Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Προυφ Δημητρούλα  (Αναγνώστηκε 11656 φορές)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 22, 2015, 11:52:40 μμ »

Για κοιτάξτε αυτή που ειχε ανεβάσει ο YVASILAKIS, και πές τε μου που ειναι η διαφορά

http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=979.15
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 22, 2015, 11:55:12 μμ »

Ισως μόνο εκεο που λέει ο Δημήτρης, αλλά αυτο απο μόνο του, δεν την κάνει proof
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 22, 2015, 11:59:26 μμ »

Kαι καλά κάνει ο Νίκος, την σύγκριση με το 100άρικο του 1935
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 23, 2015, 12:09:01 πμ »

Για κοιτάξτε αυτή που ειχε ανεβάσει ο YVASILAKIS, και πές τε μου που ειναι η διαφορά

http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=979.15

Στέλιο η δικιά μου δεν είναι proof Ούτε proof like .Είναι όμως αυστηρά ακυκλοφόρητη Δήμητρα με ωραίο aye appeal που την κάνει εντυπωσιακή .
Θεωρώ η φωτογραφία του είναι απαράδεκτη !!!
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 23, 2015, 12:14:41 πμ »

Το ιδιο λέω φίλε μου.....
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 23, 2015, 12:33:59 πμ »

Κοιτάξτε τώρα τι γίνεται. Αν την εβγαζε Ελληνας τα κρητήρια θάταν διαφορετικά...Την βγάζει ομως ο heritage, που μπορούμε άνετα να του την κάνουμε...Αλήθεια, κοιτάζουμε τελικά, πραγματικά το νόμισμα ? Θεωρείτε αυτό το νόμισμα proof ? Proof Δήμητρα, δεν εχω δει ποτε μου, αλλά θεωρώ οτι μπορώ να καταλάβω τι ειναι proof
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 23, 2015, 08:17:18 πμ »

Proof τυπου  "Australian predecimal penny" ειναι.

Τώρα εσύ τέτοια ώρα με βάζεις να εκπαιδεύομαι  >:(
Καταγράφηκε

vkeram

  • Επισκέπτης
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 23, 2015, 08:59:35 πμ »

Δε καταλαβαίνω τι σχεση εχει το 100ρικο του 1935?  Εσάς σας μοιάζει στη φωτο της pcgs για mint state κομμάτι?
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 23, 2015, 10:54:56 πμ »

Proof τυπου  "Australian predecimal penny" ειναι.

Τώρα εσύ τέτοια ώρα με βάζεις να εκπαιδεύομαι  >:(
Οι 99% των συλλεκτών αν τους πεις proof, νομίζουν ότι είναι ένα νόμισμα που φαίνεται cameo ενώ δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.  Θα μιλάμε όλοι μέρα και οι 99 θα έχουν βάλει στην γωνία τον 1 χωρίς να ξέρουν.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 23, 2015, 11:13:32 πμ »

Αυτό εδώ ας πούμε, είναι proof?

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 23, 2015, 11:17:11 πμ »

Τον Φεβρουαριο 2015 εγινε στο Λονδινο μια μεγαλη δημοπρασια απο Proofs του Βασιλικου Νομισματοκοπειου (RM) απο την συλλογη του Μουσειου της Μελβουρνης, σιγουρα θα το θυμαστε και μεταξυ αλλων ηταν και Ελληνικα η σειρα του 1930 (DNW 11/02/2015, lot 374). Ειχα την ευκαρια να τα δω απο κοντα και μου δημιουργηθηκε και εμενα η απορια για το αν τελικα ηταν η οχι Proofs.

Στην εισαγωγικη του περιγραφη ο δημοπρατης ειχε γραψει την ιστορια των νομισματων και πως αυτα ειχαν περιελθει στην κατοχη του Αυστραλιανου Μουσειου. Ελεγε λοιπον πως το RM στην προσπαθεια του να αναλαβει περισσοτερα συμβολαια κοπης παγκοσμιων νομισματων και για λογους προβολης εκοβε μερικα Proofs/Specimens και τα μοιραζε σε διαφορα Μουσεια αλλα και Νομισματοκοπεια. Το εκανε αυτο με ολα τα νομισματα που εκοβε τοτε και στην δημοπρασια αυτη ησαν ολα απο Burma μεχρι φυσικα Ελλαδα. Ηταν ομως Proofs?

