Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 100 δρχ 2000 proof like  (Αναγνώστηκε 12494 φορές)

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:40:43 μμ »

Η καψουλα δε δειχνει να ειναι του εμποριου και οχι σαν αυτες που χρησιμοποιει το νομισματοκοπειο.  Καλο θα ηταν βεβαια να το βλεπαμε απο κοντα.


Το νομισμα ειναι 99% απο μασουρι, ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να εκοψε ο "μικρο-συλλεκτης" απο Λαρισα ολο το μπλιστερ της επιμελημενης κοπης για τον Αλεξανδρο. Υπαρχουν ψιλο-πολυ προυφ λαικ τετοια σε ολη τη δεκαετια του 90 και οχι μονο 100 δρχ και πολλα απ'αυτα πιστοποιημενα απο NGC. Πηγε σε μαγαζι, εψαξε ενα ενα τα 100αρια, το τσιμπησε, βρηκε και μια καπσουλα (τη ζητας με τα μιλιμετρ, τιποτε το δυσκολο, του εμποριου ειναι οπως λεει κι ο Γκαρφηλντ) και τοφτιαξε ο μερακλης.

Το κουτι ομως, με εθνοσημο και εσοχη που να ταιριαζει αυτα τα μιλιμετρ, απο που ειναι; Εδω σας θελω.

Και τι κουτι κουτι,
και τι κουτι κουτι,
τωρα η μπυρα Φιξ και σε κουτιιι....

(θελει μελωδια...)

Μουχει κολλησει ρε Μιχαλη απο τοτε που τοβαλες αυτο, εσυ δεν τοχες βαλει;


Οπερ εδει δειξαι, ειναι αυτο που λεει ο Μιχαλης. Ουτε μερακλης, ουτε τιποτε. Συνταξιουχος διευθυντης τραπεζας, του τοφεραν ετοιμο, και τσαμπαααα. ;)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:44:40 μμ »

Η καψουλα δε δειχνει να ειναι του εμποριου και οχι σαν αυτες που χρησιμοποιει το νομισματοκοπειο.  Καλο θα ηταν βεβαια να το βλεπαμε απο κοντα.


Το νομισμα ειναι 99% απο μασουρι, ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να εκοψε ο "μικρο-συλλεκτης" απο Λαρισα ολο το μπλιστερ της επιμελημενης κοπης για τον Αλεξανδρο. Υπαρχουν ψιλο-πολυ προυφ λαικ τετοια σε ολη τη δεκαετια του 90 και οχι μονο 100 δρχ και πολλα απ'αυτα πιστοποιημενα απο NGC. Πηγε σε μαγαζι, εψαξε ενα ενα τα 100αρια, το τσιμπησε, βρηκε και μια καπσουλα (τη ζητας με τα μιλιμετρ, τιποτε το δυσκολο, του εμποριου ειναι οπως λεει κι ο Γκαρφηλντ) και τοφτιαξε ο μερακλης.

Το κουτι ομως, με θυρεο και εσοχη που να ταιριαζει αυτα τα μιλιμετρ, απο που ειναι; Εδω σας θελω.

Και τι κουτι κουτι,
και τι κουτι κουτι,
τωρα η μπυρα Φιξ και σε κουτιιι....

(θελει μελωδια...)

Μουχει κολλησει ρε Μιχαλη απο τοτε που τοβαλες αυτο, εσυ δεν τοχες βαλει;

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:56:36 μμ »

Το κουτί είναι ΥΠΟΙΚ παραγγελία .
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:01:01 μμ »

Τραπεζική πλακέτα αναμνηστική

πηγή : ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΕΥΡΩ ΚΑΙ 2 ΕΥΡΩ (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ)./facebook

Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:01:48 μμ »

Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:40:28 μμ »

Η αμεση απαντηση του πολυ συμπαθητικου πωλητη κατα τ'αλλα, μην τον θαψετε κιολας.

