Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας  (Αναγνώστηκε 4744 φορές)

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.021
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 08:54:41 πμ »

Το ερώτημα εδώ δεν είναι αν είναι σωστές οι πράξεις, αλλά τι κοινό έχουν αυτές οι πράξεις μεταξύ τους;
Οπότε δεν είναι μαθηματικό τεστ. Τώρα αν ο τίτλος είναι ο σωστός, αυτό δεν το ξέρω, αλλά σαν ψυχολογικό τεστ ή τεστ ψυχικής ισορροπίας, θα το έλεγα.
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 08:55:50 πμ »

Πράξεις πάντως δεν είναι, παραστάσεις ίσως...

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Test of intelligence είναι όχι μαθηματικό τέστ.  :D ;D
Δες σε παρακαλώ πολύ τι έγραψες στο πρώτο σχόλιο αυτού του θέματος. Υποψιάζομαι ότι παρόμοια βιαστικά, γενικά, αόριστα ή στο περίπου γράφεις και σε άλλα σχόλια
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 09:03:29 πμ »

NΙκο πες τα παιδί μου σε απλά Ελληνικά. Τραβάς κανά ζόρι με το Σιμο;   8)

Νίκο Κ., συμφωνώ στο σχόλιο σου με τη ΜΕΝΣΑ. Με φώναξαν να γίνω μέλος επειδή είχα περάσει ενα τεστ του περιοδικού Ευκλείδης αλάνθαστο και σε πολυ μικρό χρόνο, όμως μετά το ξανασκέφτηκα, το συζήτησα μ'ενα μεγαλύτερο μου ,σαν μαθητής λυκείου τοτε ,και τελικά απέρριψα την πρόσκληση.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 09:16:36 πμ »

NΙκο πες τα παιδί μου σε απλά Ελληνικά. Τραβάς κανά ζόρι με το Σιμο;   8)

Νίκο Κ., συμφωνώ στο σχόλιο σου με τη ΜΕΝΣΑ. Με φώναξαν να γίνω μέλος επειδή είχα περάσει ενα τεστ του περιοδικού Ευκλείδης αλάνθαστο και σε πολυ μικρό χρόνο, όμως μετά το ξανασκέφτηκα, το συζήτησα μ'ενα μεγαλύτερο μου ,σαν μαθητής λυκείου τοτε ,και τελικά απέρριψα την πρόσκληση.

Καταρχάς τον Σίμο τον εκτιμώ και πιστεύω ότι μας βοηθά όλους πάρα πολύ. Τολμώ να πω ότι είμαι fun του.

Από τη μια όμως μας δείχνει τα test  υπακοής,  και από την άλλη μας ζητά να "υπακούμε" στις μ@κίες για τα κουτάκια, επειδή το λένε οι experts των "κουτιών" (MENSA κλπ). Απλά πιστεύω ότι ορισμένα πράγματα μη τα περνά μέσα εάν δεν τα περάσει έστω και από τη δική του κρίση.

Αλλά ρε Δημήτρη πες μου, πες μου, οι πράξεις στο παράδειγμα του Σίμου όλες δεν είναι λάθος; δείχνει κάπου αφαίρεση;  :P  Στενοχωριέμαι  :'(
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 09:19:13 πμ »

Το ερώτημα εδώ δεν είναι αν είναι σωστές οι πράξεις, αλλά τι κοινό έχουν αυτές οι πράξεις μεταξύ τους;
Οπότε δεν είναι μαθηματικό τεστ. Τώρα αν ο τίτλος είναι ο σωστός, αυτό δεν το ξέρω, αλλά σαν ψυχολογικό τεστ ή τεστ ψυχικής ισορροπίας, θα το έλεγα.

Θανάση, συναισθηματικής νοημοσύνη δεν είναι πάντως   :D
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 09:22:59 πμ »

Επειδή μπλέξαμε τους Νίκους
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 09:25:13 πμ »

Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.021
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 09:28:45 πμ »

Θανάση, συναισθηματικής νοημοσύνη δεν είναι πάντως   :D
Είδες, λοιπόν, Νίκο, όταν δεν υπάρχει νομισματικό υλικό να κρίνουμε, να χαρούμε, να απολαύσουμε και ό,τι άλλο βάζει ο νους μας, με τι ασχολούμαστε; Αφού εκείνος ο συνονόματός σου (για τον 11 λέω, με τη γραβάτα) με τετραγωνάκια ασχολείται!  ;D
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 09:33:23 πμ »

