Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΣ Κατάλογος Ελληνικών Χαρτονομισμάτων 1822-2002  (Αναγνώστηκε 3348 φορές)

Impact

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 81
ΝΕΟΣ Κατάλογος Ελληνικών Χαρτονομισμάτων 1822-2002
« στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 12:00:53 μμ »

Έπειτα από πολύχρονη εμπειρία και μελέτες που έχω πραγματοποιήσει αποκλειστικά στο ελληνικό χαρτονόμισμα, συμπεριλαμβάνοντας οποιοδήποτε μέσο συναλλαγής που σχετίζεται με την Ελλάδα, είτε αυτό κυκλοφόρησε εντός είτε εκτός χώρας,  είμαι πλέον στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω επισήμως τον νέο μου κατάλογο χαρτονομισμάτων με τίτλο “Κατάλογος Ελληνικών Χαρτονομισμάτων  1822-2002” ή “Greek Paper Money Catalogue 1822-2002”. Επί τη ευκαιρία αξίζει να αναφέρω ότι σε ορισμένα στάδια υλοποίησης αυτού του καταλόγου συνέβαλε και η θερμή υποστήριξη φίλων και συναδέλφων και γενικότερα της ομάδας μου, που αποτελείται από άτομα διαφόρων ειδικοτήτων κι οι οποίοι ήταν παρόντες σε όλη αυτήν τη προσπάθεια.

Η συγγραφή γενικότερα έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε ο κατάλογος να είναι εύχρηστος, πρακτικός και εύληπτος για όλους τους αναγνώστες, είτε πρόκειται για έναν αρχάριο συλλέκτη είτε για προχωρημένο, για νομισματικές λέσχες, καθώς επίσης και για επαγγελματίες, όπως καταστήματα συλλεκτικών ειδών, οίκους δημοπρασιών, εταιρείες πιστοποίησης  κα.
Δεδομένου ότι ζούμε σε μια ως επί το πλείστον τεχνολογική εποχή και προτιμούμε τα ψηφιακά μέσα για την αναζήτηση πληροφοριών, η ανάγκη εύρεσης στοιχείων σε βιβλία μειώνεται, κάτι που με προέτρεψε να εστιάσω στη σύνθεση κατανοητών και ευανάγνωστων κειμένων χωρίς πλεονασμούς και περιττά στοιχεία που ενδεχομένως να κουράζουν τον αναγνώστη χωρίς να του προσφέρουν κάτι ουσιώδες.   

Εκτός των άλλων, επικέντρωσα στην πλούσια εικονογράφηση σχεδόν όλων των ελληνικών χαρτονομισμάτων αποτυπώνοντας τα στις αντίστοιχες θέσεις στον κατάλογο, συνθέτοντας με αυτό τον τρόπο μια πιο σφαιρική εικόνα για ό,τι κυκλοφόρησε, με αποτέλεσμα να μην δυσκολευόμαστε πλέον στην προσπάθεια εντοπισμού εικόνων. Επίσης, απαιτήθηκε πολύς χρόνος  και πολλά ταξίδια για την έρευνα και τεκμηρίωση πραγματικών ιστορικών γεγονότων, τα οποία μέχρι πρότινος προβάλλονταν με αρκετά λανθασμένα στοιχεία και γενικότερα υπήρχαν ανακρίβειες ή ακόμα και μυθολογίες γύρω από το ιστορικό υπόβαθρο κάποιων συγκεκριμένων χαρτονομισμάτων. Επιπροσθέτως,  λόγω έντονης ζήτησης, αναγράφονται οι τιμές των περισσότερων χαρτονομισμάτων, εκτιμώντας την υποτιθέμενη αγοραστική αξία για το καθένα που προφανώς συμπίπτει με αυτή της σημερινής εποχής, κάτι που μακροπρόθεσμα προσβλέπει στην σύγκριση των τιμών με τις εκάστοτε κοστολογικές αλλαγές που τυχόν προκύψουν. Να επισημάνω ότι οι τιμές καθορίστηκαν σε συνεργασία με συναδέλφους μου συλλέκτες, ιδιώτες και επαγγελματίες.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα κατάλογο 430 σελίδων με χαρτί πολυτελούς  ποιότητας , διαστάσεων 21 x 27cm, με μαλακό εξώφυλλο και  γραμμένο στην ελληνική και αγγλική γλώσσα προβάλλοντας ιστορικά γεγονότα, κείμενα και περιγραφές, έγχρωμες εικόνες που ξεπερνούν τις 400 σε όλα τα περιεχόμενα των θεματικών ενοτήτων συμπεριλαμβάνοντας ποικιλίες, ιδιαιτερότητες και σπανιότητες.

Ελπίζω και εύχομαι αυτός ο κατάλογος να αποτελέσει βασικό εγχειρίδιο για την κάλυψη όλων των αναγκών των συλλεκτών.
Για περεταίρω  πληροφορίες και λεπτομέρειες,  επικοινωνήστε μαζί μου με προσωπικό μήνυμα (ΠΜ) ή στο email μου hellenicnotes@gmail.com.
















Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: ΝΕΟΣ Κατάλογος Ελληνικών Χαρτονομισμάτων 1822-2002
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2016, 11:50:39 πμ »

UP
Καταγράφηκε