"
kalispera distixos den iparxi allo to vrikame kai to pirame stin larisa apo ena mikro-silekti pou dielise tin silogi tou omorfo komati kai "koufo" opos lete oute exoume ksanadi tetio pragma kai malista na teriazi h kapsoula se kouti akrivos! an vrethi kai allo tha sas enimerosoume pantos tha ton rotisoume ton lariseo mipos exei kai allo.
sas efxomaste kala xristougena kai kales giortes!"

Τυχερακιας ο φιλος σου Μιχαλη. Το πουλαει;

 :) :) :)

Θα τον ρωτήσω Δημήτρη και θα σου πω.

Ο συγκεκριμένος πωλητής αν προσέξετε πουλάει 99% αναμνηστικά οπότε ο φίλος που το αγόρασε σκέφτηκε ότι το νόμισμα προέρχεται από κάποιον που του αρέσουν τα αναμνηστικά, άρα θα είναι τέλειο χωρίς ψεγάδια.

Ρίσκαρε στο κουτί και την κάψουλα γιατί μπορεί το συγκεκριμένο κέρμα να ήταν απο μασούρι όπως μας έδειξε ο φίλος μας ο Γιώργος και το κουτί και η κάψουλα να ήταν απο άλλο αναμνηστικό.

Τελικά το νόμισμα κατά την γνώμη μου δεν είναι από μασούρι εφόσον η κάψουλα και το κουτί είναι γιαυτό, τώρα τι ακριβώς είναι θα το μάθουμε.

Θα ανεβάσω δικές μου φωτογραφίες όταν τον ξαναδώ (ελπίζω μέσα στην εβδομάδα), και ελπίζω να μου το δώσει κάποια από τις επόμενες Κυριακές να το φέρω στην Ένωση να το δείτε και απα κοντά (αν δεν το αγοράσει ο digo  8) 8) 8) 8) )
 
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 11:07:04 μμ »

Φώτος του κέρματος σημερινές.

Δυστυχώς δεν έχω τον εξοπλισμό για να βγάλω καλύτερες (θα ήταν τρομερό να μπορούσε να αναδειχτεί το cameo), το πεδίο είναι καθρέφτης λόγω της τελειότητας του πεδίου θεωρώ δύσκολο να ήταν σε μασούρι.

Δημήτρη και του φίλου του αρέσει, μάλλον δεν το πουλάει, ίσως αργότερα.

Y.G. H φωτογραφία με το αλέξανδρο μου βγήκε καλή η άλλη πλευρά δεν μου πέτυχε στην δημοπρασία είναι πολύ καλύτερη
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 11:34:42 μμ »

Σύμφωνα με τον κατάλογο Krause του 2015  42η έκδοση η τιμή του proof 60  100ρικου 2000 είναι 10$ (περίπου 9€). Αυτά τα 55$ που διαβάζω είναι υπερβολές. Μ'ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα 20 κομμάτια να πουλιούνται στο διαδίκτυο σε τιμές εξωφρενικές. Άλλος ζητάει 100 άλλος 500 άλλος 55 άλλος 1000!!! Καθένας ζητάει ότι θέλει. Το πρόβλημα είναι ότι μερικοί αγοράζουν σε τιμές τέτοιες όταν η πραγματική αξία με δυσκολία φθάνει το 10ρικο.



Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 11:40:34 μμ »

Σίμο μπορεί να είναι υπερβολική τιμή τα 55 δολάρια σε σχέση με τον Krause αλλά εγώ είδα το ωραιότερο 100 δρχ με το Αλέξανδρο που έχω δει από κοντά, άλλωστε το συγκεκριμένο εάν γράψει  proof 65 cameo τότε η τιμή του δεν θα είναι 10 δολάρια και τα 55 δολάρια θα είναι ψίχουλα σε σχέση με την τιμή που θα έχει.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 12:02:32 πμ »

Σίμο μπορεί να είναι υπερβολική τιμή τα 55 δολάρια σε σχέση με τον Krause αλλά εγώ είδα το ωραιότερο 100 δρχ με το Αλέξανδρο που έχω δει από κοντά, άλλωστε το συγκεκριμένο εάν γράψει  proof 65 cameo τότε η τιμή του δεν θα είναι 10 δολάρια και τα 55 δολάρια θα είναι ψίχουλα σε σχέση με την τιμή που θα έχει.

