Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ  (Αναγνώστηκε 17216 φορές)

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 477
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 24, 2015, 01:40:14 μμ »

να αναφέρω ότι δεν είμαι υπέρμαχος του ευρώ. Απλά δεν γνωρίζω πιό είναι το καλύτερο από τα δύο.
Αυτό όμως που βροντοφωνάζω είναι ότι η στη δρχμη ή στο ευρώ......αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία σαν Έλληνες......
δεν θα μας σώσει τίποτα. Θέμα χρόνου είναι. Σήμερα, μεθαύριο,σε ένα χρόνο,σε πέντε........
όταν συσωρεύεις προβλήματα(για τις επόμενες γενιές)....χωρίς να προσπαθείς να λύσεις κάποια........θα τα
βρούν μπροστά τους οι επόμενοι!!!! Αυτό κάνουμε,αυτό κάναμε......και δεν βλέπω καμία προοπτική.
ότι ψηφίζαμε,ψηφίζουμε κλπ. Κάπου διάβασα.......στο περίπου.....
''αλλάζουμε τη φανέλα κάθε φορά που έχουμε εκλογές(πράσινη,μπλέ,κόκκινη)
αλλά το παντελόνι και το σώβρακο είναι τα ίδια πολλά χρόνια τώρα!''
 Πιστεύω Να συμφωνείς με αυτό. Γιατί αν πιστεύεις ότι όταν θα πάμε στη δρχ......θα λυθούν τα προβλήματα μας ως δια
μαγείας....... :o :o :o :o :o :o
Τα προβλήματα μας τότε θα είναι μεγαλύτερα.......αλλά θα μπορούμε να τα διαχειριστούμε εμείς. Και οχι οι άλλοι.
Αυτό όμως δεν μπορώ να ξέρω αν είναι καλύτερο η χειρότερο!!!!!!!!!!!!
Πάντως η ιστορία έχει δείξει ότι είμαστε αγύριστα κεφάλια.........και πρέπει πρώτα να καταστραφούμε και μετά
να αναγεννηθούμε!!!
Ο μύθος με τον Φοίνικα έχει πολλά χρόνια στη πλάτη του.
Πάντα σε φιλικό ύφος καμία αντιπαράθεση Στέλιο. ;)
Μιχάλης.
 
 
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 24, 2015, 01:57:26 μμ »

Γιατί αν πιστεύεις ότι όταν θα πάμε στη δρχ......θα λυθούν τα προβλήματα μας ως δια
μαγείας....... :o :o :o :o :o :o
Τα προβλήματα μας τότε θα είναι μεγαλύτερα.......αλλά θα μπορούμε να τα διαχειριστούμε εμείς. Και οχι οι άλλοι.
Αυτό όμως δεν μπορώ να ξέρω αν είναι καλύτερο η χειρότερο!!!!!!!!!!!!

\

Ειπα εγώ, οτι θα λυθούν τα προβλήματά μας ? Χειρώτερα θάναι..., τουλάχιστον στην αρχή..., για κανένα χρόνο (10-12 μήνες)...Αλλά πρέπει ε γαμώτο, να μπορέσουμε να ειμαστε κύριοι του ευατού μας, και οχι να μας λέει ο ντάιζεμπμπουμ (πως το λένε), και ο π@π@ρ..ς, τι να κάνουμε...Αλλιώς, να την καταργήσουμε την Δημοκρατία...

Πάντα σε φιλικό ύφος καμία αντιπαράθεση Στέλιο. ;)
Μιχάλης.
 
\

Φυσικά Μιχάλη..., συζητηση κάνουμε..., αλλοίμονο.........., ειπα εγώ οτι αυτο που λέω ειιναι το σωστό ? Αν ηταν θα τόλεγα και στον Τσίπρα .... ;D ;D ;D
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 24, 2015, 02:22:19 μμ »

Μην ξεχασετε να δηλωσετε τα κερδη στην φορολογικη σας δηλωση

Eμένα είχε ο πατέρας μου 8.500 μετοχές στην alpha,..., πέθανε πέρσυ τον Σεπτέμβριο και περάσανε σε μένα..., αυτές πρίν 6-7 χρόνια, κάνανε πάνω απο 160 χιλιάρικα, και σήμερα κάνουν μείον 2 μηδενικά, και κάθονται ορισμένοι και μου λένε, οτι αμα γυρίσουμε στην δραχμή, θα εχουμε υποτίμηση 50%, κλπ, κλπ...αυτό πόσο υποτίμηση ειναι ?

Εμπάς (και οχι εβγάς), το αρχικό μου ερώτημα ειναι αυτό ! Πόσα εχασα με το ευρώ ? Πόσα θα χάσω παραπάνω με την δραχμή ?

160 χιλιάρικα, γινανε 1600 (μια ζωή, εγινε ενας μισθός)...Δραχμή ρε γαμώτο.... !! Ζήτω η δραχμή !!! Ζήτω το Εθνικό μας νόμισμα !!!! Ζήτω οι Έλληνες !!!!
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 24, 2015, 02:24:20 μμ »

Δεν νομιζω οτι φταιει το ευρω για μια κακη επενδυση.

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 24, 2015, 02:31:29 μμ »

Φταιει Δημήτρη...., το ευρώ καταρχάς δεν εναι νόμισμα...Είναι αξία...κόπτεται κατα το δοκούν......., αν θες να μιλήσουομε, πρέπει ( κατα την γνώμη μου_), να ξεκινήσουμε απο εκεί
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 24, 2015, 03:03:09 μμ »

το ευρώ στην ουσία, ειναι ενα παραμύθι,,,,δεν ειναι τίποτα....που βασίζετε ρε ? πού ? παλιά ας πούμε υπήρχε ο χρυσούς κανόνας, που η κάθε αξία, βασιζόταν πάνω στον χρυσό που διατηρούσε κάθε χώρα....Σήμερα,που βασίζετε ? Στο πουθενά !!! Μια κεντρική τράπεζα, κόβει...., ? Μόνο αυτή ξέρει ...Δημιουργεί ΧΡΗΜΑ, απο το πουθενά...., και βάζει τον κόσμο να δουλέψει για αυτό ...! Γιατί ? Για να δημιουργήσει ΧΡΗΜΑ...η δημιουργία του χρήματος (που μόνο η εργασία αποφέρει), δημιουργεί το ΧΡΗΜΑ !!

Βέβαια, τα δεδομένα σήμερα λένε άλλα..., οτι ας πούμε το δεκαετές της Ελλλάδςς, πήγε στο 15%, και δουλεύουνε οι λαοί, να το ξεπληρώσουν αυτό...

Δούλευε μ@λ@κ..,με 300 ευρώ, και περίμενε να πάρεις σύνταξη, στο αιώνιο @ρχ..δι
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 24, 2015, 03:06:58 μμ »

Αγαπητέ κύριε Στέλιο! Είπες ΤΕΡΑΣΤΙΑ αλήθεια! Έτσι είναι δυστυχώς. 
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 24, 2015, 03:17:32 μμ »

Φίλε Σίμο, το θέμα ειναι οτι μας πηδάνε,και εμείς κάνουμε την παλαβή....Ευρώ λέει ο άλλος..., για κοίτα ρε στην τσέπη σου !! Πόσα εχεις ?...50, 100 ? πόσο φτάνουν ? Και μέχρι πότε ? Αύριο ? Μεθάυριο ? Μετά? Εχουν ξεφτυλίσει τα πάντα...Εχεις ας πούμε ενα σπίτι, και παρακαλάς να μήν τόχες... ;D ;D ;D, που παλιά ήταν δύναμη..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 24, 2015, 03:35:08 μμ »

Δεν φταέι το ευρώ ? Ποιόις φταίαει ρε Δημήτρη ? Αυτός που επένδυσε αστοχα ? Για πές μου εσυ μια επένδυση που απέφερε ? Θές να σου πω, επι δραχμών, τι οποιες επενδύσεις ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

digo

  • Επισκέπτης
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 24, 2015, 03:41:16 μμ »

Στελιο, αν επιτρεπεται δηλ., πως ακριβως περασαν σ'εσενα; Ρωταω γιατι δεν γνωριζω, ουτε περι φορολογιας, ουτε τιποτε σχετικο.

Ειχαν πεσει και στα δικα μου χερια το 1998 κατι μετοχες του αδελφου ενος παππου μου, ανυπαντρου και ατεκνου, που κατα διαολεμενη συμπτωση, οχι μονον ειχαμε ιδιο ονοματεπωνυμο, αλλα και ιδιο πατρικο. Και τοτε οι μετοχες δεν ηταν αϋλες, αρα πηγα σαν κυριος στη θυριδα, τις πηρα στο τσακ μπαμ, κι αντε γεια. Μ'αυτες τις μετοχες παρεπιπτοντως, και τις αυξησεις κεφαλαιου στις οποιες εμπαινα μετα, εστησα μεταξυ αλλων τη συλλογη μου και πολλα αλλα.

Τη νοοτροπια του "εχω και δεν πουλαω" (και τρωω μονο το μερισμα), την ειχαν κι οι δικοι μου,αλλα ευτυχως ειχαμε πια χωρισει ολα τα τσανακια μας προ πολλου. Δεν παυει να με λυπει ομως η στενοκεφαλια τους και οι απωλειες που επακολουθησαν. Κατα τ'αλλα συμφωνω οτι το ευρω δεν φταιει σε τιποτα στην συγκεκριμενη επενδυση, και σε δραχμες νατανε παλι πενταροδεκαρες θαχαν γινει.

Απλα μουμεινε η αρχικη ερωτηση Στελιο. Πως τις κληρονομησες δηλαδη.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 24, 2015, 03:48:44 μμ »

Αποδοχή κληρονομιάς Δημήτρη....,

η εφορία ειπε οκ..., καταγράφηκαν, και πέρασαν σ' εμένα..., βάσει αποδοχή κληρονομιάς
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 24, 2015, 03:54:08 μμ »

 ;D
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 24, 2015, 04:01:47 μμ »

Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι, πές μου να ατο εξγήγσω..., διαδκαστικά ομως περνάνε στον κληρνόμο, μετά την αποδοχή φυσικά....ετσι λοπόν τις πήρα, και θα περιμένω στο αιώνα τον άπαντα, να ξαναβγούνε.... ;D ;D ;D
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 24, 2015, 04:07:58 μμ »

το θέμα λοπιπόν φίλε Δημήτρη, ειναι το γνωστό....δηλ. εσύ πιστυεις οτι με δραχμή, θαναι χειρώτεαρα ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 24, 2015, 04:41:00 μμ »

Εγώ προσωπικά δεν λέω Ευρώ πάση θυσία.  Αν δεν μπορούν να καταλήξουν σε μια σωστή συμφωνία με γενναίο κούρεμα του χρέους, τότε στην αναγκη......δραχμή.  Έτσι και αλλιως κατεστραμμένοι είμαστε και απλώς μας το σερβίρουν σε δόσεις.  Δεν έχω πάντως σκοπό να ζήσω άλλα 5 χρόνια στην Ελλάδα σε αυτό το κλίμα.  Θα περιμένω τις αποφάσεις της κυβέρνησης και μετά θα πάρω και εγώ τις δικές μου.  Όταν η Ελλάδα εξέλθει της κρίσης εγώ θα είμαι ποια γέρος και δεν έχω σκοπό να χαραμίσω τα πιο παραγωγικά μου χρόνια σε αυτήν την μιζέρια ούτε να χρηματοδοτήσω τον "στρατό" των "κομμουνιστών" του Σύριζα.