended. :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 08:18:07 μμ »

Παράθεση
Εχω μια απορία Κε. Σίμο,

Μήπως είναι καλύτερη η απλή φράση "η συνήθως χρησιμοποιούμενη ορολογία . . . " αντί της πομπώδους φράσεως (με κόκινα) που χρησιμοποιείς???

Μην αδικείς τον εαυτό σου !!!

πολύ φιλικά

ορφεας


Σιμο, το αρχικο μηνυμα του Ορφεα ειναι σε παραθεση και η πιο σημαντικη του φραση σε εντονα μαυρα γραμματα, που πηρα εγω το θαρρος να μαυρισω. Κι εσυ μπηκες μετα σε μια φαση απεριγραπτη, γνωστοτερη και ως "κλωτσαμε την καρδαρα με το γαλα". Και παρ'ολ'αυτα σε περιμενουμε για καφε αυριο, τα υπολοιπα περιττα.

Να κανουμε κι ενα διαλειματακι απο τους Καναδους; Αλλιως αν ειναι, να παω να δω Ice Road Truckers,επισης στον Καναδα,  που εβλεπε κι ο Jessie , οπως παραδεχτηκε οταν τον ζορισε ο Γουωλτ, στο Breaking Bad. Recommended. :)

Μου εξηγείς αναλυτικότερα σε παρακαλώ τι εννοείς με την έκφραση "κλωτσαμε την καρδαρα με το γαλα" ; Μη μου εξηγήσεις τι σημαίνει η έκφραση. Εξήγησέ μου αν θέλεις με μένα τι σχέση έχει και με τι ;
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 08:36:38 μμ »

Εδω ισχυει σε παραφραση το: "αν πρεπει να ρωτησεις την τιμη, τοτε σιγουρα δεν το σηκωνει η τσεπη σου". Ο,τι καταλαβες φιλε.  ;)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 10:05:56 μμ »

Εδω ισχυει σε παραφραση το: "αν πρεπει να ρωτησεις την τιμη, τοτε σιγουρα δεν το σηκωνει η τσεπη σου". Ο,τι καταλαβες φιλε.  ;)

Κε Digo εδώ γράφεις "Κι εσυ μπηκες μετα σε μια φαση απεριγραπτη, γνωστοτερη και ως "κλωτσαμε την καρδαρα με το γαλα". Και παρ'ολ'αυτα σε περιμενουμε για καφε αυριο, τα υπολοιπα περιττα."   .

Γιατί δεν σέβεστε τον κόπο και τον χρόνο που διαθέτω να δείξω κάποια πράγματα ; Γράφω ένα θέμα γι Αμερικάνικα δοκίμια σε πειράζει.Γράφω για τα ΦΕΚ κυκλοφορίας ελληνικών νομισμάτων πάλι σας πειράζει Κε Digo μας. Γράφω ένα θέμα για σφάλματα κοπής Καναδικού Βασιλικού Νομισματοκοπείου πάλι σας πειράζει! Έρχεσαι σήμερα μου λές δεν το "σηκώνει και η τσέπη σου"  να καταλάβω για ποιόν λόγο "κλωτσάω την καρδάρα".  Γιατί;

Ούτε εμπόριο κάνω ούτε τίποτε. Ούτε τρώω το ψωμί κανενός. Την ώρα μου περνάω και δείχνω και 5 όμορφα πράγματα. Αυτό είναι όλο Κε Digo μας.  :)


















Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 02:53:17 πμ »

Παράθεση
Εχω μια απορία Κε. Σίμο,

Μήπως είναι καλύτερη η απλή φράση "η συνήθως χρησιμοποιούμενη ορολογία . . . " αντί της πομπώδους φράσεως (με κόκινα) που χρησιμοποιείς???

Μην αδικείς τον εαυτό σου !!!

πολύ φιλικά

ορφεας


Σιμο, το αρχικο μηνυμα του Ορφεα ειναι σε παραθεση και η πιο σημαντικη του φραση σε εντονα μαυρα γραμματα, που πηρα εγω το θαρρος να μαυρισω. Κι εσυ μπηκες μετα σε μια φαση απεριγραπτη, γνωστοτερη και ως "κλωτσαμε την καρδαρα με το γαλα". Και παρ'ολ'αυτα σε περιμενουμε για καφε αυριο, τα υπολοιπα περιττα.

Να κανουμε κι ενα διαλειματακι απο τους Καναδους; Αλλιως αν ειναι, να παω να δω Ice Road Truckers,επισης στον Καναδα,  που εβλεπε κι ο Jessie , οπως παραδεχτηκε οταν τον ζορισε ο Γουωλτ, στο Breaking Bad. Recommended. :)



Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 07:00:29 πμ »

Εισαι και τραγουδιαρης.  ;D


Δεν ενοχλεις κανενα Σιμο, γραφε ο,τι θελεις. Το τι εκτιμω εγω, δικη μου υποθεση. Ο Ορφεας σουδωσε μισ συμβουλη κι εσυ οχι μονο την προσπερασες αλλα κοντεψες και ν'αρπαχτεις μαζι του. Σχεδον το ιδιο τωρα με μενα. Ειμαστε χοντροπετσοι ομως. Και θα σου κερασουμε και τον καφε. Καλημερα.
Καταγράφηκε