Εάν και εάν και εφόσον και όταν και άμα ... Σωστά τα λές αλλά μιλάς υποθετικά. Εάν όμως δεν γράψει 65 αλλά 60 ή 62 τότε; Θα το παίξουμε ΛΟΤΤΟ; Θα προπληρώσουμε κάτι για το οποίο αμφιβάλλουμε;  Επομένως υπάρχει ρίσκο. Και θα έλεγα και υψηλό μάλιστα. Δικαίωμα του καθενός να το πάρει το ρίσκο δεν λέω. Αλλά υπάρχει.

Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 12:06:26 πμ »

Σίμο μπορεί να είναι υπερβολική τιμή τα 55 δολάρια σε σχέση με τον Krause αλλά εγώ είδα το ωραιότερο 100 δρχ με το Αλέξανδρο που έχω δει από κοντά, άλλωστε το συγκεκριμένο εάν γράψει  proof 65 cameo τότε η τιμή του δεν θα είναι 10 δολάρια και τα 55 δολάρια θα είναι ψίχουλα σε σχέση με την τιμή που θα έχει.

Εάν και εάν και εφόσον και όταν και άμα ... Σωστά τα λές αλλά μιλάς υποθετικά. Εάν όμως δεν γράψει 65 αλλά 60 ή 62 τότε; Θα το παίξουμε ΛΟΤΤΟ; Θα προπληρώσουμε κάτι για το οποίο αμφιβάλλουμε;  Επομένως υπάρχει ρίσκο. Και θα έλεγα και υψηλό μάλιστα. Δικαίωμα του καθενός να το πάρει το ρίσκο δεν λέω. Αλλά υπάρχει.

Σε κάθε περίπτωση το κέρμα είναι χάρμα οφθαλμόν και το ποσό δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να νιώθει αυτός που το απέκτησε ριγμένος ακόμα και 60 να βγεί, εγώ πάντως το θεωρώ μια καλή αγορά.

Τώρα εάν βρεθεί αντίστοιχο με 10 δολάρια θα είναι σίγουρα ακόμα καλύτερη αγορά, αλλά μεταξύ μας με 10 δολάρια είναι πολύ χλωμό να βρεις τέτοιο κέρμα ή να σου το πω αλλιώς για να το καταλάβεις εσύ θα το πουλούσες αυτό 10 δολάρια εάν το είχες?

Εγώ να σου πω την αλήθεια και 55 δολάρια δεν θα το πουλούσα.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 12:13:29 πμ »

Σίμο μπορεί να είναι υπερβολική τιμή τα 55 δολάρια σε σχέση με τον Krause αλλά εγώ είδα το ωραιότερο 100 δρχ με το Αλέξανδρο που έχω δει από κοντά, άλλωστε το συγκεκριμένο εάν γράψει  proof 65 cameo τότε η τιμή του δεν θα είναι 10 δολάρια και τα 55 δολάρια θα είναι ψίχουλα σε σχέση με την τιμή που θα έχει.

Εάν και εάν και εφόσον και όταν και άμα ... Σωστά τα λές αλλά μιλάς υποθετικά. Εάν όμως δεν γράψει 65 αλλά 60 ή 62 τότε; Θα το παίξουμε ΛΟΤΤΟ; Θα προπληρώσουμε κάτι για το οποίο αμφιβάλλουμε;  Επομένως υπάρχει ρίσκο. Και θα έλεγα και υψηλό μάλιστα. Δικαίωμα του καθενός να το πάρει το ρίσκο δεν λέω. Αλλά υπάρχει.

Σε κάθε περίπτωση το κέρμα είναι χάρμα οφθαλμόν και το ποσό δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να νιώθει αυτός που το απέκτησε ριγμένος ακόμα και 60 να βγεί, εγώ πάντως το θεωρώ μια καλή αγορά.

Τώρα εάν βρεθεί αντίστοιχο με 10 δολάρια θα είναι σίγουρα ακόμα καλύτερη αγορά, αλλά μεταξύ μας με 10 δολάρια είναι πολύ χλωμό να βρεις τέτοιο κέρμα ή να σου το πω αλλιώς για να το καταλάβεις εσύ θα το πουλούσες αυτό 10 δολάρια εάν το είχες?