Νίκο, Θανάση
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 09:41:54 πμ »

NΙκο πες τα παιδί μου σε απλά Ελληνικά. Τραβάς κανά ζόρι με το Σιμο;   8)

Νίκο Κ., συμφωνώ στο σχόλιο σου με τη ΜΕΝΣΑ. Με φώναξαν να γίνω μέλος επειδή είχα περάσει ενα τεστ του περιοδικού Ευκλείδης αλάνθαστο και σε πολυ μικρό χρόνο, όμως μετά το ξανασκέφτηκα, το συζήτησα μ'ενα μεγαλύτερο μου ,σαν μαθητής λυκείου τοτε ,και τελικά απέρριψα την πρόσκληση.

Με τι επιχειρηματα σε απετρεψε??
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 11:10:09 πμ »

NΙκο πες τα παιδί μου σε απλά Ελληνικά. Τραβάς κανά ζόρι με το Σιμο;   8)

Νίκο Κ., συμφωνώ στο σχόλιο σου με τη ΜΕΝΣΑ. Με φώναξαν να γίνω μέλος επειδή είχα περάσει ενα τεστ του περιοδικού Ευκλείδης αλάνθαστο και σε πολυ μικρό χρόνο, όμως μετά το ξανασκέφτηκα, το συζήτησα μ'ενα μεγαλύτερο μου ,σαν μαθητής λυκείου τοτε ,και τελικά απέρριψα την πρόσκληση.

Με τι επιχειρηματα σε απετρεψε??

Δημήτρη, δεν απαντώ εκ μέρους του Δημήτρη.  (Ωχ τι έγραψα...  ??? )

Όμως τι περηφάνια έχουν αυτά τα μέλη (MENSA) όταν θεωρούν τους εαυτούς τους διάνοιες με μόνη αιτία φτιάχνω σωστά τα κουτάκια και τους κύκλους. καθώς και όποια "ανώμαλη" πράξη; (Στο παράδειγμα του Σίμου πρέπει να υπονοήσεις την αφαίρεση όταν υπάρχει σύμβολο πρόσθεσης).

Όλοι αυτοί (οι περισσότεροι) δεν έχουν να επιδείξουν τίποτα θετικό και εξαίρετο στη ζωή τους. Οι περισσότεροι έχουν πετύχει αυτά που έχει πετύχει και αυτός που δεν φτιάχνει "κουτάκια".

Θα μου πεις είναι ένας τρόπος να σε αναγνωρίσουν οι όμοιοί σου και να αισθάνονται όλοι σπουδαίοι. Σωστά. Είναι και αυτό ένα είδος ψυχοθεραπείας.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 11:30:09 πμ »



Όσο για τη ΜΕΝΣΑ. Αστους να κάνουν ο,τι γουστάρουν. Το ξαναείπα, οι πιο πετυχημένοι οικονομικά φίλοι και γνωστοί μου ήταν φελλοί στο σχολείο, είχαν όμως το χάρισμα να διαλέγουν εξαιρετικούς συνεργάτες και να καρπούνται οι ίδιοι τα αποτελέσματα της δουλειάς των άλλων.

Πέτυχαν οικονομικά, έχτισαν σπίτια, πήραν 50 πόδια κρουιζερ, αλλα ενα βιβλίο δεν υπάρχει πουθενά.........

Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Τέστ Ευφυίας - Παρατηρητικότητας
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 11:34:11 πμ »

NΙκο πες τα παιδί μου σε απλά Ελληνικά. Τραβάς κανά ζόρι με το Σιμο;   8)

Νίκο Κ., συμφωνώ στο σχόλιο σου με τη ΜΕΝΣΑ. Με φώναξαν να γίνω μέλος επειδή είχα περάσει ενα τεστ του περιοδικού Ευκλείδης αλάνθαστο και σε πολυ μικρό χρόνο, όμως μετά το ξανασκέφτηκα, το συζήτησα μ'ενα μεγαλύτερο μου ,σαν μαθητής λυκείου τοτε ,και τελικά απέρριψα την πρόσκληση.

Με τι επιχειρηματα σε απετρεψε??

Με επιχειρήματα παρόμοια μ'αυτο που αναφέρει τώρα ο Νίκος, κρατούμενος 156.  ;)
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Καταγράφηκε