H απoψη μου ειναι οτι καθαρα απο τεχνικης πλευρας δεν ειναι Proofs αλλα "Specimen strikes for presentation purposes". To Royal Mint οπως και το Heaton εκεινη την περιοδο κτυπαγαν εντυπωσιακα Proofs με εντονα cameo contrasts. Tο σετ του 1927, το Crown 1935 ("Rocking horse"), αλλα και  to 100ρικο 1935 που ανεφερε καποιος ειναι μερικα παραδειγματα της θαυμασιας δουλειας που εκαναν. Κανενα απο τα νομισματα στην δημοπρασια δεν ειχε αυτα τα χαρακτηριστικα (ισως το 20ρικο του 1960 να αποτελει εξαιρεση αλλα και μερικα αλλα).

Απο τεχνικης αποψης τα αμιγως Proofs κοβονται απο ειδικα επεξεργασμενες μητρες (γυαλισμενες με  χημικα επεξεργασμενο το σχεδιο για το cameo effect) και χρησιμοποιουνται δισκοι που εχουν ειδικα σχεδιαστει για αυτο τον σκοπο (υψηλο rim, γυαλισμανη επιφανεια). Αυτη η δουλεια απαιτει χρονο και κοπο και εχει μεγαλο κοστος. Ηταν αραγε για τον σκοπο που προοριζοντο, οικονομικα σκοπιμη και συμφερουσα αυτη η διαδικασια? Για να κοπουν ολα και ολα περιπου 10 σειρες για καθε χωρα και καθε νομισμα/υποδιαρεση? Και μετα να αχρηστευθουν? Πιθανολογω πως οχι.

Το πιθανοτερο λοιπον κατα την γνωμη μου ειναι πως χρησιμοποιθηκαν οι μητρες εργασιας με κανονικους δισκους και επιμεληθηκε η κοπη τους. Μεγαλυτερη πιεση, 2 και 3 φορες κτυπημα για να τυπωθουν καλα, πιθανον λιγο γυαλισμα μετα. Αν ειναι σωστη αυτη η αποψη τοτε μαλλον εχουμε να κανουμε με Specimens και οχι Proofs. Φυσικα αυτο δεν αλλαζει την σπανιοτητα τους με ο,τι αυτο συνεπαγεται για την τιμη τους. Οι Εταιρειες πιστοποιησης ομως τα αποκαλουν Proofs.

Εδω η σειρα του 1930 απο την δημοπρασια του DNW: http://www.sixbid.com/browse.html?auction=1800&category=37393&lot=1587348
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 23, 2015, 01:53:49 μμ »

Τον Φεβρουαριο 2015 εγινε στο Λονδινο μια μεγαλη δημοπρασια απο Proofs του Βασιλικου Νομισματοκοπειου (RM) απο την συλλογη του Μουσειου της Μελβουρνης, σιγουρα θα το θυμαστε και μεταξυ αλλων ηταν και Ελληνικα η σειρα του 1930 (DNW 11/02/2015, lot 374). Ειχα την ευκαρια να τα δω απο κοντα και μου δημιουργηθηκε και εμενα η απορια για το αν τελικα ηταν η οχι Proofs.

Στην εισαγωγικη του περιγραφη ο δημοπρατης ειχε γραψει την ιστορια των νομισματων και πως αυτα ειχαν περιελθει στην κατοχη του Αυστραλιανου Μουσειου. Ελεγε λοιπον πως το RM στην προσπαθεια του να αναλαβει περισσοτερα συμβολαια κοπης παγκοσμιων νομισματων και για λογους προβολης εκοβε μερικα Proofs/Specimens και τα μοιραζε σε διαφορα Μουσεια αλλα και Νομισματοκοπεια. Το εκανε αυτο με ολα τα νομισματα που εκοβε τοτε και στην δημοπρασια αυτη ησαν ολα απο Burma μεχρι φυσικα Ελλαδα. Ηταν ομως Proofs?

H απoψη μου ειναι οτι καθαρα απο τεχνικης πλευρας δεν ειναι Proofs αλλα "Specimen strikes for presentation purposes". To Royal Mint οπως και το Heaton εκεινη την περιοδο κτυπαγαν εντυπωσιακα Proofs με εντονα cameo contrasts. Tο σετ του 1927, το Crown 1935 ("Rocking horse"), αλλα και  to 100ρικο 1935 που ανεφερε καποιος ειναι μερικα παραδειγματα της θαυμασιας δουλειας που εκαναν. Κανενα απο τα νομισματα στην δημοπρασια δεν ειχε αυτα τα χαρακτηριστικα (ισως το 20ρικο του 1960 να αποτελει εξαιρεση αλλα και μερικα αλλα).

