Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 100 δρχ 2000 proof like  (Αναγνώστηκε 12493 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 09:26:13 πμ »

Δείχνει καλύτερο από το επιμελημένης κοπής:

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 09:44:30 πμ »

Η ημερομηνία, ειναι με πιο λεπτά ψηφία, ή μου φαίνεται ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 09:53:35 πμ »

Αν αυτά ειναι Proof, εγω ειμαι ο Μέγας Αλέξανδρος :D
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 11:32:14 πμ »

Παιδιά είχα και εγώ την επιμελημένη κοπή του 2000. Τουλάχιστον το σετ που είχα δεν είχε τόσο καλό 100 δρχ.  Αυτό έχει καθρέφτη πεδίο σαν το πεδίο που έχει η proof δρχ του 2000.

Δημήτρη (digo) έχεις δίκιο εάν δεν είναι καθαρό ρroof και cameo δεν αξίζει να το στείλεις για πιστοποίηση το κρατάς στο κουτάκι του, το θέμα είναι αν αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις να το στείλεις για να δεις τι θα γράψει, θα δούμε στο μέλλον, πάντως και τα 100 δρχ του 1990 που τα πουλάνε σήμερα 2000 ευρώ τα θυμάμαι που τα πουλούσαν 150 ευρώ αρχικά οπότε μην θεωρείς τίποτα σίγουρο από την τιμή αγοράς.

Στέλιο από την φώτο που βλέπεις και εσύ το βλέπω δεν το έχω μπροστά μου και έχει της επιμελημένης λίγο πιο λεπτά γράμματα από την φώτο που ανέβασε ο Δημήτρης τώρα τι σημαίνει αυτό όποιος ξέρει να μας πει και μας.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 01:20:29 μμ »

Προφανώς Μιχάλη, τα της επιμελημένης, ειναι απο άλλη μήτρα, οπότε αυτό που ανέβηκε, και που οντως μοιάζει με proof like, δεν ειναι μάλλον απο αυτά..Να βγήκε απο μασούρι, δεν το θεωρώ απίθανο..., τόχω δει σε τάλληρα και δεκάρικα του ιδιου ετους..., πολλά proof like στα συγκεκριμένα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 10:44:44 μμ »

Κι εγω αυτο πιστευω: οτι ειναι κοπη απο ολοκαινουρια και γυαλισμενη σε στυλ καμεο μητρα. Αλλωστε, αν προοριζοταν για διευθυντες, ακομα και μονο της Εθνικης, ο αριθμος τους (τοτε νυν, συν αρκετους σημαινοντες συνταξιουχους), μονον ευκαταφρονητος δεν ειναι. Με αλλα λογια, πιθανωτατο να φτιαχτηκε μητρα μονον γι αυτη την κοπη, με αποτελεσμα ανωτερο της επιμελημενης κοπης, σχεδον προυφ, αλλα οχι αληθινο προυφ, ειδικα τοσο φτηνα. Ετσι δικαιολογειται κι η παραγγελια τοσων κουτιων.

Παντως απ'τη στιγμη που το ειδα, μου την εχει δωσει να φτιαξω ενα παρομοιο συνολο, μονος μου, μονο που το κουτι δε θαχει θυρεο....

Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 11:49:21 μμ »

Κι εγω αυτο πιστευω: οτι ειναι κοπη απο ολοκαινουρια και γυαλισμενη σε στυλ καμεο μητρα. Αλλωστε, αν προοριζοταν για διευθυντες, ακομα και μονο της Εθνικης, ο αριθμος τους (τοτε νυν, συν αρκετους σημαινοντες συνταξιουχους), μονον ευκαταφρονητος δεν ειναι. Με αλλα λογια, πιθανωτατο να φτιαχτηκε μητρα μονον γι αυτη την κοπη, με αποτελεσμα ανωτερο της επιμελημενης κοπης, σχεδον προυφ, αλλα οχι αληθινο προυφ, ειδικα τοσο φτηνα. Ετσι δικαιολογειται κι η παραγγελια τοσων κουτιων.

Παντως απ'τη στιγμη που το ειδα, μου την εχει δωσει να φτιαξω ενα παρομοιο συνολο, μονος μου, μονο που το κουτι δε θαχει θυρεο....

Δημήτρη το πρόβλημα για μένα δεν είναι ο Θυρεός αλλά να βρεις αντίστοιχο νόμισμα, εάν ο φίλος το στείλει για πιστοποίηση θα του ζητήσω να σου δώσει το κουτί. ;D
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 09:47:16 πμ »

ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΤΕ, ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ! Χαζος ειναι; Αμα γραψει προυφ καμεο θα το πουλαει μια χηνα τουλαχιστον μετα!   ;D ;D ;D
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 09:58:50 πμ »

ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΤΕ, ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ! Χαζος ειναι; Αμα γραψει προυφ καμεο θα το πουλαει μια χηνα τουλαχιστον μετα!   ;D ;D ;D

Τότε είναι που δεν θα το πουλάει με τίποτα.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 10:09:43 πμ »

Δηλαδη για να καταλαβω: εσυ τον ψηνεις για το νομισμα κι εγω για το κουτι; Να ενωσουμε τις δυναμεις μας (χωρις να του το πεις) και ν'ανεβασουμε την προσφορα μας; Εσυ το νομισμα, εγω το κουτι με την καπσουλα.

