Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 20 ευρω Ν002  (Αναγνώστηκε 3646 φορές)

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
20 ευρω Ν002
« στις: Ιούνιος 12, 2015, 03:42:40 μμ »

Ενα αρκετα σπανιο κομματι σε οποιαδηποτε κατασταση
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 20 ευρω Ν002
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2015, 03:50:26 μμ »

Ο κωδικός αυτός τι σημαίνει?

vaspyr21

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 346
  • ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924
    • myvideovaspyr21
Απ: 20 ευρω Ν002
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2015, 03:51:39 μμ »

Αν δε κάνω λάθος πρέπει να είναι το δεύτερο που τυπώθηκε.

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ευρω Ν002
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2015, 04:15:42 μμ »

Έχει δίκιο ο Λεωνίδας! Είναι ένα σπάνιο χαρτονόμισμα!  Ο κωδικός Ν002Ε5 να εξηγήσω αναλυτικά τι είναι . Είναι ο εκτυπωτής τύπωσης και η σειρά διάταξης στην κόλα τύπωσης.

Πιο συγκεκριμένα Ν σημαίνει Ελληνικός εκτυπωτής. 002 σημαίνει η δεύτερη πλάκα τύπωσης. Ε5 σημαίνει 5η σειρά 5η στήλη.

Γιατί είναι σπάνιο να εξηγήσουμε. Προφανώς όχι μόνο γιατί το λέει ο Guy Sohier , ούτε επειδή το λέω εγώ , ούτε επειδή το λέει η numismatica. Αλλά επειδή τυπώθηκαν εξαιρετικά λίγα τεμάχια με αυτή τη πλακέτα την Ν002.

Για να καταλάβετε τη σπανιότητα . Στα 1000 χαρτονομίσματα ίσως βρείτε ένα με N003. Στα 100.000 χαρτονομίσματα ίσως βρείτε ένα Ν002 20ρικο!

Αναλογία 1 στα 100.000 κομμάτια και ίσως λέω και λίγα.

Λεωνίδα είναι το ίδιο με του στεκιού ή άλλο αυτό ?? 

Ο silahim  και ο margiriou το είχαν Νο 1  σπανιότητα ευρωχαρτονόμισμα για Ελλάδα. Το ίδιο και η numismatica που το έχει με RRRR!

Παραταύτα διαφωνώ με τις τιμές που είχαν δώσει τότε στο στέκι. Ειδικά σε κυκλοφορημένη κατάσταση.  Αυτός ήταν και ένας λόγος που παρεξηγηθήκαμε τότε . Τέλος πάντων. Σπάνιο είναι πάντως συμφωνούμε. Τιμή? Όσο πιάσει στο ebay.



Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 20 ευρω Ν002
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2015, 07:13:51 μμ »

To N002 και το Ν003 ισχύει για όλα τα χαρτονομίσματα; Ακόμη και στα καινούργια δεκάρικα πχ;
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ευρω Ν002
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2015, 08:42:34 μμ »

Όχι. Ισχύει μόνο στα χαρτονομίσματα 20 ευρώ .


Grécia • 10 Euros • Y • N005 • Duisenberg • RRR+
Grécia • 10 Euros • Y • N006 • Duisenberg • RR+
Grécia • 10 Euros • Y (Y2...) • N014 • Duisenberg • RRR
Grécia • 10 Euros • Y • N019 • Trichet • RRR
Grécia • 20 Euros • Y • N002 • Trichet • RRRR
Grécia • 20 Euros • Y • N005 • Trichet • RRR
Grécia • 50 Euros • Y • G013 • Duisenberg • RRR

Γενικά για όλα διάβασε εδώ:

http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=921.0

Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 477
Απ: 20 ευρω Ν002
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:43:17 πμ »

Η άποψη μου ακόμα είναι η ίδια. Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι το δυσκολότερο χαρτονόμισμα,
μαζί με το δεκάρικο Τρισέ Ν019(έκδοση 2007).
Υπάρχουν πλέον μόνο σε μεγάλες συλλογές που δύσκολα θα σπάσουν! Τώρα αν......υπάρχει κάποια κριμένη δεσμίδα,
αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω. Πάντως αυτή τη στιγμή ακόμα, δεν έχει εμφανιστεί κανένα!!! UNC εννοώ.
Διότι σε διάφορες καταστάσεις υπάρχουν. Πέρυσι στο στέκι αν θυμάμαι καλά είχαν εμφανιστεί δύο Ν002!!!
Ενώ Ν019 δεκάρικο......δεν έχω δει ακόμα κανένα. Έστω και κυκλοφορίας.
Τώρα,ο κατάλογος του Sohier, φυσικά και έχει λάθει. Όπως όλοι οι κατάλογοι. Εσκεμμένα,άσκοπα....θα δείξει.
Αναφέρω το 50αρικο G013 που το κατατάσει RRR. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι ούτε R.......αλλά τι να
κάνουμε. Δεν μπορώ να κρίνω εγώ έναν Sohier που έχει αφιερώσει τη ζωή του στο χαρτονόμισμα. Ίσως να γνωρίζει
κάτι παραπάνω από εμένα.(σίγουρα θα γνωρίζει)
Στο ''στέκι'' οι τιμές που είχα αναφερθεί ήταν για UNC χαρτονόμισμα και είχα πεί ότι αν το είχα εγώ θα το πουλούσα
4000 χιλιάρικα. Μάλλον αναθεωρώ και ανεβαίνω στα 5000 χιλιάρικα! Καθαρά δική μου εκτίμηση!!!!! Όχι του
Sohier,που στον κατάλογό του το έχει 1200 ευρώ. (ίσως το ψάχνει  ;))
Για κυκλοφορίας είχα πεί ότι η ''αγορά'' φτιάχνει τις τιμές! Έχουν περάσει Ν002 και με 320 ευρώ αλλά και με 45 ευρώ.