Απο τεχνικης αποψης τα αμιγως Proofs κοβονται απο ειδικα επεξεργασμενες μητρες (γυαλισμενες με  χημικα επεξεργασμενο το σχεδιο για το cameo effect) και χρησιμοποιουνται δισκοι που εχουν ειδικα σχεδιαστει για αυτο τον σκοπο (υψηλο rim, γυαλισμανη επιφανεια). Αυτη η δουλεια απαιτει χρονο και κοπο και εχει μεγαλο κοστος. Ηταν αραγε για τον σκοπο που προοριζοντο, οικονομικα σκοπιμη και συμφερουσα αυτη η διαδικασια? Για να κοπουν ολα και ολα περιπου 10 σειρες για καθε χωρα και καθε νομισμα/υποδιαρεση? Και μετα να αχρηστευθουν? Πιθανολογω πως οχι.

Το πιθανοτερο λοιπον κατα την γνωμη μου ειναι πως χρησιμοποιθηκαν οι μητρες εργασιας με κανονικους δισκους και επιμεληθηκε η κοπη τους. Μεγαλυτερη πιεση, 2 και 3 φορες κτυπημα για να τυπωθουν καλα, πιθανον λιγο γυαλισμα μετα. Αν ειναι σωστη αυτη η αποψη τοτε μαλλον εχουμε να κανουμε με Specimens και οχι Proofs. Φυσικα αυτο δεν αλλαζει την σπανιοτητα τους με ο,τι αυτο συνεπαγεται για την τιμη τους. Οι Εταιρειες πιστοποιησης ομως τα αποκαλουν Proofs.

Εδω η σειρα του 1930 απο την δημοπρασια του DNW: http://www.sixbid.com/browse.html?auction=1800&category=37393&lot=1587348



Πολύ ωραία η ανάλυσή σου φίλε, και άκρως κατατοπιστική...Συγχαρητήρια !
SPecimen, να το δεχτώ, αλλά οχι proof...Γιατί μετά μαμάμε τα υπόλοιπα proofs
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 23, 2015, 02:26:29 μμ »

Εγώ Δημήτρη να δεχτώ, οτι αυτο το penny, ειναι proof, που δεν ειναι.., ειναι specimen...., η προηγούμενη ανάλυση του φίλου, με καλύπτει πλήρως..., αλλά μιλάμε για ενα νομισμα που κόβεται καθε χρόνο, καιοχι για ενα που κόβεται κάθε 30 χρόνια....
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 23, 2015, 02:30:10 μμ »

Proof τυπου  "Australian predecimal penny" ειναι.

Τώρα εσύ τέτοια ώρα με βάζεις να εκπαιδεύομαι  >:(
Οι 99% των συλλεκτών αν τους πεις proof, νομίζουν ότι είναι ένα νόμισμα που φαίνεται cameo ενώ δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.  Θα μιλάμε όλοι μέρα και οι 99 θα έχουν βάλει στην γωνία τον 1 χωρίς να ξέρουν.

Συμφωνώ μαζί σου.
Απλά το Αυστραλιανό είναι proof (matte proof)  αλλά δεν έχει σχέση με τη Δήμητρα.
Υπάρχει και εντελώς "γυαλιστερό" proof,  καθώς και η τρίτη κατηγορία που εσύ σωστά αναφέρεις cameo. Δυστυχώς όμως οι εταιρείες πιστοποίησης (πάλι αυτοί οι "παντογνώστες") ένα proof τύπου cameo θα το ονοματίσουν cameo μόνο εφόσον έχει έντονο contrast. Αυτό έχει μπερδέψει τους νέους συλλέκτες. (Εάν δεν κάνω λάθος αυτή τη πατατιά τη κάνει η PCGS)
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Προυφ Δημητρούλα
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 23, 2015, 02:35:52 μμ »

Τελικά ρε παίδες, για εξηγήστε μου τι ειναι proof ! Το αυστραλιανο εχει χαρακτηριστικά proof, ΑΛΛΑ , δεν ειναι proof ! Εξηγήστε μου τους ορους, matte κλπ...,τελικά, ειναι proof ή οχι ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό