Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939  (Αναγνώστηκε 2612 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 08:30:23 μμ »

Να ξέρεις όμως ότι μόνο θα το δείξω δεν σκοπεύω να το πουλήσω. Είναι ενθύμιο από τον παππού καταλαβαίνεις. Όχι αυτό το Σάββατο το επόμενο θα έχω φωτογραφία και τις 2 όψεις του μεταλλίου. Μέχρι τότε υπομονή.
Τρια χιλιαρικακια ζεστα....εισαι?

Και δουλειά με σταθερό μισθό να μου προσφέρεις και ΙΚΑ πάλι δεν το πουλάω!  :)

Σαφής?
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 08:31:27 μμ »

Θα τα δωσω αλλου, τι να κανουμε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 08:35:56 μμ »

Θα τα δωσω αλλου, τι να κανουμε

Είναι σκληρή η ζωή!  Τι να κάνουμε?  :P   19/9/2015 θα το έχω στα χέρια μου να το φωτογραφίσω. Θα ανεβάσω και από σκάννερ και από φωτογραφική κινητού .
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 12:04:30 πμ »

Διευκρίνηση : Του Καραμήτσου γράφει ΕΒΔΟΜΑΣ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΑΜΙΛΛΗΣ και όχι ΒΡΑΒΕΙΟΝ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΑΜΙΛΛΗΣ. Του Καραμήτσου είναι ένα απλό ενθύμιο  ενώ το άλλο είναι Βραβείο εργατικότητας.

Η διαφορά είναι ότι την Βράβευση την έκανε ο ίδιος ο Ιωάννης  Μεταξάς [Μαρτυρία από τον παππού] ενώ τα ενθύμια τα έδιναν οι εργοδότες με εκπρόσωπο του υπουργείου εργασίας. Είναι εντελώς διαφορετικός και ο σκοπός  κοπής και χρήσης τους και η χρονολογία τους και το μιντάζ τους. Τα ενθύμια ήταν πολλά ενώ τα Βραβεία ήταν λιγότερα. Το μιντάζ το ψάχνω αλλά δεν μπορώ να το βρώ.

Τα δικά σας του 1939 είναι το πολύ F-VF Βραβεία! . Του Καραμήτσου XF αλλά κατώτερης σημασίας είναι ενθύμιο όχι Βραβείο.  Αυτό που θα δείξω είναι UNC και είναι βραβείο.


Ο Ιωάννης Μεταξάς μπόρεσε και είπε ΟΧΙ ! Να δώ ποιό ανδρείκελο του "σήμερα" θα μπορέσει να το κάνει στους Γερμανούς?


Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 12:16:54 πμ »

Διευκρίνηση : Του Καραμήτσου γράφει ΕΒΔΟΜΑΣ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΑΜΙΛΛΗΣ και όχι ΒΡΑΒΕΙΟΝ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΑΜΙΛΛΗΣ. Του Καραμήτσου είναι ένα απλό ενθύμιο  ενώ το άλλο είναι Βραβείο εργατικότητας.

Η διαφορά είναι ότι την Βράβευση την έκανε ο ίδιος ο Ιωάννης  Μεταξάς [Μαρτυρία από τον παππού] ενώ τα ενθύμια τα έδιναν οι εργοδότες με εκπρόσωπο του υπουργείου εργασίας. Είναι εντελώς διαφορετικός και ο σκοπός  κοπής και χρήσης τους και η χρονολογία τους και το μιντάζ τους. Τα ενθύμια ήταν πολλά ενώ τα Βραβεία ήταν λιγότερα. Το μιντάζ το ψάχνω αλλά δεν μπορώ να το βρώ.

Τα δικά σας του 1939 είναι το πολύ F-VF Βραβεία! . Του Καραμήτσου XF αλλά κατώτερης σημασίας είναι ενθύμιο όχι Βραβείο.  Αυτό που θα δείξω είναι UNC και είναι βραβείο.


Ο Ιωάννης Μεταξάς μπόρεσε και είπε ΟΧΙ ! Να δώ ποιό ανδρείκελο του "σήμερα" θα μπορέσει να το κάνει στους Γερμανούς?