     
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2024, 07:49:27 πμ από athas »
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ευρω Ν002
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2015, 01:07:59 μμ »

Τυπώθηκαν μόνο 2 κόλες Ν002 ήταν η απάντηση τεχνικού του νομισματοκοπείου μας. Άρα να υπολογίσω 60Χ2 = 120 κομμάτια μιντάζ . Στην numismatica που είναι πολύ ψαγμένη στο ευρώ χαρακτηρίζεται ώς RRRR το 20ρικο Ν002 ενώ το 10ρικο  Ν019 χαρακτηρίζεται RRR+.  Ακόμα και κυκλοφορημένο  λοιπόν είναι σπάνιο αυτό το χαρτονόμισμα. Δεσμίδα με αυτό δεν υπάρχει. Και με την ομάδα Eurotrackers που μίλησα το ίδιο μου είπαν. Δέν έχουμε δεί ούτε ένα! Άρα όλα πρέπει να βρίσκονται σε ελληνικά χέρια!!

1 στο στέκι + 1 εδώ του Λεωνίδα  =  2 έχουμε δεί όλοι οι συλλέκτες. (Αγνοούνται 118 τεμάχια!)

Εκτός κι αν έχω χάσει επεισόδιο και εμφανίστηκε και δεύτερο στο στέκι. Αυτό δεν το ξέρω.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 20 ευρω Ν002
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2015, 01:25:59 μμ »

Η άποψη μου ακόμα είναι η ίδια. Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι το δυσκολότερο χαρτονόμισμα,
μαζί με το δεκάρικο Τρισέ Ν019(έκδοση 2007).
Υπάρχουν πλέον μόνο σε μεγάλες συλλογές που δύσκολα θα σπάσουν! Τώρα αν......υπάρχει κάποια κριμένη δεσμίδα,
αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω. Πάντως αυτή τη στιγμή ακόμα, δεν έχει εμφανιστεί κανένα!!! UNC εννοώ.
Διότι σε διάφορες καταστάσεις υπάρχουν. Πέρυσι στο στέκι αν θυμάμαι καλά είχαν εμφανιστεί δύο Ν002!!!
Ενώ Ν019 δεκάρικο......δεν έχω δει ακόμα κανένα. Έστω και κυκλοφορίας.
Τώρα,ο κατάλογος του Sohier, φυσικά και έχει λάθει. Όπως όλοι οι κατάλογοι. Εσκεμμένα,άσκοπα....θα δείξει.
Αναφέρω το 50αρικο G013 που το κατατάσει RRR. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι ούτε R.......αλλά τι να
κάνουμε. Δεν μπορώ να κρίνω εγώ έναν Sohier που έχει αφιερώσει τη ζωή του στο χαρτονόμισμα. Ίσως να γνωρίζει
κάτι παραπάνω από εμένα.(σίγουρα θα γνωρίζει)
Στο ''στέκι'' οι τιμές που είχα αναφερθεί ήταν για UNC χαρτονόμισμα και είχα πεί ότι αν το είχα εγώ θα το πουλούσα
4000 χιλιάρικα. Μάλλον αναθεωρώ και ανεβαίνω στα 5000 χιλιάρικα! Καθαρά δική μου εκτίμηση!!!!! Όχι του
Sohier,που στον κατάλογό του το έχει 1200 ευρώ. (ίσως το ψάχνει  ;))
Για κυκλοφορίας είχα πεί ότι η ''αγορά'' φτιάχνει τις τιμές! Έχουν περάσει Ν002 και με 320 ευρώ αλλά και με 45 ευρώ.

   

σου πουλαω ενα unic  ν 002 στα 2500
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2024, 09:40:58 πμ από athas »
Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 477
Απ: 20 ευρω Ν002
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:05:57 μμ »

Πλερώνω αδρά!!!!!!!!!!! έχεις;;;; αγοράζω!!!!!!!!!!που έλεγε και κάποιος ''παλιός''!!!


χωρίς πλάκα τώρα.
Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι σε χέρια ελληνων συλλεκτών. Το 2007 που κυκλοφόρησαν και τα δύο χαρτονομίσματα,
εδώ στην Ελλάδα είχαμε μαύρα μεσάνυχτα,δυστυχώς. Όταν κάποια λοιπόν βγήκαν για πώληση κάποιοι ξένοι αγοράσαν.
Εδώ τότε υπήρχαν λίγοι που ασχολούνταν με το χαρτονόμισμα ευρώ,ακόμη λιγότεροι που το ήξεραν και ελάχιστοι
που το συλλέγαν!! Εκτός αυτού θα έπρεπε να τα βάλεις στη συλλογή σου......χωρίς να γνωρίζεις αν θα γίνει σπάνιο.
Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που το είδα με τα ίδια μουτα μάτια στη ΤτΕ.
Μεγάλος έμπορας και αξιόπιστος των Αθηνών, αγόραζε(αντάλλασε) μεγάλα χαρτονομίσματα με 5ευρα,10ευρα και 20αρικα.
Σύνολο 4500 ευρώ.
Όταν τον ρώτησα ποιός ο λόγος;; Μου απάντησε ότι τα στέλνει στο εξωτερικό σε καλούς πελάτες του που τα ζητάνε!!!!
''Το παράδοξο.....εμείς ζητάμε 100-200 ευρώ σε 5-10-20 και μας διαολοστέλνουν!!''' :-X
(και τον ευχαριστώ δημόσια που εκείνη την ημέρα με εξυπηρέτησε!)   
Φανταστείτε τώρα πόσα χαρτονομίσματα έχουν φύγει.....με αυτόν αλλά και με άλλους τρόπους τα οποία ούτε
καν τα ''είδαμε''!!!
Χαρτονομίσματα φαντάσματα.....σαν αυτό το 10ευρω χωρίς υδατογράφημα!!!
Σοβαρότατο error. Το έχω ακούσει το έχω συζητήσει αλλά κανένας δεν το έχει δεί από κοντά!!!!!!!!!
πόσα τύπωσε ο πρίντερ,πόσα κυκλοφόρησαν,πόσα πρόλαβαν και απέσυραν,κανείς δεν γνωρίζει. ίσως μόνο η ΤτΕ. 
Επίσης πόσα από τα χαρτονομίσματά μας που βγαίνουν ''κατευθείαν'' προς εξυπηρέτηση άλλων τραπεζών κλπ.
Γνωρίζω επίσης ότι κάποιοι κωδικοί πρίντερ δεν κυκλοφόρησαν ΠΟΤΕ Ελλάδα!!!!!
Ίσως...λέω εγώ τώρα.... και ο Ν019;;
Τα πραγματικά στοιχεία μπορεί να υπάρχουν. Και μάλλον θα υπάρχουν σε κάποιο υπουργείο.

 
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 ευρω Ν002
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:19:18 μμ »

Αγαπητέ Silahim συμφωνούμε . Πάντως θα το ψάξω ανάμεσα στους ξένους συλλέκτες και αν τα έχουν θα τα ξετρυπώσω ειδικά τα σφάλματα θέλω πολύ να τα δώ. Μερικοί στο εξωτερικό δεν θέλουν να δείχνουν τίποτε από τη συλλογή τους. Ίσως πείσω μερικούς να δημοσιεύσουν αυτά τα αριστουργήματα να τα δούμε τουλάχιστον. Ειδικά τα ελληνικά ευρωχαρτονομίσματα. Οι πιο ψαγμένοι συλλέκτες στο χαρτονόμισμα του ευρώ είναι οι Γάλλοι πρωτίστως και οι Γερμανοί δευτερευόντως.  Ενώ στα κέρματα ευρώ πρώτοι είναι οι Γερμανοί μετά οι Γάλλοι και τρίτοι οι Ιταλοί.  Γερμανός έχει και το μοναδικό μονομεταλλικό 2 ευρω του Χολαργού μας.

Σχετικά με τον Guy Sohier θα πώ ότι είναι το μοναδικό κάπως σοβαρό εργαλείο για το ευρωχαρτονόμισμα όχι όμως πλήρες και όχι αλάνθαστο.  Σε αυτό είχαμε συμφωνήσει και με τον Margiriou τότε που το συζητούσαμε. Και καταλήξαμε ότι μελέτη εμπεριστατομένη και πλήρης στο ευρωχαρτονόμισμα δεν έχει γίνει . Είναι ανοικτό πεδίο νομισματικής έρευνας! Γι αυτό και είχα πεί τότε στο στέκι ότι είναι δύσκολη η συλλογή χαρτονομισμάτων ευρώ  ακόμα και από έμπειρους συλλέκτες στο χαρτονόμισμα.

Σημαντικό είναι να μας δώσει στοιχεία είτε το ΥΠΟΙΚ είτε η ΤΤΕ για τις τυπώσεις εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον. Ας αφήσουμε τα ελληνικά χαρτονομίσματα που τυπώθηκαν με ξένους εκτυπωτές τουλάχιστον να καταλήξουμε στα καθαρόαιμα ελληνικά ευρω χαρτονομίσματα με στοιχεία. Από κει πρέπει ν'αρχίσει μια σοβαρή έρευνα.

Καταγράφηκε