Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ  (Αναγνώστηκε 17218 φορές)

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 24, 2015, 05:49:02 μμ »

Εγώ προσωπικά δεν λέω Ευρώ πάση θυσία.  Αν δεν μπορούν να καταλήξουν σε μια σωστή συμφωνία με γενναίο κούρεμα του χρέους, τότε στην αναγκη......δραχμή.  Έτσι και αλλιως κατεστραμμένοι είμαστε και απλώς μας το σερβίρουν σε δόσεις.  Δεν έχω πάντως σκοπό να ζήσω άλλα 5 χρόνια στην Ελλάδα σε αυτό το κλίμα.  Θα περιμένω τις αποφάσεις της κυβέρνησης και μετά θα πάρω και εγώ τις δικές μου.  Όταν η Ελλάδα εξέλθει της κρίσης εγώ θα είμαι ποια γέρος και δεν έχω σκοπό να χαραμίσω τα πιο παραγωγικά μου χρόνια σε αυτήν την μιζέρια ούτε να χρηματοδοτήσω τον "στρατό" των "κομμουνιστών" του Σύριζα.

κ το φορουμ τι θα γινει   :D :D :D :D :D :D
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 24, 2015, 05:51:10 μμ »

Ετσι και αλλιως Αμερικη ειναι το φορουμ.  Τι ανησυχεις

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 477
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 24, 2015, 06:32:17 μμ »

......ούτε να χρηματοδοτήσω τον "στρατό" των "κομμουνιστών" του Σύριζα.

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Δημήτρη......αλλά να συμπληρώσω ότι και παλιά είχες χρηματοδοτήσει στρατούς
πρασίνων και μπλέ!!!!
Να ο λόγος που είχα γράψει πιο πάνω......πόσο εύκολα ξεχνά ο Έλληνας και στη συνέχεια....δαγκωτό στη κάλπη!!!
Ρεμάλια του κερατά είναι όλοι τους! Βδέλλες,ανίκανοι και ανεπάγγελτοι(τύπου Γιάνη) όλοι τους,που δήθεν θα σώσουν
τη χώρα.
Πρώτα το κομματικό συμφέρον και μετά όλα τ' άλλα!! 
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 24, 2015, 07:02:53 μμ »

Εγώ προσωπικά δεν λέω Ευρώ πάση θυσία.  Αν δεν μπορούν να καταλήξουν σε μια σωστή συμφωνία με γενναίο κούρεμα του χρέους, τότε στην αναγκη......δραχμή.  Έτσι και αλλιως κατεστραμμένοι είμαστε και απλώς μας το σερβίρουν σε δόσεις.  Δεν έχω πάντως σκοπό να ζήσω άλλα 5 χρόνια στην Ελλάδα σε αυτό το κλίμα.  Θα περιμένω τις αποφάσεις της κυβέρνησης και μετά θα πάρω και εγώ τις δικές μου.  Όταν η Ελλάδα εξέλθει της κρίσης εγώ θα είμαι ποια γέρος και δεν έχω σκοπό να χαραμίσω τα πιο παραγωγικά μου χρόνια σε αυτήν την μιζέρια ούτε να χρηματοδοτήσω τον "στρατό" των "κομμουνιστών" του Σύριζα.
Δημήτρη είναι όντως ένα Δίλημα αυτό , η μετανάστευση , σκληρές, στρατηγικές κ προσωπικές αποφάσεις του καθενός .......εύχομαι καλές Αποφάσεις με target επιτυχές σε όποιον το τολμήσει.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 24, 2015, 08:07:26 μμ »

......ούτε να χρηματοδοτήσω τον "στρατό" των "κομμουνιστών" του
Σύριζα.

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Δημήτρη......αλλά να συμπληρώσω ότι και παλιά είχες χρηματοδοτήσει στρατούς
πρασίνων και μπλέ!!!!
Να ο λόγος που είχα γράψει πιο πάνω......πόσο εύκολα ξεχνά ο Έλληνας και στη συνέχεια....δαγκωτό στη κάλπη!!!
Ρεμάλια του κερατά είναι όλοι τους! Βδέλλες,ανίκανοι και ανεπάγγελτοι(τύπου Γιάνη) όλοι τους,που δήθεν θα σώσουν
τη χώρα.
Πρώτα το κομματικό συμφέρον και μετά όλα τ' άλλα!!
[/quote]


 Σιγά ρε, που ειναι κουμουνιστές αυτοι του σύριζα... , σιγά, τα ωά..., αυτά τα λέει ο Αδωνις, επειδή κάτι άλλαξε, και τα ρίχνει εκεί, κινδυνολογεί, και πάμε μέσα..

Ας μην πιάσουμε το θέμα κομμουνισμός, γιατί θα πάμε μακρυά (οι αντοχές μου λένε αλλα)

Απο που ξεκίνησε ομως το θέμα ? Κομμουνιστές, δεξιοί, αριστεςροί, δεν εχει να κάνει..., τα μπερδεύουουμε φίλοι μου..., γιατί ? Γιατί ειμαστε ΕΜΕΙΣ !
Τι ειμαστε ? Εμείς που καλούμαστε να πληρώσουμε την κάθε παπαριά τους !!

Πες τε μου..., υπάρχει ενας, σε ολο το φόρουμ, που να πιστεύει, οτι μαζί τα φάγαμε ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 24, 2015, 08:12:43 μμ »

δημητρη  εξέθεσες ενα σοβαροτατο θεμα , σημαντικο οσο και η  οικονομικη κρίση

την μεταναστευση .



Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 24, 2015, 08:17:31 μμ »

Ρε σεις, καταλάβετέ το, σε 10 χρόνια θάχουμε μείνει οι μισοί...., για αυτό μας φέρνουν τους ξένους
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 24, 2015, 08:50:11 μμ »

Εγώ προσωπικά δεν λέω Ευρώ πάση θυσία.  Αν δεν μπορούν να καταλήξουν σε μια σωστή συμφωνία με γενναίο κούρεμα του χρέους, τότε στην αναγκη......δραχμή.  Έτσι και αλλιως κατεστραμμένοι είμαστε και απλώς μας το σερβίρουν σε δόσεις.  Δεν έχω πάντως σκοπό να ζήσω άλλα 5 χρόνια στην Ελλάδα σε αυτό το κλίμα.  Θα περιμένω τις αποφάσεις της κυβέρνησης και μετά θα πάρω και εγώ τις δικές μου.  Όταν η Ελλάδα εξέλθει της κρίσης εγώ θα είμαι ποια γέρος και δεν έχω σκοπό να χαραμίσω τα πιο παραγωγικά μου χρόνια σε αυτήν την μιζέρια ούτε να χρηματοδοτήσω τον "στρατό" των "κομμουνιστών" του Σύριζα.

Συμφωνούμε. Η μετανάστευση είναι μονόδρομος! ΔΥΣΤΥΧΩΣ!  Άλλη μιζέρια και πείνα εδώ στην Ελλάδα δεν μπορώ κι εγώ ν'ανεκτώ. Δέν σπούδασα για να καταλήξω να πληρώνομαι  ψίχουλα για καθημερινή εργασία από το πρώι μέχρι το βράδυ χωρίς προοπτική!!! :(. Εδώ δεν θα μπορώ να πληρώνω και τους φόρους μου με τις αποδοχές που παίρνω και που θα παίρνω και μελλοντικά άρα πρέπει να μεταναστεύσω.
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 24, 2015, 08:56:54 μμ »

Το εξωτερικο δεν ειναι σπαρμενο λεφτα. Παρτε το απο εμενα που μολις γυρισα. Και εχω κανει μεγαλη καριερα εδω και εξω (αν και διαφορετικη) δοξα τω Θεω.

Υπολιστε το καλα.

Και παντα καλη τυχη ο,τι αποφασισετε.

ΥΓ. Να σας το κανω πιο ευκολα. Στο εξωτερικο (και αναφερομαι  στην Κεντρικη Ευρωπη δηλ. Αγγλια,Γερμανια,Αυστρια,Ολλανδια κλπ) η καθημερινοτητα σε επιπεδο απλου πολιτη ειναι θαυμα. Ολα λυμενα,απο εφορια μεχρι δημοτικος φορος, μεχρι Τραπεζες και utility Εταιρειες. Και δεν ασχολεισαι με τιποτα, ολα ετοιμα.
Το κοστος ζωης ειναι το μεγαλο αγκαθι. Στο Λονδινο 4μελης οικογενεια με 100 μ2 ενοικιο σε καλη περιοχη θελει μινιμουμ €6-7000 το μηνα για να ζησει. Προσεξετε "να ζησει" ειπα οχι να αποθησαυρισει η τελος παντων να βαλει κατι στην ακρη.!!!

Σε αλλες πολεις δεν ξερω αλλα στην Ζυρixη πχ. μια σαλατα με ενα ποτηρι κρασι και ενa μπουκαλι(κι) νερο πληρωσα €45!

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 24, 2015, 09:12:26 μμ »

Το εξωτερικο δεν ειναι σπαρμενο λεφτα. Παρτε το απο εμενα που μολις γυρισα. Και εχω κανει μεγαλη καριερα εδω και εξω (αν και διαφορετικη) δοξα τω Θεω.

Υπολιστε το καλα.

Και παντα καλη τυχη ο,τι αποφασισετε.

Η ζωή είναι πιο ανθρώπινη πλέον στο εξωτερικό! Εδώ σε βάζουν να δουλέψεις  13ωρα οι εταιρείες  για να πάρεις ψίχουλα.  Με τα ψίχουλα παιδιά δεν μεγαλώνεις ούτε οικογένεια κάνεις. Επισκευάζω υπολογιστές και τα λεφτά που παίρνω δεν με φθάνουν ούτε για φαί πόσο μάλλον για να κάνω οικογένεια ή να μεγαλώσω παιδιά ...
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 24, 2015, 09:17:24 μμ »

Σιμο ειπα και πριν

Ο,τι αποφασισεις απλα υπολογισε το καλα. Εν τω μεταξυ το τροποποιησα λιγο αλλα η ουσια ειναι σκληρη.
Καταγράφηκε

nestor34

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 123
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 24, 2015, 09:21:56 μμ »

κι εγώ σκέφτομαι τη μετανάστευση πλέον, σαν ύστατη λύση όμως.
Ας δούμε όμως που βαδίζει η διαπραγμάτευση:

Καταγράφηκε
το χιούμορ μου είναι απαίσιο, δείξτε κατανόηση.

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 24, 2015, 10:51:10 μμ »

κυριοι μπορουμε να συνεχισουμε την ωραια μας κουβεντα μετα τις διαφημισεις
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 25, 2015, 12:38:37 πμ »

παναθεμα σε μολις εκλεισα το τηλ ηρθα να δω τα μπινελικια και τα ειχες κρυψει!  ;D
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 25, 2015, 12:49:23 μμ »

παναθεμα σε μολις εκλεισα το τηλ ηρθα να δω τα μπινελικια και τα ειχες κρυψει!  ;D
τουλαχιστον προλαβα και εκλεισα την 10αρα
 :D :D :D :D :D
Καταγράφηκε