Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Προυφ Δημητρούλα  (Αναγνώστηκε 11655 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 17, 2015, 05:58:03 μμ »

Νιμιζω οτι δεν υπαρχει καλυτερο αναλογο παραδειγμα απο τα 500 Mils 1970 Proof της Κυπρου.Το νομισμα δεν κανει καθολου contrast πεδιου με το αναγλυφο.Αν δεις το απλο αναμνηστικο  (που ειναι νικελ) με το Proof( που ειναι αργυρο) θα καταλαβεις την διαφορα...

Κώστα (kvassos), δεν αναλύουμε τα είδη της proof  κατεργασίας.
Προσωπικά δεν έχω δει proof  του 30 και από τη φωτό δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Ο Γιώργος (gkounto) εάν δεν απατώμαι, είχε γράψει για την πιθανότητα να κόπηκαν proof  ή να επεξεργάστηκαν ως ειδική κοπή τα συγκεκριμένα νομίσματα.
Θεωρητικά είναι υπερβολή να τα έκοψαν proof χωρίς να αποκλείεται και το αντίθετο.

Εγώ πάντως από τη φωτό δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Εάν κάποιος έβγαλε, να το πει και να μας το υποδείξει. Φυσικά και δεν τα έχω δει από κοντά.

Εάν τώρα κάποιος έχει άποψη μόνο και μόνο από το ταμπελάκι δικό του θέμα. Εγώ πάντως θα εμπιστευτώ κάποιον που το έχει δει. Γι αυτό είπα για το Βασίλη Β. να μας το πει όταν του έρθει.

(Προς αποφυγή παρεξήγησης. Δεν το αμφισβητώ. Περιμένω απλά επιβεβαίωση).
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 17, 2015, 05:59:05 μμ »

Γενικά παρατηρώ πως υπάρχει μια σύγχυση μεταξύ συλλεκτών του τι είναι proof.

Καμμιά.
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 17, 2015, 10:42:48 μμ »

Νικο εχουν κοπει Δημητρες και Ποσειδωνες προυφσς απο το Royal mint of England.Ειναι εξαιρετικα σπανια και λιγοστα.

Τετοιο παραδειγμα ειχε πουληθει απο τον Jim Elmen,(world wide coins of California)to 1996 τριπλετας προυφ του 1930 και ο καταλογος της δημοπρασιας βρισκεται στην βιβλιοθηκη της πνε.

Ο Καραμητσος  ξαναπουλησε το 2004 τα ιδια ακριβως νομισματα στο φιλο μας Δημητρη Δημτρακακ.
Σημερα και τα τρια ανηκουν στην συλλογη  του νυν προεδρου.
Ειναι ματ προυφ και οχι καμεο.

Προ λιγων μηνων ο dix,newman,web πουλησε ομοια τριπλετα μαζι με την κασετινα του royal mint,σε πενταψηφιο αριθμο sterling pounds.
Μπορειτε να δειτε ακομη τα λοτα της δημοπρασιας στο σαιτ τους  η στο coin archive για οσους εχουν συνδρομη.

Ενας Ποσειδωνας προυφ  πουληθηκε στο Stucks to 1999  και ειναι στην συλλογη του πρωην προεδρου,δεν τον εχω δει αλλα ο πρωην προεδρος ειναι ανθρωπος του λογου του.

Αλλοι δυο ολοιδιοι ακομη και στο χρωμα Ποσειδωνες σε κουτι του ρουαλ μιντ βρεθηκαν στα υπογεια του Baldwins προ 6 ετιας και ο αειμνηστος Δημητρης πουλησε εναν σε κολλητο μου φιλο και εναν πηρα εγω απο την δημοπρασια του Baldwins.

Επειδη δεν ειναι καμεο προυφ μου τον εγραψαν μσ65 αλλα ειναι θεμα αποφασης να το διορθωσω μιας και δεν ενδιαφερομαι να το πουλησω επι του παροντος.

Νικο οποτε θες ελα να δεις τον Ποσειδωνα και ειμαι σιγουρος με μια προσεχτικη ματια θα καταλαβεις τις ορθες γωνιες που δινουν μεγαλυτερο εξωγλυφο στον προυφ απο τον κανονικο οπως και η χαραξη στα σταφυλια του διαδηματος του Θεου ειναι παντελως διαφορετικη.

Φιλοδοξω να μπορεσεις να δεις και την Δημητρα γιατι δεν ειναι δικη μου.

Καταγράφηκε