Εγώ να σου πω την αλήθεια και 55 δολάρια δεν θα το πουλούσα.

Η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν θα το πουλούσα γιατί έχω κόλλημα με την Μεταπολίτευση . ;D :D  .
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 12:29:34 πμ »

Σίμο μπορεί να είναι υπερβολική τιμή τα 55 δολάρια σε σχέση με τον Krause αλλά εγώ είδα το ωραιότερο 100 δρχ με το Αλέξανδρο που έχω δει από κοντά, άλλωστε το συγκεκριμένο εάν γράψει  proof 65 cameo τότε η τιμή του δεν θα είναι 10 δολάρια και τα 55 δολάρια θα είναι ψίχουλα σε σχέση με την τιμή που θα έχει.

Εάν και εάν και εφόσον και όταν και άμα ... Σωστά τα λές αλλά μιλάς υποθετικά. Εάν όμως δεν γράψει 65 αλλά 60 ή 62 τότε; Θα το παίξουμε ΛΟΤΤΟ; Θα προπληρώσουμε κάτι για το οποίο αμφιβάλλουμε;  Επομένως υπάρχει ρίσκο. Και θα έλεγα και υψηλό μάλιστα. Δικαίωμα του καθενός να το πάρει το ρίσκο δεν λέω. Αλλά υπάρχει.

Σε κάθε περίπτωση το κέρμα είναι χάρμα οφθαλμόν και το ποσό δεν είναι τόσο μεγάλο ώστε να νιώθει αυτός που το απέκτησε ριγμένος ακόμα και 60 να βγεί, εγώ πάντως το θεωρώ μια καλή αγορά.

Τώρα εάν βρεθεί αντίστοιχο με 10 δολάρια θα είναι σίγουρα ακόμα καλύτερη αγορά, αλλά μεταξύ μας με 10 δολάρια είναι πολύ χλωμό να βρεις τέτοιο κέρμα ή να σου το πω αλλιώς για να το καταλάβεις εσύ θα το πουλούσες αυτό 10 δολάρια εάν το είχες?

Εγώ να σου πω την αλήθεια και 55 δολάρια δεν θα το πουλούσα.

Η αλήθεια είναι ότι γενικά δεν θα το πουλούσα γιατί έχω κόλλημα με την Μεταπολίτευση . ;D :D  .

Άρα τα 10 δολάρια είναι μια τιμή για να γελάει κανείς  ;D ;D ;D
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 05:13:49 πμ »

Σίμο μπορεί να είναι υπερβολική τιμή τα 55 δολάρια σε σχέση με τον Krause αλλά εγώ είδα το ωραιότερο 100 δρχ με το Αλέξανδρο που έχω δει από κοντά, άλλωστε το συγκεκριμένο εάν γράψει  proof 65 cameo τότε η τιμή του δεν θα είναι 10 δολάρια και τα 55 δολάρια θα είναι ψίχουλα σε σχέση με την τιμή που θα έχει.


Αν και δεν τοδα στο χερι μαλλον δε μιλαμε για προυφ σ'αυτη την τιμη και μικρο αριθμο τεμαχιων, αλλα για πολυ διαλεχτο κομματι επιμελημενης κοπης, που θαγραφε προυφ λαϊκ αν στελνοταν. Αλλα τετοια κομματια δεν "τα στελνεις", ελεος! Το κρατας στο κουτακι του πουναι ολο το μυστηριο, και με $55-$60 η κι $70 ακομα, τοχεις στη συλλογη σου κι ολοι το κανουν κεφι με πρωτο πρωτο τον κατοχο. Σιγα το ποσο οπως λες και παρακατω Μιχαλη. Φτανει πια, το κουρασαμε.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 100 δρχ 2000 proof like
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 06:38:18 πμ »

Ωραιο ειναι.  Ο Κραυσε νομιζω αναφερεται στην επιμελιμενη κοπη.  Θα φωτογραφισω ενα απο το σετ εκεινο για συγκριση.