Αλλα αμα μου λες οτι θα αρνηθει προσφορα 1000 ευρω αν γραψει PCGS PR67 DCAM ε τοτε εχουμε να κανουμε με το αισχιστο ειδος ανθρωπου: αυτουνου που δεν τον νοιαζουν τα λεφτα. Γι αυτους μονο μια λυση υπαρχει, η μαφιοζικη. Δυο σφιρες στον κροταφο εξ επαφης.  ;) ;) 8) ??? :o :P
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 06:53:45 μμ »

Δηλαδη για να καταλαβω: εσυ τον ψηνεις για το νομισμα κι εγω για το κουτι; Να ενωσουμε τις δυναμεις μας (χωρις να του το πεις) και ν'ανεβασουμε την προσφορα μας; Εσυ το νομισμα, εγω το κουτι με την καπσουλα.

Αλλα αμα μου λες οτι θα αρνηθει προσφορα 1000 ευρω αν γραψει PCGS PR67 DCAM ε τοτε εχουμε να κανουμε με το αισχιστο ειδος ανθρωπου: αυτουνου που δεν τον νοιαζουν τα λεφτα. Γι αυτους μονο μια λυση υπαρχει, η μαφιοζικη. Δυο σφιρες στον κροταφο εξ επαφης.  ;) ;) 8) ??? :o :P

Δημήτρη μια χαρά το είπες πολύ γέλασα, εγώ τον ψήνω για το νόμισμα και εσύ για το κουτί και μη ξεχνάς την κάψουλα.

Κάτσε να μπει η νέα χρονιά και θα δούμε πως θα το οργανώσουμε.

Πέραν της πλάκας κανείς δεν είναι υπεράνω χρημάτων αλλά πολλοί όπως άλλωστε και εσύ χαίρεσαι να έχεις στην κατοχή σου ένα νόμισμα αξίας χωρίς να το ρευστοποιείς, αλλιώς δεν λέγεσαι συλλέκτης αλλά έμπορος.

Υ.Γ. πάντως εάν γράψει αυτό που είπες εσύ θα πάρεις την κάψουλα και το κουτί τζάμπα ενώ εγώ θα πάρω τα @@ μου.  8) 8) 8) 8)
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 08:29:35 μμ »

 Το δικό μου.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 09:12:49 μμ »

Το δικό μου.

Τρομερό, εσένα μάλλον σου λείπει το κουτί, καθρέφτης το πεδίο (έχει στίγματα? ή είναι λερωμένο?), θα είχε ενδιαφέρον να τα συγκρίνουμε απο κοντά

Λοιπόν παρατηρώντας το νόμισμα σου βλέπω ένα μικρό βαθουλωματάκι σε μια απο τις βασικές ακτίνες του ήλιου, στο ίδιο σημείο που έχει και στο κέρμα που ανέβασα εγώ, λες να είναι απ ίδια μήτρα?
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 09:24:27 μμ »

Το δικό μου.

Τρομερό, εσένα μάλλον σου λείπει το κουτί, καθρέφτης το πεδίο (έχει στίγματα? ή είναι λερωμένο?), θα είχε ενδιαφέρον να τα συγκρίνουμε απο κοντά

Εχει ψιλοθεματακια "ο καθρεφτης" αυτος. Μαλλον, ενα απ'τα πολλα pl που βρισκονται, οποιο μασουρι και ν'ανοιξεις (ξαναλεω, κοιταξτε αυτο του απλου σετ του 2000 στα $5 και θα δειτε), μονο που αυτο εχει ιχνη ελαφρας κυκλοφοριας (ενα-δυο πιασιματακια δλδ) και ψιλοταλαιπωριας. Αντικαθισταται πανευκολα με εντελως απιαστο, λεω να παρω κανα μσουρι 100ρικα του 2000, ακους Γκαρφηλντ, ποσο;
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 23, 2015, 09:27:27 μμ »

Το δικό μου.

Τρομερό, εσένα μάλλον σου λείπει το κουτί, καθρέφτης το πεδίο (έχει στίγματα? ή είναι λερωμένο?), θα είχε ενδιαφέρον να τα συγκρίνουμε απο κοντά

Εχει ψιλοθεματακια "ο καθρεφτης" αυτος. Μαλλον, ενα απ'τα πολλα pl που βρισκονται, οποιο μασουρι και ν'ανοιξεις (ξαναλεω, κοιταξτε αυτο του απλου σετ του 2000 στα $5 και θα δειτε), μονο που αυτο εχει ιχνη ελαφρας κυκλοφοριας (ενα-δυο πιασιματακια δλδ) και ψιλοταλαιπωριας. Αντικαθισταται πανευκολα με εντελως απιαστο, λεω να παρω κανα μσουρι 100ρικα του 2000, ακους Γκαρφηλντ, ποσο;

Δημήτρη συμπληρωματικά σου λέω ότι στο νόμισμα που ανέβασα, σε τμήματα της περιμέτρου κόβει σαν ξυράφι, όχι σε όλο το μήκος όμως.
Καταγράφηκε