Σίμο, ποιος είπε το ΟΧΙ;

Για αριστεροχουντικό σε κόβω, "reverse anal error".
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 12:37:57 πμ »

Ανυπομονώ για την σύγκριση  :) :) το πρώτο είναι όντος αρκετά φθαρμένο , του Καραμητσου είναι χαραγμένο αρα κατεστραμμένο (τουλάχιστον για έμενα ;)) . Άντε Σιμο να δούμε και του παππού  8) 
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 11:48:15 μμ »

Ανυπομονώ για την σύγκριση  :) :) το πρώτο είναι όντος αρκετά φθαρμένο , του Καραμητσου είναι χαραγμένο αρα κατεστραμμένο (τουλάχιστον για έμενα ;)) . Άντε Σιμο να δούμε και του παππού  8)

Αύριο θα το έχω στα χέρια μου το μετάλιο και θα το ανεβάσω φωτογραφία!



Για την ώρα αποσύρομαι για ...
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 12:55:29 μμ »

To μετάλιο του παππού μου!!!!!!!!!! (Περήφανος)





Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 12:58:58 μμ »

Και το έχω φωτογραφήσει με σκάνερ που να το δείς και με κανονική φωτογραφική μηχανή!

Και το έχω μέσα σε κασετίνα ειδική κοσμήματος για μέγιστη προστασία.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 05:15:12 μμ »

Ανυπομονώ για την σύγκριση  :) :) το πρώτο είναι όντος αρκετά φθαρμένο , του Καραμητσου είναι χαραγμένο αρα κατεστραμμένο (τουλάχιστον για έμενα ;)) . Άντε Σιμο να δούμε και του παππού  8)

Ακούω την γνώμη σου !  :) Πώς σου φαίνεται?
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 05:49:15 μμ »

Κατά αρχάς να το χαίρεσαι και να το κρατήσεις να θυμάσαι τον παππού . Δεν μπορώ να πω οτι έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους έχει τα ίδια κατεβασματακια στα φύλα που έχουν όλα απο οτι είδα . Μια μικρή απόπειρα καθαρισμού ΙΣΩΣ κάτω από την ημερομηνία? , δεν διακρίνω καλά . Μια φωτο στον ήλιο χωρείς επεξεργασία στο πικασα θα έδειχνε καλύτερα . Πάντως σε γενικές γραμμές είναι σε πολύ καλή κατάσταση , καθαρό χωρείς οξειδώσεις και χτυπήματα . Είναι ένα κομμάτι ιστορίας και ένα καλό ενθύμιο απο αγαπημένο πρόσωπο . Να είσαι καλά και να το καμαρώνεις ,φιλικά Μιμης  :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 17, 2015, 10:26:17 μμ »

Σ'ευχαριστώ Μίμη! Είναι ακαθάριστο. Και το έχω μέσα στη κασετίνα που το είχε ο παππούς. Δέν ήταν συλλέκτης ο παππούς μου και δεν τα καθάριζε ποτέ. Ούτε αυτό ούτε τον Φοίνικα (Καποδίστρια) με επισήμανση είχε καθαρίσει ποτέ. Ήταν  κι εκείνο σε άριστη κατάσταση. Κρίμα που δεν το έχω όμως! Αυτό πρέπει να το πούλησε η θειά μου. Η αδερφή του πατέρα μου. Δέν πρόλαβα να το πάρω κι αυτό.  Σήμερα θα είχα να σας δείξω ένα ακόμα ντοκουμέντο ενώ τώρα έχω μόνο την ιστορία του παππού.

Ευτυχώς μου έμεινε το μετάλλιο το οποίο κι αυτό ήθελε να το σκοτώσει η θειά μου αλλά το πήρε ο πατέρας μου για να το χει ενθύμιο κι έτσι ζεί σήμερα στα χέρια μου.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάλλιο - Βραβείο Εργατικής Εστίας 1939
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 12:26:39 πμ »

Με καλύτερη ακόμα ανάλυση  :)  /( Περήφανος!)



Καταγράφηκε